بهترین روش برنامه ریزی روزانه

0 7,655

بهترین روش برنامه ریزی روزانه کدام است؟ برقراری تعادل بین کار، درس و کارهای روتین زندگی کار آسانی نیست. شما نیاز دارید برای همه وظایف و کارهای گوناگون خود وقت بگذارید. به همین دلیل داشتن برنامه ریزی روزانه کمک بزرگی به شما برای رسیدن به کارهای روزانه تان می کند.

با برنامه ریزی، مدیریت و کنترل کارها راحت می شود. می توانید با داشتن یک برنامه روزانه خوب، میان اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود تعادل برقرار کنید. با برنامه ریزی کارهایتان را براساس اهمیتی که برایتان دارد اولویت بندی کنید. مجله استادبانک در ادامه این نوشته، در مورد داشتن بهترین روش برنامه ریزی روزانه صحبت می کند.

بسیاری از دانش آموزان سوال می پرسند که چه مقدار ساعت باید درس بخوانیم؟ تعداد ساعات درس خواندن بستگی به هدف شما و خودتان دارد. ممکن است فردی با یک ساعت خواندن درس را متوجه شود، ممکن است فرد دیگری همان درس را در 5 ساعت بخواند تا متوجه شود.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم خصوصی دانشگاهی در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

روزی چند ساعت درس بخوانیم؟

اجازه دهید در ابتدا یک باور غلط را از بین ببریم؛ خیلی از دوستان به داوطلبان کنکور می‌گویند مهم نیست برای کنکور چقدر درس می‌خوانی، فقط باید بخوانی. این حرف خیلی هم درست نیست، چراکه اگر درس خواندن بدون برنامه‌ریزی باشد به هیچ وجه نتیجه دلخواه شما حاصل نخواهد شد.

مورد دیگر این است که شما علاوه بر ساعات درس خواندن باید به کیفیت آن نیز توجه داشته باشید. ممکن است 6 ساعت تمام مطالعه کنید اما هیچ ‌چیز متوجه نشوید (در واقع وقتتان را تلف کرده‌اید) اما از آن طرف نیز حواستان باشد که درگیر وسواس مطالعاتی نشوید! برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد زمانبندی درست درس خواندن مقاله آموزش برنامه ریزی درسی را مطالعه کنید.

همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر کردیم تعداد ساعات درس خواندن برای هر فرد متفاوت است اما به طور میانگین معمولا دانش آموزان کنکوری بین 5 تا 6 ساعت در روز مطالعه دارند. در ادامه همین مقاله بیشتر در مورد درس خواندن برای کنکور، تیزهوشان و رشته‌های مختلف صحبت خواهیم کرد.

چند ساعت در روز درس بخوانیم برای کنکور

به طور معمول داوطلبان بین 5 تا 6 ساعت در روز را برای مطالعه دروس اختصاص می‌دهند. البته این تعداد ساعت کاملا مفید است، اگر قرار است شما 6 ساعت در روز مطالعه داشته باشید اما فقط 2 ساعت آن حواستان کاملا جمع باشد یعنی تنها 2 ساعت در روز مطالعه کردید.

خیلی از دانش آموزان به دنبال راهی برای افزایش ساعت مطالعه هستند. باید در اینجا ذکر کنیم که برای این کار باید یک نکته را در نظر بگیرید.

آن هم این است که با خودتان صادق باشید. بعضی از دانش آموزان پیش خودشان می‌گویند از فردا روزی 10 ساعت مطالعه می‌کنم، اما خودتان هم می‌دانید که نمی‌توانید! ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که نتوانید این تعداد ساعت مطالعه کنید؛ اما اصلا مهم نیست!

اگر قصد دارید رتبه خیلی خوبی در کنکور کسب کنید که باید شرایط خود را طوری تنظیم کنید که حداقل روزی 10 ساعت در روز را به مطالعه اختصاص دهید؛ اما اگر به دنبال یک رتبه معمولی هستید روزانه 5 تا 6 ساعت مطالعه کفایت می‌کند.

خیلی از دوستان سوال می‌پرسند که چگونه روزی 16 ساعت درس بخوانیم. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که یکی از آنها در ادامه گفته‌ایم؛ اما هر روشی را که انتخاب کنید دو نکته مهم و اساسی وجود دارد: اول آنکه تمرکز حرف اول را می‌زند و دوم آنکه برنامه‌ریزی‌تان را پشت گوش نیاندازید.

برای افزایش تعداد ساعت در طول روز باید پله‌پله پیش بروید. برای مثال پس از یک هفته مطالعه، بررسی کنید که هر روز چقدر درس خوانده‌اید و سعی کنید از این هفته هر روز نیم ساعت بیشتر درس بخوانید. از هفته بعد نیز نیم ساعت بیشتر و…

با انجام این کار با گذشت هر دو هفته یک ساعت در روز و 7 ساعت در طول یک هفته بیشتر درس خوانده‌اید.

بهترین روش برنامه ریزی روزانه

چند ساعت در روز درس بخوانیم برای تیزهوشان و نمونه دولتی

بسیاری از دوستان می‌پرسند که برای تیزهوشان و نمونه دولتی روزی چند ساعت درس بخوانیم؟ اما واقعیت این است که نمی‌توان عدد ثابتی مشخص کرد و همه چیز بستگی به برنامه‌ریزی شما دارد؛ اما به طور میانگین دانش آزمون بین 3 تا 4 ساعت برای تیزهوشان درس می‌خوانند.

با این حال بازهم همه چیز به برنامه‌ریزی شما باز می‌گردد. برای داشتن یک برنامه ریزی درسی منظم و دقیق بهتر است آموزش روش های برنامه ریزی درسی را بخوانید.

روزی چند ساعت زیست بخوانیم

درس زیست از آن دسته از دروسی است که کاملا مفهومی و مهم است چراکه ضریب نسبتا بالایی در کنکور دارد و می‌تواند سرنوشت شما را تغییر دهد.

به طور کلی شما باید بین 75 دقیقه تا 3 ساعت در روز درس زیست را مطالعه کنید؛ اما بازهم همه چیز به برنامه‌ریزی و مشاور شما باز می‌گردد.

روزی چند ساعت شیمی بخوانیم

شیمی نیز یکی از دروسی است که ضریب نسبتا بالایی در کنکور دارد. این درس ممکن است با ذائقه هرکسی سازگار نباشد اما چه بخواهید چه نخواهید باید آن را بسیار دقیق مطالعه کنید.

به طور کلی شیمی را باید در هفته حدود 9 ساعت مطالعه کنید؛ اما بازهم همه چیز بستگی به برنامه‌ریزی و مشاور شما دارد.

روزی چند ساعت فیزیک بخوانیم

اگر در درس فیزیک هیچ مشکلی ندارید و تا به حال نمرات خوب یا معمولی از این درس گرفته‌اید به طور معمول در هفته 6 ساعت برای این درس وقت بگذارید؛ اما بازهم همه چیز به برنامه‌ریزی و مشاور شما بستگی دارد.

روزی چند ساعت ریاضی بخوانیم

از آنجایی که اهمیت ریاضی از بسیاری از دروس دیگر بالاتر است و اکثر دانش آموزان در این درس مشکل دارند باید وقت بیشتری برای مطالعه آن اختصاص دهید؛ اما اگر نمرات خوبی در این درس گرفته‌اید در هفته 6 ساعت مطالعه کفایت می‌کند. البته بازهم همه چیز به برنامه‌ریزی و مشاور شما بستگی دارد.

روزی چند ساعت زبان بخوانیم

اکثر دانش آموزان در درس زبان مشکل خاصی ندارند و عموما نمره‌های بالایی از این درس می‌گیرند. اگر شما هم جزو این دسته از دانش آموزان هستید 2 ساعت مطالعه در روز برای درس طبان کفایت می‌کند. البته بازهم همه ‌چیز به برنامه‌ریزی و مشاور شما دارد.

در این مقاله به طور کلی به این سوال که روزی چند ساعت درس بخوانیم؟ پاسخ دادیم. در این میان داوطلبان کنکور باید بیشتر از همه تلاش کنند.

بهترین روش برنامه ریزی روزانه

1.روزتان را چگونه سپری می کنید؟

برای تهیه یک برنامه خوب، مشخص کنید که در طول روز چه کارهایی را باید انجام دهید. پیش از تهیه برنامه، بهتر است چند روزی وقت بگذارید برای اینکه مشخص کنید چه کارهایی را در طول هفته انجام می دهید؟ اوقات بیکاری و کار های فوق برنامه تان کدام است؟

چقدر زمان برای انجام این کارها نیاز دارید؟ فهرستی از همه ی فعالیت های تان و مدت زمان انجام هر کدام تهیه کنید.

2. چند ساعت در روز درگیر کار های دیگر هستید؟

بهترین روش برنامه ریزی روزانه: ما روزانه بخش عمده ای از زمان مان را صرف رفتن به محل کار، دانشگاه و کارهای روتین روز می کنیم. این رفت و آمد ها لازم است و نمی توانیم از برنامه مان حذفشان کنیم. حتما این زمان را محاسبه کنید و در برنامه روزانه خود در نظر بگیرید.

البته لازم است شما بهترین مسیری برای این رفت و آمدها انتخاب کنید تا در زمان شما صرفه جویی شود.

3. کار ها را اولویت بندی کنید

بهترین روش برنامه ریزی روزانه

بهترین روش برنامه ریزی درسی: برای برنامه ریزی، به ترتیب انجام کارها دقت کنید. بهتر است کارهایی که برایتان مهم تر است و از اهمیت بیشتری برخوردار است را در زمانی انجام دهید که بیشترین تمرکز را برای انجام آن دارید. کارهایی که در اولویت پایین تری قرار دارد را در اوقاتی که خسته ترید یا تمرکز کمتری دارید انجام دهید.

4. عادت های خوب و بد خود را مشخص کنید.

ما برای انجام کارهای روزانه خود اهدافی معین داریم که در پایان روز باید به آن اهداف برسیم. اما برخی از عادات نامناسب هستند که در روند برنامه ما خلل ایجاد کرده و مانع رسیدن ما به هدفمان می شود. چون ما در حین پیش بردن برنامه روزانه خود متوجه می شویم که چقدر زندگی مان تحت تاثیر این عادت هایمان است.

بهتر است برای جلوگیری از این مشکل، عادت های نامناسب و آسیب رسان خود را شناسایی کرده و سعی کنیم عادت های مناسب را جایگزین آنها کنیم. مثلا می توانید با محدود کردن کارهای کم اهمیت، توجه نکردن به افکاری که هر روز به سراغمان می آیند، اولویت قرار دادن کار های ضروری این مشکل را رفع کنید. یا حتی لازم است نه گفتن را یاد بگیریم و وقتمان را برای رسیدگی به دیگران کمتر هدر دهیم.

5. زمان طلاست!

بهترین روش برنامه ریزی روزانه: برخی از کارها مثل رفتن به محل کار اجتناب ناپذیرند. مثلا وقتی در زمان شلوغی به محل کارتان می روید نمی توانید در این زمان صرفه جویی کنید. اما می توانید برخی از کارها را در زمان های تلف شده خود انجام دهید. مثلا می توانید صبحانه خود را در طول مسیر رفتن به محل کارتان و … میل نمایید.

6. از شب قبل برای فردا برنامه ریزی کنید

بهترین روش برنامه ریزی روزانه: در این برنامه امکان جابه جایی و انعطاف پذیری را هم در نظر بگیرید.

7. بین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعادل ایجاد کنید

باید میان اهداف بلند مدت و کوتاه مدت تعادل ایجاد کنید.

8. در برنامه روزانه خود، کارهایی که به تحقق اهداف بلند مدت تان کمک می کند را وارد کنید.

اهداف بلند مدت خود را یادداشت کنید. اینکه فقط در ذهنتان باشد فایده ای ندارد. لیستی از کارهایی هم که برای رسیدن به اهداف بلند مدت تان باید انجام دهید را هم تهیه کنید. و در برنامه روزانه تان زمانی را برای انجام آنها اختصاص دهید.

9. به انتظارات خود بیش از دیگران توجه کنید.

همیشه انتظاراتی را که از خودتان دارید و انتظاراتی را که دیگران از شما دارند تفکیک کنید. نمی توانید هم به انتظارات و خواسته هایی دیگران اهمیت دهید و هم به علائق خود. بهتر است اهدافتان را مشخص کنید و بیشتر به علائق خود توجه کنید.

دنبال آن چیزی باشید که شما را بیشتر از دیگران خوشحال می کند. اهدافتان را بگونه ای مشخص کنید که هم انتظارات خود را برآورده کنید و هم با انتظاراتی که دیگران از شما دارند هماهنگ شوید. اما به دنبال این نباشید که فقط به خواسته های دیگران توجه کنید.

10. برنامه روزانه خود را مکتوب کنید

باید ابزاری را انتخاب کنید که همیشه در دسترستان است و دائما برنامه روزانه خود را چک کنید. رایانه، لپ تاپ، انواع اپلیکیشن ها و …امکان ثبت برنامه روزانه را به شما می دهند. می توانید جدول برنامه ریزی روزانه استادبانک را دانلود کنید تا برنامه ریزی منظم تری داشته باشید.

شما چگونه برنامه‌ریزی می کنید؟ چند ساعت در روز درس می‌خوانید؟

کنکوری ها چند ساعت در روز باید درس بخوانند؟ ⌚

نمی توان عدد ثابتی را مشخص کرد اما به طور میانگین بین 5 تا 6 ساعت.

برای قبولی در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی چه قدر باید در روز درس بخوانیم؟ ⏰

واقعیت این است که عدد مشخصی وجود دارد اما روزانه 3 الی 4 ساعت معقول است.

روزی چند ساعت ریاضی بخوانیم؟ ?

اگر در این درس نمره های خوبی کسب کرده و وضعین خوبی دارید هفته ای 6 ساعت کفایت می کند. البته بازهم همه چیز به برنامه‌ریزی شما بستگی دارد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.