مشاوره انتخاب رشته استادبانک : 000-54435-021

بهترین روش آموزش کلاس اول ابتدایی

3 128,042

کلاس اول ابتدایی از اصلی‌ترین پایه‌های دوران دبستان است. آموزش کلاس اول ابتدایی به دلایل مختلف کاری دشوار است و خود نیاز به تخصص  دارد. کلاس اولی‌ها پس از ورود به مدرسه با مشکلات روحی جدایی از مادر روبه‌رو می‌شوند؛ بنابراین معلم باید به نحوی با آن‌ها برخورد کند که آن‌ها دوری از مادر و خانه را احساس نکنند.

همچنین چون دانش‌آموزان در این سن برای اولین بار شروع به یادگیری نوشتن و خواندن می‌کنند، باید شرایطی برای آن‌ها مهیا کرد که نوشتن و خواندن را همانند بازی کردن دوست بدارند و دل‌زده از مدرسه و تکالیف مدرسه نشوند. در این مطلب قصد داریم به‌صورت کوتاه و مختصر درباره بهترین روش ممکن برای آموزش کلاس اول بپردازیم. با ما همراه باشید.

از نقاشی، شعر و قصه‌های کودکانه استفاده کنید:

بهترین روش آموزش کلاس اول

از اصلی‌ترین موارد یادگیری تصویرسازی است. با تصویرسازی می‌توانید ذهن کودک را برای مطالب آماده کنید. همچنین کودک کلاس اولی تمایل بسیار بیشتری به یادگیری از خود نشان خواهد داد. برای درس‌های سخت‌تری همچون ریاضی، علاوه بر کلاس خصوصی، می‌توان از این روش استفاده کرد.

در تدریس خصوصی ریاضی پس از تولید نقاشی‌های مناسب برای مبحث درسی، می‌توانید نقاشی‌ها را به دانش‌آموز نشان بدهید. بهتر است معلم خصوصی ریاضی از دانش‌آموز بخواهد درباره نقاشی پیش رو فکر کرده و آنچه در ذهن او نقش می‌بندد را بیان کند. با این روش با صرفه‌جویی در وقت معلم خصوصی قیمت تدریس خصوصی ریاضی نیز به مقدار قابل‌ توجهی کم خواهد شد.

مثلا در تدریس خصوصی فارسی، بهتر است برای آموزش نگاره از بازی، فیلم، شعر و قصه برای فهم دانش آموز استفاده کنید.

بهتر است کودک همانند کاشفان باشد:

کودک زمانی می‌تواند به‌خوبی چیزی را فرابگیرد که بتواند ارتباط خوبی با آن برقرار کند. درنتیجه فرایند تدریس را در مدرسه یا در کلاس خصوصی باید به نحوی پیش ببرید که کودک با مبحث درگیر شود.برای مثال در آموزش حروف الفبا مستقیم به کودک حرف و نوع نوشتار آن را نشان ندهید. بگذارید کودک کمی کنجکاو شود و با جستجو حرف را بشناسد. صورت‌های مختلف حروف مانند «ا و آ» و دیگر شکل‌های حروف را خودش کشف کند.

با این ترفند مبحث به بهترین شکل ممکن در ذهن کودک نقش می‌بندد و او را به هرچه بیشتر یادگرفتن و کشف کردن هدایت می‌کند. در بخش آموزش نگاره ها، قبل از اینکه شما مطلب اصلی را در قالب داستان و … بیان کنید بهتر است از دانش آموز بخواهید در مورد تصاویر هر نگاره فکر کرده و برداشت خود را از نگاره ها بیان کنند.

در بخش آموزش نشانه ها، دانش آموزان را به گروه های کوچک دو تا سه نفره تقسیم کنید. شکل های مربوط به کلمه هایی که نشانه مورد نظر را دارد به صورت پازل در اختیار دانش آموزان قرار دهید. با راهنمای از دانش آموزان بخواهید شکل های مرتبط با نشانه ها را در بین پازل ها پیدا کنند. از آنها بخواهید در مورد شکلی که بدست آورده اند با گروه خود صحبت کرده و نتیجه گفتگو را یک دانش آموز به عنوان نماینده از هر گروه برای دیگر دانش آموزان بازگو کند.

با استفاده از نشانه‌های کلیدی فرایند یادگیری را تسریع کنید:

بهترین روش آموزش کلاس اول

از اشکال و رنگ‌های موجود در کتاب استفاده کنید و با آن‌ها ذهن کودک را راجع به کلمه خاصی متمرکز کنید؛ مثلا از رنگ زرد یک شی استفاده کنید و بگویید که کودک دور اشکال زردرنگ خط بکشد. سپس نام شی را حدس بزند و حروف الفبایی آن را روی کاغذ جداجدا بنویسد. به این صورت هم توانسته‌اید شکلی را به او بیاموزید و هم حروف الفبا را به نحوی جدید به کودک آموزش داده‌اید.

از اشکال هندسی مانند دایره و مستطیل نیز می‌توانید برای آموزش ریاضی به کودک استفاده کنید. شکل‌های مختلفی برای او همانند نقاشی بکشید و از کودک بخواهید با آن‌ها کلمه‌سازی کند. با درگیر کردن کودک در کارهایی که بچگی را برای او تداعی می‌کند و او می‌تواند از آن‌ها لذت ببرد، می‌توان در تدریس هرچه بهتر کودک موفق بود و آینده تحصیلی بهتر و هدفمندتری برای او رقم زد.

از دانش آموزان بخواهید که کلمات کلیدی را در کتاب پیدا کرده و در کلاس بیان کنند. مثلا در هر فصل برای آموزش کلمه کلیدی مورد نظر از دانش آموز بپرسید که در شکل چه چیزهای به رنگ آبی است؟

او جواب می هد: دریا، آب و …

بعد از بخش نگاره ها برای هر فصل از آنها بخواهید که کلمه هایی که هم آغاز یا هم پایان هستند را پیدا کنند. مثل بابا و دریا که هم پایان هستند و باید روی صدای آخر تاکید کنند و یا کلماتی مثل آب و آبی که هم آغاز هستند و دانش آموزان باید روی صدای اول تاکید نمایند.

به دانش آموزان این فرصت را بدهید که خودشان کشف کنند و بیاموزند. مثلا فورا به آنها نگویید آ دو شکل دارد و یا چه کلمه هایی دارای این نشانه ها هستند. اجازه دهید خود دانش آموزان این موضوع را کشف کنند.

مثلا شما می توانید با نشان دادن تصویر آب و دریا از دانش آموزان بپرسید که نشانه مورد نظر در کجای کلمه بکار رفته است. در اول کلمه نشانه آ ا به چه شکلی است و در آخر کلمه چه شکلی می شود. اصلا در ابتدای تدریس جواب را نگویید و با راهنمای از دانش آموزان بخواهید که جواب سوال تان را پیدا کنند.

مثال:

بچه های عزیز به شکل آب نگاه کنید و به من بگویید در اول کلمه چه صدایی را بیان می کنید؟

جواب: آ…..

حالا به من بگویید در آخر کلمه دریا چه صدایی را بیان می کنید؟

جواب: ا….

حالا به شکل صدای اول آب نگاه کنید و آن را یاد بگیرید.

به شکل صدای آخر دریا نگاه کنید و آن را یاد بگیرید.

خب < آ < در اول کلمه به چه شکلی آمده است؟ در آخر کلمه به چه شکلی می یاید؟

پس نتیجه می گیریم کلمه آ ا در اول کلمه به این شکل است و در وسط و اخر کلمه به شکل دیگری، حالا نوبت شما است که روی تابلو نشانه آ ا را با هر دو شکل آن بنویسید.

با زبان کودکانه و شعر، این دو شکل را برای دانش آموزان معرفی کنید.

آ ا چند شکل داره؟ … … دو شکل داره … …دو شکل داره

به این میگن آ اول… … کجا میاد؟ … … اول میاد همیشه به غیر از این نمیشه … … تو جدول الفبا هرکی بجای خویشه

به شاگرد تمرین دهید:

بهترین روش آموزش کلاس اول

شاگرد به دلیل فراموشی مطالب آموزش داده شده، ممکن است که بخوبی نتواند از پس تکالیف کتاب تمرینش بربیاد. و از راه های نامطمئن مثل جستجوی شماره معلم خصوصی فارسی اول ابتدایی به دنبال آموزش های بیشتر برای فرزند خود هستند. به همین دلیل حتما بعد از آموزش مطالب، به موازات و هماهنگ با کتاب، از کتاب تمرین کودک هم در حضور خودتان تکلیف دهید تا حل کند.

مثلا برای فارسی اول ابتدایی، کتاب بنویسیم هم به موازات و هماهنگ با کتاب بخوانیم پیش ببرید. حتما هم بعد آموزش هر نشانه، در کلاس کتاب بنویسیم را حل کنید. اگر از دانش آموزان بخواهید در منزل انجام دهند ممکن است نتواند به درستی تمرینات را حل کنند و شما هم متوجه اشتباهات آنها نخواهید شد.

بهتر است بعد از آموزش هر بخش، دانش آموزان در کلاس بنویسیم را حل نمایند تا شما متوجه اشکالات آنها شده و در همان جلسه آنها را رفع نمایید.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
 1. دانیال می گوید

  سلام خسته نباشید واقعا مطالب مفیدهستنداما اگه تدریس نشانه ها و دروس ریاضی عملا اجرا می شد یاتوضیح داده می شدبهتربود. یعنی مطالب رو بازتر کنید

  1. محمد خرمی می گوید

   سلام ممنون از پیام پرمهر شما
   پیشنهادتون عالی بود، حتما بررسی میکنیم و در لیست محتوایی که قراره در ادامه تولید کنیم تا کمک بیشتری بهتون بکنه، قرار میدیم برای تولید

 2. […] بهترین روش آموزش کلاس اول | استادبانک، انتخاب آنلاین مع… […]

 3. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 4. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۲ ستاره

 5. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۳ ستاره