برنامه ریزی درسی جامع استادبانکبرنامه‌ ریزی درسی کنکور

بهترین راه آمادگی و برنامه ریزی برای کنکور 1401

مهسا رحمانی نویسنده
868 0
27 اردیبهشت 1396
آمادگی و برنامه ریزی برای کنکور 1401

هر داوطلب کنکور به دانستن نکات زیر احتیاج دارد تا به بهترین شکل خودش را برای حضور در کورنومتر کنکور آماده کند. در این مقاله به سوالات متداولی که دانش‌آموزان برای پروسه‌ی درس خواندن کنکور در ذهنشان هست جواب می‌دهیم. زمانی که باید تست زدن را شروع کنند، منابعی که باید تهیه کنند، آزمون‌هایی که باید شرکت کنند و همینطور شیوه برنامه ریزی برای کنکور. جداول برنامه ریزی کنکور استادبانک نیز به تفکیک رشته در مقاله قابل دانلود می‌باشد.

از کی برای کنکور 1401 شروع کنیم؟

اگر دهم یا یازدهم هستید حتما کنار درس خواندن خود تست هم بزنید. از کتاب‌های تست و آزمون‌های آزمایشی استفاده کنید. درمورد دوازدهمی‌ها بهترین موقع اینست که بعد از پایان امتحانات سال یازدهم یک یا دو هفته استراحت کرده و سپس شروع کنید به خواندن درس‌ها.

بهترین شرایط اینست که شما بتوانید در تایستان ابتدا درس‌های پایه را بطور کامل ببندید. بین درس‌های سال دهم و یازدهم بهتر است ابتدا درس‌های سال دهم را بخوانید زیرا امتحانات سال یازدهم را جدیداً داده‌اید و مباحث در ذهنتان هست، پس بهتر است دروس سال دهم را بخوانید.

بهتر است همه‌ی دروس را با هم جلو ببرید اگر تلاش کنید که در یک روز همه‌ی درس‌ها را بخوانید خوب است مثلا برای هر درس یک ساعت اختصاص بدهید یا برای دروس عمومی نیم ساعت و دروس اختصاصی یک ساعت. اگر خواندن همه‌ی درس‌ها برای شما مقدور نیست در هر دو روز همه‌ی درس‌ها را بخوانید. مثلا برای رشته تجربی در یک روز فیزیک، ریاضی، عربی و دینی و روز بعد شیمی، زیست، ادبیات و زبان را بخوانید.

توجه کنید که بهتر است دو درس اختصاصی و سخت پشت سر هم نباشند مثلا هنگام خواندن درس‌ها در یک روز فیزیک و ریاضی یا شیمی و زیست را پشت سر هم نخوانید بلکه بین آن‌ها درس‌های عمومی را بگنجانید.

بیشتر بخوانید: چگونه در تابستان درس بخوانیم؟

بهترین منابع کنکور 1401 کدامند؟

تجربه نشان داده که در هر درس یک منبع از یک انتشارات خوب است. برای همین نمی‌توانیم به قطعیت یکی از منابع را معرفی کنیم. نکته مهم اینجاست که خود شما باید بنا بر علاقه و فرم درس خواندنتان کتاب مورد نظرتان را انتخاب کنید و نباید تنها کتاب‌های یک انتشارات را استفاده کنید. بهتر است تحقیقاتی انجام دهید و متوجه شوید که در هر درس بهترین کتاب‌ها از کدام انتشارات هستند. در همین راستا ما با استفاده از تجربیات اساتید و دانش‌آموزن موفق محتواهایی تحت عنوان بهترین منابع کنکور تهیه کرده‌ایم و برای هر درس بصورت جداگانه بهترین منابع را معرفی کرده‌ایم.

شما می‌توانید در کتاب فروشی کتاب‌های مختلف را ورق بزنید و ببینید با متن، سوالات و نحوه پاسخدهی به سوالات کدام درس ارتباط بهتری برقرار می‌کنید، بهترین کتاب برای شما همان کتاب است.

نگران نباشید که کتاب دیگری تست‌های بیشتری دارد یا متنوع‌تر است، در ادامه راهکارهایی به شما ارائه می‌دهیم تا از نقاط ضعف کتاب کمک آموزشی انتخابی خود را پوشش دهید.

چطور برای کنکور 1401 برنامه‌ریزی کنیم؟

برایان تریسی در کتاب “قورباغه‌ات را قورت بده” می‌گوید: «برنامه‌ی متوسطی که اجرا می‌شود، خیلی بهتر است از برنامه‌ی فوق‌العاده‌ای که اجرا نمی‌شود»

پس اگر در ابتدای کار یک برنامه‌ریزی متوسط داشته باشید و به آن پایبند باشید هیچ ایرادی ندارد، با همان برنامه‌ای که راحت‌تر هستید پیش بروید و کم کم برنامه‌ی خود را بهبود بدهید.

چطور برنامه‌ی خود را بهبود بدهیم؟

به عنوان مثال شما میانه‌ی روز را به خواندن درس ریاضی اختصاص داده‌اید برای آزمایش یک روز آن را تغییر دهید و در میانه‌ی روز ادبیات بخوانید، بازدهی خود را بررسی کنید اگر بهتر شده همین منوال را پیش بگیرید. بهترین برنامه‌ برای شما برنامه‌ایست که با آن راحت‌ترید و بازدهی بیشتری دارید.

می‌توانید طبق بودجه بندی هر آزمونی که در آن شرکت می کنید، برنامه ریزی کنید.

در برنامه‌ریزی روزانه باید به طور دقیق کتاب ها و صفحاتی را که مطالعه می کنید، مشخص کنید.
به طور مثال روز شنبه از صفحه 74 تا 81 فیزیک
سعی کنید طبق ضرایب هر درس در کنکور، ساعت مطالعه آن درس را مشخص کنید.
به طور مثال درس زیست بیشترین ضریب را در گروه تجربی دارد.
دقت داشته باشید که ضریب هر درس در نهایت رتبه و تراز شما را می سازد.
در هر روز عملکرد خود را بررسی کنید.
هر روز به نحوه اجرای برنامه ریزی خود امتیاز بدهید و برای روز بعد انرژی و زمان خود را پیش بینی کنید.
بهتر است نحوه امتیاز دهی شما از 1 تا 10 باشد.
به مدیریت زمان توجه ویژه نشان دهید.
مدیریت زمان هم در کنکور و هم در زمانی که مطالعه می کنید، اهمیت دارد.
به تعداد تست و زمان هر درس در کنکور توجه کنید و سپس طبق آن برنامه ریزی کنید.
هر درسی را که مطالعه می کنید، حل تست آن را برای یک روز دیگر تنظیم کنید.
مثلا شنبه درس زیست از صفحه 74 تا 81 را مطالعه کرده اید، تست آن را در برنامه روز سه شنبه قرار دهید.
مرور در کنکور بسیار اهمیت دارد.
با رعایت نکات گفته شده، هنگام حل تست در روز دیگر خود به خود مرور مطالب قبلی نیز صورت می گیرد.

اجازه دهید به تفکیک هر درس اطلاعاتی به شما ارائه دهیم.

برنامه ریزی کنکور 1400 تجربی

1. آشنایی با دروس تجربی

برای برنامه ریزی، ابتدا باید دروس کنکور 1400 تجربی را بشناسیم و بدانیم که هرکدام چقدر اهمیت دارد؟
در کنکور همه رشته ها، دو دفترچه عمومی و اختصاصی داریم.
در رشته تجربی، دفترچه عمومی شامل دروس ادبیات فارسی، زبان عربی، دین و زندگی و زبان خارجه می باشد.
دفترچه اختصاصی کنکور تجربی شامل دروس زمین شناسی، ریاضی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی می باشد.
ضرایب و اهمیت دروس به این ترتیب می باشد:

 • ادبیات فارسی: 4
 • دین وزندگی: 3
 • عربی: 2
 • زبان انگلیسی: 2
 • زیست شناسی: 12
 • شیمی: 9
 • ریاضی: 6
 • فیزیک: 6

همان طور در قسمت ضرایب مشاهده می کنید، درس زیست شناسی بالاترین ضریب را دارد. البته باید این نکته را هم به خاطر بسپارید که تنها ضریب مهم نیست، بلکه توجه به نقاط ضعف رقبا نیز کمک کننده است. ملاک های دیگری به جز ضریب دروس نیز وجود دارند که باید به آنها توجه کنیم.

مثلا باید توجه داشته باشیم که اکثر دانش آموزان تجربی در کدام درس ها ضعیف هستند. در کنکور تجربی، ثابت شده است که اکثر دانش آموزان زیست شناسی را با درصد بالا و ریاضی را با درصد پایین پاسخ می دهند. پس در برنامه ریزی خود درس زیست شناسی را در اولویت قرار دهید و درس ریاضی را نیز جدی بگیرید، به طوری که ریاضی از نقاط قوت شما در کنکور باشد.

2. اولویت بندی دروس در کنکور تجربی

یکی از مهم ترین دغدغه های دانش آموزان این است که برای هر درس چه قدر زمان اختصاص دهیم.
در این مرحله برنامه ریزی، باید به توانایی ها و آمادگی های خود نگاه کنید و پس از آن به ضرایب  و بودجه بندی مباحث توجه داشته باشید.

برای مشاهده بودجه بندی کنکور 1400 تجربی کلیک کنید.

توجه داشته باشید که اگر درسی مانند عربی ضریب 2 دارد دلیل بر بی اهمیت بودن این درس نیست.
نکته طلایی که این بخش دارد این است که زمانی که همه به نقطه مشترک یکدیگر توجه دارند، شما به نقاط ضعف دیگران توجه داشته باشید.

3. آزمون های آزمایشی و برنامه ریزی در کنکور تجربی

شما با شرکت در آزمون های آزمایشی، سرفصل های مهم را پیدا می کنید. آزمون های آزمایشی را را مجبور به برنامه ریزی می کند و همچنین در خواندن و مرور سرفصل ها در فواصل زمانی معین به شما کمک می کند. مزیت بعدی شرکت در آزمون های آزمایشی، مقایسه خود با دیگر رقبای کنکور می باشد.

تا زمانی که شما در آزمون های آزمایشی شرکت نکرده اید، نمی توانید نقاط ضعف و قدرت خود را بفهمید. همچنین آزمون های آزمایشی نقاط قوت و ضعف رقبای کنکوری را نیز برای شما مشخص می سازد. برای ثبت نام در یک آزمون کارآمد باید به دو نکته توجه داشته باشید: استاندارد بودن سوالات آزمون و جامعه آماری بالا

4. جدول برنامه ریزی کنکور 1400 تجربی

برای دریافت فایل word و pdf برنامه هفتگی کنکور تجربی و برنامه ماهانه کنکور تجربی از لینک های زیر اقدام کنید. توجه داشته باشید که برنامه ریزی ماهانه کاری بسیار تخصصی است و لازم است تا این کار را هر شخص برای خودش انجام دهد.

اگر در ابتدای کار یک برنامه‌ریزی متوسط داشته باشید اما به آن پایبند باشید بهتر است. با برنامه‌ای که راحت‌تر هستید پیش بروید و کم کم برنامه‌ی خود را بهبود بدهید.برنامه ریزی کنکور 1400 ریاضی

1. دروس ریاضی

برای کسب رتبه خوب در کنکور ریاضی باید بدانید که هر درس چه ضریبی دارد تا برنامه ریزی خوبی برای آن داشته باشید. در ادامه دروس رشته ریاضی به همراه ضریب آن‌ها را برای شما نوشته ایم:

 • ادبیات فارسی : 4
 • معارف اسلامی : 3
 • زبان عربی: 2
 • زبان انگلیسی: 2
 • ریاضیات: 4
 • فیزیک: 3
 • شیمی: 2

2. اولویت بندی

در مرحله بعدی باید با توجه به ضرایب دروس مختلف و بودجه بندی، آنها را اولویت بندی کنید. توجه داشته باشید درسی که ضریب آن دو است بی اهمیت نیست، فقط اهمیت آن نسبت به سایر دروس کمتر است اما نباید آن را دست کم بگیرید.

نکته دیگر آن که برنامه شما با توجه به بودجه بندی باید به این شکل باشد که از هر قسمتی که سوالات بیشتری طرح می شود ابتدا از آنجا شروع کنید.

3. آزمون های آزمایشی

آزمون های آزمایشی باعث می شوند تا شما کمی خودتان را محک بزنید و متوجه شوید که آیا درس را خوب یاد گرفته اید یا خیر. به علاوه می توانید از سوالات کنکور سال گذشته استفاده کرده و شروع به بررسی و حل آنها نمایید.

4. جدول برنامه ریزی کنکور 1400 ریاضی

برای دریافت برنامه هفتگی کنکور ریاضی و برنامه ماهانه کنکور ریاضی از لینک ها زیر اقدام کنید. توجه داشته باشید که برنامه ریزی ماهانه کاری بسیار تخصصی است و لازم است تا این کار را هر شخص برای خودش انجام دهد.

برنامه ریزی کنکور 1400 انسانی

1. آشنایی با دروس

کنکور ریاضی شامل 180 سوال است که حدود 165 دقیقه برای پاسخ دادن وقت دارید. شاید داوطلبان این رشته توصیه کنند که کارشان نسبت به دوستانشان که در رشته های ریاضی یا تجربی هستند آسان تر است اما باید بدانید که هر رشته ای سختی خاص خودش را دارد.

به طور کلی رشته انسانی دارای دروس زیر است که به همراه ضریب برای شما نوشته ایم:

 • ریاضی : 3
 • اقتصاد: 2
 • عربی اختصاصی: 4
 • ادبیات اختصاصی: 3
 • علوم اجتماعی: 2
 • تاریخ جغرافیا: 1
 • روانشناسی: 2
 • فلسفه: 3

2. اولویت بندی

اولویت بندی در رشته انسانی کار سختی نیست. باید دروسی که از همه ضریب بیشتری دارند را در اولویت قرار دهید و اول به سراغ مطالعه آنها بروید. اما توجه داشته باشید درسی که ضریب آن 2 است بی اهمیت نیست،در واقع نسبت به سایر دروس از اهمیت پایین تری برخوردار است اما از خواندن آن نیز غافل نشوید.

3. آزمون های آزمایشی

داوطلبان کنکور انسانی می توانند در آزمون های آزمایشی پیش از کنکور شرکت کنند و خودشان را محک بزنند. همچنین می توانید با دریافت سوالات کنکور انسانی سال قبل با سبک سوالات بیشتر آشنا شوید.

4. جدول برنامه ریزی کنکور 1400 انسانی

برای دریافت برنامه هفتگی کنکور انسانی و برنامه ماهانه کنکور انسانی از لینک ها زیر اقدام کنید. توجه داشته باشید که برنامه ریزی ماهانه کاری بسیار تخصصی است و لازم است تا این کار را هر شخص برای خودش انجام دهد.

چه کارهایی را در ابتدای درس‌خواندن برای کنکور انجام دهیم؟

برای شروع فرایند کنکور در ابتدا باید بدانید که می‌خواهید به چه درصد و رتبه‌ای برسید و از نظر ذهنی خودتان را آماده کنید که قرار است یک سال تمام بیشترین تلاش خود را بکنید و تمام توان خود را بگذارید تا به دانشگاه و رتبه‌ی مورد نظر خود را به دست بیاورید و هدفی که دوست دارید را دنبال کنید.

قبل از شروع کردن فرایند آمادگی برای کنکور تمام بهانه‌های ذهنی را از بین ببرید به عنوان مثال:

 • یک جای ثابت و خلوت را انتخاب کنید و همیشه همانجا درس بخوانید؛
 • جای ثابتی برای کتاب‌های خود داشته باشید و بعد از خواندن کتاب‌ها را به همان مکان برگردانید تا شلوغی میزتان باعث آشفتگی ذهنتان نشود؛
 • قبل از شروع برنامه‌ریزی تمام کتاب‌هایتان را انتخاب و تهیه کنید؛

و هر نکته دیگری که ممکن است حین درس خواندن ذهن شما را به خود مشغول کند را شناسایی و رفع کنید.

در کدام آزمون آزمایشی کنکور شرکت کنیم؟

هر آزمون آزمایشی ضعف‌ها و قوت‌هایی دارد، مهمترین دستاوردی که آزمون آزمایشی باید برای شما داشته باشد، مدیریت زمان در جلسه کنکور است، دستاورد دیگری که این آزمون‌ها باید برای شما داشته باشند پیدا کردن سوالات جدید و تمرین کردن آن‌هاست. همانطور که پیش از این گفتیم هر کتاب کمک آموزشی در کنار نقاط قوت خود ضعف‌هایی نیز دارد، ممکن است این کتاب‌ها همه‌ی مدل سوالات را پوشش ندهند، به همین دلیل شما باید نسبت به سوالات جدید در آزمون‌های آزمایشی خود حساس باشید و آن‌ها را بیشتر مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

بهترین آزمون‌های آزمایشی که می‌توانید شرکت کنید:

 1. آزمون قلمچی؛

سطح سوالات آزمون قلمچی بالاتر از کتاب درسی و کنکور اما ایده‌های خوبی دارد و دانش‌آموزان را از نظر ذهنی آماده می‌کند همینطور سوالات خلاقانه و جدید زیادی در این آزمون دیده می‌شود اما نقطه ضعف آن اینست که زمان بین دو آزمون که عموماً دو هفته یکبار است، زمان کمی است و مقداری کار را برای دانش‌آموزان دشوار می‌کند.

 1. آزمون گزینه دو؛

چند سال است گزینه دو پیشرفت خوبی کرده‌است و سطح سوالات خود را بالا برده‌است. منابع خوبی دارد و سوالات مناسبی در آزمون‌های آن دیده می‌شود. از نظر سختی مقداری ملایم‌تر از آزمون قلمچی است اما همچنان آزمون مفید و باکیفیتی می‌باشد، زمان برگزاری آزمون‌ها در گزینه دو نیز سه هفته یکبار می‌باشد.

 1. آزمون سنجش؛

متاسفانه آزمون‌ها یک ماه یکبار برگزار می‌شود که زمان زیادی است و ممکن است در میزان انگیزه و تلاش دانش‌آموزان تاثیر منفی بگذارد. اما سوالات باکیفیتی در این آزمون نیز دیده می‌شود.

از چه زمانی تست زدن برای کنکور 1401 را شروع کنیم؟

از لحظه‌ای که شروع می‌کنید به آماده شدن برای کنکور باید تست بزنید.

 • درمورد درس‌های اختصاصی پس از خواندن درس باید تست‌های مربوط به همان مبحث را بزنید.
 • درمورد درس‌های عمومی یک روز بعد از خواندن درس تست‌های مربوط به آن را بزنید.

زیرا هنگامی که دروس عمومی را می‌خوانیم مطالب در حافظه کوتاه مدت ما قرار می‌گیرند اگر بلافاصله تست بزنیم از همان داشته‌ها در حافظه کوتاه‌مدت استفاده می‌کنیم، پس بهتر است بین زمان مطالعه و تست زدن در دروس عمومی حداقل یک روز فاصله بیفتد.

امروز برای مطالبی که دیروز خوانده‌اید تست بزنید و فردا برای مطالب امروز

چطور خلاصه برداری کنیم؟

خلاصه برداری در درس‌های عمومی کنکور:

خلاصه برداری در درس‌های مختلف متفاوت است. اگر از نوشتن خوشتان نمی‌آید لازم نیست حتما بنویسید همین که قسمتی از کتاب را علامت بزنید خلاصه‌برداری کرده‌اید. مگر اینکه متن کتاب دشوار باشد و نیاز باشد که متن را به زبان خودتان برگردانید و دوباره بنویسید.

پس خلاصه برداری هم یکی از مواردی است که به خودتان وسبک درس‌خواندنتان مربوط می‌شود. اگر نوشتن باعث می‌شود مطالب بهتر در ذهنتان قرار بگیرد، بنویسید اما اگر با نوشتن میانه‌ای ندارید اجباری نیست.

  خلاصه برداری در درس‌های اختصاصی کنکور:

خلاصه نویسی درس‌های اختصاصی متفاوت است. در درس‌هایی مانند فیزیک و ریاضی تنها نوشتن یک رابطه کفایت نمی‌کند زیرا مفهوم این روابط در دل سوالات است که معنی پیدا می‌کند برای همین باید در خلاصه‌هایتان برای هر بخش یک سوال یا یک تست مربوط به آن را نیز بنویسید.

استفاده از فلش کارت برای چه درس‌هایی مناسب است؟

فلش کارت برای درس‌های عمومی مخصوصاً زبان و ادبیات بسیار مفید است، از فلش کارت برای تمرین معنی عبارات، املا، معادل‌ها و… استفاده کنید. اما درمورد درس‌های اختصاصی فلش‌ کارت زمانی مفید است که همراه با سوال باشد، یعنی در یک فلش کارت فرمول را بنویسید و زیر آن یا پشت کارت تست مربوط به آن فرمول را بنویسید و هنگام مرور فلش کارت تست آن را روی برگه‌ی دیگری حل کنید.

وقتی خسته می‌شویم چطور به خودمان انگیزه درس خواندن بدهیم؟

یکی از مواردی که در روانشناسی موفقیت بسیار توصیه می‌شود اینست که: “آینده را تجسم کن”

خیلی از ما گاهی اوقات بی انگیزه می‌شویم یا حتی شک می‌کنیم مسیرمان درست است یا غلط، بهترین راه حل در این مواقع تجسم آینده است، به شغل مورد نظرتان فکر کنید یا حتی با آن روبرو شوید، مثلا اگر هدف شما پزشکی است به بیمارستان یا دانشگاه علوم پزشکی بروید و پزشکان، استادان و دانشجویان پزشکی را ملاقات کنید، آن‌ها را زیرنظر بگیرید و رفتار و مشغله‌هایشان را ببینید و همینطور با آن‌ها درمورد مسیری که پشت سر گذاشته‌اند صحبت کنید.

خسته شدن در هر مسیر و کاری طبیعی است، شما باید بتوانید این حالت را مدیریت کنید، مدتی را به ورزش و تفریح بگذرانید تا انرژی خود را بازیابید و دوباره به سراغ میز مطالعه خود بروید.

حواستان باشد که قرار نیست تک تک لحظات خود را درس بخوانید، اتفاقی که در این یک سال برای شما می‌افتد اینست که زمان درس‌ خواندن در برنامه‌ی روزانه شما بیشتر می‌شود اما لازم نیست دور تفریحات، علایق و سرگرمی‌های خود را خط بکشید، می‌توانید تا حد مقدور از زمان آن‌ها بکاهید اما به عمق‌شان بیفزایید.

یک یا دو بار ورزش سنگین در هفته یا چند ساعت پیاده روی در طبیعت بسیار به افزایش انگیزه شما کمک می‌کند.

وقتی از درسی بدمان می‌آید چکار کنیم؟

خودتان هم می‌دانید که نباید هیچ درسی را بدون مطالعه بگذارید و به فکر درصد صفر باشید.

در بدترین حالت اگر به شدت از یک درس متنفر هستید باید تا حدی آن را بخوانید که بتوانید درصد مناسب را از آن کسب کنید و این حد مناسب به خود شما بستگی دارد، باید به درصد‌های درس‌های دیگرتان توجه کنید و براساس آن درصد این درس ناخوشایند را طوری تنظیم کنید که به رتبه‌ی کنکورتان لطمه‌ای نخورد.

اگر یک درس را کاملا صفر بزنید به شدت رتبه بالا می‌رود و کار شما بسیار سخت می‌شود. هر درسی یک قسمت‌های ساده‌ دارد و یک قسمت‌های سخت، درمورد درس‌هایی که از آن‌ها بدتان می‌آید روی قسمت‌های ساده تمرکز کنید و تست‌های آن قسمت را بزنید.

زمانی که موقع خواندن درس ناخوشایند خسته می‌شوید آن را کنار بگذارید و به سراغ درس خوشایندتان بروید و بعد از مدتی برگردید. قبول کنید که این درس هم مثل آش کشک خاله می‌باشد و باید با آن مدارا کنید و از در رفاقت وارد شوید.

روزی چند ساعت درس بخوانیم؟

اول بگذارید به این سوال جواب بدهیم که رتبه‌های برتر روزی چند ساعت درس می‌خوانند؟ میانگین مطالعه‌ی رتبه‌های برتر در چند سال اخیر 10 الی 12 ساعت است.

اگر می‌خواهید رتبه‌ی خیلی خوبی بیاورید حداقل باید به صورت میانگین روزی 10 ساعت درس بخوانید اما این مسئله باز هم به شما مربوط است، برخی از دانش‌آموزان هستند که می‌توانند در روز 14 ساعت درس‌ بخوانند اما برخی نمی‌توانند و اگر برای زیاد درس خواندن به خودشان فشار بیاورند نتیجه عکس می‌گیرند، البته برنامه‌ریزی شما و ترتیب خواندن درس‌ها برای شما مهم است که بتوانید طوری درس‌ها را پشت سر هم بچینید که بیشترین بازدهی را برای شما داشته باشد، در این صورت می‌توانید زمان مطالعه‌ی خود را افزایش دهید.

در ابتدا می‌توانید از 5 ساعت شروع کنید و سعی کنید در یک بازه‌ی یک ماهه آن را به 10 ساعت برسانید؛ اگر به دنبال یک رتبه‌ی خیلی خوب هستید.

نقش معلم خصوصی در قبولی و رتبه‌ی کنکور

متاسفانه یا خوشبختانه تعداد معلمان خصوصی و موسسات کنکوری بسیار زیاد شده و دانش‌آموزان را سردرگم کرده است. برای انتخاب یک معلم خصوصی کنکور حتما معلمی را انتخاب کنید که کارآزموده باشد و توانسته باشد درصدهای خوبی را از دانش‌آموزان خود گرفته باشد و میزان رضایت از تدریس معلم بالا باشد.

اگر معلم خود را از یک موسسه یا سایت تدریس خصوصی‌ انتخاب می‌کنید حتما به شناخته شده و معتبر بودن این مرجع توجه کنید.

یک معلم خوب به تمام زوایا و خفایای درس تسلط دارد و می‌تواند خیلی راحت شما را راهنمایی کند که در این درس نکات مهم چه چیزهایی هستند، او می‌تواند با گفتن نکات بسیار مهم و کاربردی که حتی در بسیاری از کتاب‌ها یافت نمی‌شود زمان زیادی از شما ذخیره می‌کند.

یک معلم خوب پاسخگوی تمام مشکلات شماست، او در کمترین زمان ممکن اشکالات شما را رفع می‌کند و این مسئله هم از نظر ذهنی شما را قوی می‌کند و هم در زمان شما صرفه‌جویی می‌کند.

در تنظیم برنامه ریزی روزانه، تا دو هفته آینده را برنامه ریزی کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد زمانبندی درست درس خواندن مقاله آموزش برنامه ریزی درسی را مطالعه کنید.

چرا یک ساعت آخر کنکور خسته می شویم؟

به این دلیل که در طی سال تمرین نکرده اید و ذهن خود را عادت نداده اید. کسانی که در یک روز فقط یک درس را مطالعه می کنند در زمان کنکور با این مشکل مواجه می شوند. بنابراین در ساعات مطالعاتی یک روز، باید 5 درس متنوع را مطالعه کنید. این کار باعث می شود ذهنتان چند بعدی باشد و هنگام کنکور یک بعدی عمل نکند.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی آنلاین یا در منزل است و دانش آموزان بهترین معلم خصوصی در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.