نکات مهم برای برگزاری کلاس خصوصی در منزل

0 95

نکات بسیار زیاد و ساده‌ای وجود دارد که می‌تواند یک کلاس بی‌روح، خشک و بی‌بازده را به یک کلاس پرنشاط، شاد و پربازده تبدیل کند. رعایت بخشی از این نکات بر دوش شما است و بخشی دیگر بر دوش معلمتان. معمولا معلم‌های حرفه‌ای به دلیل اینکه تجربه زیادی در برگزاری کلاس خصوصی دارند این نکات را رعایت می‌کنند یا به عبارتی به یکی از اصول کاریشان تبدیل شده است. شما نیز به عنوان یک دانش‌آموز باید این نکات را بدانید و آن‌ها را رعایت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کلاس و معلم خصوصی میتوانید مقاله راهنمای کلاس خصوصی را بخوانید.

استادبانک وبسایتی است که توسط آن می‌توانید به بهترین معلم‌های خصوصی شهرتان دسترسی داشته باشید و درخواست تدریس خصوصی در منزل اصفهان ، تهران و سایر شهرها را داشته باشید.

به عنوان یک دانش‌آموز چگونه کلاس خصوصی خوبی داشته باشم؟

ما در ادامه مهم‌ترین نکات را برای شما توضیح خواهیم داد. این نکات شامل سه بخش می‌شود:

  • قبل از برگزاری کلاس
  • حین برگزاری کلاس
  • بعد از برگزاری کلاس

1. قبلا از شروع کلاس خصوصی چه ‌کار کنیم؟

محیطی آرام انتخاب کنید

در کلاس‌های حضوری شما باید یک محیط کاملا آرام مثل اتاق شخصیتان را برای مطالعه انتخاب کنید. این کار دو مزیت بسیار بزرگ دارد؛ اول آنکه می‌توانید به راحتی متوجه حرف‌های معلم شوید و بر روی درس بهتر تمرکز کنید.

مزیت دوم این کار این است که معلم نیز راحت‌تر تمرکز می‌کند. بنابراین هر چیزی که تمرکز شما را برهم می‌زند را باید از خود دور کنید.

وسایل و ابزارهای لازم را آماده کنید

در بعضی از دروس ابزارهایی لازم و ضروری است؛ مثلا در درس ریاضی گونیا، نقاله یا … ممکن است نیاز باشد؛ بنابراین باید این ابزار و وسایل را از قبل آماده کنید تا در حین کلاس مشکلی وجود نداشته باشد.

سر موقع در جلسه حاضر شوید

هیچ‌کس از بدقولی خوشش نمی‌آید. بهتر است برای احترام به استادتان و هدر ندادن زمان دقیقا سر موقع مشخص‌شده در جلسه حاضر شوید. اگر هر دلیل این امر امکان‌پذیر نبود حداقل چند ساعت قبل به مدرس خبر دهید.

زمانی برای استراحت در نظر بگیرید

زمان استراحت در بین درس بسیار مهم است. از این نظر که مغز شما در هنگام یادگیری خسته می‌شود و قطعا چند دقیقه‌ای برای استراحت نیاز است. همچنین مدرس نیز نمی‌تواند بی‌وقفه تدریس کند و نیاز به استراحت دارد.

هرچند بهتر است قبل از شروع کلاس به خوبی استراحت کنید تا به اندازه کافی انرژی داشته باشید.

2. در حین برگزاری کلاس چه کار کنیم؟

به عنوان یک دانش‌آموز باید در حین برگزاری کلاس نیز نکاتی را رعایت کنید تا کلاس پربارتری داشته باشید. مهم‌ترین آن‌ها در ادامه ذکر شده است:

یادداشت برداری کنید

اگر معلم به شما جزوه نمی‌دهد، بهتر است نکات مهم را یادداشت کنید. اگر این کار را نکنید مدتی پس از اتمام جلسه همه چیز یادتان می‌رود؛ اما با این کار نکات مهم بهتر در ذهن شما نقش می بندد و هنگام حل تمرین‌ها نیز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

از سوال پرسیدن نترسید

هر قسمتی از درس را که متوجه نشدید از مدرس درخواست کنید تا دوباره برای شما توضیح دهد. ممکن است این روند برای یک مبحث بار ها و بار ها تکرار شود اما اصلا نیازی نیست که نگران باشید؛ اما از اینکه نکته نگذریم که باید با دقت به درس گوش دهید. در اکثر اوقات اگر دقت بالایی داشته باشید بعید است که متوجه نشوید.

از تمرین‌های کوچک استفاده کنید

هدف از برگزاری کلاس خصوصی این نیست که معلم مانند یک سخنران صحبت کند و شما نیز مانند یک بیننده فقط گوش دهید و گاهی سری به معنی تایید تکان دهید. هدف این است که تمامی نکات و راه‌حل‌ها را به خوبی یاد بگیرید. بعضی از مدرس‌ها بعد از تدریس یک مبحث تمرین‌های کوچکی به شما می‌دهند تا مطمئن شوند که درس را یاد گرفته‌اید.

این تمرین‌ها بسیار مفید هستند. آن‌ها را با دقت حل کنید و اگر سوالی داشتید در همان لحظه از مدرس بپرسید.

3. بعد از اتمام کلاس خصوصی چه کار کنیم؟

برگزاری کلاس در منزل

جزوه یا یادداشت‌ها را مرور کنید

زمانی که کلاس به اتمام رسید بعد از یک استراحت نیم ساعته به سراغ مرور جزوه یا یادداشت‌های خود بروید. یک‌بار دیگر از ابتدا مرور کنید که در آن جلسه چه مباحثی مطرح شد و چه چیزی یاد گرفتید.

تمرین‌ها را حل کنید

بعد از اینکه استراحت کردید و جزوه خود را مرور کردید حال نوبت آن است که تمرین‌هایی که معلمتان برای شما مشخص کرده است را حل کنید. ممکن است در حین حل این تمرین‌ها سوالات مختلفی برای شما پیش بیاید که در این صورت آن سوال ها را جایی یادداشت کنید و در جلسه بعدی از مدرس خود بپرسید.

البته احتمال رخ دادن چنین چیزی بسیار کم است چراکه اگر به صحبت‌های معلم خوب گوش دهید و جزوه را کامل مرور کنید بعید است همچنین مشکلی پیش بیاید.

به طور کلی شما به‌ عنوان یک دانش‌آموز برای اینکه کلاس بهتری داشته باشید و نکات بیشتری یاد بگیرید باید نکات بسیار ساده‌ای را رعایت کنید که کمتر کسی به آن‌ها توجه دارد. تجربه شما از برگزاری ندریس خصوصی در منزل چیست؟ به نظر شما باید چه نکات دیگری به این مقاله اضافه شود؟

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.