برنامه کامل مدرسه تلویزیونی ایران ذوشنبه ۳ خرداد ماه

0 256

با شروع و شیوع بیماری کرونا شرایط زندگی همه دستخوش تغییراتی شد. زندگی‌های روزمره سمت و سوی دیگری به خود گرفت. برخی مشاغل تعطیل شدند و تقریبا سبک زندگی‌ها عوض شد. خرید‌های آنلاین جایگزین خریدهای سنتی شد و آموزش‌های حضوری نیز به سمت آموزش‌های آنلاین پیشروی کردند. شاید در سال‌های بعد بتوان از کرونا به عنوان ایجاد کننده تغییرات اساسی در زندگی همگان یاد کرد.

مدارس تعطیل هستند و تلویزیون هم ترتیبی داده است تا در ساعات مختلف کلاس‌های آموزشی را برای دانش‌آموزان پخش کند. در ادامه گزارشی از چند و چون این کلاس‌های تلویزیونی می‌دهیم.

مدرسه تلویزیون ایران

تا قبل از شیوع کرونا شبکه های تلویزیونی به آموزش های رسمی مدارس نپرداخته بودند در نتیجه نقاط ضعف و قوت خود را در این زمینه نمی‌شناختند. در هشتم اسفند ماه 98 به یک‌باره تمام روش‌های آموزشی کشور تعطیل شدند و در کمتر از ۴۸ ساعت مدرسه تلویزیونی ایران ساخته شد، درصورتیکه برای ساخت برنامه‌های تلویزیونی دست‌کم دو ماه زمان لازم است.

با نوجه به اینکه با شوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، شاهد افت تحصیلی در بین دانش آموزان بوده ایم. به نظر می رسد، کلاس های شبکه های تلویزیونی در کنار آموزش آنلاین مدارس بتواند تا حدودی از ضربه خوردن به پایه درسی دانش‌آموزان جلوگیری کند. به دلیل جدی نگرفتن آموزش مجازی از طرف دانش‌آموزان و همینطور سخت بودن تدریس و اداره کلاس مجازی برای معلمان و بی‌تجربگی و نابلدی برخی از معلمان در آموزش مجازی، باعث ضعیف شدن پایه تحصیلی دانش‌آموزان شده است.

خبر بدتر اینست که این افت تحصیلی با از بین رفتن کرونا و بازگشایی مدارس از بین نمی‌رود و اگر پایه درسی فرزند شما دچار مشکل شود در مقاطع بعدی هم دچار مشکل خواهد شد. پس گذشته از اینکه مشخص نیست وضعیت موجود چقدر به طول بیانجامد و تا کی مدارس مجبور به آموزش آنلاین باشند، شما باید به فکر پایه تحصیلی فرزندتان باشید.  برای اینکه روش‌هایی را برای مقابله با افت تحصیلی فرزندتان یاد بگیرید مقاله: با درس نخواندن فرزندم چه کنم؟ را بخوانید.

دانش‌آموزان می‌توانند برای مرور کردن درس‌هایی که یاد گرفته اند، از کلاس‌های شبکه آموزش استفاده کنند، اما به هیچ عنوان نباید روی آن‌ها به عنوان یک آموزش جامع مثل کلاس درس حساب باز کرد. مخصوصا در پایه ابتدایی که کلاس‌های ضبط شده ارتباطی با دانش‌آموزان برقرار نمی‌کند و برای دانش‌آموزان یادگیری را سخت می‌کند، اما می‌توان گفت در پایه‌های راهنمایی و دبیرستان تلویزیون توانسته کمک شایانی بکند.

کلاس‌ها چطور از تلویزیون پخش می‌شوند؟

مدرسه تلویزیونی ایران یک سیستم آموزشی ملی است و شبکه‌های تلویزیونی دیگر (شبکه آموزش، شبکه چهار و شبکه قرآن و معارف) نیز در اجرای این پروژه دخیل هستند. این برنامه در روز شنبه ۱۵ شهریور با حضور معلمان، دبیران و مجریان آغاز به کار کرد.

در برنامه مدرسه تلویزیونی ایران، شبکه آموزش سیما به عنوان شبکه محوری روزانه حدود ۱۱ ساعت شبکه چهار سیما ۵ ساعت و شبکه قرآن و معارف سیما هم ۳ ساعت برنامه در طول روز را به کلاس‌های درسی و آموزشی اختصاص داده اند. این سه شبکه سیما در مجموع روزانه بیش از ۴۰ کلاس درس برای مقاطع مختلف ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم روی آنتن خود با پوشش بیش از ۹۸ درصدی جمعیت کشور دارند.

شبکه آموزش از ساعت ۸ صبح تا ۹:۳۰ دروس مربوط به دوره ی متوسطه دوم، کار و دانش و فنی و حرفه‌ای، از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۳:۳۰ درس‌ های مقطع ابتدایی، از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶ دروس مقطع متوسطه اول و از ساعت ۱۶ تا ۱۹ برنامه‌های درسی متوسطه دوم را روی آنتن خود دارد. از ساعت ۲۱:۳۰ تا ۲۲:۳۰ هم دروس متوسطه دوم در رشته‌های تجربی و فنی و حرفه‌ای و درس‌های عمومی مقطع متوسطه دوم روی آنتن می‌رود.

شبکه چهار سیما هم از ساعت ۸ صبح تا ۱۳ رشته علوم انسانی متوسطه دوم و همچنین دروس مشترک رشته‌های علوم و معارف اسلامی و دروس تخصصی رشته علوم ریاضی را ارائه می‌کند.

شبکه قرآن و معارف هم دروس مرتبط با قرآن، دینی، عربی و همچنین درس‌های تخصصی علوم و معارف اسلامی را در دستور کار آموزش دارد.

برنامه مدرسه تلویزیونی ایران دوشنبه 3 خرداد ماه

🖥شبکه ‌آموزش:

🌱🌱🌱
📋🛠فنی و حرفه ای و کاردانش :

🕖ساعت۱۱:۰۰  تا ۱۱:۲۵
عملیات شناختی و خلاق کودک -رشته تربیت کودک – پایه ۱۲- شاخه فنی و حرفه ای
🕖ساعت۱۱:۲۵تا ۱۱:۵۰
دانش فنی تخصصی – رشته نقشه شبکه و نرم افزار- پایه ۱۲-شاخه فنی و حرفه ای
🕖ساعت ۱۱:۵۰تا۱۲:۱۵
پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی و طراحی وب -رشته شبکه و نرم افزار -پایه ۱۲-شاخه فنی و حرفه ای
🕖ساعت ۱۲:۱۵تا۱۲:۴۰
ساخت پاتختی – رشته صنایع چوب و مبلمان – پایه ۱۱-شاخه فنی و حرفه ای
🕖ساعت۱۲:۴۰ تا ۱۳:۰۰
رنگ ترک چوب – رشته صنایع چوب و مبلمان – پایه ۱۲-شاخه فنی و حرفه ای

……………‌.‌‌‌🌱🌱………..
🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

📋 🔬متوسطه اول:
🕖ساعت ۱۴:۳۰تا ۱۵:۰۰
مطالعات اجتماعی
پایه هفتم
🕗ساعت۱۵:۰۰تا۱۵:۳۰
مطالعات اجتماعی
پایه هشتم
🕗ساعت ١۵:٣٠ تا ۱۶:۰۰
مطالعات اجتماعی
پایه نهم
……‌‌‌‌‌‌‌‌‌……🌿🌿🌿     …‌….

💻دوره آموزش مجازی متوسطه

🕖ساعت ١۶:۳۰ تا ١۶:۵۰
پرورشی
توسعه کار افرینی در مدرسه

………… ☘️☘️☘️☘️. .. . . ..
📋 🔎متوسطه دوم  :
🕖 ساعت ١۶:۵۰ تا١٧:۲۰
ریاضی سه – پایه ۱۲- رشته علوم تجربی
🕖ساعت ۱۷:۲۰تا ۱۸:۰۰
مرور شیمی یک و دو و سه – رشته علوم تجربی و ریاضی فیزیک
🕖ساعت ۲۰:۴۰ تا ۲۱:۱۰
ادبیات فارسی – پایه ۱۲- مشترک تمام رشته ها
🕖ساعت ۲۱:۱۰ تا ۲۱:۴۰
مشاور تحصیلی

 

💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐

🍀دوشنبه۳خرداد🍀شبکه ۴
🍃ساعت۸جامعه شناسی
🍃ساعت۸:۳۰جامعه شناسی
🍃ساعت۹جامعه شناسی
🌺ساعت۹ زبان خارجی۱
🌺ساعت۹:۳۰زبان خارجی۱
🌺ساعت۱۰زبان خارجی۱
…………………………

…………………………

🌷🌻 دوشنبه ۳خرداد 🌻🌷
🖥   شبکه قرآن و معارف سیما
………….متوسطه دوم……………
⏰ ساعت ۸ تا ۸:۳۰ صبح – علوم و معارف قرآنی ۲ – پایه ۱۱ – رشته علوم و معارف اسلامی
⏰ ساعت ۸:۳۰ تا ۹ صبح – احکام ۲ – پایه ۱۱ – رشته علوم و معارف اسلامی
………….متوسطه دوم……………..
🕖 ساعت ١۵ تا ١۵:٣٠ – دین و زندگی ۲ – پایه ۱۱ – رشته ریاضی فیزیک و علوم تجربی
…………..متوسطه اول…………..
🕖 ساعت ١۵:٣٠ تا ١۶ – آموزش قرآن  پایه هشتم

✒️ برنامه‌های مدرسه تلویزیونی تا چه حد برای شما مفید بوده است؟
به نظر شما این برنامه‌ها چه نقاط ضعف و قوتی دارند؟
نظرات خود را برای ما و دیگر خوانندگان بنویسید.
نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.