بهترین برنامه‌ریزی درسی پایه دهم + جدول برنامه‌ریزی

80 186,014

پایه دهم، اولین سال ورود به متوسطه دوم و مواجه دانش آموزان با شرایط جدید است و برای اینکه دانش آموزان کمتر دچار ناهماهنگی و آشفتگی در روند تحصیلی خود شوند باید این تفاوت‌ها را بشناسند و خود را با آن‌ها تطبیق دهند و برنامه منظمی برای درس خواندن خود تدارک ببینند تا در امتحانات و آزمون کنکور پیش رویشان موفقیت کسب کنند.

در این نوشته از مجله استادبانک با شما دانش آموز دهمی درباره‌ی بهترین روش برنامه ریزی درسی پایه دهم و ویژگی‌های این پایه صحبت می‌کنیم. هم چنین برای هر رشته می‌توانید فایل pdf نمونه جدول برنامه ریزی دهم را کاملا رایگان دانلود کنید و از برنامه ریزی درسی آنلاین رایگان ما برای دهم استفاده کنید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم خصوصی در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

مشاوره و برنامه ریزی درسی پایه دهم

درس خواندن شوخی نیست!

دیدن کتاب های قطورتر و ورق زدن آنها اولین باری است که دانش آموزان را از پایه دهم می‌ترساند. دلسرد نشوید، ناامید نشوید، بی انگیزه نشوید. خیلی‌ها قبل از شما تمام این درس‌ها را خوانده‌اند و خیلی‌ها هم بعد از شما می‌خوانند. اما بدانید که باید خود را برای خواندن مطالب درسی بیشتر، از همان اول آماده کنید.

وقتی دانش آموز سرکلاس می نشیند بیشتر بودن حجم مطالب را بهتر درک می کند و این، بار دومی است که از پایه جدیدش می‌ترسد. دانش آموز می‌بیند که در هرجلسه‌ی درس مطالبی را باید یاد بگیرد که شاید در مقاطع قبل در دو یا سه جلسه باید یاد می‌گرفت و این هم نشانه‌ی ورود به پایه‌ای جدید است.

اما نگران نباشید! معلمان و مسئولین مدرسه هم متوجه شرایط جدیدی که برای شما پیش آمده هستند. بهرحال باید بدانید که شما دیگر دانش آموز مقطع متوسطه دوم هستید و باید بیشتر از قبل و بهتر از قبل درس بخوانید.

فشرده تر درس بخوانید

سال دهم اولین سالی است که شما با این موارد روبرو می شوید:

 • تعداد بیشتری درس و کتاب
 • زمان بندی کلاس‌های متفاوت
 • تعداد کلاس‌های با درس‌های جدی‌تر در یک روز
 • اضافه شدن درس‌های جدید به برنامه‌درسی که قبل از آن برخوردی با آنها نداشته‌اید.

همه‌ی اینها یعنی برنامه درسی شما در مدرسه سنگین‌تر شده است. پس شما هم باید برنامه‌ی درسی خودتان را جدی‌تر بگیرید تا بتوانید از پس این درس‌های جدید بربیایید.

معلم هایی با برخورد جدید

معلم‌های متوسطه دوم سخت‌گیرترین معلم‌هایی‌اند که تا به حال با آنها برخورد داشته‌اید. خیلی از آن معلم‌ها در وادی کنکور هم فعال هستند و باید آماده باشید که توقع‌شان از شما نسبت به معلمان متوسطه اول بالاتر باشد. این توقع بالاتر یعنی که شما باید سرکلاس با حواسی آماده بروید و حرف‌هایشان را با دقت گوش دهید.

 • معلمان جدید شما کمتر حاضر به دوباره توضیح دادن دروس هستند
 • از شما توقع دارند زودتر درس ها را یاد بگیرید
 • امتحان‌های کلاسیشان فشرده‌تر و با سخت‌گیری بیشتری همراه است.

پس وقتی در کلاس هستید در کلاس باشید، خوب به درس گوش دهید و مطالعه هر درس را طبق برنامه‌ داشته باشید تا هم راحت‌تر این دوره را پیش ببرید هم نتایج بهتری بگیرید.

از حالا شما یک کنکوری محسوب می شوید!

ورود شما را به ماراتن بزرگ کنکور تبریک عرض می کنیم! امسال شما با حرف‌های جدیدی برخورد خواهید کرد:

 • کلاس‌های تستی
 • آزمون‌های مختلف
 • کتاب‌های قطور
 • خلاصه‌ها و جزوه‌ها و ویدیوها و ویس‌ها

بسیاری موارد دیگر کلمات جدیدی است که به گوش و چشم شما خواهد خورد.

شما دیگر بازار هدف یک صنعت عریض و طویل در کشور هستید. اما حواستان را جمع کنید! فارغ از تمام این تبلیغات و حرف‌ها شما باید در درس خواندن‌هایتان نیم نگاهی به کنکور داشته باشید. کتاب‌هایی که امسال در طول سال تحصیلی می‌خوانید اکثرا منابع کنکور سراسری هستند و نباید فکر کنید که با دادن امتحانات و تمام شدن سال تحصیلی دیگر نیازی به آنها ندارید بلکه استفاده اصلی شما از این کتاب‌ها در دوران کنکور است.

برخی درس‌های شما دروس اختصاصی هستند و برخی عمومی. این درس‌ها را خوب بشناسید و ضریب‌های آنها را در کنکور بدانید. باید از همین حالا به برخی درس ها توجه ویژه داشته باشید. دروس عمومی مشترک بین همه‌ی رشته‌ها در سال دهم دروس فارسی، عربی، دینی، زبان، نگارش، سواد رسانه‌ای، آمادگی دفاعی و جغرافیا هستند.

دروس عمومی را جدی بگیرید و بدانید که اگر می‌خواهید نتیجه خوب در کنکور سراسری داشته باشید در هیچ کدام از دروس عمومی نباید در خود ضعف نشان دهید.

دروس تخصصی هم در پایین برای هررشته به تفکیک توضیح داده میشود. اما خودتان را دچار استرس بیهوده هم نکنید. تا کنکور فرصت به اندازه کافی دارید. سعی کنید متناسب با اهمیت دروس وقتتان را صرف درک مفاهیم دروس کنید تا علاوه بر موفقیت در امتحانات، در سال‌های آینده، هم درس‌های همان موقع و هم درس‌های امسال را راحت‌تر بخوانید.

تستی نخواندن دروس!

همانطور که در مقاله آموزش برنامه ریزی درسی اشاره شد. تستی خواندن دروس تا زمانی که به شکل آزمونی و با وقتی محدود صورت نگیرد تفاوتی با خواندن تشریحی ندارد. پس درگیر این تفکیک‌های بیهوده نشوید و بخشی از درس خواندن خود را برای حل تست و یادگیری از طریق آن بگذارید. برخورد بیشتر با شکل تستی سوالات کمک می کند تا برای کنکور هم آماده‌تر شوید.

پس حتما در برنامه‌هایتان تمرین‌های تستی را درنظر بگیرید و اگر در آزمونی هم شرکت نکردید هرازگاهی برای حل برخی تست‌ها مدت زمان محدودی در نظر بگیرید تا کمی بیش‌تر در شرایط کنکور قرار بگیرید.

در ادامه شرایط و جدول برنامه ریزی درسی پایه دهم را به تفکیک رشته باهم بررسی می‌کنیم.

برنامه ریزی درسی دهم

مشاوره و برنامه ریزی درسی پایه دهم تجربی

دروس تخصصی دهم تجربی: زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضی

و اما شروع زیست شناسی و دوستان!

معمولا پرچالش ترین درس دانش آموزان دهم تجربی زیست است. دانش آموزان از حجم نکات و گستردگی مطالب زیست مستاصل می شوند و تعدادی هم قافیه را می بازند و اصلا از انتخاب رشته‌ پشیمان می شوند!

لازم است که بدانید تا دو سال آینده هم باید بیشترین وقت مطالعه‌تان را برای همین درس بگذارید. از طرفی اگر دروس حوزه پزشکی را برای دانشگاه مدنظر دارید سالهای سال باید با درس‌هایی مشابه همین زیست1 سروکله بزنید. پس از همین حالا ببینید که به این درس علاقمند هستید یا نه. اما عجله هم نکنید.

ابتدا باید برای یادگیری درس بارها و بارها و بارها تلاش کنید تا ببینید به این درس، نسبت به دروس دیگر، علاقه بیشتری دارید یا نه وگرنه توقع نداشته باشید که برای اینکه وارد رشته تجربی شوید باید برای گذراندن وقت با کتاب زیست سرودست بشکنید و عاشقش باشید.

شیمی برای تجربی‌ها در درجه دوم اهمیت قرار دارد. شیمی دهم نمونه‌ای دقیق و کامل از تمام شیمی دبیرستان شماست. برای حل مسائل این درس و هم‌چنین مطالعه تشریحی آن حتما وقت بگذارید.

دیگر دروس تخصصی این پایه فیزیک و ریاضی هستند که نباید به هیچ وجه از آنها غافل شوید. دانش آموزان رشته تجربی معمولا از ریاضی فراری هستند اما بی توجهی به این درس می تواند چه در امتحانات و چه برای کنکور برای شما دردسرساز باشد.

دانش آموزان بهترین معلم آنلاین شیمی دهم را در استادبانک می یابند.

دانلود جدول برنامه ریزی دهم تجربی استادبانک

مشاوره و برنامه ریزی درسی پایه دهم انسانی

دروس تخصصی: ادبیات تخصصی، تاریخ، جامعه، منطق و اقتصاد

تافته های جدا بافته!

ورود به رشته انسانی باعث می شود تا درس‌های تخصصی شما کاملا با دوستان دهمی‌تان که تجربی یا ریاضی هستند فرق کند. شما هیچ برخوردی با دروس سخت فیزیک و شیمی و زیست نخواهید داشت و فقط در طول سه سال کمی ریاضی باید بخوانید.

شاید در شوخی های دوستانه همه شما را خوشبخت بدانند که از این درس‌ها فرار کرده‌اید اما باید بدانید که همان درس‌های خواندنی بدون فرمول انسانی هم می توانند حسابی شما را به چالش بکشند. دروسی مثل فارسی، عربی، فلسفه و منطق و جامعه شناسی که اهمیت بالایی هم در کنکور سراسری دارند باید با دقت فراوان و طی یک برنامه ریزی منظم مطالعه‌ای پیوسته و مرورهای به موقع از آنها داشته باشید.

پس سعی کنید با برنامه‌ای منطقی همه‌ی درسهایتان را با جدیت بخوانید و مرور خوبی هم داشته باشید. قطعا این حجم از مطالب را نمی‌توانید برای شب امتحان یا مطالعه برای کنکور فقط در سال دوازدهم بگذارید.

دانلود جدول برنامه ریزی دهم انسانی استادبانک

مشاوره و برنامه ریزی درسی پایه دهم ریاضی

دروس تخصصی دهم ریاضی: ریاضی، فیزیک، شیمی، هندسه

هندسه و انواع ریاضیات!

تخصصی‌ترین درس دهم ریاضی هندسه است که در رشته‌های دیگر وجود ندارد و نمونه‌ای از همان دروسی است که همه‌ی آنهایی که ریاضی نخواندند از آن فراری‌اند. اما از طرفی خیلی از دانش آموزان ریاضی این درس را زیباترین و تجسمی ترین بخش ریاضی می دانند. بهرحال دانش آموزان دهم ریاضی باید بدانند که ریاضی و دیگر شاخه‌های آن اصلی‌ترین درس‌هایشان هستند و باید قدرت خود را در تحلیل مسائل ریاضی روزبه‌روز بالاتر ببرند.

برای بچه‌های دهم ریاضی، فیزیک و شیمی با بچه‌های تجربی خیلی تفاوتی نمی‌کند، پس شما دانش آموز دهم ریاضی باید درک ریاضی خود را از همین حالا بالا ببرید چون علاوه بر خود ریاضی و متعلقات آن مثل هندسه، حسابان، آمار و گسسته در درس فیزیک و شیمی برای حل مسائل به شدت به آن نیاز دارید.

دانلود جدول برنامه ریزی دهم ریاضی استادبانک

ضمن آرزوی موفقیت برای شما در استفاده از این جدول برنامه ریزی که برای رسیدن به معدل 20 و موفقیت در کنکور سراسری کاملا پاسخگوست شما چه رشته ای را برای پایه دهم انتخاب کرده اید؟ چه برنامه‌ای برای درس خواندن تان دارید؟

آیا به کنکور فکر می کنید؟ برایمان از تصمیم هایی که گرفته اید بگویید، همچنین اگر سوالی درباره‌ی جدول‌های برنامه ریزی دارید می‌توانید سوال خود را در بخش دیدگاه‌ها ثبت کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

چگونه با برنامه ریزی درس بخوانیم؟ 🧑‍🎓

با برنامه درس خواندن در ابتدا نیاز به رعایت اصول خاصی توسط دانش آموز دارد و در ادامه با کمک مشاور و جدول برنامه ریزی دقیق و کامل می توان در آن پیشرفت کرد. 📚

جدول برنامه چیست و چگونه از آن میتوان استفاده کرد؟ 📝

جدول برنامه ریزی جدولی است که با پیش بینی ساعات مطالعه شما و ثبت گزارشات مطالعه شما کمک می کند تا با برنامه درس بخوانید. استادبانک نمونه یک جدول برنامه ریزی کامل را به همراه توضیحات نحوه استفاده از آن به طور رایگان در اختیار شما قرار میدهد. ⏰

چطور می توان به جدول برنامه ریزی درسی استادبانک دسترسی پیدا کرد؟ 🔑

لینک دانلود رایگان جدول برنامه ریزی درسی استادبانک برای پایه درسی شما در مقاله موجود می باشد. 🎯

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

80 نظرات
 1. جواد می گوید

  سلام
  من پایه نهم هستم . میخوام بدونم برای اینکه در کنکور موفق بشم باید توی تابستان قبل از پایه دهم چیکار کنم…
  ممنون

  1. مهسا رحمانی می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   ممکنه این دو مقاله درمورد برنامه ریزی کنکور و درس خواندن در تابستان بتونن به شما کمک کنند، برای برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری دقیق‌تر می‌تونید معلم خصوصی کنکور بگیرید.
   https://www.ostadbank.com/mag/برنامه-ریزی-برای-تابستان/
   https://www.ostadbank.com/mag/بهترین-برنامه-ریزی-روزانه-برای-کنکور/

 2. فرناز می گوید

  سلام خسته نباشيد من كلاس نهم هستم و قصد دارم برم رشته تجربى ميخواستم بدونم براى اينكه پايه دهم رو بهتر بشناسم و از قبل آمادگى داشته باشم نيازه كه كتاب زيست دهم رو مطالعه كنم يا نه

 3. Ariana Kord می گوید

  چرافقد واسه رشته های نظری برنامه درسی دارین ما کارودانشیا چی پس