مشاوره انتخاب رشته استادبانک : 000-54435-021

بهترین برنامه‌ریزی درسی پایه دهم + جدول برنامه‌ریزی

50 129,595

پایه دهم، اولین سال ورود به متوسطه دوم و مواجه دانش آموزان با شرایط جدید است و برای اینکه دانش آموزان کمتر دچار ناهماهنگی و آشفتگی در روند تحصیلی خود شوند باید این تفاوت‌ها را بشناسند و خود را با آن‌ها تطبیق دهند و برنامه منظمی برای درس خواندن خود تدارک ببینند تا در امتحانات و آزمون کنکور پیش رویشان موفقیت کسب کنند.

در این نوشته از مجله استادبانک با شما دانش آموز دهمی درباره‌ی بهترین روش برنامه ریزی درسی پایه دهم و ویژگی‌های این پایه صحبت می‌کنیم. هم چنین برای هر رشته می‌توانید فایل pdf نمونه جدول برنامه ریزی دهم را کاملا رایگان دانلود کنید و از برنامه ریزی درسی آنلاین رایگان ما برای دهم استفاده کنید.

مشاوره و برنامه ریزی درسی پایه دهم

درس خواندن شوخی نیست!

دیدن کتاب های قطورتر و ورق زدن آنها اولین باری است که دانش آموزان را از پایه دهم می‌ترساند. دلسرد نشوید، ناامید نشوید، بی انگیزه نشوید. خیلی‌ها قبل از شما تمام این درس‌ها را خوانده‌اند و خیلی‌ها هم بعد از شما می‌خوانند. اما بدانید که باید خود را برای خواندن مطالب درسی بیشتر، از همان اول آماده کنید.

وقتی دانش آموز سرکلاس می نشیند بیشتر بودن حجم مطالب را بهتر درک می کند و این، بار دومی است که از پایه جدیدش می‌ترسد. دانش آموز می‌بیند که در هرجلسه‌ی درس مطالبی را باید یاد بگیرد که شاید در مقاطع قبل در دو یا سه جلسه باید یاد می‌گرفت و این هم نشانه‌ی ورود به پایه‌ای جدید است. اما نگران نباشید! معلمان و مسئولین مدرسه هم متوجه شرایط جدیدی که برای شما پیش آمده هستند. بهرحال باید بدانید که شما دیگر دانش آموز مقطع متوسطه دوم هستید و باید بیشتر از قبل و بهتر از قبل درس بخوانید.

فشرده تر درس بخوانید

سال دهم اولین سالی است که شما با این موارد روبرو می شوید:

 • تعداد بیشتری درس و کتاب
 • زمان بندی کلاس‌های متفاوت
 • تعداد کلاس‌های با درس‌های جدی‌تر در یک روز
 • اضافه شدن درس‌های جدید به برنامه‌درسی که قبل از آن برخوردی با آنها نداشته‌اید.

همه‌ی اینها یعنی برنامه درسی شما در مدرسه سنگین‌تر شده است. پس شما هم باید برنامه‌ی درسی خودتان را جدی‌تر بگیرید تا بتوانید از پس این درس‌های جدید بربیایید.

معلم هایی با برخورد جدید

معلم‌های متوسطه دوم سخت‌گیرترین معلم‌هایی‌اند که تا به حال با آنها برخورد داشته‌اید. خیلی از آن معلم‌ها در وادی کنکور هم فعال هستند و باید آماده باشید که توقع‌شان از شما نسبت به معلمان متوسطه اول بالاتر باشد. این توقع بالاتر یعنی که شما باید سرکلاس با حواسی آماده بروید و حرف‌هایشان را با دقت گوش دهید.

 • معلمان جدید شما کمتر حاضر به دوباره توضیح دادن دروس هستند
 • از شما توقع دارند زودتر درس ها را یاد بگیرید
 • امتحان‌های کلاسیشان فشرده‌تر و با سخت‌گیری بیشتری همراه است.

پس وقتی در کلاس هستید در کلاس باشید، خوب به درس گوش دهید و مطالعه هر درس را طبق برنامه‌ داشته باشید تا هم راحت‌تر این دوره را پیش ببرید هم نتایج بهتری بگیرید.

از حالا شما یک کنکوری محسوب می شوید!

ورود شما را به ماراتن بزرگ کنکور تبریک عرض می کنیم! امسال شما با حرف‌های جدیدی برخورد خواهید کرد:

 • کلاس‌های تستی
 • آزمون‌های مختلف
 • کتاب‌های قطور
 • خلاصه‌ها و جزوه‌ها و ویدیوها و ویس‌ها

بسیاری موارد دیگر کلمات جدیدی است که به گوش و چشم شما خواهد خورد.

شما دیگر بازار هدف یک صنعت عریض و طویل در کشور هستید. اما حواستان را جمع کنید! فارغ از تمام این تبلیغات و حرف‌ها شما باید در درس خواندن‌هایتان نیم نگاهی به کنکور داشته باشید. کتاب‌هایی که امسال در طول سال تحصیلی می‌خوانید اکثرا منابع کنکور سراسری هستند و نباید فکر کنید که با دادن امتحانات و تمام شدن سال تحصیلی دیگر نیازی به آنها ندارید بلکه استفاده اصلی شما از این کتاب‌ها در دوران کنکور است.

برخی درس‌های شما دروس اختصاصی هستند و برخی عمومی. این درس‌ها را خوب بشناسید و ضریب‌های آنها را در کنکور بدانید. باید از همین حالا به برخی درس ها توجه ویژه داشته باشید. دروس عمومی مشترک بین همه‌ی رشته‌ها در سال دهم دروس فارسی، عربی، دینی، زبان، نگارش، سواد رسانه‌ای، آمادگی دفاعی و جغرافیا هستند.

دروس عمومی را جدی بگیرید و بدانید که اگر می‌خواهید نتیجه خوب در کنکور سراسری داشته باشید در هیچ کدام از دروس عمومی نباید در خود ضعف نشان دهید.

دروس تخصصی هم در پایین برای هررشته به تفکیک توضیح داده میشود. اما خودتان را دچار استرس بیهوده هم نکنید. تا کنکور فرصت به اندازه کافی دارید. سعی کنید متناسب با اهمیت دروس وقتتان را صرف درک مفاهیم دروس کنید تا علاوه بر موفقیت در امتحانات، در سال‌های آینده، هم درس‌های همان موقع و هم درس‌های امسال را راحت‌تر بخوانید.

تستی نخواندن دروس!

همانطور که در مقاله آموزش برنامه ریزی اشاره شد. تستی خواندن دروس تا زمانی که به شکل آزمونی و با وقتی محدود صورت نگیرد تفاوتی با خواندن تشریحی ندارد. پس درگیر این تفکیک‌های بیهوده نشوید و بخشی از درس خواندن خود را برای حل تست و یادگیری از طریق آن بگذارید. برخورد بیشتر با شکل تستی سوالات کمک می کند تا برای کنکور هم آماده‌تر شوید.

پس حتما در برنامه‌هایتان تمرین‌های تستی را درنظر بگیرید و اگر در آزمونی هم شرکت نکردید هرازگاهی برای حل برخی تست‌ها مدت زمان محدودی در نظر بگیرید تا کمی بیش‌تر در شرایط کنکور قرار بگیرید.

در ادامه شرایط و جدول برنامه ریزی درسی پایه دهم را به تفکیک رشته باهم بررسی می‌کنیم.

برنامه ریزی درسی دهم

مشاوره و برنامه ریزی درسی پایه دهم تجربی

دروس تخصصی دهم تجربی: زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضی

و اما شروع زیست شناسی و دوستان!

معمولا پرچالش ترین درس دانش آموزان دهم تجربی زیست است. دانش آموزان از حجم نکات و گستردگی مطالب زیست مستاصل می شوند و تعدادی هم قافیه را می بازند و اصلا از انتخاب رشته‌ پشیمان می شوند!

لازم است که بدانید تا دو سال آینده هم باید بیشترین وقت مطالعه‌تان را برای همین درس بگذارید. از طرفی اگر دروس حوزه پزشکی را برای دانشگاه مدنظر دارید سالهای سال باید با درس‌هایی مشابه همین زیست1 سروکله بزنید. پس از همین حالا ببینید که به این درس علاقمند هستید یا نه. اما عجله هم نکنید.

ابتدا باید برای یادگیری درس بارها و بارها و بارها تلاش کنید تا ببینید به این درس، نسبت به دروس دیگر، علاقه بیشتری دارید یا نه وگرنه توقع نداشته باشید که برای اینکه وارد رشته تجربی شوید باید برای گذراندن وقت با کتاب زیست سرودست بشکنید و عاشقش باشید.

شیمی برای تجربی‌ها در درجه دوم اهمیت قرار دارد. شیمی دهم نمونه‌ای دقیق و کامل از تمام شیمی دبیرستان شماست. برای حل مسائل این درس و هم‌چنین مطالعه تشریحی آن حتما وقت بگذارید.

دیگر دروس تخصصی این پایه فیزیک و ریاضی هستند که نباید به هیچ وجه از آنها غافل شوید. دانش آموزان رشته تجربی معمولا از ریاضی فراری هستند اما بی توجهی به این درس می تواند چه در امتحانات و چه برای کنکور برای شما دردسرساز باشد.

دانلود جدول برنامه ریزی دهم تجربی استادبانک

فایل pdf جدول برنامه ریزی هفتگی پایه دهم تجربی

فایل pdf جدول برنامه ریزی ماهانه پایه دهم تجربی

فایل pdf جدول روزانه برنامه ریزی

مشاوره و برنامه ریزی درسی پایه دهم انسانی

دروس تخصصی: ادبیات تخصصی، تاریخ، جامعه، منطق و اقتصاد

تافته های جدا بافته!

ورود به رشته انسانی باعث می شود تا درس‌های تخصصی شما کاملا با دوستان دهمی‌تان که تجربی یا ریاضی هستند فرق کند. شما هیچ برخوردی با دروس سخت فیزیک و شیمی و زیست نخواهید داشت و فقط در طول سه سال کمی ریاضی باید بخوانید.

شاید در شوخی های دوستانه همه شما را خوشبخت بدانند که از این درس‌ها فرار کرده‌اید اما باید بدانید که همان درس‌های خواندنی بدون فرمول انسانی هم می توانند حسابی شما را به چالش بکشند. دروسی مثل فارسی، عربی، فلسفه و منطق و جامعه شناسی که اهمیت بالایی هم در کنکور سراسری دارند باید با دقت فراوان و طی یک برنامه ریزی منظم مطالعه‌ای پیوسته و مرورهای به موقع از آنها داشته باشید.

پس سعی کنید با برنامه‌ای منطقی همه‌ی درسهایتان را با جدیت بخوانید و مرور خوبی هم داشته باشید. قطعا این حجم از مطالب را نمی‌توانید برای شب امتحان یا مطالعه برای کنکور فقط در سال دوازدهم بگذارید.

دانلود جدول برنامه ریزی دهم انسانی استادبانک

فایل pdf جدول برنامه ریزی درسی دهم انسانی

 فایل pdf جدول برنامه ریزی ماهانه پایه دهم انسانی

فایل pdf جدول روزانه برنامه ریزی

مشاوره و برنامه ریزی درسی پایه دهم ریاضی

دروس تخصصی دهم ریاضی: ریاضی، فیزیک، شیمی، هندسه

هندسه و انواع ریاضیات!

تخصصی‌ترین درس دهم ریاضی هندسه است که در رشته‌های دیگر وجود ندارد و نمونه‌ای از همان دروسی است که همه‌ی آنهایی که ریاضی نخواندند از آن فراری‌اند. اما از طرفی خیلی از دانش آموزان ریاضی این درس را زیباترین و تجسمی ترین بخش ریاضی می دانند. بهرحال دانش آموزان دهم ریاضی باید بدانند که ریاضی و دیگر شاخه‌های آن اصلی‌ترین درس‌هایشان هستند و باید قدرت خود را در تحلیل مسائل ریاضی روزبه‌روز بالاتر ببرند.

برای بچه‌های دهم ریاضی، فیزیک و شیمی با بچه‌های تجربی خیلی تفاوتی نمی‌کند، پس شما دانش آموز دهم ریاضی باید درک ریاضی خود را از همین حالا بالا ببرید چون علاوه بر خود ریاضی و متعلقات آن مثل هندسه، حسابان، آمار و گسسته در درس فیزیک و شیمی برای حل مسائل به شدت به آن نیاز دارید.

دانلود جدول برنامه ریزی دهم ریاضی استادبانک

فایل pdf جدول برنامه ریزی درسی دهم ریاضی

فایل pdf جدول برنامه ریزی ماهانه پایه دهم ریاضی

فایل pdf جدول روزانه برنامه ریزی

ضمن آرزوی موفقیت برای شما در استفاده از این جدول برنامه ریزی که برای رسیدن به معدل 20 و موفقیت در کنکور سراسری کاملا پاسخگوست شما چه رشته ای را برای پایه دهم انتخاب کرده اید؟ چه برنامه‌ای برای درس خواندن تان دارید؟

آیا به کنکور فکر می کنید؟ برایمان از تصمیم هایی که گرفته اید بگویید، همچنین اگر سوالی درباره‌ی جدول‌های برنامه ریزی دارید می‌توانید سوال خود را در بخش دیدگاه‌ها ثبت کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

چگونه با برنامه ریزی درس بخوانیم؟ 🧑‍🎓

با برنامه درس خواندن در ابتدا نیاز به رعایت اصول خاصی توسط دانش آموز دارد و در ادامه با کمک مشاور و جدول برنامه ریزی دقیق و کامل می توان در آن پیشرفت کرد. 📚

جدول برنامه چیست و چگونه از آن میتوان استفاده کرد؟ 📝

جدول برنامه ریزی جدولی است که با پیش بینی ساعات مطالعه شما و ثبت گزارشات مطالعه شما کمک می کند تا با برنامه درس بخوانید. استادبانک نمونه یک جدول برنامه ریزی کامل را به همراه توضیحات نحوه استفاده از آن به طور رایگان در اختیار شما قرار میدهد. ⏰

چطور می توان به جدول برنامه ریزی درسی استادبانک دسترسی پیدا کرد؟ 🔑

لینک دانلود رایگان جدول برنامه ریزی درسی استادبانک برای پایه درسی شما در مقاله موجود می باشد. 🎯

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

50 نظرات
 1. f.a می گوید

  سلام من چیکار کنم همیشه برای درس خوندن وقت کم میارم چه از صبح شروع کنم چه از شب شروع کنم اگه میشه جواب رو به ایمیلم بفرستید

  1. 😁محدثه می گوید

   سلام چون تو درس رو کامل و مو به مو فقط حفظ میکنی…در حالی که تو باید درس رو کامل و موبه مو یاد بگیری و تو ذهنت حک کنی…
   اگه خلاصه ی هر درسی رو مثل معلم برای خودت توضیح بدی یادگیریت بیشتر و قوی تر میشه😊

 2. آیا نعمتی می گوید

  راهکارهای ارائه شده برای مدت ها پیشه . لطفا به روزرسانی کنید

  1. M می گوید

   سلام برای رشته انسانی توضیحاتتون عالی بود ممنون🌹❤

 3. فاطی می گوید

  اوهوم

 4. زهرا می گوید

  میشه مشخص کنید برنامه ریزیمون باید چجوری باشه؟

  1. نیایش می گوید

   میتونی pdf ها رو دانلود کنی و ببینی

 5. z.b.i می گوید

  خیلی مفید بود عالی👌

  1. sahar می گوید

   سلام دقیقا منم همین مشکل دارم و درسا را حفظ میکنم و یادشون نمیگیرم میشه بگین چجوری یاد بگیرم و حفظ نکنم دس ها را

   1. ماهان می گوید

    چون مشکل تو تو این که نمی خونی حفظ می کنی باید بتونه راهکارشیاد بگیر من الان دهمم و فهمیدم با حفظ کردن خیلی سخته بخوای یک سال بگذرونی باید یاد بگیری راهکارش چطوره گلم

   2. اتن می گوید

    برای اینکه درسا یادتون نره باید تمرین و تکرار داشته باشید تمرین و تکرار سوالایی که درست یاد نگرفتید و حل کردنشون براتون سخته

 6. m می گوید

  سلام من از الان می خوام شروع به خوندن دروس دهم کنم اما مشکل کمود وقت دارم و نمیرسم همه دروس را بخوانم در زدن تست دروس شیمی و زیست هم اشکال دارم

  1. Sh.gh می گوید

   سلام منم اولش مشکل داشتم راستش سعی کردم شیمی و زیست رو هر روز بخونم و الان یکی از نقاط قوتم شدن…
   یعنی هر روز پای ثابت برنامه درسیم بودن.

   1. عباس می گوید

    تو پسر آقای قاسم شفایی نیستی؟

 7. زینب می گوید

  سلام بچه ها کی میره تجربی؟

  1. سودا می گوید

   من میخوام برم

 8. آتنا می گوید

  سلام من میخوام برم دهم رشته تجربی الان میخوام پیش خوانی کنم کدوم درس از همه سخت تره و بهتره که چند درس رو بخونم؟؟؟؟

  1. نارین می گوید

   به نظر من درس هایی مثل فیزیک و ریاضی که در زمان مدرسه وقت بیشتری میگره رو اگه در تابستون بتونی بخونی خیلی میتونه کمکت کنه.

  2. 😁محدثه می گوید

   سلام.
   تو اول از همه باید پایه نهم رو عالی بخونی و تموم درسهای ریاضی و علوم رو خوب خوب یادت باشه؛ بعدشم برای دهم همون درسای نهم میاد اما یه خورده تخصصی تر.
   بنابراین فقط باید درسهای نهم رو عالی بلد باشی.

 9. فاطمه می گوید

  امید وارم همه ما موفق بشیم 🤗🤗

  1. ایسان می گوید

   انشاالله

  2. نیایش می گوید

   ممنون. انشالله

 10. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۴ ستاره

 11. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 12. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۴ ستاره

 13. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 14. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۴ ستاره

 15. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 16. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۴ ستاره

 17. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۳ ستاره

 18. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۳ ستاره

 19. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۴ ستاره

 20. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۲ ستاره

 21. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۴ ستاره

 22. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 23. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 24. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 25. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 26. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۲ ستاره

 27. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 28. M.a می گوید

  من قراره برم دهم تجربی و مشکله اصلیه من اینه درس رو که میخونم تا چند ماهِ دیگه همش یادم میره … و سره امتحانِ بعدی هیچی یادم نمیاد !
  درس رو میام مرور کنم که حالم از ریخته کتاب بهم میخوره , بعدم دیگه میزارمش کنار !
  به نظرتون باید چی کار کنم که امثال مشکلم بر طرف بشه و بتونم موفق بشم ?

  1. نیایش می گوید

   میتونی از مشاوران تحصیلی کمک بگیری.

  2. 😁محدثه می گوید

   به نطر من تو باید عاشق درسهات باشی. یا مثلا فکر کنی معلمی و باید اونو برای همه توضیح بدی ؛ بنابراین باید خودتم اون درسهارو قورت بدی. یا دیدگاهت به کتاب فقط و فقط این باشه که اگه اینهارو حفظ کنی درجه‌ی علم و سوادت خیلی بالا میره و مثل خیلیا که فقط مدرک الکی و مزخرف دارن نمیشی .

 29. گل یاس می گوید

  سلام من باید چیکار کنم که استرس کنکورم کم بشه من سال دهمی هستم و از الان به فکر روز کنکورم میخوام داروسازی قبول شم لطفا یه نفر راهنمایی کنه ممنون

  1. استادبانک می گوید

   سلام دوست عزیز.
   کارهای زیادی میتونی انجام بدی که استرست رو کنترل کنی. باید ببینی ریشه این استرس کجاست.
   شاید به خاطر کم درس خوندن هست که استرس داری، می‌تونی با افزایش ساعت مطالعه این استرس رو کنترل کنی.
   شاید استرست به خاطر ترس از شکست در کنکور هست، می‌تونی این مورد رو با بالا بردن اعتماد به نفس و روحیه به مرور برطرف کنی
   و غیره.
   اول سعی کن دلیلِ استرست رو پیدا کنی.
   موفق باشی

 30. کاربرجدید می گوید

  مطالب خیلی مفید و عالی بودند
  خیلی متشکرم

 31. مهسا می گوید

  سلام. من سال دهم هستم. قبل از اینکه رشته تجربی رو انتخاب کنم بین ریاضی و تجربی گیر کرده بودم . الانم چند روز از مدرسه ها نیگذره . احساس میکنم برم ریاضی موفق ترم. چون زیست برام سخته . با درس های دیگه زیاد مشکل ندارم . به خاطر اینکه میگن اگه بخونی کانل سال اول رشته ریاضی قبولی . به نظرتون خوبع که من برم رشته ریاضی . و چند ساعت بخونم که یک رشته خوب قبول شم

  1. استادبانک می گوید

   سلام دوست عزیز.
   این موضوع کامل به علایق، روحیه و سبک زندگی شما برمی‌گرده. باید ببینید که شغل موردنظرتون چی هست و به چی علاقه دارید.
   اگه مهندسی رو دوست دارید ریاضی انتخاب خوبیه، اگه گرایش‌های پزشکی و پیراپزشکی رو دوست دارید تجربه عالیه.

 32. مهسا می گوید

  سلام . من برای کنکور استرس دارم خیلی زیاد . من درس که میخونم . برلی تست مشکل دارم . و اگه اشتباه بزنم . اعتناد به نفسم خیلی میاد پایین چیکار کنم چه تست خوبیع بزنم چند ساعت درس بخونم که اینطوری نشم

  1. 😁محدثه می گوید

   سلام اینکه چند ساعت درس بخونی رو خودت باید تعیین کنی چون من یا هرکس دیگه ای نمیدونیم ک تو سر چند ساعت اون درسو کامل یاد میگیری.
   اما مهم تر از اون اینه که اعتماد به نفستو حفظ کنی و یادت باشه که تو الان جای خیلیا نشستی و خیلیا رو کنار زدی.
   پس تواناییشو داری که همچنان هم پر قدرت پیش بری💪✌