برنامه ریزی درسی جامع استادبانک

چگونه در تابستان درس بخوانیم؟

مهسا رحمانی نویسنده
1457 24
11 تیر 1399
برنامه ریزی برای تابستان

فاصله امتحانات خرداد تا شروع سال تحصیلی جدید حدود 100 روز است. تابستان یک فرصت بسیار خوب برای پیش‌خوانی دروس سال تحصیلی جدید و مرور کتب درسی سال قبل است. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که برنامه‌ی صحیح برای مطالعه در تابستان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ در ادامه قصد داریم معیارهای صحیح برنامه ریزی در تابستان را بیان کنیم.

آیا حتما باید در تابستان درس بخوانیم؟

بعد از یک سال تحصیلی طولانی و سخت تابستان به ما مجال استراحت می‌دهد، پس چرا باید با درس خواندن تابستانمان را از دست بدهیم؟ اما اگر عادلانه قضاوت کنیم تابستان آنقدر طولانی است که اگر بخواهیم همه‌ی آن را به استراحت و تفریح بگذرانیم خسته می‌شویم.

تعطیلات تابستان این خاصیت را دارند که محدودیت زیادی برای ما قائل نمی‌شوند، ما می‌توانیم هم استراحت و تفریحمان را داشته باشیم و هم مدتی را به درس خواندن اختصاص دهیم.

درس خواندن در تابستان می‌تواند به 3 شکل باشد:

  1. جمع‌بندی و رفع اشکال مطالب سال قبل؛
  2. پیش‌خوانی مطالب سال بعد؛
  3. آمادگی برای کنکور؛

از آنجایی که خیلی از دروس مانند ریاضی در مقاطع مختلف به هم ربط پیدا می‌کنند، اگر یک مبحث را در سال قبل به خوبی یاد نگرفته باشید در پایه‌های بعدی دچار مشکل می‌شوید. اگر پایه‌ی نهمی بوده‌اید و می‌خواهید به پایه‌ی دهم بروید، درس خواندن در تابستان برای شما اهمیت زیادی دارد. زیرا وارد فضای آموزشی سخت‌تر و جدی‌تری می‌شوید و برای موفقیت در پایه‌ی دهم حتما باید اشکالات خود در دروس پایه‌ی نهم را برطرف کنید.

برای دهمی‌هایی که می‌خواهند به پایه‌ی یازدهم بروند هم درس خواندن در تابستان بسیار مهم است زیرا دروس پایه‌ی دهم اهمیت زیادی در کنکور و همینطور فهم دروس پایه‌ی یازدهم و دوازدهم دارد، برای موفقیت در کنکور و امتحان نهایی دوازدهم، یادگیری کامل و رفع اشکال دروس پایه‌ی دهم مخصوصا دروس تخصصی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر کردیم فاصله امتحانات خرداد تا شروع سال تحصیلی جدید حدود 100 روز است. این یک فرصت بسیار خوب برای مطالعه کتب درسی جدید است. حتما چنین تجربه‌ای داشته‌اید که وقتی با پیش‌خوانی سر کلاس حاضر می‌شوید فهم درس برایتان راحت‌تر می‌شود. زیرا به یک درک اولیه از مفهوم می‌رسید و سوالاتی در رابطه با آن در ذهنتان شکل می‌گیرد و وقتی سر کلاس حاضر شدید به دنبال جواب سوالات خود هستید.

علاوه بر این خیلی از مدارس خاص سال تحصیلی خود را از تابستان شروع می‌کنند و عملا دانش‌آموزان باید از تابستان درس خواندن را آغاز کنند.

لازم به گفتن نیست که درس خواندن در تابستان تا چه اندازه برای یازدهمی‌ها سرنوشت‌ساز است، یازدهمی‌ها باید نهایت استفاده را از تابستان خود بکنند و برنامه‌ریزی دقیق و کاملی برای آمادگی کنکور داشته باشند. دوازدهمی‌ها هم در تابستان، تا قبل از کنکور باید مشغول جمع‌بندی و تست‌ زنی باشند.

بیشتر بخوانید: آمادگی و برنامه ریزی برای کنکور 1400

درس خواندن در تابستان می‌تواند به 3 شکل باشد: جمع‌بندی مطالب سال قبل؛ مرور مطالب سال بعد؛ آمادگی برای کنکور (برای یازدهمی‌ها و دوازدهمی‌ها)؛برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد زمانبندی درست درس خواندن مقاله آموزش برنامه ریزی درسی را مطالعه کنید.

چرا نمی‌توانیم طبق برنامه عمل کنیم؟

برنامه‌ریزی در تابستان مخصوصاً برای کسانی که کنکوری نیستند باید بسیار منعطف باشد. بهترین برنامه‌ آن برنامه‌ای است که خود فرد برای خودش می‌چیند و شرط لازم برای یک برنامه‌ریزی مفید اینست که فرد شناخت عمیقی از شرایط ذهنی، بدنی، سطح علمی و توانایی یادگیری خود داشته باشد.

به عنوان مثال هر کسی باید از میزان تنش‌ها و اضطراب‌هایی که در بدنش تجربه می‌کند آگاهی کامل داشته باشد و بداند که در چه مواقعی و چگونه این تنش‌ها به حداقل می‌رسند و در چه مواقعی یادگیری او در بیشترین حد است. به عبارت دیگر برنامه‌ریزی نیاز به یک خودشناسی عمیق و توانایی کنترل احساسات، تنش‌ها و تکانه‌های درونی را دارد.

متاسفانه چنین آموزش‌هایی در مدارس به دانش‌آموزان داده نمی‌شود، سیستم آموزشی ایران به شکلی است که بیشتر و بیشتر افراد را با بدنشان بیگانه می‌کند و دانش‌آموزان وقتی نمی‌توانند درس بخوانند دلیلش را نمی‌دانند تنها چیزی که می‌دانند اینست که دارند از درس خواندن فرار می‌کنند.

برخی از دانش‌آموزان برای برنامه‌ریزی متکی به دیگران هستند. به عنوان مثال از جدول‌های برنامه‌ریزی آماده استفاده می‌کنند یا معلم به همه‌ی دانش‌آموزانش می‌گوید شما باید روزی 6 ساعت درس بخوانید و آن‌ها خود را ملزم می‌کنند این قانون را رعایت کنند و پس از مدتی خسته می‌شوند. درصورتیکه برنامه‌ریزی باید شخصی سازی شده باشد و متناسب با شرایط هر فرد باشد.

پیشنهاد ما برنامه‌ریزی مشارکتی است

اگر فرد متخصصی که شناخت کافی از شما به دست آورده در کنار شما باشد و با مشارکت شما برنامه‌ریزی را انجام دهد، علاوه بر اینکه برنامه‌ی استانداردی خواهید داشت، روش برنامه‌ریزی کردن را یاد می‌گیرید و به شناخت عمیق‌تری از خودتان خواهید رسید.

یک معلم خصوصی سعی می‌کند علاوه بر ارزیابی شما و تعیین سطح علمی و شیوه‌ی یادگیری شما، هنگام صحبت با شما و والدینتان شناخت کافی نسبت به سبک زندگی، علایق، خلق و خو، احساسات و دغدغه‌های شما پیدا کند. سپس با استفاده از این دیتاها با مشارکت خود شما یک برنامه‌ی درسی استاندارد تنظیم می‌کند و شیوه‌ی درست درس خواندن را با توجه به مدل یادگیری و شرایطی که دارید به شما آموزش دهد.

بدین ترتیب شما هم می‌توانید شناخت روش برنامه‌ریزی و شناخت خود را یاد بگیرید.

در سایت استادبانک می‌توانید لیست بهترین معلمان خصوصی کشور را در هر مقطع و درسی که می‌خواهید پیدا کنید؛ برای دیدن لیست اساتید تدریس خصوصی استادبانک کلیک کنید.

آیا گرفتن معلم خصوصی در تابستان مفید است؟

گرفتن معلم خصوصی در تابستان مزایای زیادی دارد، یکی از آن‌ها اینست که شانس گرفتن کلاس با بهترین معلمان کشور در تابستان برای شما بیشتر است. از آنجایی که در طول سال و با نزدیک شدن به امتحانات ظرفیت کلاس معلمان خوب پر می‌شود، در تابستان راحت‌تر می‌توانید با چنین معلم‌هایی کلاس بگیرید.

اگر در طول سال تحصیلی و ایام امتحانات به سایت استادبانک سر بزنید خواهید دید که ظرفیت بهترین معلمان استادبانک یا پر است و یا ظرفیت کمی دارند. برای همین تابستان بهترین فرصت برای استفاده از تدریس این اساتید است. مخصوصاً اگر کنکوری یا المپیادی هستید و یا برای آزمون مدارس خاص آماده می‌شوید.

گذشته از این تابستان زمانی هست که باید طی آن تمام اشکالات سال پیش را برطرف کنید. ممکن است خود شما با خواندن دوباره‌ی کتاب یا جزوه‌ی معلم نتوانید همه‌ی اشکالاتتان را برطرف کنید یا حتی در خیلی از موارد پیش می‌آید که خود دانش‌آموزان دقیقاً نمی‌دانند در کدام مباحث مشکل دارند و در سال بعد برای یادگیری ادامه‌ی مباحث دچار مشکل می‌شوند.

به عنوان مثال ممکن است دانش‌آموزی مبحث مشتق را در پایه‌ی دهم به طور مفهومی و کامل یاد نگرفته باشد، اما بتواند سوالات معلم خود را حل کند چون روش حل سوالات معلم را حفظ کرده است. این دانش‌آموز در سال‌های بعدی هم در مبحث مشتق مشکل خواهد داشت و در سال دوازدهم که قرار است امتحان نهایی و کنکور بدهد نمی‌تواند خوب عمل کند. پس بهتر است معلم خصوصی در تابستان ما را ارزیابی کند و نقاط ضعف ما را شناسایی کرده و برطرف کند.

همینطور اگر معلم خصوصی مباحث سال بعد را به ما آموزش بدهد، وقتی سر کلاس مدرسه هستیم بجای یادگیری برای اولین بار، دانسته‌های قبلی خود را مرور می‌کنیم و به حافظه‌ی بلند مدت می‌سپاریم، همینطور وقت بیشتری برای تست زدن، حل نمونه سوالات بیشتر و عمیق شدن در مباحث داریم.

قرار نیست در تابستان هم مثل سال تحصیلی اولویت اول ما درس باشد، بلکه تنها درصدی از وقت خودمان را به درس ‌خواندن اختصاص می‌دهیم که این درصد برای هر فرد بسته به شرایط و ویژگی‌هایی که دارد متفاوت است.

حضور یک معلم خصوصی می‌تواند زمان درس خواندن تابستانی‌ ما را مفیدتر و پربازده‌تر کند.

توصیه‌هایی برای درس خواندن در تابستان!

1. اهداف خود را مشخص کنید

اهداف بلند‌مدت و کوتاه‌مدت خود را تعیین کنید. به این سوال جواب بدهید که: “هدف من از درس خواندن در تابستان چیست؟”

هدف جزئی خود را بر اساس این سوال تعیین کنید که حالا برای رسیدن به این هدف کلی چه فعالیت‌هایی را باید انجام دهم؟ برای مثال هدف کلی شما کسب معدل 19 در سال آینده است. هدف‌های جزئی با توجه به هدف کلی‌تان تعیین می‌شود به عنوان مثال: کسب نمره مطلوب در دروس‌ سال آینده است. پس باید هم اشکالات سال قبل را برطرف کنید و هم پیشخوانی کنید.

تعیین اهداف در برنامه باعث مشخص شدن مسیر مطالعه‌ی شما می‌شود. بدون هدف دچار سردگمی، بی انگیزگی، یاس و تنبلی در درس خواندن خود ‌می‌شوید.

2. در طول روز چه کارهایی انجام می‌دهید؟

برای اینکه یک برنامه مناسب برای خود تدوین کنید بهتر است عادات و رفتارهای ثابت و متغیر خود را مشخص کنید. عادات ثابت شما رفتارهایی است که هر روز آن‌ها را انجام می‌دهید. مثل زمان بیدار شدن، صبحانه خوردن، ناهار و شام خوردن، ورزش کردن که رفتاری ثابت در زندگی شماست و …

بررسی رفتارهای ثابت باعث شناخت بهتری از خود پیدا کنید که به برنامه‌ریزی دقیق‌تر کمک می‌کند. بدانید چقدر در روز وقت خالی دارید تا بتوانید برنامه‌ریزی خوبی داشته باشید. رفتارهای متغیر شامل مهمانی رفتن، باشگاه رفتن و …. می‌شود که هر روز نیست و زمان مشخصی ندارد. بهتر است در برنامه هفتگی خودتان تایم‌هایی را برای این رفتارهای متغیر و پیش بینی نشده خالی بگذارید. مخصوصا در تابستان که بیشتر به مسافرت و گردش وقت می‌گذارید.

3. دروس را اولویت بندی کنید

اولویت بندی در هر برنامه‌ای از ملزومات آن برنامه است. اولویت بندی در دروس باعث نظم‌دهی در نحوه مطالعه شما می‌شود. در برنامه خود مشخص کنید دروس را به چه ترتیبی می‌خواهید مطالعه خواهید کرد، مثلا برای تیرماه سه یا چهار درس را انتخاب کنید و برای مرداد و شهریور هم همینطور. می‌توانید زمانی که برای دروس مهم‌تر در نظر می‌گیرید را نسبت به سایر دروس بیشتر کنید.

در این مقاله به طور کامل در مورد برنامه ‌ریزی برای تابستان به تفاوت هر رشته صحبت کردیم. بهتر است از همین حالا به فکر برنامه ریزی باشید تا در سال تحصیلی جدید و در کنکور مشکلی نداشته باشید.

دانش آموزان بهترین معلم ها برای تدریس خصوصی زبان در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

✒️  آیا شما در تابستان درس می‌خوانید؟
چگونه برای تابستان برنامه ریزی می‌کنید؟
تابحال در تابستان معلم خصوصی داشته‌اید؟
نظرات و تجربیات خوئ را برای ما در نظرات بنویسید.

یازدهمی ها باید چه درس هایی را در تابستان بخوانند؟ ?

بهتر است از دروس اختصاصی شروع کنید. اما در طول روز برای اینکه خسته نشوید هم دروس اختصاصی و هم دروس عمومی را در برنامه خود داشته باشید.همینطور اول بهتر است کتب سال دهم را بخوانید بعد به سراغ کتب سال یازدهم بروید

در تابستان چند ساعت درس بخوانیم؟ ⏲️

برای یازدهمی ها به طور معمول بین 5 تا 7 ساعت مناسب است. اما دهمی ها میتوانند کمتر درس بخوانند و بیشتر تفریح کنند.

اهمیت درس خواندن در تابستان چیست؟ ?

بزرگ‌ترین مزیت این کار این است که در سال تحصیلی جدید و یا در کنکور با دست پر و موفق‌تر ظاهر خواهید شد.