تعویق کنکور!؟ نشست فوق العاده مجلس و وزارت بهداشت

چگونه در تابستان درس بخوانیم؟ برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم

16 24,506

پایه یازدهم، به دلیل وجود امتحانات نهایی و نزدیک شدن به کنکور کارشناسی پایه حساس و مهمی می باشد. خیلی از دانش آموزان تلاش گر دوست دارند قبل از ورود به پایه یازدهم، برای آشنایی و آمادگی بیشتر در تابستان مطالعه دروس این پایه را آغاز کنند. اما برای شروع نمی دانند چگونه باید قدم اول را بردارند. اگر یک برنامه صحیح مطالعاتی داشته باشند می توانند یک شروع مناسب را برای درس خواندن خود آغاز کنند.

خب سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که برنامه صحیح برای مطالعه در تابستان باید چه ویژگی های داشته باشد؟ در این نوشتار استادبانک معیارهای صحیح برای درس خواندن در تابستان را بیان می کند.

معیار اول: مشخص کردن اهداف بلند مدت و کوتاه مدت

برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم: اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود را تعیین کنید. هدف کلی خود را بر اساس این سوال تعیین کنید که هدف من از مطالعه دروس پایه یازدهم در تابستان چیست؟

هدف جزئی خود را بر اساس این سوال تعیین کنید که حالا برای رسیدن به این هدف کلی چه فعالیت هایی را باید انجام دهم؟ مثلا: هدف کلی شما برای مطالعه دروس پایه یازدهم در تابستان، کسب معدل 19 در این سال است. هدف های جزئی با توجه به هدف کلی تان کسب نمره 20 در درس ریاضی و فیزیک و … است. تعیین اهداف در برنامه باعث مشخص شدن مسیر مطالعه شما می شود. بدون هدف دچار سردگمی، بی انگیزگی، یاس و تنبلی در درس خواندن خود می شوید.

برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم

معیار دوم: شناسایی رفتار ها و عادات روزمره زندگی خود

برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم: برای اینکه یک برنامه مناسب برای خود تدوین کنید بهتر است عادات و رفتار های ثابت و متغیر خود را مشخص کنید. عادات ثابت شما رفتار هایی است که هر روز آن ها را انجام می دهید. مثل ساعات بیدار شدن از خواب، صبحانه خوردن، ناهار و شام خوردن، ورزش کردن که رفتاری ثابت در زندگی شماست و …

تعیین رفتار های ثابت باعث می شود بدانید چه زمان هایی وقت خالی دارید تا بتوانید برایش برنامه ریزی کنید. رفتار های متغیر شامل مهمونی رفتن، باشگاه رفتن و …. می شود که هر روز نیست و زمان مشخصی ندارد. بهتر است در برنامه هفتگی خودتان تایم های را برای این رفتارهای متغیر و پیش بینی نشده خالی بگذارید. مخصوصا در تابستان که بیشتر به مسافرت و گردش وقت می گذارید.

برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم

معیار سوم: مشخص کردن میزان ساعات مطالعه

برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم: تابستان 90 روز است بهتر است برنامه بصورتی باشد که حدود 50 تا 60 درصد آن را ساعات مطالعه تان پر کرده باشد. در اینصورت می توانید هم به برنامه تفریح و گردش خود بپردازید و هم مطالعه خود را داشته باشید. تقریبا بین 4 تا 6 ساعت مطالعه در روز برنامه ای مناسب و نرمال است.

اگر میزان ساعات مطالعه در تابستان را در برنامه تان مشخص کنید بهتر می دانید در تابستان چقدر درس خوانده اید. و بهتر می توانید درس ها را پیش ببرید در ضمن وقت های خالی هم در برنامه تان مشخص می شود که می توانید برای آنها هم برنامه ریزی کنید.

برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم

معیار چهارم: تعیین اولویت بندی دروس 

برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم: اولویت بندی در هر برنامه ای از ملزومات آن برنامه می باشد. اولویت بندی در دروس باعث نظم دهی در نحوه مطالعه شما می شود. در برنامه خود مشخص کنید چه دروسی را می خواهید در تابستان مطالعه کنید.

اگر تصمیم دارید تمامی دروس پایه یازدهم را در تابستان بخوانید باید اولویت بندی کنید کدام درس ها برایتان مهم تر است. در اینصورت وقت بیشتری برای درس های مهم تر در نظر بگیرید. مثلا اگر دانش آموز رشته علوم تجربی هستید اولویت درسی شما باید درس های زیست و شیمی باشد. زیرا این درس ها در کنکور و بطور کلی در رشته تجربی از ضریب بالایی برخوردار است.

و اولویت بعدی شما باید درس های ریاضی و فیزیک باشد تا بتوانید به اندازه دانش آموزان رشته ریاضی، در این دو درس مسلط شوید. پس حتما این نکته را رعایت کرده و اولویت بندی در دروس را فراموش نکنید.

برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم

معیار پنجم: فصل بندی دروس مورد مطالعه متناسب با میزان کل ساعاتی که در تابستان در نظر گرفته اید.

برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم: در این مرحله تمامی فصل های کتابهای را که می خواهید بخوانید مشخص کنید و وارد برنامه تان کنید. و زمان مورد نیاز برای مطالعه هر فصل را مشخص کنید.

همچنین تعیین کنید فصل های این کتاب را تا چه زمانی می توانم به پایان برسانم. سعی کنید منطقی برنامه ریزی نمایید و برنامه را متناسب با شرایط و توانایی های خود تدوین کنید. مثلا تمامی فصل های ریاضی را با توجه دشواری و طولانی بودن فصل تقسیم کنید.

اگر فصل راحتی بود مطالعه آن را در یک جلسه قرار دهید اما اگر سخت و طولانی بود مطالعه آن را در دو جلسه قرار دهید. به همین صورت برای سایر درس ها هم همین روش را اجرا کنید. تا بتوانید تا پایان تابستان کتاب ها را مطالعه کرده باشید.

برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم

معیار ششم: شروع برنامه و جدیت در اجرای آن

برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم: وقتی تصمیمی گرفته اید بخصوص تصمیمی که سرنوشت و آینده تحصیلی شما به آن وابسته است بهتر است در اجرای آن جدیت بخرج دهید. ما در طول زندگی وقت برای انجام خیلی از کارها داریم. وقت داریم سفر بریم، ورزش کنیم، کار کنیم و …. اما باید ببینیم در این برهه ای که درش هستیم اولویت زندگیمان در چیست؟

شما دانش آموزان عزیز که میخواهید وارد پایه یازدهم شوید زمان برایتان مثل گوهری کمیاب است که اگر از دست بدهید دیگر نمی توانید جبران کنید. بهتر است از همه زمان هایی که در اختیار دارید استفاده کنید و اگر تصمیم گرفته اید در تابستان درس بخوانید و برایش برنامه ریخته اید، بطور جدی برنامه تان را عملی کنید.

برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم

معیار هفتم: سبک و نحوه مطالعه دروس

برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم: نحوه مطالعه دروس در تابستان هم خیلی مهم است. قصد شما از مطالعه در تابستان این است که بتوانید قبل از شروع مدارس، با کتاب های پایه جدید آشنا شده و آمادگی بیشتری برای یادگیری درس ها داشته باشید. به همین خاطر بهتر است سبک مطالعه تان به این صورت باشد:

هر فصل را یک دور سرسری می خوانیم تا بدانیم موضوع هر فصل چیست. بعد از مطالعه اجمالی، از اول فصل شروع به خواندن می کنیم و هر جایی که کلمه و نکته کلیدی داشته خط می کشیم با رنگی که کاملا مشخص است. سعی کنید این نکات را به ذهن بسپارید.این کار باعث یادآوری مجدد در هنگام تدریس معلم می شود و به فهم بیشتر شما کمک می کند. در ضمن همیشه آمادگی امتحان و آزمون را نیز دارید.

برنامه ریزی برای تابستان پایه یازدهم

در درس های ریاضی و فیزیک و تخصصی هم فقط شکل فرمول ها را در ذهن با نام فارسی آن حفظ کنید. خیلی لازم نیست که خود را درگیر مسائل و پاسخ دادن به آنها کنید. فقط کافیست فرمول های هر فصل را به همراه کاربرد آنها در مسائل یاد بگیرید و به خاطر بسپارید. همین که بدانید این فرمول چیه و برای چه مفاهیمی کاربرد دارد کافیست. ریاضی درسی است که از همان ابتدا کلاس و پله پله و هماهنگ با معلم باید پیش بروید. ولی حفظ فرمول ها و دانستن کاربرد آن ها در مسائل کمک بیشتری در فهم آن هنگام تدریس معلم می کند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 نظرات
 1. استادبانک می گوید

  لازم نیست تمام کتاب ها مطالعه شود فقط کتاب های تخصصی یا کتاب هایی که از لحاظ پایه ای در آنها ضعیف هستید مثل انگلیسی … میتوانید برای تسلط تون از کتاب های کمکی که در بازار موجود است استفاده کنید. در ضمن تمام کتاب های درسی در بازار نیز موجود است.

 2. fereshteh می گوید

  سلام مطالب کاربردى و ويژه اى بود ممنون
  من برنامه ريزى براى تابستان داشتم که از مرداد ماه شروع ميشد اون هم براى مطالعه يازدهم نبود براى مرور دهم و تست زنى براى کنکور بود اما به دليل مشکلاتى نتونستم شروع کنم حالا مي خوام از يک شهريور يک برنامه ى منسجم و فشرده داشته باشم که هم بتونم مرور کنم و هم يک فصل از دروس تخصصى يازدهم بخونم متونم بپرسم به چه شکلى مي تونم اين برنامه رو عملى کنم؟؟؟

  1. لمیر می گوید

   داداش داری اشتباه میزنی.از الان شروع کنی به هیچ چی نمیرسی.

 3. کنکوری می گوید

  سلام میخواستم تابستون امسال درس بخونم اول باید درس های دهم رو بخونم و بعد یازدهم رو شروع کنم یا اینکه دهم و یازدهم رو موازی هم بخونم؟

 4. زینب می گوید

  سلام. من پایه دهم ریاضی رو تمام کردم و قرار بوده که تابستون دروس تخصصی دهم رو به طور کامل بخونم و تست بزنم.. اما به دلایل یه سری مشکلات نتونستم بهش عمل کنم و چند روزیم که شروع کردم و دارم میخونم حس میکنم تمام نمیشه و انگیزه مو برای اینده از دست دادم…مخصوصا کنکور…ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 5. علی می گوید

  سلام ممنون از مطالبتون من تنها مشکلم اینه که نمیتونم ی برنامه ریزی برای خودم بنویسم این باعث شده که نتونم در طول سال تحصیلی تست بزنم چون از درس هام عقبم .وقت برای تست زنی پیدا نمیکنم من الان سال دهم رشته تجربی ام لطفا تا دیرتر نشده راهنمایی کنید ممنون

 6. مهدی می گوید

  سلام و خسته نباشید.من یازدهم انسانی در منطقه۳ اذربایجان غربی هستم و معدلم امسال۱۸/۹۰شد.به نظرتون من برای قبولی دبیر دینی یا عربی در کنکور۱۴۰۰ بیشتر کدوم کتاب ها رو بخونم در تابستان و این روزهای تعطیل.و به نظر شما برای دبیری,در قلم چی ترازم حداقل چقدر باشه خوب است؟ ممنونم میشم اگه پاسخ بدید.

 7. فرزانه می گوید

  واقعا مطالب مفید و عالی ای بود
  خیلی خیلی ممنونم

  1. محمد انوری می گوید

   سلامت باشید. خوشحالیم که دوست داشتید

 8. yegane می گوید

  سلام ممنون از مقاله خوبتون .
  من دهمم و مهر وارد پایه یازدهم میشم با شرایط کرونا و مسئله های دیگ زیاد خوب درس نخوندم . تو دو ماه چجوری جمع بندی کنم و چه قدر و چجوری بخونم ؟

 9. بیتل می گوید

  میشه بپرسم که اگه بخواین بریم ۱۱ چه جوری هم ۱۰ رو بخونیم و هم ۱۱

 10. Ehsan می گوید

  خیلی عالی و مفید✌✌🙏🙏

 11. علی می گوید

  باسلام
  ممنون از مطالبتون . لطفا راهنمایی بفرمایید . من سال گذشته که دهم بودم بدلیل شرایط کرونا و… به دهم مسلط نیستم . میخواهم دهم را دوباره در تابستان بخوانم و کامل بشوم . بنظر شما اولویت در چیست . دهم را کامل یاد بگیرم؟ یا اینکه مقداری از دهم را کامل بخوانم و مقداری از یازدهم را پیشخوانی کنم ؟ چون زمان خیلی نیست و باید منطقی برنامه ریزی کنم.

  1. ریحانه می گوید

   سلام به نظر من که خودم هم همین شرایط رو دارم بهتره بیشتر رو دهم نیاز شی بعد یازدهم چون که ببین ممکنه دیگه زمان مناسبی برای این کار پیدا نکنی والان تا همه چیز یادته بهتره

   1. آرتمیس می گوید

    سلام
    اخه الان با این وضعیت اصلن نمیشه دهم رو خوند !
    واقعا من هم کلافه ام!!
    از طرفی حوصله دهم رو ندارم و از طرف دیگه میخوام یازدهم رو شروع کنم که میترسم وسط راه به خاطره تسلط نداشتن کم بیارم!!؟:(
    یکی کمک کنه

 12. فاطی می گوید

  من دانش اموز پایه دهم تجربی هستم میخواستم این دو ماه اخر رو تست دهم بزنم بنظرتون وقت میشه
  روزی چند ساعت باید درس بخونم ؟