بازار کار پرستاری – معرفی پرستاری در مصاحبه با سید محمد موسوی

0 2,243

بازار کار پرستاری – معرفی پرستاری در مصاحبه با آقای سید محمد موسوی (دانشجو پرستاری)

آنچه مطالعه خواهید کرد

در این مطلب و در مصاحبه با اقای سید محمدموسوی ( دانشجو پرستاری) به موضوعاتی همچون بازار کار پرستاری، معرفی پرستاری، درآمد پرستاری، گرایش های پرستاری و  همچنین  به مسائلی مثل شرایط ورود به رشته پرستاری ار رشته های دانشگاهی تجربی میپردازیم.

مقدمه مصاحبه:

اولین چیزی که بعد از شنیدن نام پرستار در ذهن ما مجسم میشود خانمی مهربان در حال تیمار کردن مریضان است. اما تمامیت رشته پرستاری این نیست و داوطلبان در انتخاب رشته کنکور و از همه مهم تر انتخاب رشته کنکور تجربی که رقابت در آن تنگانگ است باید توجه داشته باشند تا با کمک مشاور و افرادی که در این رشته ها تحصیل کرده اند و یا مشغول تحصیل اند انتخابی درست انجام دهند.

در ادامه مطالب پیش رو خواهیم خواند:

 • بازار کار پرستاری خوب هست؟
 • معرفی پرستاری در کدام یک از دانشگاه ها بهتر انجام میگیرد؟
 • رشته پرستاری تا چه سنی پذیرش دارد؟
 • شرایط ورود به رشته پرستاری چیست؟

بازار کار پرستاری و معرفی آن

1- لطفا خودتون رو به طور کامل معرفی کنید و از نحوه ی آشناییتون با رشته پرستاری برای ما بگید.

به نام خدا، سید محمد موسوی هستم دانشجو پرستاری از دانشگاه آزاد. رشته من در دوران دبیرستان ریاضی فیزیک بود و بخاطر شرایط شغلی و بازار کار پرستاری و رشته های تجربی تصمیم گرفتم تا در پیش دانشگاهی تغییر رشته بدم و در کنکور تجربی شرکت کنم.

متاسفانه بخاطر یک سری مسائل شخصی نتونستم که رتبه خوبی کسب کنم اما میتونستم در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل بشم. قبل از ورود به دانشگاه هیچ آشنایی با رشته پرستاری نداشتم و بعد از ورود به اون کم کم علاقه پیدا کردم.

گرایش های پرستاری : مراقبت از سالمندان

2- گرایش های پرستاری چه چیزهای هستند و مراحل تحصیل در این به چه صورت است؟

مراحل تحصیلی مثل بقیه رشته ها دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هست که در دوره ی کارشناسی ارشد دانشجو ها میتونن گرایش های پرستاری رو برای ادامه تحصیل انتخاب کنن.

این گرایش ها به 9 دسته تقسیم میشن که بعضی از اونها قبل از ادامه تحصیل نیاز به سابقه کار دارن. رشته هایی که نیاز به سابقه کار ندارند شامل موارد زیر هستند :

 • پرستاری داخلی جراحی
 • پرستاری سلامت جامعه
 • روان پرستاری
 • پرستاری سالمندی

همانطور که گفتم تعدادی دیگر از رشته ها نیاز به داشتن سابقه کار دارن ، یعنی باید بعد از اتمام دوره ی  لیسانس حداقل باید سابقه کار آن هم بعد از دریافت شماره نظام پزشکی داشته باشن تا بتونن در دوره ارشد شرکت کنن. این رشته ها کار کردن حین تحصیل شامل موارد زیر هستند:

 • مراقبت های ویژه نوزادان
 • پرستاری مراقبت های ویژه
 • پرستاری اورژانس
 • مدیریت پرستاری

3- با توجه به شرایط بازار کار و نحوه معرفی پرستاری ، شما به بچه ها پیشنهاد میکنید که در حین کار تحصیل کنند؟

کار کردن در حین تحصیل به افزایش علم و مهارت بچه ها خیلی کمک کننده میتونه باشه. در واقع دوره های کارآموزی و کارورزی که در دوران تحصیل برای ما میزارن خود نشون دهند همین موضوع هست. اما در کل من شدیدا با اینکه دانشجوها در حین تحصیلشون کار کنن موافقم.

بازار کار پرستاری و کار بین تحصیل

4- بازار کار پرستاری خوب هست؟ همچنین درآمد پرستاری چطور افزایش پیدا میکنه؟

همه میدونیم که بازار کار پرستاری در چند سال آینده قابل اشباع نخواهد بود. در واقع همیشه در همه ی موارد تا وقتی که بیماری، ویروس، حوادث و به طور کل انسان وجود دارد، افراد به پزشک و پرستار نیاز دارند.

بحث درآمد پرستاری غیر قابل مقایسه با پزشکی است. اما به طور کل درآمد مقبولی داره و میتونن که زندگی خوبی رو با ورود به این شغل بگذرونن. اما اگر میخواهند که درآمد پرستاری افزایش پیدا کنه، قطعا باید به فکر ادامه تحصیل باشند. وقتی به درجه سرپرستاری و یا سوپروایزری برسند درآمد خیلی خوبی رو کسب خواهند کرد.

5- گرایش های پرستاری چه روحیه و چه تیپ شخصیتی رو میطلبه؟

 • روابط اجتماعی خوبی داشته باشه. پرستار ها در تمامی شرایط با بیماران و همراهان اونها در ارتباط هستند که همین موضوع روابط اجتماعی بالایی رو میخواد تا بتونن با برقراری ارتباط با این افراد اطلاعات مورد نیاز رو از بیمار یا همراه اون بگیرن تا روند درمانی بهبود پیدا کنه.
 • صبور باشه. ساعت های کاری زیاد، فشار کاری و تمام این مسائل باعث میشه تا هر فردی صبر خودش رو از دست بده، بنابراین رشته پرستاری شدیدا به فردی با قدرت صبر بالا نیاز داره.
 • دلسوز باشه. با مریض ها با دلسوزی رفتار کردن یکی از آداب کار پرستار هاست.

6- هر فردی قبل از اینکه وارد رشته ای میشه باید خصوصیت اخلاقی و مهارت های عمومی بخصوصی داشته  باشه. به نظر شما این مهارت ها چه چیز هایی هستن؟

 • زبان انگلیسی مهارتی است که همه روز و در تمامی جایگاه ها بخصوص رشته هایی که بیشتر با افراد در ارتباط میباشد لازم هست.
 • مدیریت زمان داشته باشه.
 • هوش هیجانی داشته باشه، بتونه شرایط رو در مواقع حاد تحت کنترل داشته باشه.

7- به نظر شما چه دانشگاه هایی در زمینه ی ارائه و معرفی پرستاری پیشرو هستن و چرا این دانشگاه ها بهترین شدند؟

دانشگاه هایی مثل دانشگاه تهران، شهید بهشتی قاعدتا از بهترین دانشگاه های ایران در زمینه ارائه پرستاری بهترین هستن.البته این نکته رو حتما باید یادآوری کنم که در بخش تئوری دانشگاه ها با یکدیگر تفاوت زیادی ندارن. اما بحث خوب یا بد بودن دانشگاه زمانی مطرح میشه که وارد بخش عملی و کارورزی بشیم.

مثلا دانشگاه تهران به دلیل در اختیار داشتن تعداد زیاد بیمارستان های طرف قرارداد برای دوره های کارورزی ، دانشجوها و پرستاران خوبی را تعلیم میدهد. دانشجوها در این بیمارستان به دلیل تعداد مراجعین زیاد و قرارگیری در روند درمان اونها در دوران کارورزی ، میتونند که تجارب بیشتری رو نسبت به سایر دانشجوهای دانشگاه های دیگر کسب کنن.

8- چقدر امکان کارآفرینی و ایجاد کسب و کار در رشته پرستاری وجود داره؟

امکان کار آفرینی و ایجاد محیط های استارت آپی در رشته پرستاری خیلی کم و سخت هست، اما به طور کل بازار کار پرستاری خوب هست و همونطور که گفتم میتونن در بیمارستان ها و کلینیک ها مشغول بکار شوند. اما برای ایده میتونم بگم که مراکز پرستار در منزل میتونه ایده ای مناسب برای ایجاد محیط های کسب و کار و مناسبی باشه.

9- چقدر امکان مهاجرت در رشته پرستاری وجود داره؟

امکان مهاجرت کاری برای دانشجوهای پرستاری بسیار فراهم است. اونها میتونن که با دادن آزمون های آیلتس و آزمون های مخصوص و معدل بالا به کشور های هدفشون مهاجرت کنن و موفق هم بشن.

لیست کامل مصاحبه ها

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.