معرفی رشته های انسانی
 بازار کار مدیریت بازرگانی- معرفی رشته مدیریت بازرگانی - درآمد مدیریت بازرگانی

بازار کار مدیریت بازرگانی – معرفی رشته مدیریت بازرگانی در مصاحبه با معصومه عسگری

استادبانک 15 اردیبهشت 1398
1412 15

آنچه مطالعه خواهید کرد

در این مطلب و در مصاحبه با خانم معصومه عسگری (از اساتید استادبانک) به بازار کار مدیریت بازرگانی، معرفی رشته مدیریت بازرگانی، درآمد مدیریت بازرگانی ، درآمد رشته مدیریت بازرگانی و همچنین به گرایش های مدیریت بازرگانی و تعریف مدیریت بازرگانی میپردازیم.

مقدمه مصاحبه:

بعد از حقوق شاید یکی از پرطرفدارترین رشته های زیرگروه رشته های انسانی، همین گروه مدیریت باشد. مدیریت بازرگانی از گرایش هایی است که شاید بیشتر از مابقی زیر شاخه های مدیریت پر طرفدار است. این نکته قابل  ذکر است که اکثر بچه ها بر صرف پرطرفدار بودن به سراغ انتخاب رشته میروند و به استعدادشان هیچ اهمیتی نمیدهند.

 بنابراین ما در طی ترتیب مصاحبه ای با خانم معصومه عسگری ( از اساتید استادبانک) تصمیم بر آن گرفتیم تا به معرفی رشته مدیریت بازرگانی و همچنین توصیه هایی در خصوص بازار کار مدیریت بازرگانی و  درآمد مدیریت بازرگانی بپردازیم.

 بازار کار مدیریت بازرگانی- معرفی رشته مدیریت بازرگانی - درآمد مدیریت بازرگانی

1- لطفا خودتون رو به طور کامل معرفی کنید و از نحوه ی آشناییتون با رشته مدیریت بازرگانی به ما بگید.

به نام خدا. سلام. من معصومه عسگری هستم. کارشناس مدیریت بازرگانی از دانشگاه شهید بهشتی. در دوران دبیرستان رشته ام علوم انسانی بود و مثل تمامی بچه ها تب و تاب حقوق رو داشتم. الویت دومم مدیریت بازرگانی بود. در نهایت با کسب رتبه 113 کنکور کارشناسی، رشته مدیریت بازرگانی رو انتخاب کردم. و بعد از وارد شدن به دانشگاه تازه با رشته مدیریت به طور کامل آشنا شدم و علاقه مندیم بیشتر شد.

 بازار کار مدیریت بازرگانی در مصاحبه با خانم عسگری

2- لطفا گرایش های مدیریت بازرگانی رو برامون نام ببرید و کمی راجع به این گرایشها توضیح بدید.

گرایش های مدیریت بازرگانی به طور عمده به 4 دسته تقسیم میشن: بازرگانی بین الملل، بازرگانی، بازاریابی بین الملل و بازاریابی. در کل مدیریت بازرگانی رشته ای «میان رشته ای» است. یعنی تمامی واحد های این رشته از دروس مدیریت صنعتی، مدیریت مالی، حسابداری و مدیریت منابع انسانی (دولتی) تشکیل میشه.

مدیریت بازرگانی و گرایش های مدیریت بازرگانی به 6 دسته ی خرید، فروش، خرید و فروش، فروش داخلی، خرید داخلی و خرید و فروش داخلی تقسیم میشود.

معرفی رشته مدیریت بازرگانی :

بازاریابی:

یک مرحله قبل از فروش مرحله ی  بازاریابی قرار دارد. کسانی که در حیطه ی بازاریابی فعالیت دارن به طراحی بنر، طراحی تبلیغ و هم چنین تبلیغ حضوری میپردازن.

معرفی رشته مدیریت بازرگانی :

فروش:

در قسمت فروش ؛ به فروش و محصولات و یا ارائه خدمات خود میپزدارن.

معرفی رشته مدیریت بازرگانی :

خرید:

در سازمان های بزرگ، بخشی به نام خرید وجود داره که از سازمان های دیگه برای کمپانی خودشون خرید میکنن.

معرفی رشته مدیریت بازرگانی :

خرید و فروش:

پس از عقد قرارداد افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستن، به سراغ تمدید قرارداد و یا ادامه ی همکاری در  شرکت ها میپردازن.

گرایش های مدیریت بازرگانی و بازار کار آن

3-  به نظر شما چه دانشگاه هایی در زمینه ی ارائه و معرفی رشته مدیریت بازرگانی پیشرو هستن و چرا این دانشگاه ها بهترین شدند؟

تمامی دانشگاه های دولتی و روزانه مطرح، در این رشته حرفی برای گفتن دارن. ولی اساتید خوبی مثل استاد روستا  که پدر علم بازاریابی ایران هست در دانشکده مدیریت شهید بهشتی تدریس میکنن. در واقعا خوب بودن یک دانشگاه از اساتید خوب اون نشات میگیره.

در رده های بعدی هم میشه از دانشگاه های علامه طباطبایی، دانشگاه تهران و الزهرا یاد کرد.

4- برای موفقیت در رشته مدیریت بازرگانی و بازار کار مدیریت بازرگانی چه روحیه و چه تیپ شخصیتی باید داشت؟

برای موفقیت در رشته مدیریت بازرگانی فرد حتما باید دو مورد زیر رو داشته باشه:

 • برونگرا باشه. در تیپ شخصیتی برونگرا ، افراد ، تعامل اجتماعی بالایی رو با دیگران دارن و نحوه ی برقراری ارتباط اجتماعی با مردم براشون راحت تره. از اونجایی که کل رشته مدیریت بازرگانی در ارتباط با افراد است پس شدیدا به شخصیت هایی با این تیپ رفتاری نیاز دارد.
 • جسور باشه. وارد شدن به بازار کار مدیریت بازرگانی و کسب و کار جرئت و جسارت زیادی رو میطلبه که باید حتما این خصوصیت شخصیتی رو دارا باشه.

5- هر فردی باید قبل از ورود دانشگاه یا قبل از ورود به بازار کار مدیریت بازرگانی یک سری مهارت عمومی داشته باشه. به نظر شما این مهارت ها چه چیز هایی هستن؟

 • برخلاف دیگر رشته ها که همه نیازمند تسلط به زبان انگلیسی هستن به نظر من در رشته مدیریت ، بخصوص برای ورود به بازار کار مدیریت بازرگانی باید به زبان چینی مسلط باشن تا بتونن در این رشته موفق بشن.
 • دونستن مهارت های ICDL یکی دیگه از نیاز های اساسی افراد تو همه رشته ها هست و مدیریت بازرگانی هم از این قاعده مستثنی نیست.
 • رفتن به کلاس های فن بیان هم کمک بزرگی میتونه به افزایش درآمد مدیریت بازرگانی بکنه.

6- بازار کار مدیریت بازرگانی و درآمد مدیریت بازرگانی چطور است؟

این روزها در بازار کار مدیریت بازرگانی به طور محسوس نیاز به فارغ التحصیل این رشته احساس میشه و غیر قابل انکار هست. به طور کل آینده شغلی رشته مدیریت بازرگانی بسیار روشن هست و بچه ها نباید نگرانی در این مورد داشته باشند.

در مورد درآمد مدیریت بازرگانی باید بگم که در همه ی شرکت ها بالاترین حقوق بعد از مدیرعامل مربوط به مدیر فروش هست.اما در خصوص درآمد بیشتر، بهتر هست که بچه ها به سراغ حوزه ی تولید محتوا بروند تا بازار کار مدیریت بازرگانی و درآمد رشته مدیریت بازرگانی براشون افزایش پیدا کنه.

7- چقدر امکان کارآفرینی و یا ایجاد محیط کسب و کاری در بازار کار مدیریت بازرگانی وجود داره؟

ورود به بازار کار مدیریت بازرگانی و ایجاد کسب و کار و محیط کارآفرینی به سادگی مهیا است. به جرات میتونم بگم که رشته مدیریت بازرگانی یکی از ساده ترین رشته ها در زمینه ی کار آفرینی است و اکثر کسانی که پا در حوزه ی کارآفرینی گذاشته اند، افرادی بودند که در رشته مدیریت ، علی الخصوص مدیریت بازرگانی تحصیل کرده اند.

درآمد مدیریت بازرگانی و روحیه های مناسب با این رشته

8- آیا شما کار کردن در حین تحصیل رو پیشنهاد میکنید؟

ورورد به بازار کار مدیریت بازرگانی کمک بسزایی در کسب تجربه و افزایش مهارت های بچه ها میکنه. کار کردن در حین تحصیل بستگی به مقطع تحصیلی  اونها  و به شغلی که میخوان انتخاب کنن داره.

 • برای دانشجوهایی که میخوان وارد بخش خرید و فروش و به طور کل تجارت بشن حتما کار کردن پیشنهاد میشه و بسیار کمک کننده هم خواهد بود. بچه ها میتونن با ورود به بازارکار مهارت های کاری و حرفه ای شون رو ارتقا بدن.
 • کسی که میخواد وارد حوزه تدریس بشه،  باید تمرکزش رو به طور کامل به روی درس و افزایش علم تئوری بزاره تا بتونه در این حوزه درآمد خوبی روکسب کنه. پس به اینجور افراد کار کردن در حین تحصیل اصلا پیشنهاد نمیشه، مگر اینکه در هفته 4 الی 5 ساعت صرف تدریس خصوصی کنن.

9- امکان مهاجرت در رشته مدیریت بازرگانی به چه صورتی هست؟

رشته های علوم انسانی و مدیریت به خاطر تفاوت دروس رشته مدیریت بازرگانی با دانشگاه های خارج از کشور شاید که امکان بورسیه و اپلای کمتری داشته باشند. البته شانس مدیریت بازرگانی نسبت به بقیه مدیریت ها بیشتر هست.

اما با توجه به اینکه مهارت از تحصیلات مهم تر هست، بچه ها ی رشته مدیریت بازرگانی کارشناسی ارشد با رزومه ی قوی و داشتن مقاله های خوب و همایش  میتونن تا در کشورهای خارجی وارد بازار کار مدیریت بازرگانی شده و در این رشته هم موفق بشن.

لیست کامل مصاحبه ها

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • علی
  23 دی 1400

  لطفا به این شماره رزومه اتون رو بفرستید
  09146914687

 • almira zarih
  9 آذر 1400

  سلام خسته نباشید ایا با مدرک رشته مدیریت بازرگانی توانای تاسیس شرکت وبرند راداریم وایا در این رشته در زمینه های امور مالی واقتصادی اموزش داده میشود ?

 • محمد
  13 بهمن 1399

  سلام خسته نباشید ببخشید کدام رشته در مدیریت بازرکانی پول اور هست

 • Mahdavi
  23 آذر 1399

  سلام وقت بخیر می خواستم بپرسم برای تاجر شدن) تجارت) گرایش بازرگانی بین الملل بهتره یا mba?

 • زهرا
  18 آبان 1399

  سلام زهرا هستم فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی کارشناسی ارشد دارم وارد بازار کار نشدم ممنون میشم کمکم کنید کاری رو شروع کنم.

 • مریم
  22 مهر 1399

  سلام
  خسته نباشید
  میخواستم بدونم رشته مدیریت بازرگانی بازار کار بهتری داره یا روانشناسی؟
  با تشکر

 • Fatemeh
  24 شهریور 1399

  سلام ممنونم بابت راهنمایتون ،
  بنده لیسانس مدیریت بازرگانی ام ،
  میشه بیشتر توضیح بدین. تو کارشناسی باید چطوری موفق شد .
  باید چیکار کرد :

 • علیخانی
  6 شهریور 1399

  سلام .من فارغ التحصیل ارشد بازرگانی هستم وارد بازار کار نشدم اما خیلی تمایل دارم مقالات عالی بنویسم و به شدت علاقه مند به حضور درهمایش ها وکنفرانس های بین المل هستم ،میشه در مورد انتخاب موضوع کمک کنید من در یک شرکت تولیدی مشغول یاد گیری هستم اما ابتدا در مورد امورمالی اش کم کم می خوام وارد بحث فروش وخرید بشم.

 • مسعود
  1 مرداد 1399

  سلام
  خسته نباشید
  ممنون از مطلب مفیدتون
  میخواستم بدونم برای اینکه بتونم در حوزه ی ارزهای رمزنگاری فعالیت کنم باید رشته ی مدیریت بازرگانی را انتخاب کنم و یا امورمالی ؟

 • مجتبی عسگری
  18 بهمن 1398

  باعرض سلام خدمت خانم دکتر عسگری
  امیدوارم حالتون خوب وعالی باشه
  من مجتبی عسگری هستم اول میخوام یه تشکر خیلی زیاد بابت اطلاعاتی که در اختیار دانشجویانی که تصمیم به تحصیل در رشته مدیریت و مدیریت بازرگانی شدن که خود من هم جزوه همون افراد هستم و خداروشکر که ما الگوهایی مثل شما داریم
  راستش خانم مدیر من سوالاتی زیادی دارم که میخوام از شما بپرسم. نمی دونم برنامه ها تون چطور اصلا تایمی داریم که بخواین به عنوان مشاوره در اختیار ما قرار بدین اگه واقعا این امکان وجود داره به من اطلاع بدین

 • علی
  14 آذر 1398

  بسیار عالی کمکم کردین. ولی یک راه برای شروع کار میخواهم.
  فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی بین الملل هستم تازه تموم کردم معدلم ۱۵/۴۳ هست. در حال انجام اولین مقاله هستم که تازه شروع خواهم کرد.نیاز به کمک و راهنمایی برای شروع یک کسب و کار هستم ۲۷ ساله هستم ومجرد ازتون میخواهم لطفاً به بنده کمک کنید که یک کاری را استارت بزنم و به تدریس در این رشته هم علاقه بسزایی دارم و همچنین کسب کار در بورس و اوراق بهادر را دوس دارم ولی نمیدونم در کدوم مورد شروع کنم بورس یا اوراق بهادر لطفاً راهنمایی کنید بنده را.
  مچکر از راهنمایی تا بی اینجا

 • Mahta
  23 آبان 1398

  سلام ممنون از اطلاعات عالیتون .من دانش آموز رشته تجربی هستم و به شدت به رشته مدیریت بازرگانی علاقه دارم . خواستم بپرسم در تجربی چه رتبه ای برای قبولی دانشگاه دولتی در این رشته لازمه؟

  • امین
   3 شهریور 1399

   سلام مرسی از سایت خوبتون من رشته ریاضی خوندم امسال هم انتخاب رشته می کنم و خیلی به مهندسی کامپیوتر علاقه دارم از طرفی بین رشته های مدریت بازرگانی /مالی/و اقتصاد موندم کدوم انتخاب کنم چون احتمال اینکه اینده شغلی داشته باشم بیش تر خواهش می کنم منو راهنمایی کنید یه دنیا ممنون می شم چون واقعا مسیر ۳۰ سال ایندمو این چند روز پیش رو رقم می زنه

   • مهسا رحمانی
    5 شهریور 1399

    در درجه اول علاقه خودت رو درنظر بگیر و بعد هم به زودی مقالات مفصلی درمورد مشاوره انتخاب رشته کنکور در مجله استادبانک منتشر میشه که حتما میتونه کمکت کنه.

    • بهار
     28 آبان 1399

     سلام بهار هستم ممنون از توضیحات کاملتون..فارغ تحصیل رشته ادبیات انگلیسی هستم میخام ارشدمو مدیریت بخونم فقط موندم بازرگانی بخونم یا مالی
     بخاطر اینکه رشته م مرتبط نیس اطلاعاتم کمه ..
     بازار کار کدومش بهتره ?مالی یا بازرگانی?

×
دانلود رایگان اپلیکیشن نمونه سوالات و گام به گام