راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۹۹

0 78

خبر خوب این است که رشته هنر از آن دسته رشته‌هایی است که داوطلبان کمتری نسبت به سایر رشته‌ها مثل ریاضی یا تجربی دارد؛ بنابراین اگر قرار است در این رشته تحصیل کنید کار نسبتا ساده‌تری دارید؛ اما بازهم باید برای موفقیت و رسیدن به اهداف موردنظر نکات مهمی را رعایت کنید که بر همین اساس ما در مجله استادبانک تحت مقاله‌ای با عنوان راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر 99 این نکات را برای شما نوشته‌ایم.

راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر 99

نکاتی که در ادامه بیان شده است به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در انتخاب رشته کنکور 99 خود موفق عمل کنید:

1. رتبه شما از آنچه میبینید کمتر است

حتما تابحال اصطلاح حباب رتبه های کنکور را شنیده اید، کارشناسان معتقدند به دلیل وجود دو نوع سهمیه متفاوت مناطق و ایثارگران و اینکه قبل از اعلام نتایج نهایی کنکور ممکن است هر دوی این سهمیه ها برای یک نفر اعمال شود اما یکی از آن ها در نتیجه نهایی تاثیر دارد، ممکن است رتبه های اولیه اعلام شده دارای درصدی حباب باشد.

ممکن است رتبه شما 20% حباب داشته باشد!

بدین ترتیب رتبه نهایی و واقعی داوطلبان از آنچه در کارنامه اولیه شان دیده اند کمتر است این میزان در کنکور 97 و 98 حدود 13 تا 20 درصد بوده است، یعنی کسی که رتبه ای حدود 13000 دارد ممکن است رتبه ی واقعی اش حدود 10000 باشد.

2. صبر داشته باشید

بسیاری از داوطلبان زیادی عجله می‌کنند و همین امر باعث می‌شود اشتباها رشته‌ای را انتخاب کنند که هیچ آشنایی با آن ندارند. بهتر است قبل از اینکه با عجله کردن آینده خود را به خطر بیندازید درباره رشته‌های مختلف اطلاعات جمع کنید.

یکی از راه‌حل های این مشکل این است که به دانشگاه شهرتان مراجعه کنید و با اساتید و دانشجویان رشته موردنظر صحبت کنید. همچنین با این کار در واقع با یک تیر دو نشان می‌زنید، علاوه بر اینکه راجع به رشته دلخواه خود اطلاعاتی جمع آوری می‌کنید دانشگاه مورد نظر را نیز می‌توانید بررسی کنید.

اما مهم‌ترین منبع شما می‌تواند کسانی باشد که در رشته های دانشگاهی هنر تحصیل کرده و اکنون در بازار کار هستند. از آن‌ها بپرسید که در دوران انتخاب رشته که شرایط شما را داشته‌اند چه اشتباهاتی مرتکب شده‌اند؟ یا اکنون بازار کار کدام رشته بهتر است؟

2. به استعداد خود توجه کنید

دومین نکته از راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر 99 این است که رشته‌های بسیار زیادی وجود دارد که بازار کار بسیار خوبی دارند؛ اما نکته‌ای که از بازار مالی آن رشته مهم‌تر است علاقه شما نسبت به آن است. اینکه چقدر آن رشته چقدر سخت است یا اینکه باید چه مهارت‌هایی را برای کار در آن رشته یاد بگیرید چندان مهم نیست. چراکه اگر به آن علاقه داشته باشید همه این‌ها بهانه‌ای بیش نیست.

همچنین به افراد موفقی نگاه کنید که در این رشته فعالیت دارند. اگر خواندن این حجم از درس نشدنی بود این افراد اکنون در این جایگاه وجود نبودند.

3. همه گزینه‌های فرم انتخاب رشته را پر کنید

بعضی از داوطلبان طبق شنیده هایشان انتخاب رشته می‌کنند که بعضی اوقات همه چیز خوب پیش نمی‌رود؛ مثلا شنیده‌اند شخصی با شرایط مشابه آن‌ها در همان کد رشته و در همان دانشگاه قبول شده است.

نکته اساسی که در اینجا وجود دارد این است که هرساله قوانین سازمان سنجش تغییر می‌کند؛ بنابراین نمی‌توان به این شنیده‌ها اعتماد و یا به آن‌ها تکیه کرد.

طبق اعلام سازمان سنجش در سال 98 حدود 46% داوطلبان مجاز انتخاب رشته نکرده اند. احتمالا رتبه آن ها انتظاراتشان را برآورده نکرده و میدانستند با این رتبه دانشگاه و رشته مورد علاقه شان را به دست نمی آورند پس قید انتخاب رشته را زده اند.

اما بهتر است این کار را نکنید و حتی اگر فکر می کنید رتبه شما به اندازه کافی خوب نیست دانشکاه و رشته های مورد علاقه تان را انتخاب کنید، خدا را چه دیدی شاید قبول شدید. بهتر است ریسک نکنید و همه گزینه‌های فرم انتخاب رشته را پر کنید.

4. دفترچه انتخاب رشته را به خوبی مطالعه کنید

ممکن است دفترچه انتخاب رشته هنر 99 کمی تغییر کرده باشد یا دانشگاه جدیدی اقدام به پذیرش دانشجو کند. بر همین اساس باید دفترچه را کامل بخوانید و هیچ نکته‌ای را از قلم نیاندازید.

5. بعد از اعلام نتایج اولیه سریع دست ‌به ‌کار شوید

یکی دیگر از نکات راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر 99 این است که هر زمانی نتایج اولیه اعلام شد سریع وارد سایت سازمان سنجش شوید و کار های تکمیلی را انجام دهید. سرعت عملتان در این مرحله باید بسیار زیاد باشد چراکه اگر این کار را به روزهای آخر موکول کنید ممکن است سایت سازمان سنجش به دلیل ترافیک زیاد با مشکل رو به رو شود.

وقتی به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 مراجعه می کنید متوجه می شوید که هر کدام از رشته های دانشگاهی در یکی از زیرگروه های اشاره شده قرار دارد و رتبه شما در هر زیر گروه کمتر باشد شانس قبولی در رشته های آن زیرگروه برای شما بیشتر است.

رتبه ای که باید برای انتخاب رشته به آن توجه کنید رتبه سهمیه هر کدام از زیرگروه هاست.

لیست محبوب‌ترین رشته‌های هنر

در ادامه محبوب‌ترین رشته‌های هنر را برای شما لیست کرده‌ایم:

 • معماری داخلی
 • فیلمسازی-کمک کارگردانی
 • طراحی لباس
 • فیلمسازی-عکاسی و فیلم‌برداری
 • فیلمسازی-تدوین
 • طراحی و دوخت
 • طراحی پارچه
 • هنرهای تجسمی-چاپ دستی
 • هنرهای تجسمی-نقاشی
 • معماری
 • گرافیک
 • معماری شهری
 • فیلمسازی-نقاشی متحرک
 • شهرسازی
 • تئاتر-بازیگری
 • چاپ
 • تئاتر-ادبیات نمایشی
 • تصویربرداری

با رعایت نکاتی که در این مقاله به شما گفته‌ایم می‌توانید رشته بسیار خوب و مناسبی را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید. امیدواریم مقاله راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر 99 به شما کمک کرده باشد.

شما برای انتخاب رشته چه اولویت هایی دارید؟ دوست دارید کدامیک از رشته های گروه هنر را در دانشگاه بخوانید؟

مرکز رشد دانشگاه شریف میزبان انتخاب رشته کنکور 99

مجموعه استادبانک مستقر در مرکز رشد دانشگاه شریف مجموعه از حرفه ای ترین مشاوران انتخاب رشته کنکور سراسری را برای راهنمایی شمادر رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان گرد هم آورده است.

برای دریافت اطلاعات دقیق از نحوه انتخاب رشته در مرکز رشد دانشگاه شریف با شماره تلفن زیر تماس بگیرید و درخواست خود را عنوان کنید.

021-54435-000

چگونه در رابطه با رشته‌های مختلف اطلاعات جمع‌آوری کنیم؟ 🧐

بهترین منبعی که می‌توانید استفاده کنید افرادی هستند که در رشته ریاضی تحصیل‌کرده و اکنون در بازار کار هستند و همینطور مشاورین انتخاب رشته باتجربه و مجرب. 👨‍🏫

فردی با شرایط مشابه من در همان کد رشته و در همان دانشگاه قبول‌شده است،من هم می‌توانم؟ 🏫

هرساله ممکن است قوانین سازمان سنجش تغییر کند.بنابراین این دلیل مناسبی نیست. بهتر است هر 150 گزینه موجود را در فرم انتخاب رشته پرکنید و از یک مشاور کمک بگیرید. 📜

چطور مشاوره انتخاب رشته کنکور هنر 99 دریافت کنم؟ 👨‍🎓

با مرکز مشاوره استادبانک با شماره 000-54435-021 تماس بگیرید و مشاوره انتخاب رشته هنر 99 دریافت کنید. 🎯

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.