انتخاب رشته کنکور ریاضی
بهترین راهنمای عملی انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۰ توسط استادبانک

راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۰

استادبانک 04 فروردین 1398
191 6

با توجه به اهمیت انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۰ در ذهن تمامی شرکت کنندگان گروه ریاضی، تلاش کردیم تا مجموعه ای نکات شامل نحوه مشاوره انتخاب رشته ریاضی، اهمیت لیست رشته های ریاضی با رتبه مورد نیاز، زمان شروع انتخاب رشته ریاضی فیزیک، اهمیت بررسی دفترچه انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۰ و نحوه کار با نرم افزار انتخاب رشته ریاضی را مورد بررسی قرار دهیم.

رشته ریاضی از آن دسته رشته‌هایی است که هر ساله متقاضیان بسیار زیادی دارد. بر همین اساس در این مقاله از وبلاگ استادبانک تصمیم گرفته‌ایم تا در مورد مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۰ اطلاعات کاملی به شما ارائه دهیم.

استادبانک وبسایتی است که توسط آن می‌توانید به بهترین معلمان خصوصی دسترسی داشته باشید و برای کسب رتبه خوب در کنکور یا دیگر امتحانات با آن‌ها همکاری کنید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم برای تدریس خصوصی فیزیک در تهران و شهرستان‌ها را در استادبانک می یابند.

راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۰

دلایل زیادی برای انتخاب این رشته وجود دارد. به طور کلی انتخاب رشته ریاضی می‌تواند دو دلیلی اصلی داشته باشد:

اول آنکه شما به این رشته علاقه داشته باشید. ریاضی از آن درس‌هایی است که هرکسی به آن علاقه‌مند نیست و برای بعضی از افراد بیشتر از لذت سختی و مشقت دارد اما اگر شما به این رشته علاقه دارید بهتر است در انتخاب خود تردید نکنید.

دوم آنکه بازار کار این رشته بسیار خوب است. با تحصیل در این رشته در آینده می‌توانید جایگاه شغلی بسیار خوبی پیدا کنید و درآمد بالایی داشته باشید.

در ادامه نکات مهمی را به شما خواهیم گفت تا در زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ مشکلی نداشته باشید.

۱. حباب رتبه‌تان را در نظر بگیرید

سازمان سنجش دو نوع سهمیه مناطق و ایثارگران را برای داوطلبان کنکور اعمال می کند و هنگامی که یک داوطلب از خانواده شاهد و ایثارگران باشد و همزمان از سهمیه مناطق نیز برخوردار باشد، در اعلام نتایج اولیه یعنی اعلام رتبه‌های کنکور هر دوی این سهمیه‌ها در رتبه او تاثیر می‌گذارد.

اتفاق اصلی بعد از انتخاب رشته این داوطلب می افتد، سازمان سنجش در هنگام اعلام نتایج نهایی کنکور یکی از این سهمیه ها را برای او اعمال می کند و آن سهمیه‌ای است که بیشتر برای این داوطلب مفید است و با آزاد شدن یکی از این سهمیه‌ها جا برای دیگری باز می شود. یه همین ترتیب اگر این اتفاق برای جمعیت زیادی از داوطلبان بیفتد، هنگام اعلام نتایج نهایی با بسیاری از داوطلبان بر اساس رتبه‌های کمتری نسبت به رتبه‌ای که کسب کرده‌اند رفتار خواهد شد.

به بیان دیگر می توان در نظر گرفت که رتبه‌هایی که داوطلبان کسب می‌کنند بیشتر از رتبه واقعی‌شان است و در اصل به میزانی حباب دارد. با توجه به محاسباتی که انجام شده است میزان این حباب در سال 98 و 99 بطور میانگین در حدود 13 تا 20 درصد بوده است.

۲. در زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ عجله نکنید

یکی از نکات بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت این است که نباید در انتخاب رشته‌ها عجله کنید. بسیاری از افراد در این کار زیادی عجله می‌کنند و به همین دلیل رشته‌هایی را انتخاب می‌کنند که هیچ آشنایی با آن‌ها ندارند.

پیشنهاد ما این است که در زمان بین کنکور و اعلام نتایج اولیه سری به دانشگاه‌های شهر خود بزنید و ضمن بررسی محیط دانشگاه با اساتید و دانشجوها تعامل کنید و نظر آن‌ها را بپرسید.

همچنین اگر در اطراف خود شخصی را می‌شناسید که از طریق رشته ریاضی وارد بازار کار شده است نیز با ایشان صحبت کنید. این راه بسیار جواب می‌دهد چراکه ما معمولاً پس از انجام یک کار متوجه اشتباهات خود و فرصت‌های از دست رفته می‌شویم؛ بنابراین این افراد یکی از مهم‌ترین منابع برای کمک به شماست.

۳. تمام رشته‌ های دانشگاهی ریاضی را انتخاب کنید

یکی از اشتباهات شایع که اکثر داوطلبان انجام می‌دهند این است که تمامی گزینه‌های موجود در فرم انتخاب را پر نمی‌کنند. منشأ این اشتباه از اینجاست که بعضی از افراد تصور می‌کنند چون افراد دیگر با رتبه و شرایط مشابه در آن کد رشته و در همان دانشگاه قبول‌ شده است پس آن‌ها نیز می‌توانند قبول شوند.

پس از اعلام نتایح نهایی در 15 شهریور مشاور عالی سازمان سنجش خبر داده بود حدود 46 درصد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، دست به انتخاب رشته نزده اند! دلیلی که عمدتاً داوطلبان را از انتخاب رشته باز می دارد اینست که انتظار بیشتری از رتبه خود داشته و می‌دانند که با رتبه‌ای که کسب کرده‌اند احتمال قبولی آن‌ها در رشته و دانشگاه موردنظرشان کم است.

این در حالی است که قبولی دانشگاه‌ها هر ساله با تعداد بسیاری شگفتی همراه است! کسانی که از قبولی دوستان خود در رشته‌ها و دانشگاه‌هایی که انتظارش نمیرفت تعجب می‌کنند.

۴. دفترچه راهنمای انتخاب رشته ریاضی را مطالعه کنید

دفترچه‌ها هرسال توسط سازمان سنجش منتشر می‌شوند که ممکن است تغییراتی به دنبال داشته باشد؛ بنابراین باید دفترچه سال ۱۴۰۰ را به خوبی مطالعه کنید، شاید دانشگاه جدیدی اقدام به پذیرش دانشجو کند، ظرفیت‌ها تغییر کرده باشد یا مسائل اینچنینی به وجود آمده باشد.

۵. پس از اعلام نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ اقدام کنید

بهتر است انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۰ را به روزهای آخر موکول نکنید و در روزهای آغازین این کار را به سرانجام برسانید. چراکه به دلیل ترافیک بسیار زیادی که بر روی وبسایت سازمان سنجش ایجاد می‌شود ممکن است سرویس‌دهی به مشکل برخورد کند. با احتساب این مشکل در همان روزهای اول، انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ را انجام دهید.

در قدم دوم لیست رشته‌های ریاضی با رتبه مورد نیاز برای هر دانشگاه را بررسی خواهیم کرد. البته لازم به ذکر است اطلاعاتی که در ادامه ذکرشده است مربوط به آخرین رتبه قبولی رشته‌های ریاضی است.

۶.بررسی لیست رشته‌های ریاضی با رتبه موردنیاز

۱. مهندسی کامپیوتر منطقه ۳

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 1300 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 70 داشته باشید.

۲. مهندسی کامپیوتر منطقه ۲

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 1000 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 50 داشته باشید.

۳. مهندسی کامپیوتر منطقه ۱

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 5000 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 89 داشته باشید.

۴. مهندسی صنایع منطقه ۳

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 1600 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 25 داشته باشید.

۵. مهندسی صنایع منطقه۲

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 1600 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 58 داشته باشید.

۶. مهندسی صنایع منطقه ۱

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 8300 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 440 داشته باشید.

۷. مهندسی مکانیک منطقه ۳

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 1300 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 120 داشته باشید.

۸. مهندسی مکانیک منطقه ۲

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 3800 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 120 داشته باشید.

به طور کلی رشته های دانشگاهی ریاضی بسیار خوب است اما به‌شرطی که به آن علاقه داشته باشید. متقاضیان زیادی هرساله برای کنکور ریاضی اقدام می‌کنند؛ بنابراین شما برای کسب رتبه خوب و قبولی در دانشگاه دلخواه باید به خوبی تلاش کنید و درس‌هایتان را خوب بخوانید.

 

انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۰ مهم ترین تصمیم زندگی هر فردی است - مجله استادبانک۷. توجه به علائق شخصی

 اکثر داوطلبان در زمان انتخاب رشته نسبت به علائق خود بی توجهی هستند. این موضوع به دو شکل رخ می دهد. حالت اول اینکه داوطلب نسبت به علائق خود ناآگاه است و دوم اینکه فرد به دلیل امکان قبولی در یک رشته پرمتقاضی در دانشگاه خوب، علائق خود را در نظر نمی‌گیرد.

در صورتی‌که فرد علائق خود را در  انتخاب رشته ریاضی فیزیک به روشنی نشناسد، مشاور او می‌تواند از طریق آزمون‌های تست روانشناسی، تیپ شخصیتی او را تا حدودی استخراج کند و با کمک آن، رشته‌های مناسب را به او پیشنهاد دهد.

همچنین در صورتی‌که فرد برای قبولی در یک دانشگاه یا رشته خاص بر علائق خود سرپوش گذارد، راهنمای انتخاب رشته ریاضی می تواند به او در این زمینه کمک کند و او را نسبت به اهمیت این موضوع آگاه کند.
بنابراین در فرآیند انتخاب رشته ریاضی علاقه‌ی فردی شما به یک حوزه و رشته از بالاترین سطح اهمیت برخوردار است.

۸. نادیده گرفتن اصرار و پافشاری اطرافیان

در انتخاب رشته ریاضی شماری از داوطلبان به صورت کاملاً احساسی و تحت‌ تاثیر فشارهای سایرین اقدام به راهنمای انتخاب رشته ریاضی  از طریق افراد ناصحیح می‌نمایند.

اگر یک راهنمای انتخاب رشته ریاضی فیزیک معتقد است که بازار کار این رشته مهندسی خیلی خوب است یا اینکه فلان شغل جذابیت‌های زیادی دارد. فراموش نکنید که علاقه شما با دیگر افراد متفاوت است.

اگر چیزی مورد علاقه شما نباشد، حتی اگر بازار کار مناسبی داشته باشد، به‌سختی می‌توانید در آن از نظر مالی موفق باشید و در نتیجه بازار کار آن هم برای شما به خاطر ویژگی‌های فردی‌تان نمی‌تواند تاثیری بر رضایت شغلی و تحصیلی شما داشته باشد.

۹. نداشتن شک و تردید در زمان انتخاب رشته

می‌توان داوطلبان کنکور ریاضی ۱۴۰۰ را پس از کنکور به چند دسته تقسیم کرد:

 • دسته اول: داوطلبانی هستند که از نتیجه آزمون خود ناراضی هستند.

این گروه پس از کنکور و چند روز استراحت کردن، بهتر است به فکر انتخاب رشته کنکور ریاضی باشند.

با توجه به اهمیت این انتخاب در مسیر شغلی، مالی و حتی خانوادگی این افراد، بایستی از فرصت بعد از آزمون کنکور ریاضی فیزیک تا زمان اعلام نتایج در اواسط مرداد ، اطلاعات خود را درباره رشته‌های مختلف و علاقه مندی‌های مربوط به خود تکمیل نمایند.

 • دومین گروه:داوطلبان هستند که نسبت به نتیجه آزمون خود تردید دارند.

این دسته نیز درست مثل دسته اول بهتر است اصل را بر قبولی در آزمون بگذارند و نسبت به جمع آوری اطلاعات پس از کنکور اقدام نمایند.

 • دسته سوم: کسانی هستند که به هیچ وجه از کنکور راضی نبوده و تصمیم دارند در سال آینده برای بار دوم در آزمون شرکت کنند.

این دسته می‌توانند تا زمان اعلام نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ صبر کرده و در آن زمان در خصوص انتخاب رشته کنکور و ورود یا عدم ورود به دانشگاه تصمیم گیری کنند.
دلیل توصیه ما در خصوص شروع انتخاب رشته و تحقیق برای دو دسته اول داوطلبان بلافاصله بعد از آزمون از این جهت است که، اگر انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۰ را صرفاً به چند روز بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور موکول کنید، این احتمال وجود دارد که نظر دیگران بدون در نظر گرفتن علائق و ویژگی‌های شخصیتی که دارید، در انتخاب رشته شما تاثیر بگذارد.

یکی از شرط‌های انتخاب رشته موفق نداشتن شک و تردید در هنگام پرکردن دفترچه راهنمای انتخاب رشته ریاضی است - مجله استادبانک۱۰. داشتن صبر و حوصله در انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۰

شماری از کنکوری‌ها به خاطر عجله‌ای که در تکمیل فرم انتخاب رشته دارند، دقت و  صبر لازم را به خرج نداده و ممکن است رشته هایی را در لیست قرار دهند که اطلاعات دقیق و شفافی نسبت به آن ندارند.

توصیه ما این است که با شروع فرآیند انتخاب رشته کنکور ریاضی پس از کنکور، استفاده درستی از زمان بین کنکور و اعلام نتایج اولیه داشته باشید. برای مثال می‌توانید به دانشگاه های مطرح شهر خود سری بزنید و با اساتید و دانشجوها و فارغ التحصیلان آن دانشگاه در رشته‌های مختلف بحث کنید.
یا اگر در اطراف خود افراد تحصیل کرده‌ای در رشته‌های مختلف ریاضی می‌شناسید که این روزها در بازار کار هستند، می‌توانید با آنها در خصوص رشته مورد علاقه خود صحبت کنید.

۱۱. توجه به استعدادهای فردی

 خطای بعدی در راهنمای انتخاب رشته ریاضی این است که گاهی داوطلب تحت تاثیر نام یک رشته معروف قرار می‌گیرد و نسبت به استعداد و تمایلی که ممکن است در آن رشته داشته یا نداشته باشد، توجهی نمی‌کند.

بنابراین قدم اول انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۰ توجه به علاقه و استعداد شماست. موفقیت شما در هر رشته دانشگاهی به این دو موضوع وابسته است. شک نکنید که در همه حوزه‌ها نیاز به افراد ماهر وجود دارد.

توجه به استعداد‌های فردی از نکات مهم گفته شده در مقاله راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۰ مجله استادبانک می باشد.

۱۲. توجه به شهر محل تحصیل در زمان انتخاب رشته

تحصیل در شهرهای دیگری غیر از شهر محل زندگی شما مشکلات خاصی را با خود به همراه خواهد داشت. در این خصوص حتما لازم است با دیگران و خصوصا خانواده و مشاورین مشورت کنید.

توجه به محل تحصیل به‌خصوص وقتی رشته شما روزانه است از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا در‌ صورتی‌که در آن کدرشته و شهر قبول شوید و تصمیم بگیرید ثبت نام نکنید، سال بعد از شرکت در کنکور سراسری ریاضی و  انتخاب رشته ریاضی فیزیک محروم می‌شوید.
پس فراموش نکنید با بررسی دقیق مشکلات تحصیل در یک شهر نسبت به دیگر شهرها و سنجش شرایط خود، اقدام به انتخاب کدرشته منطقی و مطمئن نمایید.

توجه به شهر محل سکونت یکی از نکات مهم راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی مجله استادبانک است.

ترکیبی از تمام ابزارها و روش‌ها (مثل سامانه پیامکی دریافت پاسخنامه کنکور ریاضی استادبانک) به کمک یک راهنمای کنکور خوب بدون تردید، آن چیزی است که موجب می‌شود پس از سال‌ها همچنان از رشته دانشگاهی و تصمیم خود در تابستان ۱۴۰۰ رضایت داشته باشید.

۱۳. آخرین رتبه قبولی رشته های ریاضی را بررسی کنید

معمولاً بررسی آخرین رتبه قبولی رشته ریاضی باعث می‌شود شما دید حدودی نسبت به مرز قبولی یک رشته در دانشگاه‌های مختلف را داشته باشید. پس بد نیست که بدون در نظر گرفتن رتبه خود در انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۰ اقدام به بررسی این لیست نمایید.

میزان حساسیت انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۰ در استادبانک

طبق تجربه ای که سایت تدریس خصوصی استادبانک سال‌ها در حوزه معلم خصوصی و مشاوره درسی داشته است، بهتر است حساسیت انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ را جدی بگیرید.

اگر به هر دلیلی شک داشتید یا نتوانستید خود‌تان انتخاب رشته کنید حتماً درجستجوی یک مشاور و راهنمای انتخاب رشته خوب باشید.

مجله استادبانک نیز سعی کرده است تمام موضوعات و محتواهای مرتبط با کنکور ۱۴۰۰ را به همراه نتایج کنکور ۱۴۰۰ پوشش دهد. می‌توانید با جستجو و کلیک روی لینک‌های مشخص شده داخل این مقاله از سایر محتوا‌های مجله استادبانک نیز استفاده کنید.

اگر در زمینه معلم خصوصی و سایر خدمات آموزشی نیز نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید می‌توانید با شماره 021-54435-000 تماس بگیرید.

چگونه در رابطه با رشته‌های مختلف اطلاعات جمع‌آوری کنیم؟ ?

بهترین منبعی که می‌توانید استفاده کنید افرادی هستند که در رشته ریاضی تحصیل‌کرده و اکنون در بازار کار هستند و همینطور مشاورین انتخاب رشته باتجربه و مجرب. ?‍?

فردی با شرایط مشابه من در همان کد رشته و در همان دانشگاه قبول‌شده است،من هم می‌توانم؟ ?

هرساله ممکن است قوانین سازمان سنجش تغییر کند.بنابراین این دلیل مناسبی نیست. بهتر است هر ۱۵۰ گزینه موجود را در فرم انتخاب رشته پرکنید و از یک مشاور کمک بگیرید. ?

چطور مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۰ دریافت کنم؟ ?‍?

با مرکز مشاوره استادبانک با شماره 000-54435-021 تماس بگیرید و مشاوره انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۰ دریافت کنید. ?

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • عارف
  15 مرداد 1400

  سلام با رتبه ۲۲۰۰ منطقه ۳ شانس صنعتی اصفهان هست؟

  • ملیحه فراهانی
   17 مرداد 1400

   سلام دوست عزیز
   برای چه رشته ای؟
   اگه منظورتون برای رشته های فنی و مهندسی است مثل رشته مهندسی کامیپوتر یا رشته مهندسی صنایع یا رشته مهندسی برق، بستگی به رتبه تون داره. اگه این رتبه ای که فرمودید رتبه کشوری تون باشه با اعمال سهمیه منطقه 3، بله می تونید دانشگاه صنعتی اصفهان قبول شوید. ولی اگه این رتبه ای که کسب کردید رتبه کشوری نبوده و رتبه در منطقه ۳ هست، احتمال قبولی تون در رشته های فنی مهندسی خیلی کمه ولی در علوم پایه و مدیریت ها و سایر رشته های غیر مهندسی زیاد هست.
   مثلا برای رشته مهندسی برق صنعتی اصفهان اخرین رتبه قبولی سال ۹۷ – ۹۸ در کشور حدودا ۶ هزار بوده و در منطقه۳ حدودا ۴۰۰ …

 • رضوان
  12 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر…رتبه من ۱۸۰۰۰ شد در رشته ریاضی.با توجه به این رتبه امکان قبولی در چه شهرها و چه رشته هایی وجود داره؟

  • ملیحه فراهانی
   12 مرداد 1400

   سلام دوست عزیز،
   این سوالی که شما پرسیدن خیلی کلی است. چون بستگی به رشته ای دارد که شما انتخاب می کنید که آیا یک رشته پرمتقاضی است یا خیر و اینکه شامل چه سهمیه‌ای می‌شوید؟ اینکه دانشگاه مورد نظرتون در اون رشته چقدر ظرفیت می‌پذیرد. دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ را بخوبی مطالعه کنید تا یکم بدونید باید چیکار کنید.
   نکته بعدی حتما معرفی رشته‌های مهندسی مثل معرفی رشته مهندسی صنایع، معرفی رشته مهندسی معماری و غیره رو که در همین مجله کامل راجع بهشون توضیح داده‌ایم را بخوبی مطالعه کنید.چون بطور کلی راجع به رتبه‌های لازم برای قبولی در هر رشته صحبت کرده ایم.
   اما بطور کلی با این رتبه‌ای کسب کردید در رشته‌های پرمتقاضی مهندسی مثل رشته مکانیک، صنایع، معماری و رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه‌های دولتی و در شهرهای مهم شاید قبولی سخت باشه.
   و بیشتر به فکر رشته‌های مدیریت، حسابداری و اقتصاد و علوم پایه باشید.
   البته باز هم میگوییم که انتخاب رشته به خیلی از عوامل بستگی دارد. شما بهتر است که ۱۵۰ گزینه خود را پرکنید از رشته های مهندسی تا علوم پایه و مدیریت ها… اما شانس قبولی در تهران برای شما کم است اما باز هم بهتر است در این خصوص هم خودتون تحقیق کنید و هم از یک مشاوره حرفه ای کمک بگیرید.

 • زهرا عباسی
  12 مرداد 1400

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  ممنون بابت محتوای خوب تون
  من چندان متوجه این قضیه حباب رتبه کنکور نشدم. میشه بیشتر توصیح بدید.
  ی نکته دیگه ای هم که هست این مورد که شما تو محتواتون فرمودید که علائق و استعداد مهم ترین فاکتور برای انتخاب رشته هست. ولی بنظرم وقتی تو کشوری زندگی میکنی که برخی از رشته‌هایی که تو بهش علاقه داری ولی اشباع شده یا حتی کار مرتبط با اون رشته وجود نداره فکر میکنم علاقه بی معنی میشه. برای همین هست که الان یک سری از رشته ها مثل پزشکی بشدت بورس شده است.
  و متاسفانه یکسری رشته ها خالی از دانشجو هستند مثل فلسفه، رشته های علوم پایه و یک سری از رشته ها مثل پزشکی، دندون پزشکی، مدیریت ها و حسابداری اشباع…
  این رشته های خالی هم بنظر من بدرد کسایی میخوره که صرفا می خواهند برن دانشگاه اما براشون فرقی نداره که چه رشته ای قبول شوند.

  • ملیحه فراهانی
   12 مرداد 1400

   سلام دوست عزیز
   اطلاع از حباب رتبه کنکور بیشتر به این جهت به شما کمک می کند که می توانید با توجه به آن یک انتخاب رشته واقع بینانه داشته باشید. در محتوا محاسبه تراز کنکور و حباب رتبه های کنکور مفصل راجع به این قضیه صحبت شده است که شما می توانید روی لینک کلیک کنید تا بخوبی راجع به این قضیه اطلاع پیدا کنید.
   در مورد دوم همانطور در محتوا راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ بیان کردیم، علاقه و ذوق شما در رشته ای که تحصیل می کنید همیشه حرف اول را میزند. شما اگر حتی در یک رشته‌ی خیلی پرطرفدار با بازار کار عالی هم وارد شوید اگر به آن علاقه نداشته باشید و صرفا براساس وظیفه و مسئولیتی که برگردن دارید پیش روید چندان جای پیشرفت ندارید. خلاقیت در زمان و جایی اتفاق می افتد که در ابتدا شما تمام وقت و علاقه تون رو پای آن گذاشته باشید.
   اما در مورد رشته های اشباع شده باید بگوییم تقریبا در تمام رشته ها این اتفاق افتاده است. بنابراین شما در حال حاضر که مشغول انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ هستید، بهتر است بجای فکر کردن به این موارد روی انتخاب رشته تون تمرکز کنید تا بتوانید با یک انتخاب درست هم در رشته مورد علاقه تون قبول شوید و هم بعدها بابت اون رشته پیشرفت کنید و بازار کار خوبی داشته باشید.

×
دانلود رایگان اپلیکیشن نمونه سوالات و گام به گام