۳ کلید طلایی استادبانک برای یادگیری ریاضی

مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

0 817

ما با استفاده از توان تجربی مشاورین و همچنین بهره گیری از نرم افزار انتخاب رشته تجربی و با آگاهی از رشته های دانشگاهی تجربی با رتبه اعم از میانگین آخرین رتبه قبولی تجربی در زیر شاخه های مختلف و با بررسی علایق و استعدادهای داوطلبین اقدام به انتخاب رشته تجربی مینماییم. لازم به ذکر است که تمامی تغییرات در دفترچه انتخاب رشته تجربی 98 در فرایند انتخاب رشته در نظر گرفته شده است.

چرا انتخاب رشته تجربی 98 تصمیم مهمی در زندگی شماست؟

بعد از کنکور تجربی 98، انتخاب رشته تجربی 98 قدم بعد در پروسه ورود شما به دانشگاههاست. در گروه های تحصیلی مثل ریاضی، 100 درصد داوطلبان آن رشته به دلیل مازاد ظرفیت دانشگاه ها پذیرفته شده اند. در واقع رقابت اصلی را میتوان در گروه آزمایشی علوم تجربی دانست که در سالهای اخیر داوطلبهای آن بیش از ظرفیت پذیرش شونده  در رشته های این گروه میباشد.

 انتخاب رشته تجربی 98 از این رو برای داوطلبان دارای اهمیت است که  قرار است چهار تا 12 سال از زندگی و زمان خود را صرف آن رشته کنند. سالهایی زیادی که می توانند به فعالیت های بسیار دیگری اختصاص یابد. چه بسیار کسانی که با رتبه هایی بسیار عالی تنها پس از چند ترم تحصیل در زیر شاخه های تجربی ، به این اشتباه خود در انتخاب رشته تجربی پی برده و برای بار دیگری اقدام به شرکت در کنکور تجربی و یا حتی دیگر رشته ها کرده اند.

پیامد این تصمیم خطا یعنی پرداخت هزینه ای بسیار سنگین در سالهایی که شما نیازمند تمرکز روی پیشرفت و تحصیلتان هستید. بنابراین اگر در زمان انتخاب رشته تجربی 98 به درستی راهنمایی شوید، احتمال مواجه شما با چنین شرایطی بسیار کمتر است.

انتخاب رشته تجربی 98 - انتخاب رشته کنکور تجربی - نرم افزار انتخاب رشته تجربی - دفترچه انتخاب رشته تجربی

1. توجه  کردن به آنچه علاقه دارید در انتخاب رشته تجربی

از بخت بد اکثر داوطلبان در زمان انتخاب رشته تجربی نسیت به علائق خود بی توجهی میکنند. این اشکال به دوصورت رخ خواهد داد. حالت اول این است که داوطلب نسبت به آنچه علاقه دارد ناآگاه است و دوم اینکه فرد به دلیل احتمال قبولی در یک رشته پرتقاضا در دانشگاهی خوب، علاقه های خود را در نظر نمیگیرد. هر دوی این مثالها ها در شکل گیری یک انتخاب رشته تجربی بد میتواند داوطلبان را به سمت یک انتخاب بدتر سوق دهد.
در صورتی که شما آنچه علاقه دارید را در  انتخاب رشته تجربی به روشنی در نظر نگیرید، مشاور شما می تواند از طریق آزمون هایی مانند تست روانشناسی و تیپ شخصیتی تا حدود خوبی این علایق را استخراج کند و با کمک آن رشته های مناسب را به شما پیشنهاد دهد.

همچنین در صورتی که شما برای قبول شدن در یک دانشگاه یا رشته ای بر علائق خود سرپوش گذارید، مشاوره انتخاب رشته تجربی که به کار خود مسلط باشد می تواند به شما در این زمینه کمک کند و شما را نسبت به اهمیت این موضوع آگاه کند.
طبق مطالبی که باهم مرور کردیم در فرایند انتخاب رشته کنکور تجربی 98 علاقه ی فردی شما به  رشته و حوزه ای خاص از بالاترین سطح اهمیت و اولویت برخوردار است.

2. در انتخاب رشته اصرار و نظر شخصی دیگران را فراموش کنید

در فرایند انتخاب رشته تجربی شماری از داوطبان به شکلی کاملا احساسی و تحت تاثیر فشار سایرین اقدام به مشاوره انتخاب رشته تجربی  از طریق افراد ناصحیح میکنند.

اگر یک دوست یا حتی مشاوره انتخاب رشته تجربی معتقد است که درآمد این رشته مهندسی خیلی خوب میباشد یا اینکه فلان شغل در پزشکی جذابیت های زیادی دارد نبایستی به راحتی تحت تاثیر او قرار بگیرید. فراموش نشود که علاقه ی شما با دیگران متفاوت است. اگر چیزی مورد علاقه شما نیست، حتی اگر درآمد مناسبی داشته باشد، به سختی می توانید در آن از نظر مالی و آینده شغلی موفق باشید و در نتیجه بازار کار آن رشته هم برای شما به خاطر ویژگی هاتان نمی تواند تاثیری بر رضایت مالی و تحصیلی شما داشته باشد.

3. انتخاب رشته جای شک و تردید نیست

میتوان داوطلبان کنکور تجربی را پس از آزمون به چند دسته تقسیم کرد.

دسته اول آن افردی اند که از نتیجه آزمون تجربی راضی هستند. این گروه پس از کنکور تجربی و چند روز استراحت کردن، بایستی به فکر انتخاب رشته کنکور تجربی باشند. با توجه به اهمیت این انتخاب در مسیر آینده تحصیلی، مالی و حتی خانوادگی این دسته، بایستی از فرصت بعد از آزمون کنکور تجربی تا زمان اعلام نتایج در اواسط ماه مرداد ، اطلاعات حدودی خود را درباره رشته های مختلف و علاقه مندی هایشان تکمیل نمایند.
دومین گروه کساین هستند که نسبت به نتیجه آزمون تجربی خود تردید دارند این دسته نیز مثل دسته نخست بایستی اصل را بر قبولی در آزمون گذاشته و نسبت به جمع آوری اطلاعات پس از کنکور تجربی اقدام نمایند.
دسته سوم  هم آن افراد هستند که به هیچ وجه از کنکور تجربی راضی نبوده و تصمیم این را دارند در سال آتی برای بار بعدی در آزمون شرکت کنند. این دسته می توانند تا زمان اعلام نتیجه اولیه کنکور تجربی صبر کرده و در آن زمان در خصوص انتخاب رشته کنکور و ورود یا عدم ورود به دانشگاه های این رشته تصمیم گیری کنند.
اما دلیل توصیه ما درباره شروع انتخاب رشته و تحقیق برای دو دسته اول داوطلبان بلافاصله بعد از آزمون تجربی از این رو است که، اگر انتخاب رشته تجربی 98 را صرفا به چند روز بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور به تعویق بندازید، این احتمال وجود دارد که نظر دیگران بدون در نظر گرفتن آنچه علاقه دارید و ویژگی های شخصیتی که شما شخصا دارید، در انتخاب رشته شما اثر بدی بگذارد

انتخاب رشته تجربی 98 - انتخاب رشته کنکور تجربی - نرم افزار انتخاب رشته تجربی - دفترچه انتخاب رشته تجربی4. انتخاب رشته کنکور تجربی صبر و حوصله میخواهد

شماری از افراد به خاطر عجله ای که در تکمیل فرم انتخاب رشته دارند، آن دقت و  صبر لازم را در آن هنگام به خرج نداده و ممکن است رشته ای را در لیست قرار دهند که اطلاعات دقیق و شفافی نسبت به آن ندارند. مثل هیمشه توصیه ما این است که با شروع انتخاب رشته کنکور تجربی، استفاده درستی از زمان بین کنکور تجربی و اعلام نتایج اولیه داشته باشید. مثلا میتوانید به دانشگاه های شهر خود سر بزنید و یا با اساتید و دانشجوهای فارغ التحصیلان آن دانشگاه در رشته های مختلف در اینباره بحث کنید.
یا اگر در اطراف خود افرادی را میشناسید که در رشته های مختلف تجربی تحصیل کرده اند و این روزها مشغول کار هستند، می توانید با این افراد در خصوص رشته مورد علاقه تان صحبت کنید. افراد این چنین به دلیل اینکه با واقعیات بازار کار در رشته ای خاص آشنایی خوبی دارند، می توانند کمک شایان توجهی در انتخاب رشته شما داشته باشند.

همچنین منبع خوب بعدی برای آشنایی شما با رشته ها پیش از انتخاب رشته کنکور تجربی، مطالعه و بررسی مصاحبه هایی است که توسط سایت استادبانک با دانشگاهیان برتر در رشته های مختلف انجام شده. استادبانک در این مصاحبه ها به اصلی ترین سوالاتی که شما در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی 98 بایستی به آن توجه کنید پرداخته است. مطالعه دقیق این مصاحبه ها در روشن شدن ذهنیت داوطلبان در خصوص رشته های تجربی کمک بسیاری می کند.

5. توجه به استعدادها در مشاوره انتخاب رشته تجربی

خطای بعدی در مشاوره انتخاب رشته تجربی این موضوع مهم است که گاهی داوطلب تحت تاثیر نام یک رشته معروف مثل دندانپزشکی قرار گرفته و نسبت بین استعدادها و ویژگی های شخصیتی که با آن رشته درگیر است توجه جدی نمیکند. بسیار این موضوع رایج است که حتی افرادی با رتبه های بسیار عالی تنها به این دلیل که سایر رتبه برتری ها به سراغ مثلا یک رشته خاص رفته اند، آن رشته را انتخاب خود قرار داده اند و در نهایت و پس از چند ترم تحصیل در آن دچار دلزدگی می شوند و هیچگاه به موفقیت در آن رشته دست پیدا نمیکنند.

در کنار علایق اولویت دار مشاوره انتخاب رشته تجربی بایستی توجه به استعداد شما در یک رشته ای خاص نیز داشته باشد . نه اینکه عده زیادی در حال حاضر در آن رشته موفق و در حال کار هستند.

هانطور که پیش از این نیز گفتیم، اولویت اول انتخاب رشته با بررسی علاقه ها و استعدادهای  شماست. موفقیت شما در هر رشته ی گروه تجربی به این دو موضوع وابسته است. شک نداشته باشید که در همه حوزه های دیگر نیز نیاز به افراد ماهر وجود دارد. پس کافی ست به سراغ آن رشته و تحصیلاتی بروید که اولا در آن استعداد خوبی دارید و ثانیا به آن علاقه مند نیز شده اید.

انتخاب رشته تجربی 98 - انتخاب رشته کنکور تجربی - نرم افزار انتخاب رشته تجربی - دفترچه انتخاب رشته تجربی6. هر 150 گزینه انتخاب رشته تجربی را در فرم انتخاب سنجش پر کنید

بعضی از متقاضیان انتخاب رشته به این نکته اهمیتی نمیدهند که بهتر این است که تمامی گزینه های انتخاب رشته را در فرم انتخاب رشته تجربی وبسایت سنجش پر کنند. این خطا به این دلیل است که شنیده اند برای مثال فردی با رتبه و شرایطی مشابه در همان کدرشته در همان دانشگاه پذیرفته شده. بایستی این را یک خطر و ریسک بزرگ در نظر گرفت چون امکان دارد به علت تغییرات در شرایط دفترچه انتخاب رشته تجربی سال پیش، فرد در هیچ رشته ای قبول نشده باشد. بنابراین سعی کنید تا جایی که میتوانید هر 150 کدرشته تجربی را در فرم پر کنید.

بنابراین این مساله که در سال گذشته یک داوطلب با شرایطی یکسان با شما در کدام کدرشته رتجربی قبول شده است، نمی تواند معیاری درست برای قبولی باشد. همانطور که ما میدانیم هر ساله سهمیه ها و شرایط پذیرش رشته ها تغییر می کند و قوانین سازمان سنجش علی رقم میل شما تغییر خواهد کرد. لذا حتی اگر مطمئن اید انتخاب 50 ام خود را نیز قبول می شوید، توصیه ما این هست که تمام انتخاب های  فرم انتخاب رشته تجربی خود را تکمیل کنید.

7. دفترچه انتخاب رشته تجربی 98 را با دقت مطالعه کنید

دفترچه انتخاب رشته تجربی 98 هر سال  تغییر میکند. مثلا امکان دارد ظرفیت یک رشته مثل مامایی در سال جدید فرق کرده باشد و یا دانشگاه های جدیدی در رشته ای جدید اقدام به پذیرش دانشجو کرده باشند. مرور دقیق دفترچه انتخاب رشته تجربی 98 باعث میشود با اطمینان خاطر بیشتری بتوانید اقدام به انتخاب نمایید.

8. لیست انتخاب ها را روی کاغذ بنویسید

برای کاهش دادن خطای احتمالی در انتخاب رشته و سرعت بالاتر در وارد کردن اطلاعات به فرم سازمان سنجش بهتر این است تا لیستی را که در نهایت با مشاوره ی خود انتخاب کرده اید بر روی برگه ای به صورت منظم و دقیق بنویسید و آماده داشته باشید.

9.  پس از اعلام نتایج کنکور تجربی دست به کار شوید

توصیه ما این بوده و هست که در روزهای ابتدایی پس از اعلام نتایج کنکور تجربی پس از استراحت کوتاه اقدام به جمع آوری اطلاعات و مشاوره ی انتخاب رشته کنکور تجربی نمایید و پروسه انتخاب رشته تجربی را شروع کنید.

همچنین بهتر است انتخاب رشته را به روز آخر مهلت آن موکول ننمایید. زیرا به دلیل ازدحام کاربران برای انتخاب رشته کنکور تجربی در روزهای آخر، ممکن است مشکلی در سرویس دهی سایت سازمان سنجش ایجاد شده و در فرایند انتخاب رشته اختلال ایجاد کند.

10. به شهر محل تحصیل دقت کنید

تحصیل کردن در شهر دیگری غیر از شهر محل زندگیتان مشکلات خاصی را با خود به همراه خواهد داشت. در این خصوص حتما لازم میدانیم که یادآوری کنیم شما باید با دیگران و خصوصا خانواده و مشاورهای آموزشی در این خصوص مشورت کنید.

هزینه های رفت و آمد کردن بین شهر شما تا شهر محل تحصیلتان، اقامت داشتن در خوابگاه ها یا محلی برای سکونت اختلافات فرهنگی بین استان ها، جدا شدن از خانواده و امکاناتی که زمانی در خانواده فراهم بوده است و خصوصا مسائل مربوط به تنها زندگی کردن و غیره، از جمله مشکلاتی است که باید در هنگام انتخاب رشته تجربی درنظر بگیرید.

این مسئله به خصوص زمانی که قبولی شما روزانه است از اهمیت بیشتری برخوردار میباشد. زیرا در این صورت در آن کدرشته و شهر قبول شده و  اگر ثبت نام نکنید، سال بعد از شرکت در کنکور سراسری تجربی و  انتخاب رشته محروم می شوید.
پس به یاد داشته باشید که با بررسی دقیق مشکلات تحصیل در یک شهرستان نسبت به دیگر شهرها و سنجش شرایط تان، اقدام به انتخاب کدرشته ای منطقی و مطمئن کنید.

انتخاب رشته تجربی 98 - انتخاب رشته کنکور تجربی - نرم افزار انتخاب رشته تجربی - دفترچه انتخاب رشته تجربی11. نرم افزار انتخاب رشته تجربی را با احتیاط بکار بگیرید

تمامی مطالبی که گفته شد تاکید بر آن بود که در صورت داشتن شناخت کافی از علاقه و استعدادهای خود و با راهنمایی گرفتن از مشاور میتوانید تجربه انتخاب رشته خوبی را پشت سر بگذارید. این موضوع باعث خواهد شد با احتمال بسیار بیشتر و با قوت قلبی کافی اقدام به انتخاب رشته کنید. در این میان استفاده از نرم افزار انتخاب رشته تجربی(مثل سامانه پیامکی دریافت پاسخنامه کنکور تجربی استادبانک)  هرچند که خالی از لطف نیست اما نبایستی باعث شود انتخاب رشته کنکور تجربی شما مبتنی بر اولویت هایی باشد که این نرم افزارها پیشنهاد میدهند.

همچنین بایستی دقت داشت که گزینه های پیشنهادی این نرم افزارها بدون تحلیل آنها توسط مشاوره باتجربه میتواند موجب برداشت ناصحیح و تصمیم گیری به دور از واقعیت در انتخاب شما گردد.

12. لیست رشته های دانشگاهی تجربی با رتبه را مرور کنید

مرور لیست رشته های دانشگاهی تجربی با رتبه بدون شک شما را یاری میکند تا اطلاع حدودی از ظرفیت رتبه خود در انتخاب رشته کنکور تجربی داشته باشید. ما همچنین در مرکز مشاوره استادبانک لیست رشته های دانشگاهی تجربی با رتبه مورد نیاز آن را جهت یاری به شما در امر مشاوره کنکور تجربی 98 تهیه کرده ایم.

13. آخرین رتبه قبولی تجربی را بررسی کنید

بررسی آخرین رتبه قبولی تجربی باعث میشود شما دید حدودی نسبت به مرز قبولی یک رشته در دانشگاه های مختلف آن را داشته باشید. لذا شاید بد نباشد که بدون در نظر گرفتن رتبه ی قبولی خود در انتخاب رشته تجربی 98 اقدام به بررسی این لیست نیز نمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.