راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۹

0 1,177

ما با استفاده از توان تجربی مشاورین و همچنین بهره گیری از نرم افزار انتخاب رشته تجربی و با آگاهی از رشته های دانشگاهی تجربی با رتبه اعم از میانگین آخرین رتبه قبولی تجربی در زیر شاخه های مختلف و با بررسی علایق و استعدادهای داوطلبین اقدام به انتخاب رشته تجربی مینماییم. لازم به ذکر است که تمامی تغییرات در دفترچه انتخاب رشته تجربی 99 در فرایند انتخاب رشته در نظر گرفته شده است.

جالب است بدانید در گروه آزمایشی ریاضی 100 درصد داوطلبان به دلیل ظرفیت بالاتر دانشگاه‌ها از تعداد شرکت کنندگان در دانشگاه پذیرفته می شوند. درست است که بالاخره رشته‌ها و دانشگاه‌ها متفاوت‌اند. اما در زیرگروه تجربی داوطلبان بیش از ظرفیت پذیرش رشته‌های این گروه هستند که خود یعنی انتخاب رشته و راهنمای انتخاب رشته کنکور 99 مهمتر است. حال انتخاب رشته برای رشته‌های پرطرفدار به کنار.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم برای تدریس خصوصی در کرج، تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی 99

آنچه مطالعه خواهید کرد

1. حواستان به حباب کنکور رتبه های کنکور باشد

سازمان سنجش دو نوع سهمیه مناطق و ایثارگران را برای داوطلبان کنکور اعمال می کند و هنگامی که یک داوطلب از خانواده شاهد و ایثارگران باشد و همزمان از سهمیه مناطق نیز برخوردار باشد، در اعلام نتایج اولیه یعنی اعلام رتبه های کنکور هر دوی این سهمیه ها در رتبه او موثر خواهد بود.

اتفاق اصلی بعد از انتخاب رشته این داوطلب می افتد، سازمان سنجش برای هنگام اعلام نتایج نهایی کنکور یکی از این سهمیه ها را برای او اعمال می کند و آن سهمیه ای است که بیشتر برای این داوطلب مفید است و با آزاد شدن یکی از این سهمیه ها جا برای دیگری باز می شود. یه همین تزتیب اگر این اتفاق برای جمعیت زیادی از داوطلبان بیفتد، هنگام اعلام نتایج نهایی با بسیاری از داوطلبان بر اساس رتبه های کمتری نسبت به رتبه ای که کسب کرده اند رفتار خواهد شد.

به بیان دیگر می توان در نظر گرفت که رتبه هایی که داوطلبان کسب می کنند بیشتر از رتبه واقعی شان است و در اصل به میزانی حباب دارد. با توجه به محاسباتی که انجام شده است میزان این حباب در سال 97 و 98 میانگین در حدود 13 تا 20 درصد بوده است.

2. علاقه مهم است؛ در دام رشته‌های پرطرفدار نیفتید!

معمولا آنقدری اقبال به سمت رشته‌های حوزه پزشکی در میان مردم بالا رفته که خیلی از دانش آموزان رشته تجربی که رتبه‌ی خوبی کسب می‌کنند بدون حتی ذره‌ای بررسی یک رشته خوشنام را برای ادامه زندگی و آینده‌ی خود انتخاب می‌کنند. واضح است که چنین انتخاب کورکورانه‌ای در درجه اول به خود فرد و در نهایت به آن رشته ضربه می‌زند. پس اگر می‌خواهید آینده خود را مشخص کنید کمی هم علایق و استعداد های خود –علاوه بر دهان مردم- نگاه کنید.

انتخاب رشته تجربی 99 قدم مهم شما در پروسه ورود شما به دانشگاه هاست. انتخاب رشته تجربی 99 از این رو برای داوطلبان دارای اهمیت است که  قرار است چهار تا 12 سال از زندگی و زمان خود را صرف آن رشته کنند. سالهایی زیادی که می توانند به فعالیت های بسیار دیگری اختصاص یابد.

چه بسیار کسانی که با رتبه هایی بسیار عالی تنها پس از چند ترم تحصیل در رشته های دانشگاهی تجربی ، به این اشتباه خود در انتخاب رشته تجربی پی برده و برای بار دیگری اقدام به شرکت در کنکور تجربی و یا حتی دیگر رشته ها کرده اند.

پیامد این تصمیم خطا یعنی پرداخت هزینه ای بسیار سنگین در سالهایی که شما نیازمند تمرکز روی پیشرفت و تحصیلتان هستید. بنابراین اگر در زمان انتخاب رشته تجربی 99 به درستی راهنمایی شوید، احتمال مواجه شما با چنین شرایطی بسیار کمتر است.

انتخاب رشته تجربی 98 - انتخاب رشته کنکور تجربی - نرم افزار انتخاب رشته تجربی - دفترچه انتخاب رشته تجربی3. این انتخاب بر عهده شماست!

در انتخاب رشته کنکور 99 اصرار و نظر شخصی دیگران را فراموش کنید. در فرایند انتخاب رشته تجربی شماری از داوطبان به شکلی کاملا احساسی و تحت تاثیر فشار سایرین اقدام به راهنمای انتخاب رشته تجربی از طریق افراد ناصحیح میکنند.

اگر یک دوست یا حتی راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی معتقد است که درآمد این رشته مهندسی خیلی خوب می‌باشد یا اینکه فلان شغل در پزشکی موقعیت خوبی در جامعه دارد نبایستی به راحتی تحت تاثیر او قرار بگیرید.

فراموش نشود که علاقه ی شما با دیگران متفاوت است. اگر چیزی مورد علاقه شما نیست، حتی اگر درآمد مناسبی داشته باشد، به سختی می توانید در آن از نظر مالی و آینده شغلی موفق باشید و اگر هم موفق باشید این کار را با صرف انرژی فراوانی انجام داده‌اید که می‌توانست با یک انتخاب رشته درست خیلی بیشتر به شما کمک کند.

از بخت بد اکثر داوطلبان در زمان انتخاب رشته تجربی نسیت به علائق خود بی توجهی میکنند. این اشکال به دوصورت رخ خواهد داد. حالت اول این است که داوطلب نسبت به آنچه علاقه دارد ناآگاه است و دوم اینکه فرد به دلیل احتمال قبولی در یک رشته پرتقاضا در دانشگاهی خوب، علاقه های خود را در نظر نمیگیرد. هر دوی این مثالها ها در شکل گیری یک انتخاب رشته تجربی بد میتواند داوطلبان را به سمت یک انتخاب بدتر سوق دهد.

در صورتی که شما آنچه علاقه دارید را در  انتخاب رشته تجربی به روشنی در نظر نگیرید، مشاور شما می تواند از طریق آزمون هایی مانند تست روانشناسی و تیپ شخصیتی تا حدود خوبی این علایق را استخراج کند و با کمک آن رشته های مناسب را به شما پیشنهاد دهد.

همچنین در صورتی که شما برای قبول شدن در یک دانشگاه یا رشته ای بر علائق خود سرپوش گذارید، راهنمای انتخاب رشته تجربی که به کار خود مسلط باشد می تواند به شما در این زمینه کمک کند و شما را نسبت به اهمیت این موضوع آگاه کند.

طبق مطالبی که باهم مرور کردیم در فرایند انتخاب رشته کنکور تجربی 99 علاقه ی فردی شما به  رشته و حوزه ای خاص از بالاترین سطح اهمیت و اولویت برخوردار است.

4. تصمیم‌هایی برای سی سال آینده در سه ساعت گرفته نشوند!

شماری از افراد به خاطر عجله‌ای که در تکمیل فرم انتخاب رشته دارند دقت و صبر لازم را به خرج نداده و ممکن است رشته‌ای را در لیست قرار دهند که اطلاعات دقیق و شفافی نسبت به آن ندارند. مثل همیشه توصیه ما این است که با شروع انتخاب رشته کنکور تجربی، استفاده درستی از زمان بین کنکور تجربی و اعلام نتایج اولیه داشته باشید.

مثلا میتوانید به دانشگاه‌های شهر خود سر بزنید و یا با اساتید و دانشجوهای فارغ التحصیلان آن دانشگاه در رشته‌های مختلف در اینباره بحث کنید یا اگر در اطراف خود افرادی را میشناسید که در رشته‌های مختلف تجربی تحصیل کرده‌اند و این روزها مشغول کار هستند، می توانید با این افراد در خصوص رشته مورد علاقه تان صحبت کنید.

افراد این چنین به دلیل اینکه با واقعیات بازار کار در رشته‌ای خاص آشنایی خوبی دارند، می توانند کمک شایان توجهی در انتخاب رشته شما داشته باشند.

همچنین منبع خوب بعدی برای آشنایی شما با رشته‌ها پیش از انتخاب رشته کنکور تجربی، استفاده از منابع استادبانک مثل مطالعه و بررسی مصاحبه‌هایی است که استادبانک با دانشگاهیان برتر در رشته های مختلف انجام داده. استادبانک در این مصاحبه‌ها به اصلی ترین سوالاتی که شما در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی 99 بایستی به آن توجه کنید پرداخته است. مطالعه دقیق این مصاحبه‌ها در روشن شدن ذهنیت داوطلبان در خصوص رشته های تجربی کمک بسیاری می کند.

5. استعدادهایتان تلف نشود!

خطای بعدی در راهنمای انتخاب رشته تجربی کنکور 99 این موضوع مهم است که گاهی داوطلب تحت تاثیر نام یک رشته معروف مثل دندانپزشکی قرار گرفته و نسبت بین استعدادها و ویژگی‌های شخصیتی که با آن رشته درگیر است توجه جدی نمیکند. بسیار این موضوع رایج است که حتی افرادی با رتبه‌های بسیار عالی تنها به این دلیل که سایر رتبه برتری‌ها به سراغ مثلا یک رشته خاص رفته‌اند، آن رشته را انتخاب خود قرار داده اند و در نهایت و پس از چند ترم تحصیل در آن دچار دلزدگی می شوند و هیچگاه به موفقیت در آن رشته دست پیدا نمیکنند.

در کنار علایق اولویت دار انتخاب رشته تجربی بایستی توجه به استعداد شما در یک رشته‌ای خاص نیز داشته باشد. نه اینکه عده زیادی در حال حاضر در آن رشته موفق و در حال کار هستند.

همانطور که پیش از این نیز گفتیم، اولویت اول انتخاب رشته با بررسی علاقه‌ها و استعدادهای شماست. موفقیت شما در هر رشته‌ی گروه تجربی به این دو موضوع وابسته است. شک نداشته باشید که در همه حوزه‌های دیگر نیز نیاز به افراد ماهر وجود دارد. پس کافی است به سراغ آن رشته و تحصیلاتی بروید که در آن استعداد خوبی دارید و به آن علاقه مند نیز شده‌اید.

6. در انتخاب رشته اصرار و نظر شخصی دیگران را فراموش کنید

در فرایند انتخاب رشته تجربی شماری از داوطبان به شکلی کاملا احساسی و تحت تاثیر فشار سایرین اقدام به راهنمایی انتخاب رشته تجربی  از طریق افراد ناصحیح میکنند.

اگر یک دوست یا حتی راهنمایی انتخاب رشته تجربی معتقد است که درآمد این رشته مهندسی خیلی خوب میباشد یا اینکه فلان شغل در پزشکی جذابیت های زیادی دارد نبایستی به راحتی تحت تاثیر او قرار بگیرید. فراموش نشود که علاقه ی شما با دیگران متفاوت است. اگر چیزی مورد علاقه شما نیست،

حتی اگر درآمد مناسبی داشته باشد، به سختی می توانید در آن از نظر مالی و آینده شغلی موفق باشید و در نتیجه بازار کار آن رشته هم برای شما به خاطر ویژگی هاتان نمی تواند تاثیری بر رضایت مالی و تحصیلی شما داشته باشد.

7. لطفا پر شود!

بعضی از متقاضیان انتخاب رشته تمامی گزینه های انتخاب رشته را در فرم انتخاب رشته تجربی وبسایت سنجش پر نمی‌کنند. این خطا به این دلیل است که شنیده‌اند فردی با رتبه و شرایطی مشابه در همان کد رشته در همان دانشگاه پذیرفته شده. این یک ریسک بزرگ است چون امکان دارد به علت تغییرات در شرایط دفترچه انتخاب رشته تجربی امسال، فرد در هیچ رشته‌ای قبول نشود.

بنابراین سعی کنید تا جایی که میتوانید هر 150 کدرشته تجربی 99 را در فرم پر کنید. همانطور که میدانیم هرساله سهمیه‌ها و شرایط پذیرش رشته‌ها تغییر می‌کند. لذا حتی اگر مطمئن هستید انتخاب پنجاهم خود را نیز قبول می شوید، توصیه ما این است که تمام انتخاب‌های فرم انتخاب رشته تجربی خود را تکمیل کنید.

در ستون های مربوط به هر کدام از این زیرگروه ها رتبه ی سهمیه نهایی شما در آن زیرگروه قرار دارد و شما باید این رتبه را برای انتخاب رشته خود درنظر بگیرید.

8. انتخاب رشته جای شک و تردید نیست

میتوان داوطلبان کنکور تجربی را پس از آزمون به چند دسته تقسیم کرد.

دسته اول آن افردی اند که از نتیجه آزمون تجربی راضی هستند. این گروه پس از کنکور تجربی و چند روز استراحت کردن، بایستی به فکر انتخاب رشته کنکور تجربی باشند. با توجه به اهمیت این انتخاب در مسیر آینده تحصیلی، مالی و حتی خانوادگی این دسته، بایستی از فرصت بعد از آزمون کنکور تجربی تا زمان اعلام نتایج در اواسط ماه مرداد ، اطلاعات حدودی خود را درباره رشته های مختلف و علاقه مندی هایشان تکمیل نمایند.

دومین گروه کساین هستند که نسبت به نتیجه آزمون تجربی خود تردید دارند این دسته نیز مثل دسته نخست بایستی اصل را بر قبولی در آزمون گذاشته و نسبت به جمع آوری اطلاعات پس از کنکور تجربی اقدام نمایند.

دسته سوم  هم آن افراد هستند که به هیچ وجه از کنکور تجربی راضی نبوده و تصمیم این را دارند در سال آتی برای بار بعدی در آزمون شرکت کنند. این دسته می توانند تا زمان اعلام نتیجه اولیه کنکور تجربی صبر کرده و در آن زمان در خصوص انتخاب رشته کنکور و ورود یا عدم ورود به دانشگاه های این رشته تصمیم گیری کنند.

اما دلیل توصیه ما درباره شروع انتخاب رشته و تحقیق برای دو دسته اول داوطلبان بلافاصله بعد از آزمون تجربی از این رو است که، اگر انتخاب رشته تجربی 98 را صرفا به چند روز بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور به تعویق بندازید، این احتمال وجود دارد که نظر دیگران بدون در نظر گرفتن آنچه علاقه دارید و ویژگی های شخصیتی که شما شخصا دارید، در انتخاب رشته شما اثر بدی بگذارد

انتخاب رشته تجربی 98 - انتخاب رشته کنکور تجربی - نرم افزار انتخاب رشته تجربی - دفترچه انتخاب رشته تجربی9. انتخاب رشته کنکور تجربی 99 صبر و حوصله میخواهد

شماری از افراد به خاطر عجله ای که در تکمیل فرم انتخاب رشته دارند، آن دقت و  صبر لازم را در آن هنگام به خرج نداده و ممکن است رشته ای را در لیست قرار دهند که اطلاعات دقیق و شفافی نسبت به آن ندارند. مثل هیمشه توصیه ما این است که با شروع انتخاب رشته کنکور تجربی، استفاده درستی از زمان بین کنکور تجربی و اعلام نتایج اولیه داشته باشید. مثلا میتوانید به دانشگاه های شهر خود سر بزنید و یا با اساتید و دانشجوهای فارغ التحصیلان آن دانشگاه در رشته های مختلف در اینباره بحث کنید.

یا اگر در اطراف خود افرادی را میشناسید که در رشته های مختلف تجربی تحصیل کرده اند و این روزها مشغول کار هستند، می توانید با این افراد در خصوص رشته مورد علاقه تان صحبت کنید. افراد این چنین به دلیل اینکه با واقعیات بازار کار در رشته ای خاص آشنایی خوبی دارند، می توانند کمک شایان توجهی در انتخاب رشته شما داشته باشند.

همچنین منبع خوب بعدی برای آشنایی شما با رشته ها پیش از انتخاب رشته کنکور تجربی، مطالعه و بررسی مصاحبه هایی است که توسط سایت استادبانک با دانشگاهیان برتر در رشته های مختلف انجام شده. استادبانک در این مصاحبه ها به اصلی ترین سوالاتی که شما در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی 99 بایستی به آن توجه کنید پرداخته است. مطالعه دقیق این مصاحبه ها در روشن شدن ذهنیت داوطلبان در خصوص رشته های تجربی کمک بسیاری می کند.

10. توجه به استعدادها در انتخاب رشته تجربی

خطای بعدی در انتخاب رشته تجربی این موضوع مهم است که گاهی داوطلب تحت تاثیر نام یک رشته معروف مثل دندانپزشکی قرار گرفته و نسبت بین استعدادها و ویژگی های شخصیتی که با آن رشته درگیر است توجه جدی نمیکند. بسیار این موضوع رایج است که حتی افرادی با رتبه های بسیار عالی تنها به این دلیل که سایر رتبه برتری ها به سراغ مثلا یک رشته خاص رفته اند، آن رشته را انتخاب خود قرار داده اند و در نهایت و پس از چند ترم تحصیل در آن دچار دلزدگی می شوند و هیچگاه به موفقیت در آن رشته دست پیدا نمیکنند.

در کنار علایق اولویت دار راهنمای انتخاب رشته تجربی بایستی توجه به استعداد شما در یک رشته ای خاص نیز داشته باشد . نه اینکه عده زیادی در حال حاضر در آن رشته موفق و در حال کار هستند.

هانطور که پیش از این نیز گفتیم، اولویت اول انتخاب رشته با بررسی علاقه ها و استعدادهای  شماست. موفقیت شما در هر رشته ی گروه تجربی به این دو موضوع وابسته است. شک نداشته باشید که در همه حوزه های دیگر نیز نیاز به افراد ماهر وجود دارد. پس کافی ست به سراغ آن رشته و تحصیلاتی بروید که اولا در آن استعداد خوبی دارید و ثانیا به آن علاقه مند نیز شده اید.

انتخاب رشته تجربی 98 - انتخاب رشته کنکور تجربی - نرم افزار انتخاب رشته تجربی - دفترچه انتخاب رشته تجربی11. هر 150 گزینه انتخاب رشته تجربی را در فرم انتخاب سنجش پر کنید

بعضی از متقاضیان انتخاب رشته به این نکته اهمیتی نمیدهند که بهتر این است که تمامی گزینه های انتخاب رشته را در فرم انتخاب رشته تجربی وبسایت سنجش پر کنند. این خطا به این دلیل است که شنیده اند برای مثال فردی با رتبه و شرایطی مشابه در همان کدرشته در همان دانشگاه پذیرفته شده. بایستی این را یک خطر و ریسک بزرگ در نظر گرفت چون امکان دارد به علت تغییرات در شرایط دفترچه انتخاب رشته تجربی سال پیش، فرد در هیچ رشته ای قبول نشده باشد. بنابراین سعی کنید تا جایی که میتوانید هر 150 کدرشته تجربی را در فرم پر کنید.

بنابراین این مساله که در سال گذشته یک داوطلب با شرایطی یکسان با شما در کدام کدرشته رتجربی قبول شده است، نمی تواند معیاری درست برای قبولی باشد. همانطور که ما میدانیم هر ساله سهمیه ها و شرایط پذیرش رشته ها تغییر می کند و قوانین سازمان سنجش علی رقم میل شما تغییر خواهد کرد. لذا حتی اگر مطمئن اید انتخاب 50 ام خود را نیز قبول می شوید، توصیه ما این هست که تمام انتخاب های  فرم انتخاب رشته تجربی خود را تکمیل کنید.

12. دفترچه انتخاب رشته تجربی 99 را با دقت مطالعه کنید

دفترچه انتخاب رشته تجربی 99 هر سال  تغییر میکند. مثلا امکان دارد ظرفیت یک رشته مثل مامایی در سال جدید فرق کرده باشد و یا دانشگاه های جدیدی در رشته ای جدید اقدام به پذیرش دانشجو کرده باشند. مرور دقیق دفترچه انتخاب رشته تجربی 98 باعث میشود با اطمینان خاطر بیشتری بتوانید اقدام به انتخاب نمایید.

13. لیست انتخاب ها را روی کاغذ بنویسید

برای کاهش دادن خطای احتمالی در انتخاب رشته و سرعت بالاتر در وارد کردن اطلاعات به فرم سازمان سنجش بهتر این است تا لیستی را که در نهایت با مشاوره ی خود انتخاب کرده اید بر روی برگه ای به صورت منظم و دقیق بنویسید و آماده داشته باشید.

انتخاب‌های خوش بینانه

قطعا همه‌ی شما می دانید که رشته های علوم پزشکی نیازمند رتبه های عالی می باشد و احتمال قبولی داوطلبانی با رتبه های نه چندان جالب در این رشته‌ها بسیار کم می باشد. با این حال توصیه می شود که 20 الی 30 درصد انتخاب‌های اول خود را به رشته های مورد علاقه خود که شانس قبولیتان در آن‌ها کم است، اختصاص دهید.

انتخاب‌های واقع بینانه

انتخاب‌های واقع بینانه انتخاب‌هایی هستند که با توجه به آمار رتبه‌های قبولی سال‌های گذشته، شانس پذیرش شما در آن رشته‌ها با توجه به رتبه‌ای که کسب کرده‌اید، زیاد است. حدود 50 درصد از انتخاب‌های خود را در این بخش قرار دهید تا شانس پذیرش خود را از دست ندهید.

انتخاب‌های بدبینانه

منظور از انتخاب‌های بدبینانه انتخاب‌هایی هستند که احتمال قبولی شما در آن رشته‌ها بالای 90 درصد است. بدبینانه نامیدن این انتخاب‌ها به این دلیل است که داوطلب تمایل کمتری دارد تا در این کد رشته محل‌ها پذیرفته شود. این عدم تمایل می تواند به دلایلی مانند دوری مسافت دانشگاه از محل زندگی، شهریه پرداز بودن دانشگاه انتخابی و مواردی از قبیل باشد.

در صورتی که چیدمان رشته‌های خود را به ترتیب فوق قرار دهید، به احتمال خیلی زیاد در یکی از رشته‌های انتخابی خود پذیرفته خواهید شد. علاوه بر علاقه موارد دیگری مانند دوری مسافت دانشگاه، شهریه دانشگاه (دانشگاه‌های غیرروزانه دارای شهریه می‌باشند) و امکانات و خوابگاه دانشگاه را نیز در نظر بگیرید. در صورت تمایل جهت دریافت راهنمایی انتخاب رشته کنکور تجربی 99 می توانید از مشاوران استادبانک نیز کمک بگیرید. امکان انتخاب رشته مجازی نیز در استادبانک فراهم است که توضیحات آن را می‌توانید در اینجا بخوانید.

درصد قبولی رشته تجربی در کنکور 99

ظرفیت کل پذیرش در انتخاب رشته تجربی در سال تحصیلی 98 – 99 به شرح زیر بوده است:

(به محض انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 مقاله به روز رسانی می شود)

جدول ظرفيت پذيرش رشته های تحصيلی گروه آزمايشی تجربی در دوره های مختلف کنکور 98

دوره با اعمال نمره آزمون و سوابق تحصیلی
روزانه 35342
نوبت دوم ( شبانه ) 2384
پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد 3186
سهمیه مناطق محروم ، زلزله زده و سایر مصوبات 121
دانشگاه فرهنگیان ( ویژه داوطلبان آزاد ) 5283
دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی 3128
دانشگاه پیام نور 3602
جمع کل 53046

همانطور که از جدول بالا مشخص است مجموع ظرفیت رشته های با آزمون و بدون آزمون در دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی 95 ، 155472 نفر بوده که با توجه به جمعیت 519 هزار نفری شرکت کنندگان تجربی ، تقریبا از بین هر 3 نفر ، یک نفر شانس قبولی در دانشگاه های سراسری را داشته است .

اما همانطور که همه ما می دانیم رقابت در کنکور تجربی بیشتر بر سر رشته های خاصی است مثل رشته های پزشکی و پیراپزشکی . در این رشته ها با توجه به آمار سال گذشته سعی کرده ایم آخرین رتبه های قبولی رشته های پرطرفدار را برای انتخاب رشته تجربی 99 جمع آوری کنیم تا دسترسی راحت تری به آمار قبولی رشته های پزشکی در سال گذشته داشته باشید .

راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور تجربی 99

از آنجایی که برخلاف روند چند سال گذشته در بدون آزمون کردن رشته محل های دانشگاه آزاد ، هنوز تمامی رشته محل های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد فقط از طریق کنکور سراسری دانشجو می گیرند انتخاب رشته دانشگاه آزاد به جرئت برای حداقل 80 درصد داوطلبان کنکور تجربی اهمیتی به اندازه انتخاب رشته کنکور سراسری دارد .

از طرف دیگر از آنجایی که از سال 92 و با ادغام کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد ، تمامی داوطلبان شرکت کننده در کنکور تجربی حق انتخاب رشته دانشگاه آزاد را هم دارند ، پس بنابراین کلیه علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد باید حتما در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 کنکور تجربی شرکت کنند. انتخاب رشته آزاد تجربی تفاوت های زیادی با انتخاب رشته سراسری تجربی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به مهم نبودن رتبه در منطقه برای قبولی ، بی تاثیری سهمیه بومی گزینی و … اشاره کرد .

از آنجایی که تفاوت های انتخاب رشته آزاد تجربی با انتخاب رشته سراسری تجربی ممکن است شما را سردرگم کند در یک مقاله جداگانه بطور مفصل به توضیح جزئیات انتخاب رشته آزاد تجربی پرداخته‌ایم.

تمام رشته‌های کنکور تجربی 99

مجموعه رشته‌های زیر گروه 1 علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از:

پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، مامایی، پرستاری، اتاق عمل، علوم تغذیه، فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، هوشبری، اعضای مصنوعی، بهداشت و بازرسی گوشت، بهداشت مواد غذایی، دبیری زیست شناسی، دکترای پیوسته بیوتکنولوژی، روانشناسی، زیست شناسی، زیست شناسی سلولی مولکولی، علوم آزمایشگاهی، علوم و صنایع غذایی، کاردانی بهداشت حرفه ای، کاردانی بهداشت محیط، کاردانی ساخت پروتزهای دندانی، کاردانی تکنولوژی، کاردانی مامایی، کاردانی دامپزشکی، کاردرمانی، کارشناسی بهداشت محیط، کارشناسی تکنولوژی پرتودرمانی، کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی، کارشناسی ساخت پروتزهای دندانی، گفتار درمانی، مدیریت و کمیسر دریایی

مجموعه رشته های زیر گروه 2 علوم تجربی

که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از:

داروسازی، شیمی، دبیری شیمی، کاردانی بازیافت مواد زائد و جامد، کاردانی شیمی، کاردانی شیمی آزمایشگاهی ، کارشناسی بهداشت حرفه ای، کارشناسی بهداشت عمومی، کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته ای، کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت

مجموعه رشته های زیر گروه 3 علوم تجربی

که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از :

زمین شناسی، دبیری زمین شناسی، زمین شناسی کاربردی

مجموعه رشته های زیر گروه 4 علوم تجربی

که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از :

اطلاعات نظامی، الهیات و معارف اسلامی، امور گمرکی، حسابداری، خبرنگاری، علوم اقتصادی، علوم انتظامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، کاردانی امور بانکی، کاردانی امور بیمه، کاردانی امور دولتی، کاردانی امور مالی و مالیاتی، کاردانی حسابداری، کاردانی خدمات مسافرتی و جهانگردی، کاردانی علمی کاربردی روابط کار، کاردانی علوم پایه انتظامی، کاردانی علوم نظامی، کاردانی کتابداری، کاردانی مدیریت بازرگانی، کاردانی مدیریت جهانگردی، کاردانی مدیریت صنعتی کاربردی، کاردانی مدیریت گمرکی، کاردانی مدیریت هتلداری، کتابداری، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت جهانگردی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت گمرکی، مدیریت مالی، مدیریت هتلداری، مدیریت امور بانکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت بیمه اکو

14.  پس از اعلام نتایج کنکور تجربی دست به کار شوید

توصیه ما این بوده و هست که در روزهای ابتدایی پس از اعلام نتایج کنکور تجربی پس از استراحت کوتاه اقدام به جمع آوری اطلاعات و راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی نمایید و پروسه انتخاب رشته تجربی را شروع کنید.

همچنین بهتر است انتخاب رشته را به روز آخر مهلت آن موکول ننمایید. زیرا به دلیل ازدحام کاربران برای انتخاب رشته کنکور تجربی در روزهای آخر، ممکن است مشکلی در سرویس دهی سایت سازمان سنجش ایجاد شده و در فرایند انتخاب رشته اختلال ایجاد کند.

15. به شهر محل تحصیل دقت کنید

تحصیل کردن در شهر دیگری غیر از شهر محل زندگیتان مشکلات خاصی را با خود به همراه خواهد داشت. در این خصوص حتما لازم میدانیم که یادآوری کنیم شما باید با دیگران و خصوصا خانواده و مشاورهای آموزشی در این خصوص مشورت کنید.

هزینه های رفت و آمد کردن بین شهر شما تا شهر محل تحصیلتان، اقامت داشتن در خوابگاه ها یا محلی برای سکونت اختلافات فرهنگی بین استان ها، جدا شدن از خانواده و امکاناتی که زمانی در خانواده فراهم بوده است و خصوصا مسائل مربوط به تنها زندگی کردن و غیره، از جمله مشکلاتی است که باید در هنگام انتخاب رشته تجربی درنظر بگیرید.

این مسئله به خصوص زمانی که قبولی شما روزانه است از اهمیت بیشتری برخوردار میباشد. زیرا در این صورت در آن کدرشته و شهر قبول شده و  اگر ثبت نام نکنید، سال بعد از شرکت در کنکور سراسری تجربی و  انتخاب رشته محروم می شوید.
پس به یاد داشته باشید که با بررسی دقیق مشکلات تحصیل در یک شهرستان نسبت به دیگر شهرها و سنجش شرایط تان، اقدام به انتخاب کدرشته ای منطقی و مطمئن کنید.

انتخاب رشته تجربی 98 - انتخاب رشته کنکور تجربی - نرم افزار انتخاب رشته تجربی - دفترچه انتخاب رشته تجربی16. نرم افزار انتخاب رشته تجربی را با احتیاط بکار بگیرید

تمامی مطالبی که گفته شد تاکید بر آن بود که در صورت داشتن شناخت کافی از علاقه و استعدادهای خود و با راهنمایی گرفتن از مشاور میتوانید تجربه انتخاب رشته خوبی را پشت سر بگذارید. این موضوع باعث خواهد شد با احتمال بسیار بیشتر و با قوت قلبی کافی اقدام به انتخاب رشته کنید. در این میان استفاده از نرم افزار انتخاب رشته تجربی هرچند که خالی از لطف نیست اما نبایستی باعث شود انتخاب رشته کنکور تجربی شما مبتنی بر اولویت هایی باشد که این نرم افزارها پیشنهاد میدهند.

همچنین بایستی دقت داشت که گزینه های پیشنهادی این نرم افزارها بدون تحلیل آنها توسط مشاور باتجربه میتواند موجب برداشت ناصحیح و تصمیم گیری به دور از واقعیت در انتخاب شما گردد.

17. لیست رشته های دانشگاهی تجربی با رتبه را مرور کنید

مرور لیست رشته های دانشگاهی تجربی با رتبه بدون شک شما را یاری میکند تا اطلاع حدودی از ظرفیت رتبه خود در انتخاب رشته کنکور تجربی داشته باشید. ما همچنین در مرکز مشاوره استادبانک لیست رشته های دانشگاهی تجربی با رتبه مورد نیاز آن را جهت یاری به شما در امر مشاوره کنکور تجربی 99 تهیه کرده ایم.

13. آخرین رتبه قبولی تجربی را بررسی کنید

بررسی آخرین رتبه قبولی تجربی باعث میشود شما دید حدودی نسبت به مرز قبولی یک رشته در دانشگاه های مختلف آن را داشته باشید. لذا شاید بد نباشد که بدون در نظر گرفتن رتبه ی قبولی خود در انتخاب رشته تجربی 99 اقدام به بررسی این لیست نیز نمایید.

مرکز رشد دانشگاه شریف میزبان انتخاب رشته کنکور 99

مجموعه استادبانک مستقر در مرکز رشد دانشگاه شریف مجموعه از حرفه ای ترین مشاوران انتخاب رشته کنکور سراسری را برای راهنمایی شمادر رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان گرد هم آورده است.

برای دریافت اطلاعات دقیق از نحوه انتخاب رشته در مرکز رشد دانشگاه شریف با شماره تلفن زیر تماس بگیرید و درخواست خود را عنوان کنید.

021-54435-000

چگونه در رابطه با رشته‌های مختلف اطلاعات جمع‌آوری کنیم؟ 🧐

بهترین منبعی که می‌توانید استفاده کنید افرادی هستند که در رشته ریاضی تحصیل‌کرده و اکنون در بازار کار هستند و همینطور مشاورین انتخاب رشته باتجربه و مجرب. 👨‍🏫

فردی با شرایط مشابه من در همان کد رشته و در همان دانشگاه قبول‌شده است،من هم می‌توانم؟ 🏫

هرساله ممکن است قوانین سازمان سنجش تغییر کند.بنابراین این دلیل مناسبی نیست. بهتر است هر 150 گزینه موجود را در فرم انتخاب رشته پرکنید و از یک مشاور کمک بگیرید. 📜

چطور مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی 99 دریافت کنم؟ 👨‍🎓

با مرکز مشاوره استادبانک با شماره 000-54435-021 تماس بگیرید و مشاوره انتخاب رشته تجربی 99 دریافت کنید. 🎯

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.