این ۱۲ کار را انجام دهید تا لذت افزایش تمرکز و کنترل ذهن را تجربه کنید!

1 3,969

افزایش تمرکز و کنترل ذهن برای انجام کارهای مختلف روزانه مهم است. حتی اگر بخواهیم با تلفن صحبت کنیم و تمرکز نداشته باشیم، متوجه حرف‌های طرف مقابل نمی‌شویم. اما داشتن تمرکز موقع درس خواندن مهم‌تر از بقیه مواقع است؛ برای همین است که خیلی‌ از افراد می‌پرسند که چرا موقع درس خواندن تمرکز ندارم یا حتی راه های افزایش تمرکز در کلاس چیست؟

اگر مادر یک کودک هستید یا خودتان درس می‌خوانید و دوست دارید روش‌هایی کارآمد و مفید برای افزایش تمرکز و دقت را یاد بگیرید، با من در مجله استادبانک همراه شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله موفقیت تحصیلی و آداب رفتاری مراجعه کنید.

1- وجود محیط مناسب، 50% قضیه را حل می‌کند

محیطی که در آن کار می‌کنید نقش مهمی در افزایش تمرکز و کنترل ذهن دارد. حتما در فضاهای راحت و بدون استرس کارتان را انجام دهید. برای افزایش تمرکز در مطالعه کنکور از قرار دادن کلی وسیله رنگارنگ و جذاب در اتاقتان و زدن پوسترهای مختلف به دیوار خودداری کنید. همین یک سال را طاقت بیاورید و بعدا به دیزاین اتاقتان برسید.

2- فکرتان را در مشت خود بگیرید و هدایتگر آن باشید

چگونه هنگام درس خواندن به چیزی فکر نکنیم؟ بعضی از دانش‌آموزان این سوال را می‌پرسند و انگار با یک معضل یا مشکل لاینحل روبه‌رو شده‌اند! نگران نباشید چون هر کاری راه‌حلی دارد! همواره به فکر و ذهنتان توجه کنید. درست است که ذهن پرش دارد و ممکن است به صورت ناخودآگاه به یک سمت و سوی خاص برود، اما سعیتان را بکنید که افکارتان را کنترل کنید.

مثل یک ناخدا سکان افکارتان را در دست داشته باشید تا با وزش باد به هر سمتی نرود. نهایت سعیتان را بکنید تا جلوی افکار منفی و بی‌ربط را بگیرید. افکاری که به ذهنتان می‌رسد را روی یک برگه بنویسید و به خودتان قول بدهید که بعدا به آن‌ها فکر کنید. این کار ذهنتان را زود جمع و جور می‌کند.

افزایش تمرکز در مطالعه | افزایش تمرکز و کنترل ذهن

3- داشتن برنامه زمانی منظم و منطقی، لازمه افزایش تمرکز و کنترل ذهن

داشتن برنامه آنقدر مهم است که همیشه افراد بی‌برنامه به عنوان الگوهایی برای عدم موفقیت معرفی می‌شوند. یک برنامه کمک می‌کند که ذهنتان پرش نداشته باشد. در واقع این کار یکی از راه های افزایش تمرکز و یادگیری است. به طور مثال شما در برنامه خود زمان‌هایی را هم برای استراحت و تفریح می‌گذارید یا اهداف بزرگ و استرس‌آور را به اهداف کوتاه‌مدت تقسیم می‌کنید. آرامشی که این کار به شما می‌دهد، قدرت تمرکز ذهن را تا حد زیادی بالا می‌برد.

4- افکار و گفتار منفی ممنوع!

هیچ وقت با دوستان یا خانواده خود در مورد اتفاقات منفی یا افکار منفی که در ذهنتان وول می‌خورد، صحبت نکنید. اصلا از فعل‌های منفی استفاده نکنید یا سعی کنید آنها را کاهش دهید. مثلا هرگز نگویید که نمی‌توانم تمرکز کنم یا چرا ذهنم جمع نمی‌شود؟ به همین صورت ذهن شما روی عدم توانایی تمرکز می‌کند.

5- زمان مشخص، تمرکز روی یک کار مشخص

همیشه سعی کنید یک کار را کاملا تمام کنید و سپس به سراغ کار بعدی بروید. مثلا موقع خواندن درس دین و زندگی به فکر فصل‌های خوانده نشده فیزیک نباشید. این کار نه تنها یادگیری را کاهش می‌دهد، وقت زیادی هم از شما می‌گیرد و مطالعه را طولانی‌تر می‌کند.

6- حذف صداهای اضافی، راه عالی افزایش تمرکز و کنترل ذهن

وجود صداهای اضافی در محیط كار و درس تمركز را از بین می‌برد. سعی کنید آن‌ها را حذف کنید یا در مکانی ساکت درس بخوانید. البته خیلی هم حساس نشوید که با یک وز وز مگس اعصابتان به هم بریزد.

7- داشتن رژیم غذایی مناسب

برای افزایش تمرکز چه بخوریم؟ این سوال خیلی از دانش‌آموزان و کنکوری‌ها است. حتما می‌دانید که چقدر مواد غذایی در سلامت جسم و ذهن ما تاثیر دارد. پس به فکر تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی بدنتان باشید تا دچار خستگی ذهنی نشوید. یک ظرف خشکبار یا میوه‌های خرد شده کنار دستتان داشته باشید و در مواقع استراحت نوش جان کنید.

8- پایداری و ایستادگی تا آخرین لحظه!

بله! موفقیت بها دارد و باید کمی هم سختی بکشید. برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن و فکر، به اهداف کوتاه مدتی که تعیین کرده‌اید پایبند باشید. مثلا تا وقتی کار خود را تمام نکرده‌اید، از جایتان بلند نشوید. اگر از قبل گفته‌اید که تا ساعت 10 مقدار خاصی از کتاب را می‌خوانید، کارتان را نصفه نیمه نگذارید.

9- در ساعت‌های پربازده درس بخوانید! | راه موثر افزایش تمرکز و کنترل ذهن

هر کسی در ساعت خاصی از روز بهتر درس می‌خواند و بیشتر یاد می‌گیرد. مثلا خود من صبح‌ها بهتر درسم را یاد می‌گرفتم و اصلا اهل شب‌بیداری نبودم. پس ساعات پربازده را مشخص کنید و سخت‌ترین کار‌ها را در این ساعات انجام دهید. پیدا کردن ساعات پربازده روز، باعث افزایش تمرکز هنگام درس خواندن می‌شود.

10- شاد و مثبت باشید!

همیشه به خودتان یادآوری کنید که توانایی افزایش تمرکز و کنترل ذهن خودتان را دارید. وقتی تمرکز خود را از دست می‌دهید، به خودتان یادآوری کنید که به خوبی می‌توانید تمرکز کنید. این تمرین گفتاری واقعا معجزه می‌کند.

راه های افزایش تمرکز و یادگیری | افزایش تمرکز و کنترل ذهن

11- نقش موثر تمرین و ورزش در افزایش تمرکز و کنترل ذهن

انجام یک سری تمرین بدنی ساده اما اصولی کمک می‌کند که تمرکز شما تا حد زیادی بالا برود. می‌دانید دلیلش چیست؟ ورزش انرژی‌های مزاحم را از بین می‌برد و نمی‌گذارد که ذهنتان پی افکار پوچ و منفی برود. پس تمرینات افزایش تمرکز در ورزش را به صورت مداوم انجام بدهید. مثلا روزانه 15ـ30 دقیقه نرمش کنید، آرام بدوید یا پیاده‌روی کنید.

12- استقامت کنید! اول هیچ کاری آسان نیست!

هر کاری که برای شما جدید باشد، در ابتدا سخت به نظر می‌رسد. یک ضرب‌المثل معروف می‌گوید که “روم یک شبه ساخته نشده است”. یعنی هر کاری هر چقدر هم که بزرگ و سخت باشد، بالاخره شدنی است؛ اما به زمان احتیاج دارد. پس اگر می‌بینید که اوایل کار جمع کردن ذهنتان سخت است و نمی‌توانید تمرکز داشته باشید، امیدتان را از دست ندهید.

پیشنهاد آخر: در ادامه چند تمرین عالی برایتان در نظر گرفته‌ایم که انجام آن‌ها باعث افزایش تمرکز و کنترل ذهن می‌شود. یادتان باشد که برای انجام این تمرين‌ها يک محيط ساکت و آرام را پیدا کنید و در حین کار به خودتان فشار الکی وارد نکنید. با آرامش تمرین‌ها را ادامه دهید تا نتیجه بگیرید. نکته مهم اینکه از روزی 5 دقيقه شروع کنيد و به تدريج زمان انجام تمرين را بیشتر و بیشتر کنید.

  1. یک واژه یا عبارت مثبت و خوشایند انتخاب کنید و آن را به مدت 5 دقیقه با خود تکرار کنید. مثلا: «وای من چقدر باهوشم.» به مرور زمان مدت آن را تا 10 دقیقه افزایش دهید.
  2. به یک تصویر جدید نگاه کنید. بعد از 2 دقیقه سعی کنید جزئیات تصویر را به یاد آورید.
  3. سعی کنید ذهنتان را خالی کنید و به هیچ چیز فکر نکنید. به مدت 2 دقیقه این کار را ادامه دهید، پس از مدتی زمان آن را افزایش دهید. ممکن است در ابتدا خیلی سخت باشد، اما کم کم امکان‌پذیر می‌شود.
  4. در ذهنتان روی یک دیوار سفید، دایره‌ای رسم کنید. سپس در مرکز این دایره نقطه‌ای تعیین کنید. به مدت چند دقیقه به آن نقطه خیالی خیره شوید.
  5. روی صندلی بنشینید، چشمانتان را ببندید و به صدای نفستان گوش دهید. به مدت 5 دقیقه دم و بازدم خود را بشمرید.
  6. می‌توانید بازی های افزایش تمرکز را از بیرون تهیه کنید و با دوستانتان انجام دهید. این کار را برای افزایش تمرکز کودک 7ساله خودتان انجام دهید تا درس سر کلاس را خوب یاد بگیرد.

برای افزایش تمرکز چه بخوریم روی لینک کلیک کنید.

وقتی مدام یک آهنگ در ذهنمان تکرار می‌شود و تمرکز ما را از بین می‌برد چکار کنیم؟

روش اول پلی کردن آهنگ در واقعیت است. می‌توانید حواستان را به یک موضوع بدهید و به مدت 5ـ10 دقیقه به آن نگاه کنید و کل فکرتان را روی آن بگذارید.

وقتی همیشه دور و برمان شلوغ است و تمرکز نداریم چکار کنیم؟

می‌توانید به کتابخانه بروید یا در قسمتی از خانه مانند پشت بام یا زیرزمین که رفت و آمد نیست درس بخوانید.

چه بازی‌هایی برای افزایش تمرکز ذهن مناسب هستند؟

بازی‌های فکری مانند ساخت پازل‌های چند هزار تکه، روبیک، شطرنج و بازی‌های تمرکزی در موبایل مانند Train your brain و Brainwars مناسب هستند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. Mousavi می گوید

    Help me?