با افت تحصیلی فرزندمان چه کنیم؟

0 87

هر دانش آموزی با توجه به شرایط اجتماعی خانواده، رفاه و تربیتی که دارد، عواملی که او را به سمت درس نخواندن سوق می دهد، متفاوت است. وقتی پدر و مادر یک دانش آموز ابتدایی هستیم، باید به شرایط تحصیلی فرزندمان را خیلی تیزبینانه و دقیق بررسی کنیم و تلاشمان این باشد، که شرایط را برای بهترین بودن فرزندمان آماده کنیم، البته برای بهترین بودن در آنچه که مستعد آن هست نه آنچه که ما دوست داریم. افت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی می تواند نشانه‌ی نگران کننده‌ای باشد که حتما باید مورد توجه قرار بگیرد.

باتوجه به اینکه در دوره کرونا و تغییر شیوه آموزش در مدارس، شاهد افت تحصیلی بالایی در میان دانش آموزان، علی الخصوص دانش آموزان ابتدایی بوده ایم، در این مقاله برای بررسی عوامل موثر بر افت تحصیلی دوران ابتدایی، ابتدا به مشکلاتی که پاندمی کرونا برای تحصیل دانش آموزان به وجود آورده می پردازیم، پس از آن عوامل کلی که اغلب دانش آموزان و والدین با آن ها دست و پنجه نرم می کنند و شاید خودشان هم نمی‌دانند، مشکل از کجاست، مانند: اختلالات یادگیری، بیش فعالی، عدم تمرکز، عدم مسئولیت پذیری و دیگر عوامل فردی و محیطی می‌پردازیم.

افت تحصیلی دانش آموزان در دوران کرونا چیست؟

ویروس کرونا از بهمن 1398 به یکباره همه گیر شد و همه چیز شکل جدیدی به خود گرفت، مدارس تعطیل شدند و همه معلمان مجبور شدند، در فضای مجازی تدریس کنند. البته این فضای مجازی در ابتدا وضعیت نامشخصی داشت، برخی معلمان در واتس اپ تدریس می‌کردند، برخی دیگر در تلگرام، تا اینکه آموزش و پرورش استفاده از پلتفرم‌هایی ایرانی مثل شاد را اجباری اعلام کرد و استفاده از آن را هم برای دانش آموزان رایگان کرد.

علاوه بر اینکه این پلتفرم ها، بیشتر برای پیام رسانی ساخته شده اند و فضای خوبی برای آموزش مجازی نیستند. معلم ها هم هیچ آموزشی برای تدریس در فضای مجازی ندیده اند و با همان تجربه تدریس در کلاس فضای مجازی را اداره می کنند. گاها معلم ها از این که نمی توانند در فضای مجازی تسلط کافی را روی دانش آموزان داشته باشند، کلافه می شوند و از ادبیات نامناسبی برای خطاب قرار دادن دانش آموزان استفاده می کنند.

این ادبیات و شیوه رفتار نامناسب شاید برای دانش آموزان دبیرستانی، قابل تحمل باشد، اما برای یک دانش آموز ابتدایی، می تواند تاثیرات بدی به همراه داشته باشد و افت تحصیلی و درس نخواندن دانش آموزان ابتدایی را در پی داشته باشد.

برخی معلمان با گذشت زمان شیوه هایی را برای آموزش آنلاین خود ابداع کرده اند، آن ها تولید محتواهای ویدئویی، صوتی و متنی انجام می دهند و در اختیار دانش آموزان قرار می دهند، اما اغلب معلمان هنوز هم بعد گذشت یکسال از این شرایط، شیوه درستی برای تدریسشان در فضای آنلاین اتخاذ نکرده اند. آموزش و پرورش هم هیچ برنامه ای برای آموزش دادن به معلمان خود، در رابطه با شیوه های تدریس مناسب در فضای آنلاین ندارد.

والدین بجای ثبت نام فرزندانشان در مدارس غیرانتفاعی گرانقیمت، آن ها را در مدارس ارزانتر ثبت نام کرده اند و بجای آن برای هر درس معلم خصوصی گرفته اند.به گفته معلمان، آموزش های آنلاین مدارس غیرانتفاعی، تفاوت چندانی با مدارس عادی ندارد، ضعف ها و ناکارآمدی ها در تدریس آنلاین مدرسه های عادی در آموزش مدارس غیرانتفاعی هم دیده می شود. برای همین تعداد زیادی از خانواده هایی که دانش آموزان خود را در مدارس غیرانتفاعی با شهریه های بالا ثبت نام می کردند، برای سال تحصیلی 1400-1399 فرزندانشان را در مدارسی با شهریه پائین تر یا حتی مدارس عادی ثبت نام کرده اند و بجای آن برای هر درس بصورت جداگانه معلم خصوصی گرفته اند.

ناکارآمدی های آموزش آنلاین مدارس تاثیر بسیار زیادی روی تحصیل دانش آموزان گذاشته است و والدینی که نگران پایه درسی فرزندان ابتدایی خود هستند، منتظر بهتر شدن اوضاع کرونا نمانده اند و برای تقویت پایه درسی فرزندشان اقدام کرده اند. یک معلم خصوصی حرفه ای برای دوران ابتدایی بهترین راه حل برای جلوگیری از افت تحصیلی در دوران کروناست.

برخی از والدین نگران سرایت ویروس کرونا هستند، برای همین دوست ندارند، معلم خصوصی به خانه آن‌ها بیاید، در استادبانک پروتکل های بهداشتی دقیقی برای معلمان وضع شده که ملزم هستند، آن ها را رعایت کنند، البته خانواده ها می توانند، برای چندتا از دروس ابتدایی یک معلم حرفه ای بگیرند.

تدریس های آنلاین هم اگر به درستی باشد و معلم درمورد نحوه تدریس آنلاین آموزش دیده باشد، می توانند راهگشا باشند، زیرا اگر یک کلاس آنلاین بصورت خصوصی برگزار شود، معلم و دانش آموز در طول تدریس می توانند، همدیگر را ببینند و معلم دقیقا مثل کلاس حضوری تا مطمئن نشود که دانش آموز مبحث را بخوبی یادگرفته است، از روی آن رد نمی شود. برای اینکه متوجه بشوید یک کلاس آنلاین چطور می تواند بازدهی بالایی داشته باشد، مقاله آیا کلاس آنلاین خوب است؟ را بخوانید.

اختلالات یادگیری، دانش آموز را از پا در می آورد

اختلال یادگیری، یکی از مشکلات شایع است، که باعث افت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی می شود. اما متاسفانه در اغلب موارد والدین متوجه آن نمی شوند. در چنین مواردی دانش آموز در درس ها را به خوبی متوجه نمی شود و نمرات پائینی می گیرد و به او لیبل تنبل، خنگ، کم هوش و … می خورد، او با درس خواندن بیش از حد، در حالیکه مدام سرزنش و توهین می شنود، یکی پس از دیگری پایه ها را پشت سر می گذارد و این احساس را دارد، که بهره هوشی پائینی دارد و جزء شاگردهای تنبل بودن سرنوشت محتوم اوست و روند درس نخواندن را در پیسش می گیرد.

درصورتیکه اختلال یادگیری اگر شناسایی شود قابل درمان است، جالبست که انیشتین و ادیسون هم در کودکی دچار اختلال یادگیری بوده اند. انیشتین تا سه سالگی صحبت نکرده یا تا هفت سالگی جملات ساده را به سختی ادا می کرده است. ادیسون، از نظر دیگران یک عقب افتاده ذهنی و ناقص العقل بوده است و پدرش او را احمق خطاب می کرده است.

اگر والدین از وجود این اختلالات خبر داشته باشند، یا معلم متوجه این اختلالات بشود، می توانند برای کودک جلسات مشاوره و روانشناسی درنظر بگیرند، اما اغلب معلمان ما به این مسئله بی توجه هستند و خانواده ها هم اطلاع کافی از این قضیه ندارند. اگر فرزند شما به یک معلم با تسلط کافی به علوم روانشناسی کودکان، دسترسی داشته باشد، او این اختلالات را تشخیص می دهد و  دست به درمان آن‌ها می زند.

تشخیص این اختلالات در پروسه یادگیری اتفاق می افتد، یعنی معلم در حین تدریس خود متوجه این اختلالات می شود و خود والدین نمی توانند متوجه شوند که فرزندشان اختلال یادگیری دارد. از طرفی پروسه درمان این اختلالات هم اختیاج به صبر و حوصله کافی دارد. معلمی که متوجه این اختلال در شاگردش می شود. شیوه تدریس بخصوصی را برای او پیش می گیرد و با صبر و حوصله به او آموزش می دهد.

معلم خصوصی که در زمینه آموزش ابتدایی تخصص داشته باشد و تسلط کافی به علم روانشناسی داشته باشد، بهترین گزینه است برای دانش آموزی که دچار افت تحصیلی است.

اما با تلاش و درس خواندن نمی تواند آن را حل کند، بهتر است پدر و مادرها در این موارد دست از مقایشه و سرزنش کردن فرزندشان بردارند و با او دوست باشند و حتما با یک متخصص صحبت کنند.

عوامل فردی افت تحصیلی دانش‌ آموزان ابتدایی

عواملی مثل بیش فعالی، بهره هوشی پائین و حتی نارسایی های جسمی می توانند، بر افت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی تاثیرگذار باشند. این عوامل هم مثل اختلال یادگیری، دانش آموز دخالتی در آن ها ندارد، پس مستحق هیچ گونه سرزنش یا بی توجهی نیست. والدین در مواردی که می بینند، فرزندشان بیش فعال است، بدون ایجاد تنش یا آسیب روحی رساندن به فرزندشان به مشاور مراجعه کنند، تا طی درمان مشکلات دانش آموز رفع شود.

اگر فکر می کنید، علت درس نخواندن فرزند شما اینست که بهره هوشی پائینی دارد، بهتر است قبل از هرگونه قضاوت درست و غلط به او کمک کنید تا علایق و استعدادهای خودش را بیابد، بازهم امکانش وجود دارد، که خود شما به عنوان والدین نتوانید به درستی عمل کنید، می توانید از یک معلم خصوصی متخصص در زمینه آموزش ابتدایی یا یک مشاور کمک بگیرید، تا بهره هوشی و استعداد فرزند شما را بسنجد.

بجای مقایسه فرزندتان با دیگران و از بین بردن اعتماد به نفس او توانمندی های او را کشف کنید. هر کسی می تواند در زمینه ای بهترین باشد، باید آن زمینه را بیابید.معلم خصوصی می تواند، حین آموزش درس های متنوع، درک کند که فرزند شما در چه مباحثی استعداد بیشتری دارد، زیرا همه آدم ها می توانند در یک زمینه بهترین باشند، فقط کافیست آن زمینه را بیابند. معلم خصوصی که همراه با فرزند شماست می تواند، با سنجش دقیق فرزند شما زمینه هایی که در آن ها مستعد است را بیابد و با تشویق و افزایش اعتماد به نفس و خودباوری، او را همراهی کند.

وقتی دانش آموز متوجه می شود، می تواند در کاری بهترین باشد، تصورات اشتباهی که محیط اطراف برایش بوجود آورده اند مبنی بر کم هوشی یا خنگ بودن از بین می رود و می تواند با اتکا به خود حرکت کند.

اگر فرزندتان نارسایی های جسمانی داشته باشد، به هیچ عنوان نشان دهنده ناتوانی او در درس خواندن نیست، چه بسیارند کسانی که با وجود نارسایی های جسمانی به مراتب بالای علمی رسیده اند، شما تنها باید توجه ویژه تری به او داشته باشید و شرایط را برای درس خواندن او راحت تر کنید. وقت بیشتری برای درس های او بگذارید یا اگر نمی توانید، برای او یک معلم خصوصی بگیرید تا دروس را با او کار کند.

تاثیر خانواده بر افت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی

عدم توجه و تمرکز دانش آموز سر کلاس یکی از عواملی است، که باید ریشه آن را در فضا و ارتباطات خانواده جستجو کرد، هرچه فضای خانواده پر از تنش و استرس باشد، طبیعی است که دانش آموز افت تحصیلی بیشتری داشته باشد، برخی از خانواده ها به ساعت خواب، تغذیه، تفریحات و دیگر برنامه های جانبی فرزندشان توجه نمی کنند، به عنوان مثال خانواده هایی که شب های زیادی را دیروقت مهمانی هستند، یا مهمان دارند، حتما باید منتظر افت تحصیلی فرزندشان باشند.

تنظیم بودن ساعت خواب دانش آموز ابتدایی اهمیت زیادی دارد، چون این دانش آموز درحال برقراری ارتباط با دنیای تحصیل است دنیایی که او را به آینده و زندگی بزرگسالی اش متصل می کند، اگر در این دوره به خواب های نامنظم و شب نخوابی و روزخوابی عادت کند،به اهمیت و جدی بودن مسئله تحصیل پی نمی برد.

صبحانه خوردن برای یک دانش آموز ابتدایی بسیار مهم است، حتما برای صبحانه فرزندانتان مواد غذایی و قندهای طبیعی مثل خرما، عسل، شیره و … درنظر بگیرید و به او آموزش بدهید که غذاهای سالم را بشناسد و آن ها را ترجیح بدهد. اگر دانش آموز تغذیه مناسب نداشته باشد، عصبی می شود و تاب آوری پائینی دارد، درنتیجه کشش و یادگیری لازم را هنگام کلاس نخواهد داشت.

پدرها و مادرهایی که فرزندانشان را با دیگران مقایسه می کنند، مثلا به او میگویند از دختر خاله یا پسر خاله ات یاد بگیر، یا از خواهر و برادرت یادبگیر که درس هایشان را به موقع می خوانند و نمرات خوبی می گیرند، تصور می کنند حس رقابت جویی را در فرزندانشان پرورش می دهند، اما دراصل نفرت فرزندانشان را به خود و دیگران بیدار می کنند. شما باید ابتدا توانمندی های فرزندانتان را شناسایی کنید، ممکن است یکی از فرزندان شما هوش نظری بالایی داشته باشد و دیگری هوش عملی، پس نباید همه را با هم مقایسه کرد.

نمونه ای از تجربه یکی از اساتید استادبانک از تاثیر والدین بر افت تحصیلی دانش آموز:

تاثیر والدین بر افت تحصیلی دانش آموزمقایسه باعث می شود فرزندتان تصور کند، شما او را دوست ندارید، در نتیجه اعتماد به نفسش را از دست می دهد و در مواردی حتی انگیزه ای برای ادامه تحصیل ندارد. اگر تصور می کنید فرزندتان مشکل درسی دارد و یا بازیگوش است و درس نمی خواند، به هیچ وجه او را با دیگران مقایسه نکنید، بهتر است از یک معلم خصوصی کمک بگیرید تا در حین تدریس توانمندی های فرزند شما را شناسایی کند و متوجه بشود، ریشه درس تخواندن فرزند شما کجاست.

از طرفی برخی خانواده ها با تشویق بیش از حد درحال آسیب رساندن به فرزندشان هستند، وقتی فرزند شما عادت کند که بخاطر هر دفعه درس خواندن یا انجام دادن تکالیفش باید تشویق شود و هدیه ای دریافت کند، این هدیه کم کم تبدیل به باج می شود و این تصور برای دانش آموز به وجود نمی آید که درس خواندن وظیفه اوست. گاهی پدر و مادر انقدر پیشروی می کنند که فرزندشان تا این کادو را نگیرد درس خواندن را شروع نمی کند.

توجه به ساعت خواب، تغذیه مناسب، تفریحات بجا و تشویق و تنبیه برنامه ریزی شده نقش مهمی در پیشگیری از افت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی دارد.

تاثیر مدرسه بر افت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی

از عوامل آموزشی می توان به مدرسه ی بد، مسئولان مدرسه که با بی احتیاطی با دانش آموزان برخورد می کنند و انگیزه آن ها را کور می کنند، شیوه تدریس اشتباه یا بی کیفیت معلم مدرسه، برنامه های آموزشی ضعیف، شرایط فیزیکی نامناسب کلاس، ارزیابی نادرست معلمان از دانش آموزان، کمبود معلم مجرب و علاقه‌مند به تدریس و … اشاره کرد.

یک معلم ابتدایی حرفه ای باید بداند که نقش او تنها درس دادن و آموزش مباحث نیست، او باید علاوه بر درس دادن استعداد و توانایی هر دانش آموز را کشف کند و او را مورد تشویق قرار دهد تا دانش آموزبا اعتماد به نفس رو به جلو حرکت کنند، متاسفانه گاهی اوقات معلم ها ناخواسته ذوق و انگیزه دانش آموزان را کور می کنند. البته در یک کلاس عمومی با دانش آموزان فراوان ممکن است معلم وقت کافی برای توجه به هر دانش آموز نداشته باشد.

اما یک معلم خصوصی می تواند به راحتی استعداد و توانایی های کودک را کشف کرده و به او کمک کند تا با سرمایه گذاری روی این توانایی ها، بهترین باشد.

یک معلم ابتدایی باید با زبان بدن و هیجانی کردن گفتار خود بتواند دانش آموز را به درس جذب کند و در او علاقه به تحصیل و اعتماد به نفس را تقویت کند. معلم‌هایی که تن صدایی آهسته دارند، از لحاظ جسمی کاری نمی کنند که کودک خسته نشود، زبان بدن درستی بکار نمی برند و هیجانی در گفتارشان نیست.

معلم باید بتواند گوش کردن فعال دانش آموز را بکار بیندازد، نگاه کردن به دانش آموز با محبت و گوش کردن به او با اشتیاق تاثیر مهمی در یادگیری دانش آموز ابتدایی دارد. همینطور شوخی کردن، مسابقه دادن با دانش آموز و … تا از حالت یکنواختی درس در بیاید، می تواند تاثیرگذار باشد. همیشه یک معلم بد عامل مهمی در افت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی است.

با افت تحصیلی دانش آموزان متوسطه اول چکار کنیم؟

تغییر پایه در متوسطه اول یکی از عواملی هست که باعث کم شدن علاقه به درس خواندن آن‌ها می‌شود، دانش‌آموزان در مقطع ابتدایی با بازی و سرگرمی درس را یاد می گرفتند و در یک محیط عاطفی و صمیمی درس می‌خواندند، آن ها ترجیح می‌دهند، که همان رویه قبل را پیش بگیرند، اما وقتی که وارد دوران متوسطه اول می‌شوند، بایک فضای رسمی تر و خشک تر مواجه می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد بی علاقگی به درس فرزندانتان مقاله “علت بی علاقگی فرزندم به درس چیست؟” را بخوانید.

دانش آموز پایه هفتم برای هر درس با یک معلم کلاس دارد که هر معلم هم اخلاق مخصوص به خودش رو دارد، این مسئله بخصوص در ماه های اول پایه هفتم، باعث سردرگمی فرزندان شما می‌شود.

اگر این درس نخواندن و افت تحصیلی فرزندتان در پایه هفتم طول کشید، بدن اینکه از روش هایی مثل تحقیر کردن، گیردادن زیاد و اذیت کردن او استفاده کنید، بهتر است فرد سومی را وارد این پروسه کنید.

فرد سوم می تواند یک مشاور تحصیلی یا یک معلم خصوصی برای درسی است که فرزندتان بیشترین بی علاقگی را نسبت به آن نشان می دهد. یک معلم خصوصی حرفه ای و تایید شده، می تواند برنامه ریزی درست و اصولی برای فرزندتان انجام دهد و کم کم او را با فضای جدی و دوره متوسطه آشتی دهد، معلم خصوصی با شاگردش صمیمی می شود و با دادن تمرینات خاص به او، مسئولیت پذیری برای درس هایش را به او یاد می دهد.

بهتر است معلمان پایه هفتم در مهر و آبان امتحانات را با هدف ارزیابی کلی و سنجش پایه آن ها برگزار کنند، نه به دلیل نمره دادن، بهتر است معیارهای نمره دادن به دانش آموزان را امتحانات و ارزیابی های ترم دوم و پایان سالشان باشد.

در پایه های هشتم و نهم، دانش آموزان در سن بلوغشان هستند و احساس بزرگ شدن در آن ها قوی می شود، دوست دارند مستقل باشند و کنترل امور خود را در اختیار بگیرند. به خاطر همین دلیل در رفتار با هر معلم رویه خاصی را پیش می‌گیرند برخی از دروس و برخی از معلم ها دوست دارند اما برخی از دروس را نادیده می گیرند. حتی دیده میشود این نادیده گرفتن برخی از دروس توسط خانواده ها هم تایید میشود.

مورد دیگری که باعث افت تحصیلی دانش آموزان متوسطه میشود، احساسات درونی دانش آموزان است. آن ها با قدم نهادن در متوسطه اول، احساس می کنند، پا ردر یک رقابت تنگاتنگ گذاشته اند که باید حتما پیروز از آن بیرون بیایند و برتری خود را ثابت کنند. استرس و اضطراب دارند و ترس از شکست خوردن در آن ها زیاد است.

ممکن است این احساس ترس از شکست و عدم اعتماد به نفس بر آن‌ها غلبه کند. بهتر است در این سنین معلم و والدین بیشتر از قبل آن ها را تشویق کنند و نقاط قوتشان رو به آن ها یادآوری کنند، شما به عنوان والدین وظیفه دارید ترس از شکست خوردن را در فرزندتان از بین ببرید، همین مسئله مقدار زیادی از استرس و اضطراب او را کاهش می دهد و از افت تحصیلی آن ها جلوگیری می کند.

دانش آموز در دوره ابتدایی معمولا متکی به دیگران است و سوال ها را از دوستان و معلمش می پرسد، ولی در متوسطه به استقلال فکری و احساسی دست پیدا می‌کند و دوست دارد، خودشون را از دیگران جدا کند. دوست دارد کارهایش را به تنهایی انجام دهد، در تحصیل هم این احساس نیاز به استقلال برای آن ها رخ می دهد. بهتر است در این دوره با فرزندتان همراه باشید و تنهایی و استقلال او را از بین نبرید، زیرا اگر او در این مقطع بتواند مستقلا از پس کارهایش بربیاید، احساس مفید بودن و اعتماد به نفس تا بزرگسالی با او همراه خواهد بود.

در این دوره معلم نیز باید، دانش آموز را در رسیدن به این استقلال تحصیلی کمک کند، اما باید این اتفاق با کمترین تلفات همراه باشد. معلم باید بتواند، به صورت نامحسوس به دانش‌آموز کمک برسانند.

او می تواند از طریق تشویق کردن، انگیزه دانش آموز را بالا ببرد تا دانش آموز هم بعد از چندبار تشویق شندیدن مطمئن شود، که یک فرد مفید و قوی است، پس از آن به معلم اجازه ورود به حریم خود را بدهد و معلم بتواند با او همراه شود و کمک برساند.

معمولا معلمان مدرسه به این نکات روانشناسی که بسیار هم اهمیت دارند، توجهی نمی کنند، وقتی می بینید فرزندتان در حوزه درس و تحصیل خود دچار عدم اعتماد به نفس است، یا فکر می کند، هرچقدر هم که درس بخواند نمی تواند از پس دروس بربیاید، بهتر است او را با یک معلم حرفه ای همراه کنید، یک معلم خصوصی حرفه ای می تواند، اولا مشکلات اعتماد به نفس و خوداتکایی او را حل کند، دوما با تاکید روی نقاط قوت او و ساده کردن مسائل سخت برای او، او را به درس علاقه مند کند و باعث رشد تحصیلی او بشود.

در دوره ابتدایی تکالیف سنگین نیستند و مطالب درسی تنوع زیادی ندارند، به همین دلیل دانش آموز به راحتی از پس تکالیف خود بر میاید. اما در دوره راهنمایی یا متوسطه اول، تکالیف سنگین تر، و دروس تحصصی تر و متنوع تر می شوند. یک برنامه ریزی منظم یکی از واجباتی است که باید هر دانش آموز داشته باشد.

دلایل افت تحصیلی دانش آموزان متوسطه دوم

مشخصه مهم روانشناسی فرزندان در دوره متوسطه دوم اینست که بخاطر سن بلوغ و تغییرات و بحران هایی که به همراه دارد، مسئولیت پذیری و تمرکز در کارها برای آن ها کاهش پیدا می کند و همینطور ارتباط گیری پدر مادر با آن ها سخت تر است، آن ها به راحتی کمکی از پدر و مادر قبول نمی کنند و درگیر دنیای خودشان هستند و البته بیشتر ترجیح می دهند که تنها یا با دوستان و هم سن و سالان خودشان باشند.

متاسفانه گاهی اوقات، پدر و مادرها روبروی فرزندشان قرار می‌گیرند و بجای همراهی و درک کردن بیشتر آن ها، سعی می کنند آن ها را بازخواست کنند و مدام یادآوری کنند که یکی از مسئولیت های آن ها درس خواندن است و نباید از زیر بار آن شانه خالی کنند. اگر تابحال از این مشکلات با فرزندتان داشته اید متوجه شده اید که گیردادن های بیش از حد شما کاری را جلو نمی برد، بهتر است برای ورود به مسائل درسی فرزندتان از یک معلم خصوصی یا مشاور کمک بگیرید و اجازه ندهید، مسائل درسی رابطه والد و فرزندی شما را هم مخدوش کند.

به عنوان مثال یک دانش آموز رشته انسانی که هیچ علاقه ای به درس ریاضی نداشت و همیشه ریاضی خواندن را پشت گوش می انداخت، بعد از یکی دو جلسه کلاس خصوصی با یک معلم حرفه ای، به این درس علاقه مند شده بود، زیرا یک معلم می داند چطور درس را برای دانش آموز خود شیرین کند و این احساس را به دانش آموز ببخشد که می تواند به راحتی بر دروس مسلط شود.

ایجاد انگیزه برای دانش آموزانی که همیشه کارهای حاشیه ای را به درس ترجیح می دهند، اهمیت زیادی دارد. فرزند شما باید باور کند، آرزوهای بزرگ دست نیافتنی نیستند، یک مشاور یا معلم خصوصی با بخشیدن اعتماد به نفس و احساس قدرتمندی به دانش آموز این کار را به خوبی انجام می دهد.

یکی از نکات مهم که ممکن است باعث افت تحصیلی دانش آموزان بشود، استفاده از روش های تدریس سنتی و قدیمی توسط معلمان است، ممکن است به خاطر زیاد بودن حجم دروس معلم‌های مدرسه، مجبور باشند، روش های تئوری و کلامی را پیش بگیرند، اما ذهن دانش آموزان در این روش ها فعال نمیشود و از درس‌ها زده می‌شوند، حس می کنند حل کردن مسائل و پاسخ دادن به سوالات از توان آن ها خارج است.

اما یک معلم خصوصی ماهر، تلاشش بر اینست تا دانش آموز را در درس خواندن و حل مسائل به خودکفایی برساند و با به چالش کشیدن مغز او کاری کند تا سوالات برای دانش آموز ساده و قابل حل به نظر برسند. این عامل مهمی برای علاقه مندی دانش آموز به درس خواندن است.

کادر اجرایی مدرسه، معاونین، مشاورین و مدیریت، اگر آموزش های لازم را ندیده باشند، شیوه درست ارتباط گیری با دانش آموز را ندانند و  فقط بر حسب تجربه و سلیقه خودشان جلو بروند، ممکن است، با یک رفتار یا حرف اشتباه باعث بی انگیزگی و در نتیجه درس نخواندن دانش آموزان بشوند.

استرس بیش از حد برای کنکور می تواند تاثیر متفاوتی روی پیشرفت دانش آموزان داشته باشد، مثلا یک دانش آموز کلاس دهم اگر بخواهد بیش از حد به آمادگی برای کنکور فکر کند، خود این استرس کنکور می تواند از پیشرفت دانش آموز جلوگیری کند.


اساتیدی که در تهیه این مقاله ما را یاری کردند:

نجمیه رستمی

محمدرضا پوررضا

فرهاد هاشمی

زینب اسفندیار

 

مجتبی نریموسی

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

معلم خصوصی میخوای؟
شماره موبایل شما؟
معلم خصوصی نیاز داری؟