دسته‌بندی نشده
مقاله افت تحصیلی دانش آموزان در دوران کرونا در استادبانک‌‌، چگونه از افت تحصیلی جلوگیری کنیم؟

علت افت تحصیلی دانش آموزان و نقش معلم در افت تحصیلی

مهسا رحمانی 22 دی 1399
215356 7

هر دانش‌آموزی با توجه به شرایط اجتماعی خانواده، رفاه و تربیتی که دارد برای درس نخواندن تحت تاثیر عوامل متفاوتی قرار می‌گیرد. پدر و مادر یک دانش‌آموز وظیفه دارند که شرایط تحصیلی فرزندشان را تیزبینانه و دقیق بررسی کنند و تلاششان این باشد که شرایط را برای بهترین بودن فرزندشان آماده کنند. البته برای بهترین بودن در آنچه که مستعد آن هست نه آنچه که والدین می‌خواهند! درس نخواندن و بی توجهی فرزند شما به درس می‌تواند نشانه‌ی نگران کننده‌ای از افت تحصیلی و ضعف پایه درسی باشد که حتما باید به آن توجه کنید.

با توجه به اینکه در دوره کرونا و تغییر شیوه آموزش در مدارس، شاهد افت تحصیلی بالایی در میان دانش‌آموزان بوده‌ایم، در این مقاله برای بررسی عوامل موثر بر افت تحصیلی ابتدا به مشکلاتی که شیوع کرونا برای درس خواندن دانش‌آموزان به وجود آورده می‌پردازیم. پس از آن به تفکیک مقطع تحصیلی و شرایط سنی دانش‌آموزان عوامل کلی که باعث افت تحصیلی دانش آموزان و درس نخواندن آن‌ها می‌شود را بررسی می‌کنیم.

در سایت استادبانک می‌توانید برای هر درس و مقطعی بهترین معلمان خصوصی کشور را بیابید؛ برای دیدن لیست معلمان تدریس خصوصی کشور به همراه قیمت کلاس‌ها کلیک کنید.

ممکن است علت افت تحصیلی فرزند ابتدایی شما اختلال یادگیری باشد

اختلالات یادگیری، یکی از مشکلات شایع بین دانش‌آموزان ابتدایی است، اما متاسفانه در اغلب موارد والدین متوجه آن نمی‌شوند. در چنین مواردی دانش‌آموز درس‌ها را به خوبی متوجه نمی‌شود و نمرات پائینی می‌گیرد یا بی‌توجهی کودک به درس موجب می‌شود به او برچسب تنبل، خنگ، کم هوش و … زده شود.

دانش آموز درحالیکه مدام سرزنش و توهین می‌شنود، یکی پس از دیگری پایه‌ها را پشت سر می‌گذارد و فکر می‌کند بهره هوشی پائینی دارد و باید جزء شاگردهای تنبل باشد.

درصورتیکه اختلال یادگیری اگر شناسایی شود قابل درمان است، جالب است که انیشتین و ادیسون هم در کودکی دچار اختلال یادگیری بوده‌اند. انیشتین تا سه سالگی صحبت نکرده یا تا هفت سالگی جملات ساده را به سختی ادا می‌کرده است. ادیسون از نظر دیگران یک عقب افتاده ذهنی و ناقص‌العقل بوده است و پدرش او را احمق خطاب می‌کرده است.

اگر والدین از وجود این اختلالات خبر داشته باشند یا معلم متوجه این اختلالات شود می‌توانند کودک را به جلسات مشاوره ببرند اما اغلب معلمان ما به این مسئله بی‌توجه هستند و خانواده‌ها هم اطلاع کافی از این قضیه ندارند.

اگر برای فرزندتان یک معلم با تسلط کافی به علوم روانشناسی کودکان بگیرید، او این اختلالات را تشخیص می‌دهد و برای درمان آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم اختلالات یادگیری و درمان آن‌ها مقالهانواع اختلالات یادگیری دانش‌آموزان” را بخوانید.

عوامل فردی در افت تحصیلی دانش‌‌آموزان ابتدایی

چرا فرزندم درس نمی‌خواند؟ عواملی مثل بیش فعالی، بهره هوشی پائین و حتی نارسایی‌های جسمی می‌توانند باعث درس نخواندن و افت تحصیلی دانش‌آموزان ابتدایی شوند. این عوامل هم مثل اختلال یادگیری، دانش‌آموز دخالتی در آن‌ها ندارد پس مستحق هیچ گونه سرزنش یا بی‌توجهی نیست.

والدین در مواردی که می‌بینند فرزندشان بیش فعال است باید بدون ایجاد تنش یا آسیب روحی برای او، به مشاور مراجعه کنند تا تحت درمان قرار بگیرد. معمولاً این دانش‌آموزان احتیاج به شیوه‌های تدریس خاص خودشان دارند تا بتوانند درس‌ها را یاد بگیرند، برای همین معلم خصوصی برای آن‌ مفید است.

اگر فکر می‌کنید فرزند شما بهره هوشی پائینی دارد بهتر است قبل از هرگونه قضاوت درست یا غلط به او کمک کنید تا علایق و استعدادهای خودش را بیابد و تلاش کند که در آن‌ها موفق باشد. همیشه نقاط قوت او را ببینید و به او یادآوری کنید تا به خودباوری برسد.

قطعاً خودباوری و وجود اعتماد به نفس بالا از عوامل فردی در افت تحصیلی و همینطور از عوامل موثر بر افت تحصیلی دانش آموزان است که باید هر پدر و مادری به آن توجه کند.

ممکن است دانش‌آموز شما هوش بالا و یادگیری خوبی داشته باشد اما باز هم درس نخواند، اگر عواملی مثل اختلال یادگیری در میان نباشد احتمالاً او علاقه‌ای به درس خواندن ندارد.

عواملی که موجب بی‌علاقگی فرزند شما به درس می‌شود زیاد هستند. ممکن است مشکلی با معلم‌ها و هم کلاسی‌هایش داشته باشد، یا معلم نتوانسته باشد بین درس و علایق شخصی او ارتباط درستی برقرار کند.

یک معلم حرفه‌ای برای برخورد با شاگرد درس نخوان  خود برای بالا بردن انگیزه او ارتباطی میان درس و علایق و دغدغه‌های ذهنی دانش‌آموزش برقرار می‌کند، اما متاسفانه در کلاس‌های عمومی با جمعیت بالا فرصتی برای این میزان از توجه به تک تک دانش‌آموزان وجود ندارد.

ما در مقاله دیگری مفصلاً به بی علاقگی دانش‌آموزان به درس پرداخته‌ایم، می‌توانید با مطالعه آن راه‌هایی را برای علاقه‌مند کردن فرزندتان به درس خواندن یاد بگیرید.

کشف استعداد کودک یکی از راهکارهای درمان افت تحصیلی است

معلم خصوصی می‌تواند حین تدریس درک کند که فرزند شما در چه مباحثی استعداد بیشتری دارد. زیرا همه آدم‌ها می‌توانند در یک زمینه بهترین باشند، فقط کافیست آن زمینه را بیابند. معلم خصوصی می‌تواند با سنجش دقیق فرزند شما زمینه‌هایی که در آن‌ها مستعد است را بیابد و با تشویق و افزایش اعتماد به نفس و خودباوری او را همراهی کند.

اما پیدا کردن یک معلم خصوصی حرفه‌ای که رزومه قوی و تعداد شاگردان موفق زیادی داشته باشد سخت و زمانبر است. می‌توانید با خواندن مقاله “بهترین سایت تدریس خصوصی”  و راه‌های انتخاب یک معلم خصوصی حرفه‌ای را یاد بگیرید.

✒️ آیا فرزند شما هم در دوران کرونا دچار افت تحصیلی شده است؟
برای مقابله با این مشکل چه راه‌‌حلی دارید؟
تجربیات خود را برای ما و دیگر خوانندگان در قسمت نظرات بنویسید.
بیشتر بخوانید: قیمت کلاس خصوصی

تجربه یکی از اساتید زبان انگلیسی استادبانک درمورد تدریس زبان به یک کودک دیرآموز:

سال گذشته شاگردی داشتم که بعد از تعیین سطح در جلسه اول متوجه شدم با توجه به اینکه دوره پایه و یادگیری حروف و اعداد زبان را در مدرسه گذرانده ولی باز در این زمینه بسیار مشکل دارد و بعد از بررسی بیشتر متوجه شدم که ایشان دیرآموز هستند و در یادگیری و یادآوری مجدد مطالب بسیار ضعیف هستند.

با توجه به اینکه در این زمینه مطالعاتی داشتم روش تدریس خود را بر پایهٔ تدریس براساس بازی و شعر گذاشتم و بعد از ۲۵ جلسه این روش تدریس بسیار عالی و تاثیر برانگیز بود.


وقتی دانش‌آموز متوجه می‌شود که می‌تواند در کاری بهترین باشد، تصورات اشتباهی محیط اطراف مبنی بر کم هوش بودن برایش از بین می‌رود و می‌تواند با انگیزه بالا و اتکا به خود حرکت کند و موفق شود.

اگر فرزندتان نارسایی‌های جسمانی داشته باشد به هیچ عنوان نشان‌دهنده ناتوانی او در درس خواندن نیست. چه بسیارند کسانی که با وجود نارسایی‌های جسمانی به مراتب بالای علمی رسیده‌اند.

شما تنها باید توجه ویژه‌تری به او داشته باشید، شرایط را برای درس خواندن او راحت‌تر کنید و وقت بیشتری برای درس‌های او بگذارید.

نقش خانواده در افت تحصیلی دانش آموزان

عدم توجه و تمرکز دانش‌آموز سر کلاس یکی از عواملی است که باید ریشه آن را در فضا و ارتباطات خانواده جستجو کرد. هرچه فضای خانواده پر از تنش و استرس باشد طبیعی است که دانش‌آموز تمرکز کافی برای درس خواندن نداشته باشد و دچار افت تحصیلی شود.

برخی از خانواده‌ها به ساعت خواب، تغذیه، تفریحات و دیگر برنامه‌های جانبی فرزندشان توجه نمی‌کنند. به عنوان مثال خانواده‌هایی که شب‌های زیادی را تا دیر وقت مهمانی هستند یا مهمان دارند حتما باید منتظر افت تحصیلی فرزندشان باشند.

تنظیم بودن ساعت خواب دانش‌آموز ابتدایی اهمیت زیادی دارد اگر او به خواب‌های نامنظم، شب بیداری و خواب در روز عادت کند، اهمیت و جدی بودن مسئله تحصیل برایش کاسته می‌شود.

صبحانه خوردن برای یک دانش‌آموز ابتدایی بسیار مهم است حتماً برای صبحانه فرزندان‌تان مواد غذایی و قندهای طبیعی مثل خرما، عسل، شیره و … در نظر بگیرید. به او آموزش دهید که غذاهای سالم را بشناسد و آن‌ها را ترجیح بدهد.

اگر دانش آموز تغذیه مناسب نداشته باشد عصبی می‌شود و تاب آوری‌اش پائین می‌آید درنتیجه کشش و یادگیری لازم را هنگام کلاس نخواهد داشت.

پدرها و مادرهایی که فرزندشان را با دیگران مقایسه می‌کنند مثلاً به او می‌گویند از دختر خاله یا پسر خاله‌ات یاد بگیر یا از خواهر و برادرت یاد بگیر که درس‌هایشان را به موقع می‌خوانند و نمرات خوبی می‌گیرند. آن‌ها تصور می‌کنند حس رقابت جویی را در فرزندشان پرورش می‌دهند اما دراصل احساس نفرت فرزندشان را به خود و دیگران بیدار می‌کنند.

شما باید ابتدا توانمندی‌های فردی فرزندتان که یکی از عوامل موثر بر افت تحصیلی دانش آموزان است را شناسایی کنید. ممکن است یکی از فرزندان شما هوش نظری بالایی داشته باشد و دیگری هوش عملی پس نباید آن‌ها را با هم مقایسه کرد.

مقایسه باعث می‌شود فرزندتان تصور کند دوست داشتنی و بالیاقت نیست. در نتیجه اعتماد به نفسش را از دست می‌دهد و در مواردی حتی انگیزه‌ای برای ادامه تحصیل ندارد.

من تا بحال چندین مورد شاگرد با سطح پایین داشته‌ام که می‌توانم به جرئت بگویم، علت اصلی افت تحصیلی و عدم پیشرفت آن‌ها، نبود اعتماد به نفس لازم و داشتن اضطراب درسی بود و البته در بعضی موارد هم فشار والدین بر روی دانش آموزان نقش داشت و از آنجا که بنده در مدرسه نیز دانش‌آموزانی از این دست دارم، راهکار اجرایی برای این موارد هم برایم آسان‌تر می‌شود.

در اکثر موارد والدین ناخواسته این عدم اعتماد به نفس را به فرزند خود منتقل می‌کنند بدون اینکه بدانند گفتن همین جمله‌ی “فرزندم از فلان درس هیچ نمی‌داند” همه دانسته‌های دانش‌آموز را از بین خواهد برد. من سعی می‌کنم در برخورد با چنین مواردی ابتدا والدین را به آرامش دعوت کنم و غیر مستقیم و با توجه به موارد قبلی به ایشان خاطر نشان سازم که گفتن کلمات و جملات منفی در روند تدریس من و فرزندشان ممکن است تاثیر بسیار بدی داشته باشد.

سپس گفتگویی مشترک و هم زمان با دانش‌آموز و والدین برقرار می‌کنم و اجازه می‌دهم که شاگرد نیز از مکنونات قبلی خود و چگونگی روند تدریس سخن بگوید و با دادن اعتماد به شاگرد تدریس را با توجه به تعیین سطح انجام شده، آغاز می‌کنم و از آنجا که شاگردان من بیشتر در مقاطع و پایه‌های پایین هستند، سعی می‌کنم تدریسم را با شعر و نقاشی آمیخته کنم. تاکنون نیز به لطف حق نتایج فوق‌العاده‌ای از این روش‌ها کسب کرده‌ام و والدین نیز بسیار از حاصل کار راضی و خرسند بوده‌اند.


از طرفی برخی خانواده‌ها با تشویق بیش از حد در حال آسیب رساندن به فرزندشان هستند، وقتی فرزند شما عادت کند که بخاطر هر دفعه درس خواندن یا انجام دادن تکالیفش، هدیه‌ای دریافت کند این هدیه کم کم تبدیل به باج می‌شود و این تصور برای دانش‌آموز به وجود نمی‌آید که درس خواندن وظیفه‌ی اوست. گاهی پدر و مادر آنقدر پیشروی می‌کنند که فرزندشان تا این کادو را نگیرد حاضر نیست درس خواندن را شروع کند.

نقش مدرسه در افت تحصیلی دانش آموزان

از عوامل آموزشی موثر در افت تحصیلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسئولان مدرسه که با بی‌احتیاطی با دانش‌آموزان برخورد می‌کنند و انگیزه آن‌ها را کور می‌کنند؛
 • شیوه تدریس اشتباه یا بی کیفیت معلم مدرسه؛
 • برنامه‌های آموزشی ضعیف؛
 • شرایط فیزیکی نامناسب کلاس؛
 • ارزیابی نادرست معلم از دانش‌آموز؛
 • کمبود معلم مجرب و علاقه‌مند به تدریس؛

یک معلم ابتدایی حرفه‌ای باید بداند که نقش او تنها درس دادن و آموزش مباحث نیست، او باید علاوه بر درس دادن استعداد و توانایی هر دانش‌آموز را کشف کند و او را مورد تشویق قرار دهد تا دانش‌آموز با اعتماد به نفس رو به جلو حرکت کنند.

متاسفانه گاهی اوقات معلم‌ها ناخواسته ذوق و انگیزه دانش‌آموزان را از بین می‌برند. البته در یک کلاس عمومی با دانش‌آموزان فراوان ممکن است معلم وقت کافی برای توجه به هر دانش‌آموز نداشته باشد.

اما یک معلم خصوصی می‌تواند به راحتی استعداد و توانایی‌های کودک را کشف کرده و به او کمک کند تا با سرمایه‌گذاری روی این توانایی‌ها بهترین باشد.

شاید تصور کنید گرفتن یک معلم خصوصی خوب و با تجربه هزینه زیادی برای شما دارد، اما در حقیقت خیلی از معلمان خصوصی معیارهای درستی برای قیمت‌گذاری کلاس‌هایشان ندارند، ممکن است قیمت‌هایی را بگویند که واقعی نباشد، برای اینکه قیمت‌های واقعی کلاس‌های خصوصی را بدانید مقاله “قیمت کلاس خصوصیرا بخوانید.

یک معلم ابتدایی باید با زبان بدن و هیجانی کردن گفتار خود بتواند دانش‌آموز را به درس جذب کند و در او علاقه به تحصیل و اعتماد به نفس را تقویت کند.

همینطور باید بتواند گوش کردن فعال دانش‌آموز را بکار بیندازد، نگاه کردن به دانش‌آموز با محبت و گوش کردن به او با اشتیاق تاثیر مهمی در یادگیری دانش‌آموز ابتدایی دارد.

شوخی کردن، مسابقه دادن با دانش آموز و … کارهایی است که باعث می‌شود کلاس از حالت یکنواختی در بیاید. همیشه یک معلم بد، عامل مهمی در ضعف پایه درسی و افت تحصیلی دانش‌آموزان ابتدایی است.

برخی از خانواده‌ها برای فرزندشان بسته های آموزشی که حاوی جزوه‌ها و فیلم‌های ضبط شده از کلاس‌های درس است را تهیه می‌کنند. اما متاسفانه دیده می‌شود این بسته‌ها علاوه بر اینکه تاثیر مثبتی روی یادگیری دانش‌آموزان ندارند، باعث افت تحصیلی و بی‌علاقگی آن‌ها نیز می‌شوند.

آمارها نشان می‌دهد تنها ۳۰ درصد خانواده‌هایی که از این بسته‌ها استفاده کرده‌اند، از آن‌ها راضی بوده‌اند.

علت افت تحصیلی دانش آموزان متوسطه اول

علت افت تحصیلی دانش آموزان در متوسطه اول ممکن است موارد زیر باشد:

 • تغییر پایه تحصیلی برای دانش‌آموزان هفتم؛
 • عوامل خانوادگی؛
 • تاثیرات مدرسه و محیط آموزشی؛
 • عوامل فردی و روحی که دانش‌آموزان در سنین نوجوانی با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند؛

در ادامه این عوامل افت تحصیلی را مورد بررسی قرار داده و راه‌حل‌هایی را ارائه می‌دهیم.

افت تحصیلی در پایه هفتم

تغییر پایه در متوسطه اول یکی از عواملی هست که باعث افت تحصیلی دانش‌آموزان پایه هفتم می‌شود، دانش‌آموزان در مقطع ابتدایی با بازی و سرگرمی درس را یاد می‌گرفتند و در یک محیط عاطفی و صمیمی درس می‌خواندند. آن‌ها ترجیح می‌دهند که همان رویه قبل را پیش بگیرند اما وقتی که وارد دوران متوسطه اول می‌شوند، با یک فضای رسمی‌ و خشک‌ مواجه می‌شوند.

دانش‌آموز پایه هفتم برای هر درس با یک معلم کلاس دارد که هر معلم هم اخلاق مخصوص به خودش رو دارد، این مسئله بخصوص در ماه‌های اول پایه هفتم، باعث سردرگمی آن‌ها می‌شود.

اگر این درس نخواندن و بی‌میلی به درس فرزند پایه هفتم شما طول کشید بدون اینکه از روش‌هایی مثل تحقیر کردن، گیردادن زیاد و اذیت کردن او استفاده کنید بهتر است فرد سومی را وارد این پروسه کنید.

فرد سوم می‌تواند یک مشاور تحصیلی یا یک معلم خصوصی برای درسی باشد که فرزندتان بیشترین بی‌علاقگی را نسبت به آن نشان می‌دهد. یک معلم تدریس خصوصی پایه هفتم می‌تواند برنامه‌ریزی درست و اصولی برای فرزندتان انجام دهد و کم کم او را با فضای جدی در دوره متوسطه آشتی دهد.

بهتر است معلمان پایه هفتم در مهر و آبان امتحانات را با هدف ارزیابی کلی و سنجش پایه آن‌ها برگزار کنند، نه به دلیل نمره دادن.

افت تحصیلی در پایه‌های هشتم و نهم

در پایه‌های هشتم و نهم، دانش‌آموزان در ابتدای سن بلوغ هستند و تحولاتی که در دوران بلوغ برای نوجوانان اتفاق می‌افتد تحولات جسمی، عاطفی و فکری است. این تغییر و تحولات باعث می‌شود فرزند شما مضطرب شود. احساسات و عواطف آن‌ها آتشین است و خلق و خویشان سریع تغییر می‌کند.

در آن‌ها احساس بزرگ شدن و نیاز به استقلال پر رنگ می‌شود آن‌ها دوست دارند مستقل باشند و کنترل امور خود را در اختیار بگیرند. در کودکی بچه‌ها احساسات ساده‌تری دارند اما در نوجوانی ما با غلیان احساسات رو به رو هستیم.

خیلی وقت‌ها یک کلمه یا حتی یک نگاه ساده هم می‌تواند یک نوجوان را آشفته کند و باعث شود از کوره در برود. به خاطر همین در رفتار با هر معلم رویه خاصی را پیش می‌گیرند برخی از دروس و برخی از معلم‌ها را دوست دارند اما برخی از دروس را نادیده می‌گیرند. حتی دیده می‌شود این نادیده گرفتن برخی از دروس، توسط خانواده‌ها هم تایید می‌شود.

برخلاف دوران کودکی که فرزند شما خودش را از بزرگسالان ضعیف تر می داند، در نوجوانی او حودش را برابر با بزرگسالان می داند بخاطر همین ممکن است که تمایل به سنت شکنی و مخالفت دارد. این عامل باعث می شود خیلی وقت ها نوجوان در مقابل خانواده خود قرار بگیرد.

خانواده ها برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است شرایط نوجوان خود را در نظر بگیرند و با او مثل قبل رفتار نکنند. بهتر است با رفتار خود به فرزندتان نشان دهند حالا که بزرگ شده به او اعتماد دارند و روی او حساب باز می‌کنند پس آزادی بیشتری به او می‌دهند.

این دانش‌آموزان با قدم نهادن در متوسطه اول احساس می‌کنند پا در یک رقابت تنگاتنگ گذاشته‌اند که باید حتما پیروز از آن بیرون بیایند و برتری خود را ثابت کنند. استرس و اضطراب دارند و ترس از شکست خوردن در آن‌ها زیاد است.

ممکن است احساس ترس از شکست و عدم اعتماد به نفس بر آن‌ها غلبه کند. بهتر است در این سنین معلم و والدین بیشتر از قبل آن‌ها را تشویق کنند و نقاط قوتشان را به آن‌ها یادآوری کنند.

شما به عنوان والدین وظیفه دارید ترس از شکست خوردن را در فرزندتان از بین ببرید، همین مسئله مقدار زیادی از استرس و اضطراب او را کاهش می‌دهد و از بی‌میلی به درس خواندن آن‌ها کم می‌کند.

دانش‌آموز در دوره ابتدایی معمولا متکی به دیگران است و سوال‌ها را از دوستان و معلمش می‌پرسد، ولی در متوسطه به استقلال فکری و احساسی دست پیدا می‌کند و دوست دارد خودش را از دیگران جدا کند. دوست دارد کارهایش را به تنهایی انجام دهد و در تحصیل هم این احساس نیاز به استقلال برای او رخ می‌دهد.

بهتر است در این دوره با فرزندتان همراه باشید و تنهایی و استقلال او را به رسمیت بشناسید. زیرا اگر او در این مقطع بتواند بصورت مستقل از پس کارهایش بربیاید، احساس مفید بودن و اعتماد به نفس تا بزرگسالی با او همراه خواهد بود.

نقش معلم در افت تحصیلی دانش آموزان متوسطه اول

در این دوره معلم نیز باید دانش‌آموز را در رسیدن به این استقلال تحصیلی کمک کند اما باید تلاش کند این اتفاق با کمترین تلفات همراه باشد. معلم باید بتواند به صورت نامحسوس به دانش‌آموز کمک برسانند!

معلم می‌تواند از طریق تشویق کردن انگیزه دانش‌آموز را بالا ببرد تا دانش‌آموز هم بعد از چندبار تشویق شدن مطمئن شود که یک فرد مفید و قوی است، پس از آن به معلم اجازه ورود به حریم خود را بدهد و معلم بتواند با او همراه شود و کمک برساند.

معمولاً معلمان مدرسه به این نکات روانشناسی که راجع به افت تحصیلی است و بسیار هم اهمیت دارد توجهی نمی‌کنند. وقتی می‌بینید فرزندتان در حوزه درس و تحصیل خود دچار عدم اعتماد به نفس است یا فکر می‌کند هر چقدر هم که درس بخواند نمی‌تواند نتیجه مطلوب بگیرد بهتر است او را با یک معلم حرفه‌ای همراه کنید.

یک معلم خصوصی می‌تواند:

۱. اولاً مشکلات اعتماد به نفس و خوداتکایی فرزند شما را حل کند؛

۲. دوماً با تاکید روی نقاط قوت او و ساده کردن مسائل سخت برایش، او را به درس علاقه‌مند کند.

در دوره ابتدایی تکالیف سنگین نیستند و مطالب درسی تنوع زیادی ندارند، به همین دلیل دانش‌آموز به راحتی از پس تکالیف خود برمی‌آید. اما در دوره راهنمایی یا متوسطه اول، تکالیف سنگین‌تر، دروس تخصصی‌تر و متنوع‌تر می‌شوند. یک برنامه‌ریزی منظم یکی از واجباتی است که باید هر دانش‌آموز داشته باشد.

✒️ به نظر شما افت تحصیلی دانش آموزان چه دلایلی دارد؟ 
آیا فرزند شما با ورود به متوسطه اول انگیزه درس خواندنش را از دست داده است؟
تجربیات خود را برای ما و دیگر خوانندگان مقاله در قسمت نظرات بنویسید.

دلایل افت تحصیلی دانش‌آموزان متوسطه دوم

در این دوره استرس بالا و تلاش بیش از حد برای کنکور در دانش‌آموزان دیده می‌شود. حتی دانش‌آموزان پایه نهم هم سعی می‌کنند خودشان را برای کنکور آماده کنند. خانواده‌ها هم آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دهند یا مدام یادآوری می‌کنند که باید در کنکور نتیجه خوبی بگیرد. در نظر داشته باشید که آینده نگری خوب است اما استرس و نگرانی بیش از حد و ترس از شکست می‌تواند عاملی برای دلزدگی از درس در فرزندان‌تان شود.

فرزند شما حتی اگر سال دوازدهمی و پشت کنکوری هم باشد به تفریح و استراحت احتیاج دارد. پس با فشار بیش از اندازه و تحت فشار قرار دادن او تنها باعث بی انگیزگی بیشتر او می‌شوید.

مشخصه مهم روانشناسی نوجوانان در دوره متوسطه دوم این است که بخاطر سن بلوغ، تغییرات و بحران‌هایی که به همراه دارد، مسئولیت‌پذیری و تمرکز در کارها برای آن‌ها کاهش پیدا می‌کند و همینطور ارتباط گیری پدر و مادر با آن‌ها سخت‌تر می‌شود. آن‌ها به راحتی کمکی از پدر و مادر قبول نمی‌کنند و درگیر دنیای خودشان هستند و البته بیشتر ترجیح می‌دهند که بیشتر با دوستان و هم سن و سالان خودشان باشند.

متاسفانه گاهی اوقات، پدر و مادرها روبروی فرزندشان قرار می‌گیرند و بجای همراهی و درک کردن بیشتر سعی می‌کنند آن‌ها را بازخواست کنند و مدام یادآوری کنند که یکی از مسئولیت‌های آن‌ها درس خواندن است و نباید از زیر بار آن شانه خالی کنند.

اگر تابحال از این دست مشکلات با فرزندتان داشته‌اید، حتماً متوجه شده‌اید که گیردادن‌های بیش از حد کاری را جلو نمی‌برد و تنها ارتباط شما با فرزندتان را سخت تر می‌کند.

یکی دانش‌آموزان استادبانک در رشته انسانی که هیچ علاقه‌ای به درس ریاضی نداشت و همیشه ریاضی خواندن را پشت گوش می‌انداخت، بعد از یکی دو جلسه کلاس خصوصی با خانوم کاتوزیان که از اساتید خوب سایت تدریس خصوصی استادبانک است به این درس علاقه‌مند شد، زیرا یک معلم می‌داند چطور درس را برای دانش‌آموز خود شیرین کند و این احساس را به دانش‌آموز ببخشد که می‌تواند به راحتی بر دروس مسلط شود.

ایجاد انگیزه برای دانش‌آموزانی که همیشه کارهای حاشیه‌ای را به درس ترجیح می‌دهند اهمیت زیادی دارد. فرزند شما باید باور کند که آرزوهای بزرگ دست نیافتنی نیستند.

تجربه یکی از اساتید ریاضی دوره متوسطه دوم استادبانک در برخورد با دانش‌آموز ضعیفش:

امسال دانش‌آموزی داشتم که نمراتش در امتحانات بسیار پایین بود و در مکالمه اول والدینش بطور کامل وضعیت را برای من شرح دادند.
در جلسه اول بطور کاملاً دلخواه از دانش‌آموز خواستم هر قسمتی که دلش می‌خواهد و مشکل دارد را مطرح کند و او معادلات خط و دستگاه معادلات را خواست.
با حوصله فراوان اول از همه چند سوال از دستگاه معادلات برایش حل کردم و بعد که فهمیدم کاملاً مطلب را یاد گرفته است (چون حین حل کردن در مورد سوم و چهارم با سوال کردن و کمک گرفتن از خودش سوال را حل می‌کردم) یک سوال به او دادم تا خودش حل کند.
دانش‌آموز ضعیف وقتی توانست در جلسه اول سوالی را حل کند امیدوارتر می‌شود و انگیزه زیادی برای ادامه کار پیدا می‌کند.
بعد از اینکه این امر محقق گردید می‌توانیم جلسات را بصورت مرتب برگزار کنیم و تمرین‌ها بهتر است هر جلسه بصورت دست‌نویس داده شود تا متناسب با دانش‌آموز باشد.


یکی از نکات مهم که ممکن است باعث بی‌توجهی دانش‌آموزان به درس شود استفاده از روش‌های تدریس سنتی و قدیمی توسط معلمان است. ممکن است به خاطر زیاد بودن حجم دروس، معلم‌های مدرسه مجبور باشند روش‌های تئوری و کلامی را پیش بگیرند اما ذهن دانش‌آموزان در این روش‌ها فعال نمی‌شود و از درس‌ها زده می‌شوند و حس می کنند حل کردن مسائل و پاسخ دادن به سوالات از توان آن‌ها خارج است.

اما یک معلم خصوصی ماهر، تلاشش بر اینست تا دانش‌آموز را در درس خواندن و حل مسائل به خودکفایی برساند و با به چالش کشیدن مغز او کاری کند تا سوالات برای دانش‌آموز ساده و قابل حل به نظر برسند. این عامل مهمی برای علاقه‌مندی دانش‌آموز به درس خواندن و از عوامل موثر بر کاهش افت تحصیلی دانش آموزان است.

کادر اجرایی مدرسه، معاونین، مشاورین و مدیریت اگر آموزش‌های لازم را ندیده باشند، شیوه درست ارتباط گیری با دانش‌آموز را ندانند و  فقط بر حسب تجربه و سلیقه خودشان جلو بروند، ممکن است با یک رفتار یا حرف اشتباه باعث بی‌انگیزگی و در نتیجه درس نخواندن دانش‌آموزان بشوند.

استرس بیش از حد برای کنکور می‌تواند تاثیر متفاوتی روی پیشرفت دانش‌آموزان داشته باشد، مثلاً یک دانش‌آموز کلاس دهم اگر بخواهد بیش از حد به آمادگی برای کنکور فکر کند، خودِ این استرس می‌تواند از پیشرفت دانش‌آموز جلوگیری کند.

✒️ به نظر شما راهکار برای افت تحصیلی دانش آموزان چیست؟
فرزند شما در چه مقطعی است و چه مشکلی در درس خواندن دارد؟
به نظر شما چه راه حلی برای این مشکل وجود دارد؟
نظرات و تجربیات خود را برای ما و دیگر خوانندگان این مقاله بنویسید.

برچسب ها:,

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • صالح نظری
  4 مرداد 1400

  مقاله خوبی بود مخصوصا اونجایی که راجب دلایل افت تحصیلی مقطع متوسطه نوشته
  کاش خانواده ها و معلم ها این مسائل رو بدونن

 • درسا مویدی
  4 مرداد 1400

  من کلاس دهمم اصلا هم زیاد شدن تعداد معلم ها باعث نشد درس نخونم یا افت کنم اتفاقا خیلی بیشتر از قبل درس میخونم و معلم هامو دوست دارم
  البته همشون رو یه اندازه دوست ندارم مثلا معلم زبانمون رو خیلی دوست دارم

  • مهسا رحمانی
   4 مرداد 1400

   خیلی عالیه که با وجود آنلاین بودن کلاس ها چنین ارتباط خوبی با معلم هات برقرار کردی و اصلا دچار افت تحصیلی نشدی. موفق باشی

 • عظیمه نقوی
  4 مرداد 1400

  دختر من کلاس یازدهمه خودش دوست نداره درس بخونه من کلاس تقویتی ثبت نامش کردم براش معلم خصوصی هم گرفتم با کلی کتاب اتفاقا علاقه مند هم شده بود اما بعد یه مدت دوباره رفت دنبال بازیگوشیش
  یه سری بچه ها هر کاریشون هم بکنی اهل درس خوندن نیستن

  • مهسا رحمانی
   4 مرداد 1400

   من فکر می‌کنم مشکل فرزند شما نداشتن هدف مشخص هست وقتی ما هدف بلند مدت نداشته باشیم مسلما تلاش کردن هم برامون سخت میشه. با توجه به اینکه دخترتون کلاس یازدهم هست باید الان هدفش و شغلی که در آینده می‌خواد دنبال کنه رو مشخص کنه و با توجه به اون رشته تحصیلی اش رو انتخاب کرده باشه.
   اما خب هنوز هم دیر نشده میتونید به دخترتون کمک کنید که استعدادش رو پیدا کنه و برای هدفی تلاش کنه که هم بهش علاقه داره و هم استعدادش رو داره و حواستون باشه که به هیچ وجه نظر و سلیقه خودتون رو بهش تحمیل نکنید.
   میتونید مقاله کشف استعداد کودکان رو بخونید احتمالا کمکتون کنه.

 • ملیحه خلج
  4 مرداد 1400

  دختر من کلاس دومه و برای یکی از تمرین‌هاش که باید دور شکلها خط می کشید خط ها رو مستقیم نکشیده بود و توی کل صفحه کتابش رو خط خطی کرده بود. معلم مدرسه اش باهاش تند حرف زده بود و ازش خواسته بود خط ها رو پاک کنه و دوباره بکشه وقتی اومد خونه گفت این خط هایی که من کشیده بودم هم درست بودن اما فقط دراز بودن و مسئله نگفته بود خط ها دراز باشن یا کوتاه فقط گفته بود دور شکلهایی که به هم مربوطن خز بکشید.
  از اونروز خیلی تو ذوقش خورد و دلش نمیخواست بره مدرسه و بهونه می گرفت منم مجبور شدم مدرسه اش رو عوض کنم.

  • مهسا رحمانی
   4 مرداد 1400

   خب فوق العاده کار درستی کردید که مدرسه دخترتون رو عوض کردید چون این معلم علاوه بر اینکه خلاقیت دختر شما رو نمی‌دیده داشته منبع این خلاقیت رو کور می کرده. حتما مراقب رفتار و برخوردهایی که معلم با دخترتون داره باشید و هیچوقت اجازه ندید همچین معلمی به دخترتون تدریس کنه.
   پیشنهاد می‌کنم مقاله نقش معلم خصوصی در یادگیری رو بخونید احتمالا کمکتون کنه.

×
دانلود رایگان اپلیکیشن نمونه سوالات و گام به گام