استعداد مهم‌ تر است یا تلاش؟

0 3,797

یک سوال بزرگ همیشه در ذهن افراد در سنین مختلف از کودکی تا نوجوانی، جوانی و بزرگسالی تفاوت هوش و استعداد با تلاش بوده است. هر شخصی حداقل یک بار در زندگی خود این سوال به ذهنش خطور کرده است که استعداد مهم تر است یا تلاش؟ در واقع افراد به دنبال این جواب می‌گردند که احتمالاً برای موفقیت در مقاطع مختلف زندگی حتماً باید باهوش بود و در صورتیکه شخصی از ضریب هوش بالایی برخوردار نباشد قطعاً در زندگی موفق نخواهد شد. یا این که صرفاً تنها هوش و ذکاوت اهمیت ندارد و این تلاش، سخت کوشی و پشتکار است که باعث موفقیت افراد خواهد شد.برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله موفقیت تحصیلی و آداب رفتاری مراجعه کنید.

برای پاسخ به این سوالات باید بصورت منطقی و علمی به موضوع نگاه کرد و شاید حتی بررسی مثال های مختلف از زندگی افراد موفق و نامدار نیز می‌تواند به رسیدن به یک نتیجه منطقی و معقول کمک کند.

هوش یا استعداد (IQ) چیست؟

برای این که بفهمیم استعداد مهم‌ تر است یا تلاش؟ باید در ابتدا معنا و مفهوم علمی هوش را بدانیم. هوش یک توانایی ذهنی است که شامل قابلیت‌ها و توانایی‌های مختلف است. و بخش های مختلفی را اعم از:

 • توانایی استدلال
 • برنامه ریزی
 • حل مسئله
 • تفکر انتزاعی
 • استفاده از زبان و یادگیری

را شامل می‌شود. اصطلاح IQ معیار و ملاک بهره هوشی افراد مختلف است که در طول سالیان مختلف روانشناسان و متخصصان اعصاب روشها و آزمون‌های مختلفی را برای تعیین ضریب هوشی افراد معرفی کرده‌اند.

انواع تست هوش

تست ها و آزمون های هوش انواع مختلفی دارند که در سنین مختلف و مقاطع تحصیلی مختلف بسته به نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • تست هوش وکسلر
 • تست هوش استنفورد بینه
 • تست هوش ریون
 • تست هوش آدمک
 • تست هوش کتل
 • تست هوش گاردنر

از تست های شناسایی بهره هوشی معروف و شناخته شده هستند.

هوش هیجانی یا EQ

هوش هیجانی مفهوم دیگری از هوش است که به نام‌های هوش عاطفی یا هوش احساسی نیز شناخته می شود. این هوش به معنی شناخت و کنترل عواطف و هیجان های خود و دیگران است.

تفاوت IQ و EQ

IQ همان هوش عادی است که بیشتر مردم می‌شناسند. حتما شما هم افرادی را می‌شناسید که با اینکه هوش بالایی دارند ولی زندگی موفقی ندارند . اما این هوش هیجانی است که به شما کمک می‌کند روابط درستی انتخاب کنید و به اهداف و موقعیت‌های بهتری دست پیدا کنید. بیشترین موفقیت زمانی حاصل می‌شود که شما هر دو هوش را تقویت کنید هم IQ هم هوش هیجانی.

آیا افراد باهوش همیشه موفق ترند؟

آیا تا به حال در مورد ضریب هوشی اطرافیان خود از آنها سوال کرده اید؟ در نزدیکان خود (خانواده، دوستان و آشنایان) چند نفر را با ضریب هوشی بالایی می‌شناسید؟ آیا تمامی کسانی که بهره هوشی بالایی دارند موفق هستند؟ یا بر عکس آیا تمام افراد موفقی که می‌شناسید هوش بالایی دارند؟

کمی که فکر کنید و به این سوالات پاسخ دهید می‌بینید که پاسختان به این سوالات منفی است. کاملاً طبیعی است. پاسخ منطقی به این سوالات منفی است.

قطعاً و حتماً تمامی افراد باهوش در دنیا موفق نبوده‌اند و تمامی افراد موفق هم باهوش و با استعداد نبوده‌اند. اما نبوغ ذاتی هر فرد به او توانایی‌های ویژه‌ای می‌بخشد که می‌تواند باعث موفقیت او بشود.

استعداد مهم تر است یا تلاش؟هوش و استعداد شرط لازم است اما شرط کافی نیست…!!!

وقتی به معنی این جمله توجه کنید متوجه خواهید شد که هر شخصی دارای نبوغ ذاتی و استعداد شخصی می‌باشد اما این که این نبوغ و استعداد در مسیر درست قرار گیرد مهم است. طبیعتاً اگر استعداد فرد شناسایی نشود و اصطلاحاً شکوفا نگردد متأسفانه شخص از هوش خود بهره‌ای نخواهد برد.

اما برای پاسخ به این سوال که استعداد مهم‌تر است یا تلاش یک قدم دیگر جلو می‌رویم. هوش و استعداد شرط لازم است اما شرط کافی نیست. در واقع شما برای موفقیت حتماً نیاز به تلاش و سخت کوشی دارید.

«هرکسی یک نابغه است ولی اگر شما یک ماهی را در خصوص توانایی بالا رفتن از یک درخت قضاوت کنید آن ماهی تمام عمرش را با این باور زندگی خواهد کرد که یک احمق است.»

استعداد و سخت کوشی همراه با هم غوغا می‌کند

نبوغ و تلاش، استعداد و سخت کوشی مانند دو لبه یک قیچی هستند. زمانیکه با هم باشند کاربرد دارند. بدون هم هیچ کارایی ندارند. اگر شخصی در زمینه یادگیری موسیقی استعداد و نبوغ بالایی داشته باشد اما در طول زندگی هیچ تلاشی برای یادگیری نکند هیچ موفقیتی هم در این زمینه کسب نخواهد کرد. نمونه‌های این موضوع بسیار زیاد است و شاید بتوان صدها نفر شناخته شده در دنیا را نام برد که در کنار هوش و استعداد خود در یک زمینه با تلاش و ممارست بسیار توانسته‌اند موفق شوند.

نقش هوش در موفقیت تحصیلی

قطعاً بارها و بارها قضاوت عموم افراد جامعه را راجع به شاگرد اول های کلاس یا اصطلاحاً دانش آموزان زرنگ شنیده باشید. معمولاً عموم مردم کسانی که دانش آموزان خوبی هستند را به اسم افراد باهوش می‌شناسند. اما همه می‌دانیم که این موضوع درست نیست. موفقیت این دانش آموزان تنها نشان از باهوشی آنها نیست.

این دانش آموزان گرچه شاید خود به زبان نیاورند اما تلاش روزانه بسیار زیادی دارند تا بتوانند جزو دانش آموزان برتر باشند. بنابراین هوش نقش ابزار موفقیت را در زمینه های مختلف اعم از تحصیلی و … دارد. فاکتورهای دیگری در کنار استعداد و خلاقیت می‌توانند به موفقیت شما کمک کنند که مهترین آنها تلاش و سخت کوشی است.

کار نیکو کردن از پرکردن است

مطمئناً زمانی که ما در یک زمینه مدت ها کار و فعالیت می‌کنیم کاملاً به آن تسلط پیدا کرده و به قولی استاد می‌شویم. معنی این ضرب المثل معروف هم همین است. کار نیکو کردن از پرکردن است. شما در هر زمینه‌ای از جمله آموزش و تحصیل بخواهید موفق شوید نیاز به تلاش و پشتکار دارید.

حال پس از بررسی کامل موضوع به جواب سوالاتی که در ابتدا مطرح شد رسیده‌ایم. هوش بهتر است یا پشتکار؟ استعداد مهم‌ تر است یا تلاش؟

هردو، بله جواب این سوال این است که هردو در کنار هم ضامن موفقیت شما خواهد بود. شما در ابتدا نیاز به شناخت استعداد خود دارید. پس از شناخت استعداد و علاقه خود باید حرکت را آغاز کنید. تلاش کنید. خستگی ناپذیر باشید. از شکست خوردن نهراسید. مثبت نگر باشید و بجنگید، آنقدر بجنگید تا موفق شوید. موفقیت شما حتمی است.

آیا من آدم با استعدادی هستم؟ 🤔

همه ما انسان ها در یک یا چند ضمینه جزء با استعدادترین ها هستیم. 👨‍✈️

آدم های با استعداد نیاز به تلاش کردن ندارند؟ 😯

تلاش مهم ترین راه رسیدن به موفقیت است وقتی در ضمینه ای که استعدادش را دارید تلاش کنید موفقیت شما حتمی است. 👑

 

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.