استخدام معلم آموزش و پرورش + شرایط استخدامی

0 640

در این مقاله از مجله استادبانک به بررسی شرایط و چگونگی استخدام معلم آموزش و پرورش می‌پردازیم.

استادبانک وب‌سایتی است که می‌توانید در آن به عنوان معلم خصوصی ثبت‌نام نمایید و اقدام به جذب شاگردهای متعدد کنید و درآمد خود را افزایش دهید. لازم به ذکر است که ثبت‌نام در استادبانک کاملا رایگان است.

شرایط استخدام معلم آموزش و پرورش

برای معلم شدن شرایط نسبتا خاصی وجود دارد که برای استخدام باید حتما آن‌ها را داشته باشید. در ادامه مهم‌ترین شرایط را برای شما ذکر کرده‌ایم:

 1. داشتن تابعیت ایران

مشخص است که برای استخدام شدن به عنوان یک معلم باید تابعیت کشور ایران را داشته باشید.

 1. اعتقاد به دین اسلام

قانون بعدی این است که حتما به دین اسلام یا یکی از دین‌هایی که در قانون اساسی آورده شده است اعتقاد داشته باشید.

 1. اتمام دوره سربازی یا داشتن معافیت (برای آقایان)

آقایان برای استخدام باید حتما دوره سربازی را گذرانده باشند. معافیت از خدمت پزشکی نیز کار را برای استخدام کمی سخت می‌کند.

 1. دارا بودن سلامت جسمانی و روانی

این قانون تاثیر زیادی برای استخدام شما دارد.

 • توانایی و مهارت گفتار

شما باید بتوانید همه کلمات و جملات را دقیق و بدون لکنت زبان بیان کنید.

 • سلامت چشم

قدرت چشم شما برای استخدام حداقل باید 0.5 باشد. همچنین در صورتی که دارای انحراف دید باشید بعید است بتوانید استخدام شوید. برای تدریس در پایه دبستان یا تدریس در رشته هنر یا هر رشته‌ای که با طیف‌های نوری زیاد سر و کار دارد نداشتن کوررنگی ضروری است. (برای سایر رشته‌ها داشتن کوررنگی مشکلی نیست)

 • قدرت شنوایی

کم شنوایی فرد نباید بیشتر از 30 دسیبل باشد. اگر در شنیدن نقص دارید نمی‌توانید در آموزش و پرورش استخدام شوید.

 • نداشتن جراحت

یکی دیگر از قوانین نداشتن جراحت یا زخم ناشی از آتش‌سوزی یا هر نوع حادثه دیگری در قسمت‌های نمایانی بدن (مثل صورت،دست و…) است.

کمپین جذب اساتید جدید در استادبانک

استادبانک بزرگترین سایت تدریس خصوصی در ایران است که در بیش از 10 شهر کشور مثلِ تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و ... فعالیت دارد. با کلیک روی لینک زیر به صفحه ثبت نام اساتید وارد شوید

 ورود به صفحه ثبت نام اساتید استادبانک

 1. عدم اعتیاد به مواد مخدر

از دیگر قوانین استخدام معلم آموزش ‌و پرورش نداشتن اعتیاد به مواد مخدر است.

 1. نداشتن سابقه کیفری

سابقه کیفری نیز در استخدام یک معلم نقش اساسی ایفا می‌کند.

 1. نباید بازنشسته باشید

در حال حاضر اگر بازنشسته یکی از دستگاه‌های اجرایی بشاشید نمی‌توانید برای استخدام شدن درخواست دهید.

 1. نباید در دستگاه‌های اجرایی دیگر استخدام باشید

در هنگام آزمون اگر در شغل دیگری باشید مشکلی وجود ندارد اما در هنگام مصاحبه حضوری نباید در جای دیگری استخدام باشید.

داشتن حداقل سن 20 و حداکثر 25 برای دارندگان مدرک دیپلم، حداکثر سن 30 سال برای دارندگان مدرک فوق‌دیپلم، حداکثر سن 35 برای دارندگان مدرک لیسانس، حداکثر سن 40 برای دارندگان مدرک فوق‌لیسانس و حداکثر سن 45 برای مدرک دکتری.

آزمون استخدام معلم آموزش و پرورش به چگونه است؟

اگر شرایط بالا را دارا بودید با مراجعه به سایت استخدام معلم آموزش و پرورش به آدرس sanjesh.org می‌توانید در آزمون استخدامی ثبت‌نام نمایید.

اگر در آزمون موفق باشید باید به جلسه حضوری مصاحبه بروید. در صورت تایید بعد از آن باید برای دوره یک‌ساله مهارت‌آموزی شرکت کنید. شما تا دوره‌ای به طور موقتی فعالیت می‌کنید و بعد از گذشت زمان مشخصی قرارداد شما به رسمی و دائم تغییر پیدا می‌کند.

مزایا و معایب استخدام معلم آموزش و پرورش

به‌ طور کلی اگر کار تدریس را دوست دارید معلم شدن بهترین گزینه برای شما است. البته این شغل نیز مانند هر شغل دیگری مزایا و معایب خاص خودش را دارد.

حوصله داشته باشید

اول اینکه اگر شما می‌خواهید به عنوان یک معلم در آموزش و پرورش استخدام شوید باید خیلی حوصله داشته باشید. تصور کنید در یک کلاس 30 نفره هستید و باید به دانش آموزان تدریس کنید.

همان‌طور که می‌دانید مدیریت کلاس و دانش آموزان کار بسیار سختی است. به علاوه اگر نتوانید درس مربوطه را به‌خوبی تدریس کنید قطعا از کارتان برکنار خواهید شد. همچنین ممکن است مشکلات زیادی در حین تدریس برای شما پیش بیاید.

ارتباط با جوانان

یکی از مزیت‌های معلم شدن این است که شما همیشه با نسل جوان در ارتباط هستید دانش آموزان روحیه لطیف و جوان ‌تری دارند که این به شما به ‌عنوان یک معلم کمک می‌کند تا همیشه پرنشاط و سر زنده باشید.

محدودیت‌های اجتماعی

زمانی که شما به عنوان معلم فعالیت کنید دیگر نمی‌توانید در هرجایی و در هر جمعی حاضر شوید؛ زیرا شما به‌ عنوان الگو دانش آموزان قرار خواهید گرفت. به علاوه این قضیه بر روی نظر اولیا درباره شما تاثیر زیادی دارد.

ساعت کار پایین

همان‌طور که در جریان هستید شما لازم نیست در هفت روز هفته کامل کار کنید. شما می‌توانید در هفته تعداد ساعات مشخصی را کلاس بگیرید و آن‌ها را برگزار کنید. حتی اگر یک روز کامل هم بخواهید تدریس کنید نهایتا تا ساعت 2 بعد از ظهر سر کلاس خواهید بود.

مسئولیت‌پذیر باشید

مهم‌ترین مسئله‌ای که شغل معلمی را سخت می‌کند مسئولیت‌پذیری آن است. شما به عنوان یک معلم علاوه بر وظیفه آموزش، وظیفه پرورش و تربیت دانش آموزان را نیز بر عهده دارید.

از نظر آموزشی باید مباحث و دروس مختلف را برای دانش آموزان به‌ خوبی تدریس کنید تا متوجه موضوع شوند. این امر در نگاه اول ساده است اما به این توجه داشته باشید که اگر نتوانید کار خود را به خوبی انجام دهید ممکن است از کار برکنار شوید. همچنین باید روند تدریس را منطبق با هر کلاس عوض کنید.

از نظر پرورشی نیز باید بتوانید ارتباط خوبی با آن‌ها برقرار کنید تا تاثیر مثبتی داشته باشید.

از نظر شما شغل معلمی سخت است؟ چه چیزی از همه بیشتر برای سخت‌تر است؟

با تدریس خصوصی در استادبانک بیشتر آشنا شوید

استادبانک جزو برترین سایت‌های استخدام معلم خصوصی کشور است که با معرفی بهترین اساتید، انتخاب را برای دانش‌آموزان جویای کلاس خصوصی آسان می‌کند. معلمان در این سایت دیگر نگران تبلیغات نیستند، چون به راحتی به داوطلبان معرفی می‌شوند. همچنین کیفیت کلاس‌ آن‌ها به خودی خود تبلیغی قوی برایشان محسوب می‌شود.

یکی دیگر از چیزهایی که استخدام در استادبانک را از هر روش دیگری متمایز می‌کند، درصد پایین کارمزدی است که در قبال تبلیغات و تشکیل کلاس از معلم می‌گیرد. معلمان با ثبت نام در این سایت، با پرداخت 15 تا 20 درصد از درآمدشان، راهی مطمئن و کم خرج را برای تدریس انتخاب می‌کنند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.