آخرین اخبار تاثیر ویروس کرونا بر مدارس (بروزرسانی : چهارشنبه ۵ شهریور)

0 796

آخرینِ اخبار کرونا مربوط به مدارس و دانشگاه‌ها

 

جدیدترین اخبار کرونا در حوزه آموزش را از این بخش دنبال کنید. این صفحه مرتب بروزسانی شده و آخرین اخبار آموزش و پروش را در اختیار شما می‌گذارد.

 

تا چند ماهِ پیش کسی فکرش را هم نمی‌کرد که بلایی به نامِ کرونا یا کووید 19 از ووهانِ چین سر جهانیان نازل شود و ابعادِ مختلف زندگی انسان‌ها را تغییر دهد. کرونا با گسترش در سطح جهان نزدیک به 2.5 میلیون نفر را مبتلا کرد و متاسفانه جانِ بیشتر از 200.000 نفر را گرفت. به محض گسترش کروناویروس در جهان، بسیاری از کشورها مدارس و دانشگاه‌‌ها را تعطیل کردند. در کشور ما هم به منظور ایجادِ فاصله اجتماعی از همان اولین روزهای انتشار ویروس کرونا مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شدند تا فصل جدیدی در دفتر آموزش کشور باز شود. فصلی به نامِ آموزش مجازی.

در این صفحه آخرین اخبار کرونا مربوط به مدارس و دانشگاه‌ها را مشاهده می‌کنید:

 


5 شهریور: مدارس حق بازگشایی در وضعیت قرمز را ندارند

سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران اعلام کرد مدارس ما در صورتی که وضعیت منطقه‌ای قرمز باشد، حق بازگشایی را حتی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ندارند.

به گزارش خبرگزاری میزان، مسعود ثقفی به سوالی در خصوص امتناع خانواده‌ها برای ثبت نام فرزندانشان در مدارس و اینکه آیا احتمال به تعویق افتادن بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور پاسخ داد و گفت: نحوه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی آینده به این شکل است که اگر وضعیت قرمز در منطقه‌ای حاکم باشد، مدرسه به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: اگر وضعیت زرد به صورت کلاس نیمه‌حضوری و پاره وقت برای گروه‌های مختلف برگزار می‌شود و اگر وضعیت سفید باشد، بازگشایی مدارس شرایط خود را به صورت عادی طی خواهد کرد.

سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران تصریح کرد: با توجه به اینکه مدارس در شهر تهران اکنون از وضعیت قرمز برخوردارند، بازگشایی حضوری در مدارس وجود نخواهد داشت مگر اینکه شرایط تغییر کند.

وی ادامه داد: اگر شرایط به همین صورت ادامه پیدا کرد، رویه به همین صورت غیرمجازی ادامه پیدا خواهد کرد و خانواده‌ها می‌توانند به صورت مجازی فعالیت آموزشی فرزندان خود را پیاده کنند.

ثقفی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه آیا حضور دانش آموزان ممنوع است و اگر مدرسه غیرانتفاعی تصمیم به این کار گرفت، برنامه شما چیست گفت: در وضعیت قرمز نه اینکه ما حضور دانش آموزان را در مدرسه ممنوع کرده باشیم بلکه ستاد ملی مقابله با کرونا حضور دانش آموزان را در مدرسه برای وضعیت قرمز ممنوع کرده است وقتی ستاد ملی مقابله با کرونا چنین تصمیمی را بگیرد و یک چنین دستوری را می‌دهد، همه باید تابع این مساله باشیم و نمی‌توان شیوه و رویه جدیدی را در این خصوص اعلام کنیم.

وی ادامه داد: مدارس ما در صورتی که وضعیت منطقه‌ای قرمز باشد، به هیچ عنوان مجاز نیستند که دانش‌آموزان را به مدرسه بکشانند و حق بازگشایی مدارس را حتی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ندارند. با این وجود اگر وضعیت زرد باشد، مدارس با رعایت پروتکل‌ها به صورت محدود می‌توانند فعالیت کنند.

منبع: پانا


5 شهریور: تمدید مهلت ثبت سفارش کتاب‌های درسی؛ تا 10 شهریور

نشست ویدئویی کارگروه برنامه ریزی و نظارت بر فروش و توزیع کتاب‌های درسی سال تحصیلی 1400-1399 به صورت زنده با تشریح فرایندها از سوی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزار شد.

این نشست برای بررسی فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته در سطوح ستادی، استانی و منطقه‌ای در زمینه ثبت‌نام دانش‌آموزان در سناد مدرسه و ثبت سفارش کتاب‌های درسی تشکیل شد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به تقویم زمانی پیش‌بینی شده برای ارسال کتاب‌ها از مناطق و نواحی آموزشی سراسر به مدارس و توزیع بین دانش‌آموزان اعلام کرد: بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده مقرر بود از 25 مرداد تا 15 شهریور ماه، توزیع مواد آموزشی دانش‌آموزان تمامی پایه‌ها اعم از عادی و با نیازهای ویژه از سوی مدارس اجرا و به اتمام برسد.

ملکی ادامه داد: برای ارائه فرصت مجدد برای افراد جامانده، مهلت ثبت سفارش کتاب‌های درسی تا روز دوشنبه 10 شهریور ماه تمدید شده است.

منبع:  پانا


29 مرداد: بارگذاری لینک‌های «شبکه ملی رشد» در شبکه شاد

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری های آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه اکنون در حال افزایش ظرفیت شبکه و غنی سازی محتوا هستیم، درباره اقدامات انجام شده برای دانش آموزان مناطق محروم نیز عنوان کرد در تلاشیم برای برخی مناطق محروم با کمک نهادها، هدایایی را در قالب بسته های یادگیری و محتوای الکترونیکی تولید و عرضه کنیم تا اگر به اینترنت و ابزار هوشمند دسترسی ندارند بتوانند از آن استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، محمدابراهیم محمدی، با بیان اینکه شبکه ملی رشد برخلاف ماه های ابتدایی شیوع کرونا، جدی تر و با دست پرتری به میدان آمده و می تواند بخش زیادی از نیاز معلمان و دانش آموزان به محتوای آموزشی را برای سال تحصیلی جدید مرتفع کند اظهار کرد: یکی از مشکلات موجود زیرساخت شبکه ملی رشد است.

وی افزود: البته شبکه رشد نیاز معلمان را، که جامعه هدف اصلی هستند، پاسخ می‌دهد. همکاری و مشارکت با بخش های فنی با قوت دنبال می‌شود تا برخی دروس که در شبکه رشد بارگذاری می شوند لینکشان در بستر شبکه شاد باز شود و مشکل مصرف حجم ترافیک و غیره را برای مخاطبین نداشته باشیم.

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری های آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره روند تولید بسته های یادگیری گفت: حدود 2.5 ماه است که تولید بسته های یادگیری به طور جدی آغاز شده و تمام توان خود را بسیج کرده و روی تولید، پایش، طبقه بندی و نظم بخشی به محتواهای آموزشی متمرکز کرده ایم.

محمدی ادامه داد: امتیاز شبکه رشد این است که از پلتفرم و داشبورد منظمی برخوردار است و زمینه مطلوب استفاده از امکانات جانبی وجود دارد. همه آنچه معلم نیاز دارد اعم از کتاب، فایل های صوتی و آزمون های مختلف در شبکه رشد پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه اکنون در حال افزایش ظرفیت شبکه و غنی سازی محتوا هستیم، درباره اقدامات انجام شده برای دانش آموزان مناطق محروم نیز عنوان کرد: در تلاشیم برای برخی مناطق محروم با کمک نهادها، بسته هایی را تولید و عرضه کنیم تا اگر به اینترنت و ابزار هوشمند دسترسی ندارند بتوانند از آن استفاده کنند.

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری های آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزود: به دنبال آن هستیم که به کمک وزارتخانه هدایایی را در قالب بسته های یادگیری و محتوای الکترونیکی برای مناطق محروم تهیه و ارسال کنیم.

محمدی با بیان اینکه برای شش پایه ابتدایی، لوح فشرده آموزشی تهیه شده است گفت: هرساله لوح های فشرده به استان ها ارسال می شود و آنها آموزش کامل شش پایه را در اختیار دارند. از سال ۹۵ و ۹۴ به بعد لوح فشرده هم تولید و ارسال می شد که به احتمال زیاد امسال این الواح را نیز به صورت گسترده تری تکثیر می کنیم.

وی ضمن تاکید بر لزوم افزایش دانش مهارتی افر اد در دوران کرونا عنوان کرد: در باب هدایت گری خانواده ها، مشارکت در آموزش، استفاده از فرصت های به دست آمده در دوران تعطیلات مدارس و بهره مندی از سایر روش های آموزشی، مطالبی را در راستای افزایش دانش مهارتی معلمان، دانش آموزان، خانواده ها و مدیران مدارس در مجلات رشد معلم، رشد مدیریت مدرسه، رشد خانواده و … منتشر و برای آینده پیش بینی کرده ایم.

منبع: پانا


25 مرداد: توزیع کتاب درسی دانش‌آموزان از امروز

 از 20 مردادماه توزیع کتاب درسی دانش‌آموزان از منطقه به مدرسه انجام شده است و از امروز شنبه ۲۵ مردادماه کتاب‌ها در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

به گفته اسداله مرتضایی معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، 12 ماه تلاش برای چاپ و توزیع بیش از ۱۴۰ میلیون کتاب در سال تحصیلی صورت گرفت تا بتوانیم این کتاب‌ها را سر زمان مشخص به دست دانش‌آموزان برسانیم. تا 20 مردادماه ۱۲ میلیون دانش‌آموز ثبت سفارش کتاب‌های خود را در سامانه irtextbook.ir انجام دادند.

با توجه باقی ماندن حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار دانش‌آموز برای ثبت سفارش کتب درسی خود، ثبت سفارش کتاب‌ها تا ۳۱ مرداد تمدید شده است و این زمان، آخرین مهلت نام نویسی است.

در طول ماه‌های گذشته تلاش‌های بسیاری در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی انجام شد تا دانش‌آموزان با آرامش سال تحصیلی جدید را آغاز کنند. از 20 مردادماه توزیع کتاب درسی از منطقه به مدرسه انجام می‌شود و از امروز شنبه ۲۵ مردادماه کتاب‌ها در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

دانش‌آموزانی که در داخل کشور تحصیل می‌کنند از طریق سامانه ثبت کتاب‌های درسی، کتاب‌ها را دریافت می‌کنند، و دانش‌آموزان اتباع خارجی نیز با توجه به ثبت سفارشی که انجام داده‌اند در همان مدرسه محل تحصیل امکان دریافت کتاب‌های درسی خود را خواهند داشت.

به گفته مرتضایی هیچ هزینه‌ای به جز پرداخت هزینه کتاب از دانش‌آموز اخذ نخواهد شد چرا که کاغذ با یارانه دولتی بوده در نتیجه هزینه‌ها در ارزان‌ترین قیمت ممکن خواهد بود. کمترین این هزینه ۲۴ هزار تومان در دوره اول دبستان و بیشترین آن در دوره یازدهم با ۷۱ هزار تومان است.

منبع: خبرگزاری پانا


22 مرداد: تاریخ قطعی برگزاری کنکور سراسری مشخص شد.

ستاد کرونا پیشنهاد تعویق برگزاری کنکور سراسری را تصویب نکرد و بر این اساس کنکور در موعد مقرر قبلی و بدون تغییر برگزار می شود.

به گزارش شریان نیوز،امروز عصر موضوع تعیین تکلیف زمان برگزاری کنکور سراسری در ستاد ملی مدیریت کرونا مطرح شد و بر اساس اطلاعیه مشترک “وزرای علوم، تحقیقات وفناوری” و “بهداشت، درمان و آموزش پزشکی”، اعضای ستاد با هر گونه تغییر در زمان برگزاری کنکور سراسری مخالفت کردند.

بر اساس بیانیه مشترک وزرای علوم و بهداشت به دنبال این جلسه، بنا شد تا آزمون سراسری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در روزهای ۲۹، ۳۰، ۳۱ مرداد و یکم شهریور برگزار شود.

منبع: خبربان


21 مرداد: زمان پیشنهادی جدید برای برگزاری کنکور

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه مسئولان وزارت علوم پیشنهاد دادند که کنکور اواخر شهریورماه برگزار شود، گفت: این پیشنهاد بعد از بررسی و تصویب در ستاد ملی مقابله با کرونا، ابلاغ خواهد شد.

دکتر سعید نمکی به تشریح جزئیات جلسه عصر دوشنبه وزارت بهداشت با مسئولان وزارت علوم و نمایندگان مجلس درخصوص برگزاری آزمون سراسری پرداخت و گفت:

امروز جلسه ای با حضور نمایندگان مجلس، روسای دو کمیسیون آموزش و بهداشت مجلس و همچنین وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور برگزار کردیم.

وی در ادامه تصریح کرد: ما در این جلسه درخواست اجرای پروتکل های سختگیرانه بهداشتی را برای حفاظت از فرزندان این سرزمین که آینده سازان این کشور هستند را ابلاغ کردیم و این پروتکل ها مقداری سختگیرانه تر از پروتکل های ابلاغی آزمون های دکتری و کارشناسی ارشد بود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: بعد از ابلاغ پروتکل های سختگیرانه بهداشتی، از سوی مسئولان برگزار کننده اعلام شد که برای اجرای پروتکل ها و صیانت از برگزاری یک کنکور سالم و درست از نظر امنیت کنکور ضروری است ما زمان بیشتری برای اجرای این پروتکل ها داشته باشیم و یا اینکه پروتکل ها در سطح پایین یعنی آزمون دکتری و کارشناسی ارشد برگردیم که ما و نمایندگان مجلس اعلام کردیم نمی توانیم سطح اجرای این پروتکل ها را کاهش بدهیم چراکه داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت می کنند در مقایسه با افرادی که در کنکور ارشد و دکتری شرکت کردند در سن پایین و عدم آگاهی کافی قرار دارند. بنابراین این سختگیری الزامی است و حداقل ما باید فاصله گذاری اجتماعی را بیشتر از قبل اجرا کنیم.

دکتر نمکی تاکید کرد: مسئولان وزارت علوم تاکید کردند که در این فرصت محدود امکان اجرای پروتکل های جدید وجود ندارد و پیشنهاد داشتند این آزمون در اواخر شهریورماه برگزار شود. در نهایت نتیجه جلسه نیز این شد که اگر مسئولان برگزاری کنکور نمی توانند این پروتکل ها را اجرایی کنند این زمان به آنها داده شود تا این پروتکل ها را اجرایی کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: قرار شد پیشنهاد تعویق یک ماهه برگزاری کنکور در ستاد مقابله با کرونا مطرح شود و بعد از تصویب نتیجه نهایی را ابلاغ خواهیم کرد.

منبع: همشهری آنلاین 


21 مرداد: افزایش احتمال لو رفتن سئوالات کنکور درصورت اجرای پروتکل‌های جدید وزارت بهداشت

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در صورتی که می‌خواستیم موارد موردنظر وزارت بهداشت را اجرایی کنیم، اتفاقی می‌افتاد که خط قرمز ما بود و آن این بود که حتی در صورت تامین فضای کافی و ایجاد فاصله دو متری بین داوطلبان، باید سوالات کنکور به ۳۹۰ شهر ارسال می‌شد و در آنجا بر اساس فاصله‌گذاری جدید پلمب سوالات باز می‌شد و دفترچه‌ها مجددا مرتب می‌شدند که در این صورت احتمال لو رفتن سئوالات کنکور افزایش می‌یافت.

دکتر ابراهیم خدایی ادامه داد: طی چند روز گذشته پروتکل های بهداشتی تغییر کرد و وزارت بهداشت برای برگزاری کنکور سراسری دو شرط گذاشت. این در حالی بود که سازمان سنجش بسته بندی سوالات کنکور را تمام کرده بود و در مرحله  ارسال آن به استان ها و شهرهای محل برگزاری کنکور براساس پروتکل های کارشناسی ارشد بود.

رئیس سازمان سنجش درخصوص شروط وزارت بهداشت برای برگزاری کنکور سراسری گفت: اولین شرط وزارت بهداشت این بود که فاصله صندلی ها باید به دو متر افزایش یابد که امکان فراهم کردن فضای با این شرایط برای ما مقدور نبود. شرط دوم وزارت بهداشت این بود که در استان های گرمسیری سالن ها باید سطح اشغال ۲۰ درصدی داشته باشند، که این مورد نیز با توجه به ظرفیت مراکز برگزاری کنکور برای ما مقدور نبود.

خدایی با بیان اینکه در این جلسه نظر سازمان سنجش این بود که  اگر پروتکل های بهداشتی همان پروتکل های آزمون ارشد که سوالات کنکور نیز براساس آن بسته بندی شده است، باشد و امکان فاصله گذاری تا دو متری بین صندلی ها تا حد مقدور فراهم باشد، امکان برگزاری کنکور  وجود دارد که وزیر بهداشت با این امر موافقت نکرد.

وی ادامه داد: در صورتی که می خواستیم موارد مورد نظر وزارت بهداشت را اجرایی کنیم، اتفاقی می افتاد که خط قرمز ما بود و آن این بود که حتی در صورت تامین فضای کافی و ایجاد فاصله دو متری بین داوطلبان باید سوالات کنکور به ۳۹۰ شهر ارسال می شد و در آنجا بر اساس فاصله گذاری جدید پلمب سوالات باز می شد و دفترچه ها مجددا مرتب می شدند که در این صورت احتمال لو رفتن سوالات کنکور افزایش می یافت.

وی گفت: در این شرایط سازمان سنجش نمی تواند از معیارهای خود کوتاه بیاید. بنابراین درخواست کردیم یا پروتکل های کنکور سراسری هم مانند آزمون ارشد باشد. یا سازمان سنجش با شرایط جدید وزارت بهداشت نمی تواند کنکور را در موعد مقرر برگزار کند و این موضوع طی نامه ای به استحضار دکتر غلامی وزیر علوم نیز رسید و اعلام کردم که حفاظت آزمون و لو رفتن سوالات را تضمین نمی کنم.لذا پیشنهاد کردیم ازمون سراسری با این وضعیت قابل برگزاری نیست و باید به تعویق بیفتد.

منبع: همشهری آنلاین


21 مرداد: مهلت ثبت سفارش کتب درسی تمدید شد

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از تمدید مهلت ثبت سفارش کتاب‌های درسی تا 31 مرداد ماه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، اسدالله مرتضایی در خصوص زمان ثبت سفارش کتاب‌های درسی اظهار کرد که مهلت ثبت سفارش کتاب‌های درسی دانش‌آموزان سال تحصیلی 1399 – 1400 برای تمامی دوره‌های تحصیلی تا 31 مردادماه تمدید شد. (ثبت سفارش فردی و گروهی پایه‌های ورودی مقاطع تحصیلی نظیر آمادگی مقدماتی پیش دبستانی استثنایی، پایه‌های اول، هفتم و دهم دانش‌آموزان عادی و استثنایی از تاریخ 1399/4/08 شروع و تا تاریخ 1399/05/20 ادامه داشت که تمدید شد).

وی تأکید کرد دانش‌آموزانی که تاکنون اقدام به ثبت سفارش کتاب درسی نکرده‌اند می‌توانند از طریق سامانه irtextbook.ir نسبت به ثبت سفارش اقدام کنند.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در خصوص اصلاح سفارش کتاب‌های درسی سفارش داده شده در سامانه ادامه داد افرادی که به دلیل تکرار پایه، تغییر رشته یا محل تحصیل یا زندگی نیاز به اصلاح سفارش کتاب‌های درسی دارند از 4 مرداد تا 2 شهریور ماه می‌توانند اقدام به اصلاح ثبت سفارش کتاب‌های درسی خود کنند.

مرتضایی در خصوص تقویم زمانی توزیع کتاب‌های درسی از منطقه به مدرسه گفت که توزیع کتاب‌های درسی تمامی دوره‌های تحصیلی از منطقه به مدرسه در بازه زمانی 20 مرداد تا 14 شهریور ماه صورت خواهد پذیرفت.

وی همچنین در خصوص توزیع کتاب‌های درسی از مدارس به دانش‌آموزان بیان کرد با توجه به اینکه در سال تحصیلی آینده تمامی کتاب‌های درسی دوره‌های تحصیلی از سوی مدارس به دانش‌آموزان توزیع خواهد شد، بر اساس تقویم زمانی مقرر است با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی توزیع کتاب‌های درسی دوره اول متوسطه از تاریخ 25 مرداد ماه شروع و سایر مقاطع تحصیلی اعم از عادی و استثنایی از 10 شهریور ماه شروع و تا 15 شهریور ماه به اتمام برسد.

به گزارش پانا، انتظار می‌رود با توجه به فرصت باقی مانده، تمامی دانش‌آموزان در اسرع وقت نسبت به ثبت نام و ثبت سفارش کتاب درسی اقدام کنند تا کتاب درسی به موقع در اختیار آنها قرار گیرد.

منبع: پانا


20 مرداد: فرصت دانش آموزان پایه اول، هفتم و دهم برای ثبت نام کتاب درسی تا آخر امروز

ثبت سفارش فردی و گروهی کتب درسی پایه های ورودی مقاطع تحصیلی نظیر آمادگی مقدماتی (پیش دبستانی استثنایی)، پایه های اول، هفتم و دهم دانش آموزان عادی و استثنایی که از هشتم تیرماه شروع شده بود امروز دوشنبه، بیستم مرداد ماه به پایان می رسد.

 

علاوه بر این، توزیع کتاب های درسی تمامی دوره های تحصیلی از منطقه به مدرسه در بازه زمانی ۲۰ مرداد تا ۱۴ شهریورماه صورت خواهد پذیرفت.
همچنین بر اساس تقویم زمانی اصلاح شده ثبت سفارش و توزیع کتب درسی، بازماندگان ثبت سفارش میان پایه نیز تا امروز بیستم مرداد ماه مهلت داشتند که به سامانه مربوطه مراجعه و به صورت فردی یا گروهی اقدام به ثبت سفارش کتاب های درسی کنند.
همچنین از چهارم مرداد مهلتی تعیین شد تا افرادی که به دلیل تکرار پایه، تغییر رشته یا محل تحصیل یا زندگی نیاز به اصلاح سفارش کتاب های درسی دارند نسبت به اصلاح ثبت سفارش های خود اقدام کنند. این مهلت تا دوم شهریور برقرار است.
وزارت آموزش و پرورش از دانش آموزان خواسته است با توجه به فرصت باقی مانده، در اسرع وقت نسبت به ثبت نام و ثبت سفارش کتاب درسی اقدام کنند تا کتاب درسی به موقع در اختیار آنها قرار گیرد.

منبع: آفتاب


19 مرداد: جزئیات امتحانات دانش‌آموزان اعلام شد

 رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش درباره جزئیات برنامه امتحانی شهریورماه دانش‌آموزان توضیحاتی داد.

خسرو ساکی در گفت‌وگوی تلفنی با شبکه خبر به جزئیات برنامه امتحانی شهریور ماه دانش‌آموزان اشاره کرد که این امتحانات از ۲۲ مرداد تا ۱۳ شهریورماه امتحانات شهریورماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزانی که غیبت موجه داشته‌اند و در امتحان شرکت نکرده‌اند می‌توانند با مسئولیت معلم و مدرسه به شکل غیر حضوری امتحان دهند گفت: «به تعبیر دیگر معلم و مدرسه با تصمیم‌گیری خود می‌توانند به صورت مجازی، آزمون‌های کتاب باز، آنلاین و… امتحان بگیرند. پایه هفتم، هشتم، دهم و یازدهم می‌توانند این شیوه مجازی را در نظر داشته باشد. البته که امتحان پایه دوازدهم به صورت حضوری برگزار خواهد شد.»

ساکی در ادامه با اشاره به اینکه امتحانات پایه نهم به صورت حضوری برگزار می‌شود افزود که امتحانات پایه دوازدهم، سوم متوسطه و پیش دانشگاهی به صورت گروهی و با برنامه یکسان در سراسر کشور همزمان و امتحانات حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی از طرف وزارت بهداشت برگزار خواهد شد. ۱۶ سوال طراحی می‌شود که دانش‌آموزان ملزم به پاسخگویی به آن هستند و ۴ سوال دیگر هم وجود دارد که دانش‌آموزان به صورت اختیاری می‌توانند به آن پاسخ دهند.

به گفته رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش جدول طراحی سوالات در پرتال مرکز سنجش آموزش و پرورش قرار دارد و دانش‌آموزانی که نیاز دارند از کم و کیف سوالات اطلاعات پیدا کنند می‌توانند به پرتال سازمان مراجعه کنند تا اطلاعات کافی دریافت کنند.

وی در پایان به آزمون دانش‌آموزان متقاضی جهش تحصیلی اشاره کرد و گفت: «متقاضیان جهش تحصیلی می‌توانند با ضوابط مربوط به واحد آموزشی اقدام کنند و سپس آزمون حضوری بدهند. این آزمون از ۲۲ مرداد تا ۱۳ شهریور ماه خواهد بود. جهش تحصیلی هم در دوره ابتدایی و هم در متوسطه اول امکان پذیر است و فقط این پایه‌ها می‌توانند برای جهش تحصیلی اقدام کنند.»

منبع: پانا


19 مرداد: نحوه بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریورماه تشریح شد

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی آموزش و پرورش با اشاره به بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریورماه اعلام کرد نحوه بازگشایی مدارس و حضور دانش‌آموزان براساس وضعیت شیوع بیماری کرونا خواهد بود.

محمد محسن بیگی در برنامه صبح و گفت‌وگو رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: «بازگشایی مدارس یکی از موضوعات مهمی است که از پایان خردادماه در جلسات مختلف آموزش و پرورش مورد بحث و بررسی قرار گرفت و این موضوع دغدغه اصلی سیستم بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و خانواده‌ها است. مدارس از ۱۵ شهریورماه بازگشایی خواهند شد اما نحوه بازگشایی براساس وضعیت استان، شهرستان، منطقه و مدرسه براساس شیوع بیماری کرونا است.»

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: «در مناطق سفید و مناطقی که امکان بازگشایی وجود داشته باشد مدارس بازگشایی می‌شوند که در این مدارس رعایت فاصله اجتماعی و حداقل تراکم مورد توجه خواهد بود. در این روش دانش‌آموزان و معلمانی که دارای بیماری خاص هستند از حضور در مدرسه معاف هستند. همچنین در مناطقی که نتوانیم تراکم را کنترل کنیم آموزش مجازی خواهد بود.»

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی آموزش و پرورش اظهار کرد: «در برخی مناطق که به عنوان مناطق زرد شناخته می‌شوند سناریوی حضور دانش‌آموزان در مدارس به صورت تلفیقی خواهد بود که در این سناریو روش حضوری و مجازی دنبال می‌شود. در مناطق قرمز نیز آموزش به صورت کامل مجازی خواهد بود.»

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان مناطق خاص و محروم از ابزارهای لازم آموزش مجازی بهره‎‌مند نیستند، گفت: «باید دولت برای رفع این مشکل چاره‌ای بیاندیشد. اکنون در شرایط ویژه قرار داریم چراکه بیماری کرونا بدون پیش بینی در تمامی کشورها گسترش پیدا کرد.»

محسن بیگی اضافه کرد: «بیماری کرونا دارای یک شرایط متغیر است بنابراین ما شاهد آن هستیم که وضعیت شیوع بیماری در مناطق مختلف درحال تغییر است بنابراین ناچار به برنامه ریزی‌های سیال هستیم تا حداقل خسارت را داشته باشیم. ورود صداوسیما به آموزش دانش‌آموزان موجب شد که برخی از مشکلات آموزش مجازی برطرف شود.»

منبع: پانا


14 مرداد: اعلام زمان قطعی کنکور با جزئیات

جلسه بررسی نحوه برگزاری کنکور سراسری با حضور وزرای بهداشت و علوم، رؤسای کمیسیون های بهداشت و آموزش مجلس و جمعی از نمایندگان مجلس در وزارت بهداشت برگزار شد.

سعید نمکی وزیر بهداشت در هنگام خروج از این جلسه گفت: بزرگترین دغدغه ما سلامت مردم بود، همه فرزندان ایران را فرزند خودمان می‌دانیم، جلسه مفصلی بود و مسائل زیادی بررسی شد و موارد بررسی شده مورد وفاق همگان قرار گرفت.

وی ادامه داد: حاصل این گفت‌وگو و بحث چند ساعته این شد که کمیته‌ای با حضور روسای کمیسیون‌ها تشکیل شود و در کنار همکاران من در وزارت بهداشت و وزارت علوم و تحقیقات و سازمان سنجش پروتکل‌ها مرور شوند و پروتکل‌ها با سختگیری بیشتری نسبت به آزمون دکتری تدوین شوند. وزیر بهداشت گفت:‌ در سه مرحله نقل و انتقال داوطلبان به داخل حوزه امتحانی، ورود و خروج با سختگیری انجام شود و در مناطق مختلف پروتکل‌ها تغییر کند.

نمکی خاطرنشان کرد: قرار شد فاصله‌گذاری 2 متری رعایت شود، ماسک برای داوطلبان تامین شود و تنها از 20 درصد فضای مکان‌های برگزاری آزمون استفاده شود.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شد ناظرینی با اشتراک سازمان بسیج و سازمان‌های مردم نهاد بر برگزاری کنکور نظارت داشته باشند.

وزیر بهداشت گفت: نهایتا تصمیم به برگزاری کنکور در تاریخ مقرر 31 مرداد گرفته شد تا داوطلبان از اضطراب خارج شوند. نمکی افزود: نظارت‌های قوی بر اجرای پروتکل‌ها خواهیم داشت تا حتی یک نفر هم به کرونا مبتلا نشود.

وی عنوان کرد: مقرر شد بازنگری درخصوص کنکور سراسری صورت گیرد و رشته‌هایی که داوطلبین کمتری دارد تلاش می‌شود تا بار آنها را تا روز کنکور از دوش تعداد شرکت‌کننده‌ها کم کنیم. وزیر بهداشت تاکید کرد: در رابطه با احتمال حذف کنکور در سال‌های آتی قرار شد تصمیم منطقی صورت گیرد و به آن موضوع نیز پرداخته شود، امیدواریم همانطور که در کشور تصمیمات بزرگی گرفتیم کنکور نیز به بهترین نحو ممکن برگزار شود.

منبع: خبربان


13 مرداد: برنامه‌های مدرسه تابستانی ایران در روز دوشنبه 13 مرداد از شبکه‌ آموزش

جدول زمانی پخش برنامه‌های درسی دانش‌آموزان در قالب مدرسه تابستانی ایران در روز دوشنبه 13 مرداد از طریق شبکه‌ آموزش اعلام شد.

برنامه تلویزیونی آموزش مکمل مدرسه تابستانی ایران برای مقاطع مختلف تحصیلی که از طریق شبکه‌ آموزش در روز دوشنبه 13 مرداد پخش می‌شود به شرح زیر است:

ابتدایی: (از بازی تا مهارت)

ساعت ١١ تا١١:٣٠آموزش مربیان پیش دبستانی( موضوع: شکوفایی فطرت و هویت)
ساعت ١١:٣٠ تا١٢ ایستگاه تثبیت یادگیری(علوم تجربی پایه پنجم)
ساعت ١٢تا١٢:٣٠ ایستگاه تثبیت یادگیری(علوم تجربی پایه ششم)

متوسطه اول:
(آموزش تکمیلی)

ساعت ١۴:٣٠ تا ١۵:٠٠ موضوع: دست سازه های ریاضی
ساعت ١۵:٠٠ تا ١۵:٣٠ مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی

متوسطه دوم :

ساعت ١۵:٣٠ تا ١۶:٠٠ درس ریاضی ( احتمال شرطی) مرور و جمع بندی کنکور سراسری
ساعت ١۶:٠٠ تا ١۶:٣٠ درس عربی کلیه رشته ها صورت سوالات کنکور (قسمت ۲)
ساعت ١۶:٣٠ تا ١٧:٠٠ مرور شیمی آلی پایه ١٢ رشته ریاضی فیزیک و علوم تجربی


12 مرداد: تصمیم گیری درباره زمان برگزاری کنکور به فردا موکول شد

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت که در جلسه امروز کمیسیون آموزش تصمیمی درباره زمان برگزاری کنکور گرفته نشد و در نهایت مقرر شد فردا کارگروهی به بررسی این موضوع بپردازد.

به گزارش ایسنا، احمدحسین فلاحی در توضیح جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: کمیسیون آموزش در جلسه ای با حضور وزرای علوم، بهداشت و درمان و ورزش و جوانان و رئیس سازمان سنجش به بررسی ساز و کارهای برگزاری کنکور پرداخت؛ جلسه که بیش از سه ساعت به طول انجامید.

وی افزود: در این جلسه وزیر بهداشت توضیح داد که در کنکور دکتری ۸۵ تا ۹۰ درصد پروتکل ها رعایت شده است که این آمار بر اساس بررسی بازرسان وزارت بهداشت به دست آمده است. البته باید دقت بیشتری درباره نحوه برگزاری آزمون ارشد صورت گیرد تا امکان برگزاری آن وجود داشته باشد.

وی افزود: وزیر بهداشت گفت که بازرسانی برای نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در نظر گرفته، او از مسئولان برگزاری کنکور خواست که قاطعانه درباره نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی تصمیم گیری کنند و با تردید حرف نزنند، این را هم لحاظ کنند که در آینده شرایط از لحاظ شیوع کرونا بهتر نشده و ممکن است در فصل پاییز با بروز آنفلوآنزا وضعیت بدتر هم شود. لذا تاکید وزارت بهداشت بر این بود که در وهله اول برگزاری کنکور منوط بر رعایت پروتکل های بهداشتی است، پس یا باید کنکور برگزار شده یا اینکه کلا لغو شود و بحث تعویق را دنبال نکرد؛ چون در آینده شرایط بهتری را نخواهیم داشت.

فلاحی افزود: وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش هم بر برگزاری کنکور مصر بودند. وزیر ورزش هم توضیح داد که کل ورزشگاه ها را در اختیار وزارت علوم برای برگزاری کنکور قرار می دهد و از NGOها هم کمک می گیرد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در جمع بندی گفت: در نهایت بعد از بحث و بررسی های صورت گرفته هیچ تصمیمی درباره زمان و نحوه برگزاری کنکور گرفته نشد، قرار شد فردا جلسه و کارگروهی تخصصی با حضور وزرای بهداشت و علوم و یا نمایندگانی از این دو وزیر و همچنین نمایندگان موافق و مخالف دو کمیسیون بهداشت و آموزش برگزار شده و تصمیم گیری صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا 


11 مرداد: تعطیلی مدارس در روز پنج‌شنبه ها منتفی شد

محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با اشاره به اینکه به مسئولیت خطیر خود برای سال تحصیلی آینده آگاه هستیم، بیان کرد: رسالت آموزش و پرورش قابل تعطیلی نیست و در شرایطی که برای حفظ سلامت دانش آموزان نمی توانستیم مدارس را دایر کنیم کلاس مجازی برپا شد.

او ادامه داد: سال تحصیلی آینده را زودتر آغاز می کنیم تا کاستی های سال قبل را جبران کنیم همچنین اگر در روزهای بعد بحران شدت گرفت و بخواهیم کار را در فضای مجازی انجام دهیم فرصت کافی داشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه کیفیت شروع سال تحصیلی مبتنی بر کلاس حضوری، نیمه حضوری و غیرحضوری قابل تغییر است، اظهار کرد: زمان شروع کلاس های درس به هیچ وجه تغییر نمی‌کند.

۴۰ درصد مدارس امکان فاصله گذاری اجتماعی را دارند

او با اشاره به اینکه در حدود ۴۰ درصد مدارس امکان فاصله گذاری اجتماعی را دارند، اظهار کرد: در این مدارس کلاس‌ها برگزار می‌شود، اما در مدارس با جمعیت بالا گروهی از دانش آموزان در روز‌های زوج و گروهی دیگر در روز‌های فرد می‌آیند به این منظور تعطیلی پنج شنبه‌ها در این نوع مدارس منتفی است؛ در این مدارس بخشی از دانش آموزان که روزهای فرد برای آموزش حضوری آمدند ادامه همان درس را در روز بعدی به طور مجازی آموزش می‌بینند و بالعکس.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه در شرایطی که وضعیت سفید باشد مدارس مانند گذشته برقرار است، گفت: هنوز قطعیتی برای آینده نداریم به همین دلیل برنامه منعطف و ترکیبی را برای سازگاری با تمام شرایط در نظر گرفتیم.

متناسب با شرایط هر استان برای بازگشایی‌ها اقدام می شود

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: درصدی از معلمان از یک منطقه به منطقه یا حتی یک شهر به شهر دیگر جابجا می‌شوند؛ بنابراین متناسب با شرایط هر استان برای بازگشایی اقدام خواهد شد.

او با اشاره به اینکه در ایام شیوع کرونا هیچ مدرسه دولتی کلاس حضوری نداشت، بیان کرد: ممکن است در برخی مدارس غیردولتی به دلیل بی اطلاعی از قوانین کلاس‌های حضوری برگزار شده باشد که تذکر دادیم و در صورت تکرار شورای نظارت بر مدارس سیاست‌های تنبیهی را حتی تا لغو امتیاز مدرسه در نظر می‌گیرد؛ وقتی مقام معظم رهبری با صراحت بر لزوم رعایت پروتکل‌ها بهداشتی تاکید دارند بنابراین کسی نباید تخطی کند.

منبع: خبرگزاری پو


11 مرداد: راه‌اندازی مدرسه مجازی ایرانیان

 قائم مقام وزیر در امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور اعلام کرد طبق آمار یونسکو، 40 درصد دانش‌آموزان دنیا از آموزش‌های تلویزیونی بهره مند شدند و 50 درصد جمعیت دانش‌آموزی جهان به کامپیوتر دسترسی ندارند. از طرفی 706 میلیون یعنی 43 درصد به اینترنت دسترسی ندارند. همچنین 56 میلیون تحت پوشش شبکه موبایلی نیستند. بنابراین شرایط دنیا شرایطی نبود که همه از طریق پلتفرم‌ها آموزش ببینند.

غلامرضا کریمی، رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر شبکه آموزش درباره آموزش و کرونا گفت که کرونا، شاید عظیم ترین و گسترده ترین تاثیر را بر نظام آموزشی جهان از زمان آغاز نظام آموزشی رسمی گذاشته است.

وی افزود: «حتی در زمان جنگ جهانی اول و دوم که کشورهایی درگیر جنگ بوده‌اند تاثیر آن بر آموزش تا این حد نبوده است. اما این موضوع کرونا 91 درصد یادگیرندگان دنیا یعنی یک میلیارد و 573 میلیون دانش‌آموز و دانشجو را خارج از مدرسه نگه داشت.»

کریمی با بیان اینکه از 191 کشور دنیا بیشتر از 80 کشور نتوانسته‌اند مدارس را بازگشایی کنند گفت: «مثلا در ایران یه مدت محدود یک ماه مدارس را بازگشایی کردیم اما حدود یک تا دو درصد بچه‌ها برای رفع اشکال به مدرسه رفتند.»

وی ادامه داد: «چون از قبل هم دچار مشکل کمبود معلم بودیم بسترهای آموزش مجازی فراهم شده بود اما امسال مدرسه مجازی ایرانیان راه‌اندازی کردیم که برای تمام پایه‌ها آموزش‌ها ارائه شود تا حتی اگر معلم تخصصی نداریم بتوانیم مباحث درسی را پوشش دهیم.»

به گفته کریمی هرایرانی خارج از کشور در هرنقطه از دنیا حتی اگر در مدرسه خارجی درس بخواند می‌تواند با گذراندن پنج درس در مدرسه مجازی، مدرک نظام جمهوری اسلامی را هم دریافت کند.

اگر وضعیت سفید باشد در شرایط عادی، حداقل شش ساعت آموزش‌ها مجازی می‌شوند

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه حتی اگر کرونا در چندماه آینده تمام شود آموزش دیجیتالی به یکی از ارکان آموزش تبدیل شده و دیگر امکان بازگشت به دوره قبلی وجود ندارد گفت: «در آموزش و پرورش جمهوری اسلامی به جد دنبال آن هستیم حتی اگر وضعیت سفید باشد حتما آموزش مجازی را در دستور قرار دهیم و شورای عالی در حال بررسی است تا مصوبه‌ای داشته باشد که حتی اگر وضعیت سفید باشد در شرایط عادی، حداقل شش ساعت آموزش‌ها مجازی شوند.»

وی ادامه داد: «نکته بعدی این است که کیفیت آموزش از دست نرود. کرونا به زودی نخواهد رفت و لذا باید به کیفیت آموزش توجه کنیم چون ممکن است تعدادی از مدرسه بریده شوند و دیگر به مدرسه برنگردند.»

منبع: خبرگزاری پانا 


11 مرداد: آغاز ثبت سفارش کتب درسی جاماندگان میان پایه از امروز

دانش‌آموزان میان پایه که در مهلت زمانی مقرر از ثبت سفارش کتاب‌های درسی جا مانده‌اند، می‌توانند از امروز شنبه 11 تا 20 مرداد ماه به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی مراجعه و به صورت فردی یا گروهی اقدام به ثبت سفارش کتاب‌های درسی کنند‌.

با توجه به شیوع بیماری کووید 19 در کشور و همچنین تأکید وزیر آموزش و پرورش و لزوم برنامه‌ریزی و اتخاذ تدابیر لازم برای شروع سال تحصیلی 1400-1399 از 15 شهریور ماه، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تصمیم گرفته است تقویم زمانی سفارش و توزیع کتاب‌های درسی که قبلاً طی شیوه‌نامه مستند سازی شده به استان‌ها ابلاغ شده بود را تغییر دهد.

بر این اساس مقرر شد ثبت سفارش فردی و گروهی پایه‌های ورودی مقاطع تحصیلی نظیر آمادگی مقدماتی (پیش دبستانی استثنایی)، پایه‌های اول، هفتم و دهم دانش‌آموزان عادی و استثنایی از ۸ تیرماه شروع و تا ۲۰ مردادماه ادامه یابد.

در خصوص دانش‌آموزان میان پایه که در مهلت زمانی مقرر از ثبت سفارش کتاب‌های درسی جا مانده‌اند، می‌توانند از امروز شنبه 11 تا 20 مرداد ماه به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی مراجعه و به صورت فردی یا گروهی اقدام به ثبت سفارش کتاب‌های درسی کنند‌.

با توجه به اینکه در سال تحصیلی آینده تمامی کتاب‌های درسی دوره‌های تحصیلی از سوی مدارس به دانش‌آموزان توزیع خواهد شد، بر اساس تقویم زمانی مقرر است با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی توزیع کتاب‌های درسی دوره اول متوسطه از 25 مرداد ماه شروع و سایر مقاطع تحصیلی اعم از عادی و استثنایی از 10 شهریور ماه شروع و تا 15 شهریور ماه به اتمام برسد.

انتظار می‌رود با توجه به فرصت باقی مانده، تمامی دانش‌آموزان در اسرع وقت نسبت به ثبت نام و ثبت سفارش کتاب درسی اقدام کنند.

منبع: خبرگزاری پانا 


8 مرداد: ساعت و زمان آزمون ورودی مدارس سمپاد نهم و دهم مردادماه

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان از دریافت مجوز برای برگزاری آزمون ورودی مدارس سمپاد خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپروش، آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان روزهای نهم و دهم مردادماه برگزار می‌شود.
بر اساس این گزارش آزمون ورودی پایه هفتم روز پنجشنبه نهم مردادماه از ساعت 9 صبح و در محل حوزه‌های از پیش تعیین‌ شده برگزار خواهد شد، همچنین آزمون ورودی پایه دهم روز جمعه دهم مردادماه از ساعت 9 صبح و در محل حوزه‌هایی که در کارت‌های ورود به جلسه تعیین‌شده است،برگزار می‌شود.

کارت‌های ورود به جلسه‌ای که برای 27 تیرماه صادرشده بود برای این آزمون نیز معتبر بوده به‌جز تاریخ برگزاری بقیه موارد آن قابل استناد است.

لذا خانواده‌های گرامی نیازی به چاپ مجدد کارت ورود به جلسه ندارند.

همچنین سمپاد از خانواده‌های عزیز درخواست کرد نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای پیشگیری از سرایت ویروس کوید 19 اهتمام جدی به عمل‌آورده از ازدحام مقابل حوزه‌های آزمون پرهیز نمایند.

 

 


8 مرداد: راه اندازی بخش اخبار آموزش و پرورش در شبکه شاد

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، در راستای اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف، مهم‌ترین اتفاقات و برنامه‌های انجام ‌شده در وزارت آموزش‌وپرورش در برنامه‌ای تصویری با نام «آموزش‌وپرورش در هفته‌ای که گذشت» عصر چهارشنبه هر هفته تهیه و فایل تصویری آن برای استفاده مخاطبان در بستر شبکه آموزشی دانش آموزان «شاد» بارگذاری می‌شود.

گفتنی است؛ این برنامه توسط مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌و پرورش تهیه و تولید می‌شود و در آن به مهم‌ترین رویدادهای هفته مربوط به اجرای طرح‌ها و همچنین تبیین برنامه‌های آموزش ‌و پرورش به‌صورت خلاصه و تیتر وار می پردازد.

منبع: آموزش و پرورش


7 مرداد: الزام رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری آزمون پایه هفتم و دهم مدارس سمپاد

رئیس مرکز ملی پرورش استعداد‌های درخشان و دانش پژوهان جوان از شرکت بیش از 330 هزار دانش آموز در 2804 حوزه امتحانی در آزمون‌های پایه هفتم و دهم مدارس استعدادهای درخشان خبر داد. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، فاطمه مهاجرانی درباره جزئیات برگزاری آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان گفت: ۲۱۳هزار و ۸۸نفر در پایه هفتم و ۱۱۷هزار و ۵۲۸نفر در پایه دهم ثبت‌نام کردند که در ۱۷۲۲حوزه امتحانی در پایه هفتم و ۱۰۸۲حوزه امتحانی پایه دهم باهم رقابت خواهند کرد.
وی با بیان اینکه بین این افراد ۱۷هزار و ۳۲۷نفر در پایه هفتم و ۱۱هزار و ۸۷۵نفر در پایه دهم پذیرش خواهند شد، افزود: دانش‌ آموزانی که کارت ورود به جلسه را برای تاریخ قبلی آزمون و ۲۷تیر دریافت کرده بودند کارتشان معتبر است ولی اگر کارت را دریافت نکردند سامانه فعال می‌شود.
رئیس مرکز ملی پرورش استعداد‌های درخشان و دانش پژوهان جوان در مورد پروتکل‌های بهداشتی پیش‌بینی‌شده در این آزمون گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای همه دانش‌آموزان ازجمله به همراه داشتن ماسک الزامی است و حتماً دانش‌آموز باید با ماسک در جلسه حضورداشته و وسایل شخصی مانند خودکار و پاک‌کن به همراه داشته باشند. همچنین دانش‌آموزان می‌توانند از شیلد استفاده کنند اما حداقل وسایل مورد نیاز ماسک و وسایل شخصی است.
وی در ادامه درباره زمان اعلام نتایج آزمون گفت: فرایند اعلام نتایج زمان‌بر است سعی می‌کنیم تا شهریور این کار را انجام دهیم اما این امر منوط به این است که کار در همه حوزه‌ها بدون مشکل پیش رود و شاهد اعلام نتیجه به‌موقع باشیم.
رئیس مرکز ملی پرورش استعداد‌های درخشان و دانش پژوهان جوان در پایان تأکید کرد: اگر دانش‌آموزی کارتش را برای تاریخ اعلام‌ شده قبلی دریافت کرده است، آن کارت معتبر است و نیاز به گرفتن کارت جدید نیست.
شایان‌ذکر است، آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان در پایه هفتم ۹مرداد و آزمون پایه دهم ۱۰مرداد برگزار می‌شود.


6 مرداد: آزمون ورودی مدارس سمپاد نهم و دهم مردادماه برگزار می‌شود

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان از دریافت مجوز برای برگزاری آزمون ورودی مدارس سمپاد خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان روزهای نهم و دهم مردادماه برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش آزمون ورودی پایه هفتم روز پنجشنبه نهم مردادماه از ساعت 9 صبح و در محل حوزه‌های از پیش تعیین‌ شده برگزار خواهد شد، همچنین آزمون ورودی پایه دهم روز جمعه دهم مردادماه از ساعت 9 صبح و در محل حوزه‌هایی که در کارت‌های ورود به جلسه تعیین‌شده است،برگزار می‌شود.

کارت‌های ورود به جلسه‌ای که برای 27 تیرماه صادرشده بود برای این آزمون نیز معتبر بوده به‌جز تاریخ برگزاری بقیه موارد آن قابل استناد است. لذا خانواده‌های گرامی نیازی به چاپ مجدد کارت ورود به جلسه ندارند.

همچنین سمپاد از خانواده‌های عزیز درخواست کرد نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای پیشگیری از سرایت ویروس کوید 19 اهتمام جدی به عمل‌آورده از ازدحام مقابل حوزه‌های آزمون پرهیز نمایند.

منبع: آموزش و پرورش تهران 6 مرداد: برنامه‌های مدرسه تابستانی ایران در روز دوشنبه 6 مرداد از شبکه‌ آموزش

جدول زمانی پخش برنامه‌های درسی دانش‌آموزان در قالب مدرسه تابستانی ایران در روز دوشنبه 6 مرداد از طریق شبکه‌ آموزش اعلام شد.

برنامه تلویزیونی آموزش مکمل مدرسه تابستانی ایران برای مقاطع مختلف تحصیلی که از طریق شبکه‌ آموزش در روز دوشنبه 6 مرداد پخش می‌شود به شرح زیر است:

ابتدایی: (از بازی تا مهارت)

ساعت ١١ تا١١:٣٠ مهارتهای معلمی ( موضوع: کدگذاری )
ساعت١١:٣٠ تا ١٢ ایستگاه تثبیت یادگیری ( علوم تجربی پایه پنجم)
ساعت١٢ تا ١٢:٣٠ ایستگاه تثبیت یادگیری ( علوم تجربی پایه ششم )

متوسطه اول (آموزش تکمیلی)

ساعت ١۴:٣٠ تا ١۵:٠٠ با آموزش دست سازه های ریاضی

ساعت ١۵:٠٠ تا ١۵:٣٠ مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی

متوسطه دوم

ساعت ١۵:٣٠ تا ١۶:٠٠ درس شیمی ( حل مسایل PH ) رشته ریاضی فیزیک و علوم تجربی

ساعت ١۶:٠٠ تا ١۶:٣٠درس عربی ( نمونه سوالات کنکور ) مشترک کلیه رشته ها

ساعت ١۶:٣٠ تا ١٧:٠٠ جمع بندی فیزیک پایه ١٠ رشته ریاضی فیزیک و علوم تجربی

منبع: خبرگزاری پانا 


5 مرداد: اطلاعیه سازمان سنجش درباره تاریخ، محل نقص کارت، برگزاری آزمون کارشناسی ارشد 99

اين آزمون در نوبت صبح روزهای پنجشنبه مورخ 16 مرداد ماه، جمعه مورخ 17 مرداد ‌ماه و شنبه 18 مرداد ماه سال 1399 و براساس اطلاعات مندرج بر روي كارت شركت در آزمون رشته امتحاني مربوط برگزار خواهد شد. داوطلبان‌ متقاضي‌ هر يك‌ از كدرشته‌هاي امتحاني‌ لازم‌ است به نشاني مندرج بر روي كارت شركت در آزمون مراجعه نمايند. شهرستان محل برگزاري آزمون داوطلبان با توجه به استان محل اقامت آنان به شرح جدول شماره 1 مي‌باشد.

لازم به توضيح است كارت شركت در آزمون حاوي اطلاعات ثبت‌نامي، تاريخ و محل برگزاري آزمون داوطلباناز روز دوشنبه 99/05/13 بر روي پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت.

داوطلبان لازم است براساس مشخصات شناسنامه‌اي (نام‌، نام‌خانوادگي، شماره شناسنامه، سال تولد) و مشخصات ثبت‌نامي (شماره پرونده و كد رهگيري) نسبت به پرينت كارت شركت در آزمون اقدام نمايند. بديهي است براي شركت در جلسه آزمون همراه داشتن پرينت كارت شركت در آزمون و همچنين اصل كارت ملي و يا اصل شناسنامه عكس دار و ارائه آن الزامي است. لذا داوطلبان بايستي شخصاً براي پرينت كارت شركت در آزمون اقدام نمايند.

دانشجويان سال آخر كه حداكثر تا تاريخ 99/06/31 فارغ‌التحصيل خواهند شد، لازم است ميانگين واحدهاي گذرانده شده تا تاريخ 98/11/30 را در قسمت ويرايش اطلاعات كارت شركت در آزمون درج نموده و با مراجعه به دانشگاه محل تحصيل مقطع كارشناسي، فرم مخصوص معدل (مندرج در اين اطلاعيه) را به تأييد موسسه محل تحصيل خود رسانده و آن را نزد خود نگهدارند تا در صورت قبولي به موسسه محل قبولي ارائه نمايند.

یادآوری مهم: 

1– شروع فرآيند برگزاري آزمون از ساعت 8:00 (هشت) صبح مي‌باشد. درب حوزه‌هاي امتحاني صبح ها راس ساعت 7:30 (هفت و سی دقیقه صبح) بسته خواهد شد. لذا پس از بسته شدن درب سالنهاي امتحاني از ورود داوطلبان به حوزه امتحاني، ممانعت بعمل خواهد آمد.

2- براي‌ پاسخگويي‌ به‌ سوالات‌ تستي‌ و درج‌ آن‌ در پاسخنامه، منحصراً از مداد سياه‌ نرم پررنگ‌ استفاده‌ شود.

3- داوطلبان لازم است با توجه به رشته امتحاني و موادي كه امتحان خواهند داد لوازم مورد نياز از قبيل مداد سياه نرم پررنگ، مداد پاكن، مداد تراش، سنجاق و ماسک را به همراه داشته باشند و از آوردن‌ وسايل‌ اضافي‌ مانند ساك‌ دستي‌، كيف‌ دستي‌، پيجر، تلفن‌ همراه، انگشتر هوشمند، ساعت هوشمند، دستبند هوشمند،‌ جزوه،‌ كتاب، ماشين حساب و نظاير آن و هم‌چنين وسايل‌ شخصي‌ به‌ جلسه‌ آزمون‌ اكيداً خودداري‌ شود. بديهي‌ است‌ كه‌ به‌ همراه ‌داشتن‌ هر كدام‌ از وسايل‌ مندرج‌ در اين‌ بند به‌ عنوان‌ تقلب‌ و تخلف‌ تلقي‌ و با داوطلبان‌ ذيربط برابر آيين‌ نامه‌ تقلب‌ و تخلف‌ رفتار خواهد شد.

4- نظر به اينكه سوالات رشته‌هاي امتحاني دوره كارشناسي ارشد به گونه‌اي طراحي شده است كه براي پاسخگويي به سوالات دروس ذيربط نياز به ماشين حساب نمي‌باشد، لذا به داوطلبان تأكيد مي‌گردد با توجه به مطلب فوق، براي پاسخگوئي به سوالات هر يك از رشته‌هاي امتحاني نياز به ماشين حساب نبوده و از ورود داوطلباني كه ماشين حساب براي شركت در جلسه آزمون (از هر نوع آن) به همراه داشته باشند ممانعت به عمل خواهد آمد و با آنان برابر مقررات قانون رسيدگي به تخلفات و جرايم در آزمونهاي سراسري كه در اين اطلاعيه نيز آمده است، رفتار خواهد شد.

5- داوطلباني كه موفق به مشاهده و پرينت كارت شركت در آزمون خود نشوند، ضرورت دارد براي پيگيري موضوع در زمانهاي اعلام شده به نماينده اين سازمان مستقر در باجه رفع نقص (مطابق جدول شماره 2) مراجعه نمايند.

دستورالعمل بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و الزامات بهداشتی 

ضمن آرزوی سلامتی، تندرستی و موفقیت برای شما، براساس، آخرین اطلاعات درباره راه های انتشار ویروس کرونا و مخاطرات احتمالي آن در حوزه هاي برگزاري آزمون، انتظار می رود موارد زیر را مدنظر قرار داده و برای حفظ سلامتی خود، سایر داوطلبان و خانواده های محترم خود، آن را رعایت کنید.

1- زمان مناسب منزل تا حوزه امتحانی را برآورد و به موقع در محل آزمون حضور یابید. حوزه برگزاری آزمون از ساعت 6:30 صبح روز برگزاری آزمون آماده حضور شما خواهد بود.

2- برای پیشگیری از تجمع، حضور خود را به دقایق پایانی موکول ننمایید.

3- از تردد بی مورد در محل آزمون جداً خودداری نمایید.

4- هنگام ورود و خروج به حوزه با دیگر داوطلبان فاصله مناسب (حداقل یک متر) را حفظ نمایید.

5- همراه داشتن ماسک 3 لایه معمولی (بدون فیلتر) و استفاده صحیح از آن (از بالای بینی تا زیر چانه)، از ابتدای ورود به حوزه برگزاری آزمون تا پایان برگزاری آزمون و خروج از حوزه امتحانی الزامی میباشد.

6- حوزه های آزمون از تحویل گرفتن هرگونه وسایل اضافي از جمله تلفن همراه، ماشين حساب، كيف دستي، ساك دستي، كتاب، جزوه و … معذور می باشند، بنابراین اکیدا توصیه می شود به غیر از موارد اعلام شده در اطلاعیه پرینت کارت و برگ راهنمای شرکت در آزمون و اوراق تشخیص هویتی از همراه داشتن سایر وسایل جداً خودداری شود.

7- به همراه داشتن تلفن همراه حتی بصورت خاموش در جلسه آزمون موجب محرومیت از گزینش در آزمون خواهد شد.

8- در زمان استقرار در محل صندلی از صحبت کردن با سایر داوطلبان مجاور جداً خودداری نمایید.

9- برای بازرسی بدنی و تطبیق عکس با فرد متولی همکاری کنید.

10- از تماس دست ها با چشم، دهان و بینی در حین آزمون جداً خودداری نمایید.

11- هنگام عطسه یا سرفه کردن از دستمال کاغذی استفاده نمایید. در صورتی که دستمال وجود نداشت از قسمت داخلی آرنج استفاده کنید.

12- در صورت داشتن سوال ضروری از عوامل اجرایی در طول برگزاری آزمون حتما با رعایت فاصله مناسب و داشتن ماسک اقدام به صحبت نمایید.

13- در پايان آزمون تا زمان اعلام خروج از سالن توسط عوامل اجرايي همچنان بر صندلي خود مستقر باشيد.

14- به پیامهایی که حاوی نکات اجرایی و بهداشتی است و درجلسه آزمون از بلندگو پخش می شود با دقت گوش کرده و به آن عمل کنید.

15- لوازم التحریر مورد نیاز از قبیل مداد، تراش و پاک کن به همراه داشته باشید. تاکید میشود رد و بدل کردن این لوازم در جلسه آزمون تخلف محسوب می شود. 

16- پاک کردن و ضدعفونی کردن دست بعد از درج اثر انگشت در پاسخنامه با پدالکلی (که توسط حوزه امتحانی به شما تحویل می‌شود) حتما انجام شود.

17- سعی کنید از تماس دست با سطوحی که اغلب لمس مي شود نظير صندلی ها، دستگيره درب ها و شیرآلات سرويس بهداشتي و… خودداری نموده و از دستمال کاغذی استفاده کنید.

برای مشاهده اطلاعات تکمیلی روی لینک رو به رو سنجش  کلیک کنید.

منبع: سازمان سنجش 


5 مرداد: مهدی شرفی: کتاب‌های درسی الکترونیکی می‌شوند

سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش اعلام کرد در ایام تابستان، زیرساخت‌های شبکه شاد مورد بهینه‌سازی قرار می‌گیرند و امکانات جدید به این شبکه اضافه می‌شوند. 


5 مرداد: تنها هفتمی‌ها و دهمی‌ها نیاز به حضور در مدرسه برای ثبت‌نام دارند

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد حضور اولیا و دانش آموزان تنها برای ثبت نام در پایه‌های هفتم و دهم الزامی است و سایر دانش آموزان به صورت خودکار ثبت نام خواهند شد و نیازی به مراجعه به مدرسه را ندارند.

به گزارش صدا و سما، محسن حاجی میرزایی در حاشیه برنامه گفت‌وگوی هفته و در جمع خبرنگاران درباره رعایت نشدن شیوه نامه‌های بهداشتی در برخی مدارس گفت: «گزارشی سرزده از نحوه ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس پخش شد و من موضوع رعایت شیوه نامه را پیگیر خواهم شد.»

وی از تهیه تبلت دانش‌آموزی و امکان اتصال تلویزیون‌های خانگی به شبکه شاد خبر داد و گفت: «مسؤولان فنی آموزش و پرورش در حال اجرای این دو طرح با کمترین هزینه هستند.»

وزیر آموزش و پرورش افزود: «وزارت ارتباطات متعهد شده است که همه مدارس را تا شهریور به شبکه ملی اطلاعات متصل کند و همچنین نقاطی در کشور که تحت پوشش اینترنت نیستند نیز مشخص و نسبت به توسعه پوشش اینترنتی برای آموزش مجازی دانش‌آموزان اقدام کند.»

حاجی میرزایی تأکید کرد: «مدیران همه مدارس را ملزم کرده‌ایم که نحوه دسترسی دانش‌آموزان خود را به تلفن همراه، تبلت و اینترنت مشخص کنند تا مشخص شود که دانش‌آموزانی که به تلفن همراه و اینترنت دسترسی ندارند به چه صورت باید آموزش ببینند.»

وی گفت: «اینترنت شبکه آموزش دانش‌آموزی (شاد) در سال تحصیلی قبل رایگان بود و برای سال تحصیلی آینده نیز به ستاد ملی مبارزه با کرونا پیشنهاد دادیم که اینترنت این شبکه باید رایگان شود. از آموزش‌های تلویزیونی همچنان مانند سال قبل استفاده خواهد شد و بسته‌های خودآموز آموزشی نیز از طریق مدارس در اختیار دانش‌آموزان مناطق محروم قرار خواهد گرفت.»

حاجی میرزایی با تأکید بر این که ۴۰ درصد کلاس‌ها امسال حضوری خواهد بود؟ گفت: «سال تحصیلی را به گونه‌ای آغاز می‌کنیم که همه دانش‌آموزان از فرصت آموزش بهره‌مند شوند.»

وزیر آموزش و پرورش درباره شهریه مدارس غیر دولتی افزود: «شهریه مطابق هر مدرسه در پایگاه اینترنتی آموزش و پرورش وجود دارد صورت دریافت شهریه بیش از مبلغ مصوب تخلف محسوب شده و با مدیر متخلف برخورد خواهد شد.»

وی درباره دریافت شهریه در مدارس غیر دولتی برای بسته اینترنتی و دو نرخی شدن شهریه در برخی از این مدارس گفت: «این دریافتی‌ها تخلف است و هفته آینده جلسه‌ای با مسؤولان مدارس غیر دولتی در این باره خواهم داشت. مدارس غیر دولتی اگر موقعیت خود را درست تقویت کنند می‌توانند توسعه پیدا کنند و در غیر این صورت آسیب خواهند دید.»

منبع: خبرگزاری پانا 


4 مرداد: ثبت سفارش فردی و گروهی کتب درسی پایه‌های اول، هفتم و دهم

تقویم زمانی سفارش و توزیع کتاب‌های درسی که قبلاً در شیوه‌نامه مستند سازی شده به استان‌ها ابلاغ شده بود، تغییر پیدا کرد.

با توجه به شیوع بیماری کووید 19 در کشور، همچنین تأکید وزیر آموزش و پرورش و لزوم برنامه‌ریزی و اتخاذ تدابیر لازم برای شروع سال تحصیلی 1400-1399 از 15 شهریور ماه، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تصمیم گرفته است تقویم زمانی سفارش و توزیع کتاب‌های درسی که قبلاً در شیوه‌نامه مستند سازی شده به استان‌ها ابلاغ شده بود را تغییر دهد.

بر این اساس مقرر شد ثبت سفارش فردی و گروهی پایه‌های ورودی مقاطع تحصیلی نظیر آمادگی مقدماتی (پیش دبستانی استثنایی)، پایه‌های اول، هفتم و دهم دانش‌آموزان عادی و استثنایی از ۸ تیرماه شروع و تا ۲۰ مرداماه ادامه داشته باشد.

براساس اعلام سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، افرادی که به دلیل تکرار پایه، تغییر رشته یا محل تحصیل یا زندگی نیاز به اصلاح سفارش کتاب‌های درسی دارند از 4 مرداد تا 2 شهریور ماه می‌توانند اقدام به اصلاح ثبت سفارش کتاب‌های درسی خود کنند.

توزیع کتاب‌های درسی تمامی دوره‌های تحصیلی از منطقه به مدرسه در بازه زمانی 20 مرداد تا 14 شهریور ماه صورت خواهد پذیرفت. با توجه به اینکه در سال تحصیلی آینده تمامی کتاب‌های درسی دوره‌های تحصیلی از سوی مدارس به دانش‌آموزان توزیع خواهد شد، بر اساس تقویم زمانی مقرر است با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی توزیع کتاب‌های درسی دوره اول متوسطه از تاریخ 25 مرداد ماه شروع و سایر مقاطع تحصیلی اعم از عادی و استثنایی از 10 شهریور ماه شروع و تا 15 شهریور ماه به اتمام برسد.

منبع: خبرگزاری پانا


4 مرداد: برنامه‌های مدرسه تابستانی ایران در روز شنبه چهارم مرداد از شبکه‌ آموزش

 جدول زمانی پخش برنامه‌های درسی دانش‌آموزان در قالب مدرسه تابستانی ایران در روز شنبه چهارم مرداد از طریق شبکه‌ آموزش اعلام شد.

برنامه تلویزیونی آموزش مکمل مدرسه تابستانی ایران برای مقاطع مختلف تحصیلی که ازطریق شبکه‌ آموزش در روز شنبه چهارم مرداد پخش می‌شود به شرح زیر است:

ابتدایی: (از بازی تا مهارت)

ساعت ١١ تا ١١:٣٠ مهارتهای معلمی (موضوع : روایت پژوهی)
ساعت ١١:٣٠ تا ١٢ ایستگاه تثبیت یادگیری (فارسی پایه اول)
ساعت ١٢ تا ١٢:٣٠ ایستگاه تثبیت یادگیری (فارسی پایه دوم )

متوسطه اول: (آموزش تکمیلی)

ساعت ١۴:٣٠ تا ١۵:٠٠ با هم بسازیم ( مبحث : فشار)

ساعت ١۵:٠٠ تا ١۵:٣٠ گفتگو: مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی

متوسطه دوم :

ساعت ١۵:٣٠ تا ١۶:٠٠ درس ریاضی ( مبحث : احتمال ) رشته های ریاضی فیزیک و علوم تجربی
ساعت ١۶:٠٠ تا ١۶:٣٠درس فیزیک پایه ١٠ ( مبحث : رسانش گرمایی)
ساعت ١۶:٣٠ تا ١٧:٠٠ درس منطق دروس ۵ تا ٧ رشته ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی

منبع: خبرگزاری پانا 


1 مرداد: برنامه‌های مدرسه تابستانی ایران در روز چهارشنبه اول مرداد از شبکه‌ آموزش

جدول زمانی پخش برنامه‌های درسی دانش‌آموزان در قالب مدرسه تابستانی ایران در روز چهارشنبه اول مرداد از طریق شبکه‌ آموزش اعلام شد.


31 تیر: زمان برپایی المپیاد نجوم در پایان شهریور اعلام می‌شود

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان با اشاره به کسب بیش از ۷۰۰ مدال جهانی از سوی استعدادهای درخشان کشورمان اعلام کرد این نشان از اقتدار علمی ایران دارد. فنلاند که بیش از ۲۰ سال قبل از ایران به المپیاد جهانی پیوسته، تنها یک مدال جهانی کسب کرده است.

فاطمه مهاجرانی در ارتباط زنده با رادیو گفت‌وگو با اشاره به پیشینه ۵۰ ساله حوزه استعدادهای درخشان اظهار کرد: «جشنواره خوارزمی، المپیادهای علمی و طرح ملی جوان به کلیت سازمان پیوسته است و بیش از ۶۰۰ مدرسه استعدادهای درخشان شامل دوره‌های متوسطه اول و دوم هستند.»

مهاجرانی در مصاحبه با بخش باسخنگویان برنامه رویداد افزود: «تعدادی از فارغ التحصیلان در کسب و کارهای فناورانه و استارتاپی مشغول و تعدادی به عنوان هیئت علمی و پزشکان مملکت فعال هستند و این مدارس از دستاورد ارزشمند آموزش و پرورش است.»

وی با اشاره به کسب بیش از ۷۰۰ مدال جهانی از سوی استعدادهای درخشان کشورمان گفت: «این نشان از اقتدار علمی ایران دارد. فنلاند که بیش از ۲۰ سال قبل از ایران به المپیاد جهانی پیوسته، تنها یک مدال جهانی کسب کرده است.»

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ادامه داد: «حوزه‌های استعدادهای درخشان سنگین و گسترده است که به لطف خداوند و توجه به فرمایشات رهبری، پیگیری می‌شود. باشگاه دانش پژوهان جوان تلاش دارد محملی برای نگهداشت این جوانان باشد که روندی رسمی برای توانمندسازی جوانان در حوزه المپیادهای علمی است که از سال ۶۶ شکل گرفت و در دهه ۷۰ اساسنامه‌ای دریافت کرد.»

وی گفت: «کار ما تنها برگزاری دوره آموزشی نیست؛ بلکه باشگاه نهادی برای ایجاد حس علقه در این بچه هاست و مسئله آسیب دیده از سال ۸۹ دقیقا همین مسئله است. هویت‌سازی و مهارت‌های نرم دانش‌آموزان باید تقویت شود.»

رئیس باشگاه دانش پژوهان جوان با بیان اینکه مدارس سمپاد و باشگاه در یکدیگر ادغام و جشنواره خوارزمی و طرح شهاب نیز بدان‌ها اضافه شد و افزود: «بعد از تصویب اساسنامه باشگاه، ساختار غیر دولتی آن به تصویب خواهد رسید و دست ما را برای انجام کارهای مغفول مانده باز می‌گذارد.»

مهاجرانی خاطرنشان کرد: «برگزاری المپیادهای جهانی مجازی شده است که شامل رشته‌های ریاضی، زیست، کامپیوتر و شیمی است. المپیاد فیزیک به طور قطعی لغو شده و زمان برپایی المپیاد نجوم نیز در پایان شهریور اعلام می‌شود.»

منبع: خبرگزاری پانا


31 تیر: تمدید مجدد مهلت تا 8 مرداد برای تکمیل فرآیند ثبت‌نام مدارس استعدادهای درخشان

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان از تمدید مهلت برای تکمیل فرآیند ثبت‌نام مدارس استعدادهای درخشان و واریز وجه ثبت‌نام تا هشتم مردادماه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان، مهلت واریز وجه ثبت‌نام دانش‌آموزان تا هشتم مردادماه تمدید شده است.

بنا براین گزارش سمپاد برای رفاه حال متقاضیانی که نتوانسته‌اند فرآیند ثبت‌نام را تکمیل کنند اقدام به دادن مهلت مجدد کرده و از دانش‌آموزان خواست واریز وجه را به روزها و ساعات پایانی مهلت اعلام شده موکول نکنند.

زمان برگزاری آزمون پیشنهادی نهم و دهم مرداد است و قطعی شدن آن به محض دریافت مجوز اعلام خواهد شد. همچنین سامانه ثبت‌نام دانش‌آموزان azmoon.medu.ir است.

منبع: خبرگزاری پانا


31 تیر: اصلاح تقویم زمانی سفارش و توزیع کتاب‌های درسی سال تحصیلی 1400-1399

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اعلام کرد با توجه به شیوع بیماری همه گیر کویید 19 در کشور و بازگشایی مدارس از 15 شهریورماه، تقویم زمانی ثبت سفارش و توزیع کتاب‌های آموزشی تغییر کرد.

​به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، اسداله مرتضایی در خصوص توجیه دلایل اصلاح تقویم زمانی سفارش و توزیع کتاب‌های درسی بیان کرد: «با توجه به شیوع بیماری کویید 19 در کشور و همچنین تاکید وزیر آموزش و پرورش و لزوم برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر لازم برای شروع سال تحصیلی 1400-1399 از 15 شهریور ماه، سازمان پژوهش وبرنامه ریزی آموزشی تصمیم گرفته است تقویم زمانی سفارش و توزیع کتاب‌های درسی که قبلاً طی شیوه نامه مستد سازی شده به استان‌ها ابلاغ شده بود را تغییر ده .»

وی افزود: «بر این اساس مقرر شد ثبت سفارش فردی و گروهی پایه‌های ورودی مقاطع تحصیلی نظیر آمادگی مقدماتی (پیش دبستانی استثنایی)، پایه‌های اول، هفتم و دهم دانش‌آموزان عادی و استثنایی از 1399/4/08 شروع و تا تاریخ 1399/5/20 ادامه یابد.»

مرتضایی در خصوص اصلاح سفارش کتاب‌های درسی سفارش داده شده در سامانه ادامه داد: «افرادی که به دلیل تکرار پایه، تغییر رشته یا محل تحصیل یا زندگی نیاز به اصلاح سفارش کتاب‌های درسی سفارش دارند از 4 مرداد ماه تا 2 شهریور ماه می توانند اقدام به اصلاح کتاب‌های درسی خود کنند.»

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در خصوص دانش‌آموزان میان پایه که در مهلت زمانی مقرر از ثبت سفارش کتاب‌های درسی جامانده‌اند، اعلام کرد: «این دسته از دانش‌آموزان می‌توانند از 11 تا 20 مرداد ماه به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی مراجعه و به صورت فردی یا گروهی اقدام به ثبت سفارش کتاب‌های درسی کنند.»

مرتضایی در خصوص تقویم زمانی توزیع کتاب‌های درسی از منطقه به مدرسه گفت: «توزیع کتاب‌های درسی تمامی دوره‌های تحصیلی از منطقه به مدرسه در بازه زمانی 20 مرداد تا 14 شهریور ماه صورت خواهد پذیرفت.»

وی همچنین در خصوص توزیع کتاب‌های درسی از مدارس به دانش‌آموزان بیان کرد: «با توجه به اینکه در سال تحصیلی آینده تمامی کتاب‌های درسی دوره‌های تحصیلی از سوی مدارس به دانش‌آموزان توزیع خواهد شد، بر اساس تقویم زمانی مقرر است با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی توزیع کتاب‌های درسی دوره اول متوسطه از تاریخ 25 مرداد ماه شروع و سایر مقاطع تحصیلی اعم از عادی و استثنایی از 10 شهریور ماه شروع و تا 15 شهریور ماه به اتمام برسد.»

انتظار می‌رود با توجه به فرصت باقی مانده، تمامی دانش‌آموزان در اسرع وقت نسبت به ثبت‌نام و ثبت سفارش کتاب درسی اقدام کنند تا کتاب درسی به موقع در اختیار آنها قرار گیرد.


30 تیر: برنامه‌های مدرسه تابستانی ایران در روز دوشنبه 30 تیر از شبکه‌ آموزش

 جدول زمانی پخش برنامه‌های درسی دانش‌آموزان در قالب مدرسه تابستانی ایران در روز دوشنبه 30 تیر از طریق شبکه‌ آموزش اعلام شد.

برنامه تلویزیونی آموزش مکمل مدرسه تابستانی ایران برای مقاطع مختلف تحصیلی که از طریق شبکه‌ آموزش در روز دوشنبه 30 تیر پخش می‌شود به شرح زیر است:

ابتدایی: (از بازی تا مهارت)

ساعت ١١ تا ١١:٣٠ آموزش مربیان پیش دبستانی (برنامه درسی- موقعیت های اثربخش یادگیری)
ساعت ١١:٣٠ تا ١٢ ایستگاه مهارت و فناوری
ساعت ١٢ تا ١٢:٣٠ قصه، بازی و تفکر

متوسطه اول: (آموزش تکمیلی)

ساعت ١۴:٣٠ تا ١۵:٠٠ موضوع : دست سازه های ریاضی
ساعت ١۵:٠٠ تا ١۵:٣٠ مشاوره و برنامه ریزی درسی

متوسطه دوم:

ساعت ١۵:٣٠ تا ١۶:٠٠ درس عربی موضوع: عربی دوازدهم درس ۴ «مفعول مطلق» کلیه رشته ها
ساعت ١۶:٠٠ تا ١۶:٣٠ درس شیمی پایه١٢ (حل مسایل غلظت محلول ها) رشته ریاضی فیزیک و علوم تجربی
ساعت ١۶:٣٠ تا ١٧:٠٠ درس فیزیک پایه١٠ (مبحث: فشار و ویژگی مواد) رشته ریاضی فیزیک و علوم تجربی

منبع: خبرگزاری پانا


29 تیر: برنامه‌های مدرسه تابستانی ایران در روز یکشنبه 29 تیر از شبکه‌ آموزش

جدول زمانی پخش برنامه‌های درسی دانش‌آموزان در قالب مدرسه تابستانی ایران در روز یکشنبه 29 تیر از طریق شبکه‌ آموزش اعلام شد.

برنامه تلویزیونی آموزش مکمل مدرسه تابستانی ایران برای مقاطع مختلف تحصیلی که از طریق شبکه‌ آموزش در روز یکشنبه 29 تیر پخش می‌شود به شرح زیر است:

ابتدایی: (از بازی تا مهارت)

ساعت ١١ تا١١:٣٠ آموزش مربیان پیش دبستانی (مهارت های زبان آموزی)
ساعت ١١:٣٠ تا ١٢ ایستگاه مهارت و فناوری
ساعت ١٢ تا١٢:٣٠ قصه، بازی و تفکر

متوسطه اول: (آموزش تکمیلی)

ساعت ١۴:٣٠ تا ١۵:٠٠ موضوع : با هم بسازیم (ساخت الکترونیک سنج)

ساعت ١۵:٠٠ تا ١۵:٣٠ مشاوره و هدایت تحصیلی

متوسطه دوم :

ساعت ١۵:٣٠ تا ١۶:٠٠ درس زبان انگلیسی پایه ١١ (تست گرامر درس اول و دوم) تمام رشته ها
ساعت ١۶:٠٠ تا ١۶:٣٠درس زیست شناسی پایه ١٠ (جمع بندی جانوری ) رشته علوم تجربی
ساعت ١۶:٣٠ تا ١٧:٠٠ درس هندسه١ مرور فصل ١و٢ رشته ریاضی فیزیک

منبع: خبرگزاری پانا


28 تیر: با مدارسی که این روزها کلاس برگزار می‌کنند برخورد می‌شود

وزیر آموزش و پرورش شامگاه امشب در برنامه «نگاه یک» شبکه اول سیما حضور یافت و درباره مسائل مختلف این وزارتخانه توضیحاتی داد.

محسن حاجی ‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش شامگاه شنبه 29 تیرماه 99 باحضور در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما به تشریح برنامه‌های دستگاه تعلیم و تربیت کشور برای آغاز سال جدید تحصیلی و چالش‌های پیش روی آن پرداخت.

وی با اشاره به شروع سال تحصیلی جدید در ۱۵ شهریور سال ۹۹ گفت: ما آگاه هستیم که چه مسئولیت خطیری را برای سال تحصیلی جدید برعهده داریم. وقتی کرونا ما را در شرایطی قرار داد که نمی‌توانستیم مدارس را دایر کنیم باید تدابیری را می‌اندیشیدیم. امسال سال تحصیلی را زودتر شروع می‌کنیم تا اگر شیوع کرونا ما را وادار به تعطیلی‌های بیشتر کرد فرصت بیشتری داشته باشیم.

اگر با شرایط قرمز مواجه باشیم امکان برگزاری کلاس‌های حضوری نیست

حاجی میرزایی درباره مناطق پرجمعیت که امکان فاصله‌گذاری را ناممکن می‌کند گفت: اگر با شرایط قرمز مواجه باشیم امکان برگزاری کلاس‌های حضوری نیست ولی اگر وضعیت زرد باشد و فاصله گذاری ممکن باشد کلاس‌ها حضوری برگزار می‌شود. اما اگر جمعیت بالا باشد دانش‌آموزان بین روزهای زوج و فرد تقسیم خواهند شد.

وی افزود: باتوجه به اینکه فعلا تصویر روشنی از وضعیت شهریورماه در دست نداریم باید برنامه‌ها منعطف باشد تا از وضعیتی به وضعیت دیگر قابل تغییر باشد.

حاجی‌ میرزایی در ادامه درباره تصمیمات استانی در حوزه آموزش و پرورش گفت: استان‌ها بنا به وضعیت خودشان تصمیم گیری می‌کنند.

هیچ کس حق ندارد قوانینی که برای سلامت جامعه وضع شده است را نقض کند

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره فعالیت برخی مدارس در روزهای اخیر گفت: ممکن است در بعضی مدارس غیردولتی این اتفاق افتاده باشد که با آنها برخورد خواهد شد. هیچ کس حق ندارد قوانینی که برای سلامت جامعه وضع شده است را نقض کند.

وی با اشاره به برنامه‌های آموزشی تلویزیون در ایام کرونا گفت: یکی از قدم‌های بزرگ در راه تحقق عدالت آموزشی با همکاری تلویزیون میسر شد. ما مایل هستیم این همکاری استمرار داشته باشد چون بسیار موثر واقع شده است. طبق نظرسنجی‌های انجام شده همچنین آمار دانلودها نشان می‌دهد برنامه‌ها موثر بودند. مثلا بعضی برنامه‌ها بیش از ۲۷ میلیون بار دانلود شد.

حضور ۲۰درصدی دانش‌آموزان در مدارس برای رفع اشکال

حاجی ‌میرزایی درباره دانش‌آموزانی که به ابزارهای لازم برای آموزش آنلاین دسترسی نداشتند اظهار کرد: ما متعهد بودیم به همه دانش‌آموزان تعلیم دهیم. آموزش‌های تلویزیون خوب است ولی تعاملی نیست و سامانه شاد تعاملی است اما همگان به آن دسترسی ندارند. باتوجه به اینکه هر شیوه آموزشی ممکن است کامل نباشد ما برای آن دسته از دانش‌آموزان که به آموزش شبکه شاد دسترسی نداشتند از بسته‌های آموزشی یا رادیو استفاده کردیم. در بعضی مناطق دورافتاده هم معلمان به مدرسه رفتند و کلاس‌ها را برای جمعیت کم تشکیل دادند. پیش از امتحانات هم برای رفع اشکال مدارس را بازگشایی کردیم که حدودا ۲۰ درصد دانش‌آموزان در مدارس حضور یافتند.

وی درباره ارزشیابی‌های پایان سال تحصیلی گفت: سطح متوسط نمرات حتی نیم نمره افزایش پیدا کرد. درحالی که سوالات از ۱۰۰ درصد کتاب بود و ما برای آن دسته از دانش‌آموزان که ممکن بود ۲۰ درصد پایانی درس را خوب یادنگرفته باشند از ۸۰ درصد ابتدایی سوال انتخابی طرح کردیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره شبکه شاد و ملزومات آن گفت: به تدریج اشکالات این شبکه را برطرف و امکانات مختلف را روی آن بارگذاری کردیم. امیدوارم برای سال تحصیلی جدید از ظرفیت‌های بیشتری در شاد استفاده کنیم.

اظهار امیدواری وزیر برای تهیه تبلت‌های ارزان‌قیمت دانش‌آموزی

وی ابراز امیدواری کرد برای دانش‌آموزانی که به اینترنت یا گوشی دسترسی ندارند تبلت‌های ارزان‌قیمت دانش‌آموزی تهیه شود.

حاجی میرزایی درباره آسیب ‌هایی که از طریق دسترسی دانش‌آموزان به اینترنت جامعه را تهدید می‌کند گفت: بسیاری از دانش‌آموزان از قبل به اینترنت دسترسی داشتند و ما تنها محتوای آموزشی را در شبکه شاد بارگذاری کردیم. البته برنامه داریم اینترنت دانش‌آموزی را برای این قشر راه‌اندازی کنیم. ما از این آسیب‌ها آگاه هستیم و با وزارت ارتباطات و شورای فضای مجازی هم صحبت کردیم تا محیط مطمئن و امنی را برای دانش‌آموزان مهیا کنیم. البته باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که یکی از مهم‌ترین وظایف حکومت آموزش است و ما چاره‌ای نداشتیم جز اینکه از طریق فضای مجازی به ارائه خدمات آموزشی بپردازیم.

شهریه مدارس غیردولتی

وزیر آموزش و پرورش درباره شهریه مدارس غیردولتی در سال تحصیلی گفت: اگر مبالغی بابت خدمات فوق برنامه دریافت شده و خدمات ارائه نشده است باید مبلغ دریافتی به خانواده بازگردانده شود یا به حساب شهریه سال بعد گذاشته شود.

وی درباره مشکلات مدارس غیردولتی نیز گفت: اگر مدارس نیرویی را اخراج نکرده باشند می‌توانند از وامی به مبلغ حداکثر ۱۶ میلیون تومان استفاده کنند.

باید از آموزش‌محوری به تربیت‌محوری سوق پیدا کنیم

حاجی میرزایی با اشاره به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به عنوان مهم ترین ماموریت آموزش و پرورش گفت: بر اساس سند تحول باید از آموزش‌محوری به تربیت‌محوری سوق پیدا کنیم تا به فرد هویت بدهیم و عوامل تربیت فرد در ۶ ساحت مختلف را فراهم کنیم. سند تحول باید تحول را نشان دهد و کام جامعه را از اهداف و اولویت‌های سند شیرین کند. باید عناصری از سند را آشکار کنیم که آن ویژگی تبدیل به گفتمان جامعه شود. مثلا بر اساس سند باید هر فرد یک مهارت را بیاموزد. اگر این موضوع در سراسر مدرسه ظهور و بروز پیدا کند و آثار آن در جامعه مشخص شود بهتر مورد فهم قرار می‌گیرد.

وی درباره معیشت معلمان و اجرای رتبه‌بندی آنان گفت: متاسفانه جامعه ما به نتایج کوتاه‌مدت واکنش نشان می‌دهد و به همین دلیل اقدامات اثرگذار نیست. ما چاره‌ای جز اصلاح جریان یادگیری نداریم. ناکارآمدی حکمرانی محصول نا‌کارآمدی نهادهاست و ناکارآمدی نهادها مسئول ناکارآمدی جریان یادگیری است. در مورد آسیب‌های اجتماعی نیز نقطه مصونیت بخش، نظام یادگیری است.

راهنمای تولید تمام بسته‌های یادگیری برای تمام پایه‌ها تا آخر امسال به اتمام می‌رسد

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با بیان اینکه ۲۵ برنامه تحولی را استخراج کردیم، به سیاست همسوسازی محتوای درسی با سند که چند سال قبل انجام شد اشاره کرد و افزود: این روش همسوسازی کافی و مناسب نبود. اکنون تولید محتوا بر اساس سند شروع شده و راهنمای تولید تمام بسته‌های یادگیری برای تمام پایه‌ها تا آخر امسال به اتمام می‌رسد و از سال ۱۴۰۰ بر اساس اهداف سند، محتوا تولید می‌شود که یک کار دراز مدت است.

برای معلمان در ۹ ماه گذشته در 4 نوبت افزایش حقوق داشته‌ایم

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه بیشترین افزایشی که دولت در فاصله سال‌های ۹۲ تا ۹۹ در حقوق کارکنان خودش اعمال کرده متوجه فرهنگیان است گفت: اینطور نبوده که افزایش فقط مربوط به کادر اداری باشد. همه کارکنان ما مشمول این افزایش‌ها شده‌اند و یک ضریب ۵۰ درصد اسفندماه افزوده شد که در اسفند ماه محقق شد اما برای معلمان در ۹ ماه گذشته در 4 نوبت افزایش حقوق داشته‌ایم.

مسکن فرهنگیان

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ۳۲۰ هزار معلم شاغل و بازنشسته برای استفاده از مسکن ثبت‌نام کردند، اظهار کرد: تاکنون اطلاعات ۷۵ هزار نفر تایید شده و در اولویت هستند و مقدمات ساخت واحد برای حدود ۲۵ هزار مورد فراهم شده است. 4 هزار میلیارد تومان وام با بهره ۴ درصد از بانک ملی برای آورده اول فرهنگیان درنظر گرفته شده و وام بانک مسکن هم هست و شرایط مناسبی برای مسکن دار شدن این افراد فراهم شده است.

امسال ۲۵ هزار نفر بر حسب امتیازات دریافتی استخدام خواهند شد

ور در پایان درباره وضعیت تامین نیروی انسانی گفت: در قانون آمده افرادی که می‌خواهند استخدام شوند باید فقط از دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی بیایند. اما بر اساس قانونی در سال ۸۸ که ۱۱ بار اصلاح شده ۱۹۷ هزار نفر استخدام شده‌اند و ۱۰۰ هزار نفر دیگر منتظر هستند. ما باید این امکان را داشته باشیم که از بین افراد بهترین انتخاب‌ها را داشته باشیم لذا از این تعداد امسال ۲۵ هزار نفر بر حسب امتیازات دریافتی استخدام خواهند شد.

منبع: خبرگزاری پانا


28 تیر: برنامه‌های مدرسه تابستانی ایران در روز شنبه 28 تیر از شبکه‌ آموزش

جدول زمانی پخش برنامه‌های درسی دانش‌آموزان در قالب مدرسه تابستانی ایران در روز شنبه 28 تیر از طریق شبکه‌ آموزش اعلام شد.

برنامه تلویزیونی آموزش مکمل مدرسه تابستانی ایران برای مقاطع مختلف تحصیلی که از طریق شبکه‌ آموزش در روز شنبه 28 تیر پخش می‌شود به شرح زیر است:

ابتدایی: (از بازی تا مهارت)

ساعت ١١ تا ١١:٣٠ آموزش مربیان پیش دبستانی (مهارت های زبان آموزی)
ساعت ١١:٣٠ تا ١٢ ایستگاه مهارت و فناوری
ساعت ١٢ تا ١٢:٣٠ قصه، بازی و تفکر

متوسطه اول: (آموزش تکمیلی)

ساعت ١۴:٣٠ تا ١۵:٠٠ موضوع : آموزش یادگیری

ساعت ١۵:٠٠ تا ١۵:٣٠ گفتگو با موضوع هدایت تحصیلی و شاخه های فنی و حرفه ای و کار دانش

متوسطه دوم :

ساعت ١۵:٣٠ تا ١۶:٠٠ درس فیزیک پایه ١١ (مبحث خازن) رشته ریاضی فیزیک و علوم تجربی

ساعت ١۶:٠٠ تا ١۶:٣٠درس عربی مرور و جمع بندی (مبحث : اکمل الفراغات) تمام رشته ها

ساعت ١۶:٣٠ تا ١٧:٠٠ درس منطق (مرور درس ۴و ۵) رشته ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی

منبع: خبرگزاری پانا


27 تیر: سال تحصیلی را تحت هر شرایطی آغاز می کنیم

محسن حاجی‌میرزایی بعدازظهر جمعه 27 تیرماه 99 باحضور در برنامه «دست‌خط» شبکه تهران به تشریح برنامه‌های آموزش و پرورش برای سال جدید تحصیلی و همچنین نقش رسانه ملی در تداوم امر آموزش در دوره کرونا پرداخت.

حاجی‌میرزایی به برگزاری امتحانات حضوری و غیرحضوری پایه‌های مختلف اشاره کرد، سپس درباره شروع سال جدید تحصیلی گفت: در ۱۵ شهریور، سال تحصیلی را در هر شرایطی آغاز می‌کنیم. اگر وضعیت در آن منطقه قرمز باشد کلاس‌ها غیرحضوری برگزار می‌شود، اگر زرد باشد به صورت ترکیبی و اگر سفید باشد مثل روال گذشته (حضوری) برگزار می‌شود. فعلا حدود 40 درصد مدارس ما می‌توانند با رعایت فاصله و نکات بهداشتی کلاس‌ها را حضوری برگزار کنند اما 60 درصد مدارس در وضعیت قرمز نیازمند اجرای طرح زوج و فرد می‌شوند.

وی درباره استفاده از فضای مجازی در شرایط بعد از کرونا گفت: اگر وضعیت سفید باشد ۲۰ درصد آموزش‌ها به صورت غیرحضوری انجام می‌شود تا این شیوه که آغاز کردیم به بلوغ کافی برسد.

بازگشت شهریه در مدارس غیرانتفاعی

وزیر آموزش و پرورش درباره مدارس غیرانتفاعی و مبالغی که از خانواده‌ها دریافت کرده‌اند گفت: مقررات این است که مدارس تنها می‌توانند هزینه خدمات ارائه شده را دریافت کنند. درباره خدمات ارائه نشده که باید عودت شود ما به مدارس اجازه دادیم تا با خانواده‌ها توافق کنند و مبالغ برگشتی را به حساب شهریه سال بعد بگذارند.

وی درباره مدارس متخلف نیز گفت: در دو سه هفته اخیر 7 مدرسه مهم تهران لغو امتیاز شدند.

آینده محتوم همه آدم‌ها این نیست که به دانشگاه بروند

حاجی میرزایی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره احتمال حذف کنکور سراسری گفت: کنکور زمانی حذف می‌شود که موضوعیت آن حذف شود. امروز وقتی دانش‌آموزی به پایان 12 سال تحصیل خود می‌رسد در انتهای خط کنکور ایستاده است. این موضوع تنها زمانی عوض می‌شود که در انتهای خط علاوه بر کنکور کسان دیگری هم منتظر دانش‌آموز باشند. مثلا صنعت و کشاورزی، تا او را به بازار کار دعوت کنند.

وی افزود: آینده محتوم همه آدم‌ها این نیست که به دانشگاه بروند. بعضی افراد ترجیح می‌دهند شرایط کارکردن برایشان مهیا شود؛ بنابراین باید متناسب با ظرفیت‌های افراد، آینده‌شان رقم زده شود.

منبع: خبرگزاری پانا


25 تیر: تمدید مجدد مهلت برای تکمیل فرآیند ثبت‌نام مدارس استعدادهای درخشان

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان از تمدید مهلت برای تکمیل فرآیند ثبت‌نام مدارس استعدادهای درخشان و واریز وجه ثبت‌نام تا 26 تیر ماه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان، مهلت واریز وجه ثبت‌نام دانش‌آموزان تا بیست و ششم تیرماه تمدید شده است.

بنابر این گزارش سمپاد برای رفاه حال متقاضیانی که نتوانسته اند فرآیند ثبت‌نام را تکمیل کنند اقدام به دادن مهلت مجدد کرده و از دانش‌آموزان خواست واریز وجه را به روزها و ساعات پایانی مهلت اعلام شده موکول نکنند.

همچنین سامانه ثبت‌نام دانش‌آموزان azmoon.medu.ir است.

منبع: خبرگزاری پانا


25 تیر: آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان به تعویق افتاد

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان از لغو آزمون روز جمعه 27 تیر خبر داد و اعلام کرد که این آزمون با تاخیری حداقل دوهفته‌ای برگزار خواهد شد.

فاطمه مهاجرانی، رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، امروز چهارشنبه 25 تیرماه 99 در گفت‌وگو با شبکه خبر تلویزیون از تعویق آزمون وروری مدارس استعدادهای درخشان خبر داد.

قرار بود این آزمون روز جمعه ۲۷ تیرماه در ساعت ۹ صبح برای ورودی پایه هفتم و در ساعت ۱۴ برای پایه دهم برگزار ‌شود.

مهاجرانی درباره زمان جدید آزمون اظهار کرد: «در شرایط کنونی همه ما ملزم به تبعیت از فرامین ستاد ملی کرونا هستیم؛ بنابراین علیرغم اینکه همه برنامه‌ریزی‌ها انجام شده بود و ما مایل به برگزاری آزمون در روز جمعه بودیم، با دستور ستاد ملی کرونا آزمون را با تاخیری حداقل دو هفته‌ای برگزار خواهیم کرد.»

به گفته فاطمه مهاجرانی، رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، امسال در آزمون ورودی استعدادهای درخشان ۳۳۵ هزار نفر شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۱۱۷ هزار و ۵۷۵ نفر تکمیل ظرفیت پایه دهم و مابقی برای ورود به پایه هفتم شرکت خواهند کرد.

فقط 60 درصد متقاضیان کارت ورود به جلسه گرفتند

مهاجرانی درباره داوطلبانی که اقدام به گرفتن کارت ورود به جلسه آزمون کرده‌اند گفت: «از بین 330 هزار داوطلب تقریبا 60 درصد یعنی حدود 210 هزار نفر کارت ورود به جلسه امتحان را دریافت کرده بودند.»

10 مرداد زمان جدید برگزاری آزمون استعدادهای درخشان

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان درباره زمان جدید برگزاری آزمون گفت: «انشاءالله با این تاخیر وضعیت کشور به گونه‌ای باشد که روز 10 مرداد امکان برگزاری آزمون را داشته باشیم.»

المپیاد فیزیک لغو شده است

مهاجرانی در پاسخ به پرسشی درباره برگزاری المپیادها گفت: «المپیادهای جهانی در رشته‌های شیمی، ریاضی، کامپیوتر و زیست‌شناسی به صورت مجازی برگزار شده و فردا آخرین روز برگزاری المپیادهاست؛ البته بخش عملی المپیادها حذف شده است.»

وی ادامه داد: «المپیاد فیزیک از سوی کشور میزبان لغو شده است. تنها برگزاری المپیاد نجوم نامشخص است که منتظر اعلام نظر کمیته جهانی هستیم.»

منبع: خبرگزاری پانا


24 تیر: برنامه‌های مدرسه تابستانی ایران در روز سه‌شنبه 24 تیر از شبکه‌ آموزش

جدول زمانی پخش برنامه‌های درسی دانش‌آموزان در قالب مدرسه تابستانی ایران در روز سه‌شنبه 24 تیر از طریق شبکه‌ آموزش اعلام شد.

برنامه تلویزیونی آموزش مکمل مدرسه تابستانی ایران برای مقاطع مختلف تحصیلی که ازطریق شبکه‌ آموزش در روز سه‌شنبه 24 تیر پخش می‌شود به شرح زیر است:

ابتدایی:(از بازی تا مهارت)

از ساعت ١١ تا١١:٣٠ مهارتهای معلمی (موضوع : ارزشیابی توصیفی )
از ساعت١١:٣٠ تا١٢ ایستگاه مهارت و فناوری
از ساعت١٢ تا١٢:٣٠ قصه، بازی و تفکر

متوسطه اول: (آموزش تکمیلی)

از ساعت ١۴:٣٠ تا ١۵:٠٠ موضوع: ریاضی به توان زیبایی
از ساعت ١۵:٠٠ تا ١۵:٣٠ گفتگو: با موضوع هدایت تحصیلی

متوسطه دوم:

از ساعت ١۵:٣٠ تا ١۶:٠٠ درس شیمی ( حل مسائل محلول ) پایه١٢ رشته ریاضی فیزیک و علوم تجربی
از ساعت ١۶:٠٠ تا ١۶:٣٠ درس دین و زندگی ( جمع بندی پایه١٢)
از ساعت ١۶:٣٠ تا ١٧:٠٠ درس جامعه شناسی پایه ١٠ مرور درس ۵ تا ٧

منبع: خبرگزاری پانا


23 تیر: زمان برگزاری «آزمون استعدادهای درخشان» تغییر نکرد

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان به برگزاری آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان در روز جمعه ۲۷ تیرماه اشاره کرد که این آزمون با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی ۹صبح روز جمعه برای ورودی پایه هفتم و در ساعت ۱۴ همان روز برای پایه دهم برگزار خواهد شد.

فاطمه مهاجرانی در گفت‌وگو با شبکه خبر با بیان اینکه امسال در آزمون ورودی استعدادهای درخشان ۳۳۵ هزار نفر شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۱۱۷ هزار و ۵۷۵ نفر تکمیل ظرفیت پایه دهم و مابقی برای ورود به پایه هفتم شرکت خواهند کرد گفت: «این آزمون با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی ۹صبح روز جمعه برای ورودی پایه هفتم و در ساعت ۱۴ همان روز برای پایه دهم برگزار خواهد شد.»

وی در ادامه افزود: «در هرکلاس به همراه مراقب از ۳۳ دانش‌آموز به ۱۵ و حتی ۱۲ دانش‌آموز کاهش پیدا کرده است. همچنین دانش‌آموزان از سامانه سلامت به آدرس salamat.gov به صورت خوداظهاری می‌توانند تاییدیه سلامت دریافت و در روز آزمون آن را ارائه ‌کنند.»

مهاجرانی درباره تعیین تکلیف دانش‌آموزان مبتلا به کرونا و عدم شرکت آنان در این آزمون نیز بیان کرد: «در این مقطع سال تحصیلی نمی‌توان کاری کرد؛ هیات امنا باید برای سال آینده تصمیم گیری کند که در قالب تکمیل ظرفیت در صورت تشدید موضوع و حاد شدن آن کاری کنند اما اکنون تنها یک راه برای جذب و ورود به مدارس استعدادهای درخشان وجود دارد و آن هم آزمون برای پایه هفتم است.»

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در پایان درباره برگزاری المپیادهای دانش آموزی نیز گفت: «المپیادها درحال برگزاری هستند و تا روز پنجشنبه همه آنها در مرحله دوم به اتمام می‌رسند. پروتکل‌های بهداشتی نیز در برگزاری المپیادها رعایت خواهد شد.»

منبع: خبرگزاری پانا


23 تیر: زمان برگزاری آزمون های دکتری و کارشناسی ارشد مشخص شد

روابط عمومی سازمان سنجش و آموزش کشور به اطلاع کلیه داوطلبان می رساند، براساس ابلاغیه مورخ 99/04/23 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، زمان برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز، روز پنج شنبه 9 مرداد سال 99 و آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته روزهای پنج شنبه و جمعه 16 و 17 مردادماه 99 تعیین گردید. حسب ابلاغیه مذکور، سایر آزمون های ورودی آموزش عالی شامل آزمون سراسری، کاردانی به کارشناسی و کاردانی فنی و حرفه ای طبق برنامه زمانی قبلی اعلام شده برگزار خواهد شد.

منبع: سازمان سنجش 


23 تیر: اعلام نتایج امتحانات نهایی دانش‌آموزان تا پایان تیرماه

به گفته رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش نتایج امتحانات نهایی سال تحصیلی 98-99 تا پایان تیرماه اعلام خواهد شد و در یک ماه بعد نتایج ارزیابی کیفی آزمون‌ها منتشر می‌شود.

خسرو ساکی، رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزش و پرورش، در گفت‌وگو با پانا درباره امتحانات نهایی سال تحصیلی 98-99 گفت: «بحمدالله امتحانات نهایی دانش‌آموزان پایه دوازدهم و نیز محصلان جامانده از سال سوم نظام قدیم در کمال صحت و سلامت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت حضوری برگزار شد و روز 16 تیرماه به پایان رسید.»

وی افزود: «امسال 660 هزار نفر در امتحانات نهایی حضور داشتند که خوشبختانه غیبت‌ها در حد معمول و مشابه سال‌های گذشته بود و گزارشی مبنی بر غیبت گسترده از حوزه‌های امتحانی به ما نرسیده است.»

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزش و پرورش درباره زمان اعلام نتایج امتحانات نهایی گفت: «نتایج امتحانات نهایی امسال تا پایان تیرماه اعلام خواهد شد.»

وی درباره ارزیابی کیفی امتحانات سال تحصیلی 98-99 اظهار کرد: « یک ماه بعد از اعلام نتایج، یعنی تا پایان مردادماه 99، تجزیه تحلیل کیفی آزمون‌ها استخراج و نتایج آن اعلام خواهد شد. بعد از استخراجِ نتایج مشخص می‌شود آزمون‌های امسال، در مقایسه با سال‌های قبل، چه میزان ارتقا یا افت کیفی را پشت سر گذاشته است.»

ساکی درباره جزئیات پروتکل‌های بهداشتی هنگام برگزاری امتحانات نهایی امسال گفت: «بر اساس دستورالعمل برگزاری امتحانات باتوجه به مصوبه ستاد ملی مدیریت و کنترل بیماری کرونا، همه دانش‌آموزان شرکت‌کننده در امتحانات نهایی ابتدا در پایگاه اینترنتی وزارت بهداشت ثبت‌نام کردند و به پرسش‌های مربوط به وضعیت سلامت خود پاسخ دادند و گواهینامه سلامت را برای حضور در جلسه امتحان دریافت کردند. همچنین در مبادی حوزه‌های امتحانی، مراقبان بهداشت و سلامت یک تست سرپایی از دانش‌آموز می‌گرفتند که در صورت احراز هرنوع بیماری، شخص مجاز به شرکت در امتحان نمی‌شد.»

منبع: خبرگزاری پانا 


22 تیر: برگزار نشدن کنکور نظام آموزشی کشور را تحت الشعاع قرار می‌دهد

 نایب رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با تأکید بر ضرورت برگزاری کنکور با رعایت تمامی پروتکل‌ها، تصریح کرد که عدم برگزاری آن، یک سال تمامی فعالیت‌های آموزشی کشور را تحت تأثیر قرار می‌‎هد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمد وحیدی با اشاره به نشست هفته گذشته کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری با وزیر علوم، تصریح کرد: «در این نشست درباره برگزاری کنکور بحث و بررسی و بر رعایت تمامی پروتکل‌ها برای برگزاری کنکور تأکید شد.»


22 تیر: لغو آزمون دکتری و کارشناسی ارشد سال 99

روابط عمومی سازمان سنجش و آموزش کشور به اطلاع میرساند با توجه به تصمیمات اتخاذ شده تاریخ و زمان برگزاری آزمون های دکتری و کارشناسی ارشد ناپیوسته تغییر یافته است. بدیهی است تاریخ و زمان برگزاری جدید آزمونهای فوق الذکر پس از ابلاغ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع: سازمان سنجش 


21 تیر: ثبت و پیگیری درخواست داوطلبان کنکور به روش الکترونیکی

اتوجه به عدم پذیرش حضوری داوطلبان به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و در جهت تسریع در بررسی و ثبت درخواستها به صورت الکترونیکی ، متقاضیان می­توانند به سیستم پیشخوان خدمات الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس: http://darkhast.sanjesh.org مراجعه و درخواست خود را به همراه مستندات لازم ثبت نمایند. پس از ثبت درخواست، برای داوطلب شماره نامه و کدرهگیری از طریق پیام کوتاه ارسال می­شود.

داوطلبان می­توانند پس از دریافت شماره و کد رهگیری از طریق پیام کوتاه، به پورتال رهگیری الکترونیکی مکاتبات به آدرس: http://rahgiri.sanjesh.org وارد و از آخرین وضعیت درخواست خود مطلع شوند.

منبع: سازمان سنجش 


20 تیر: آغاز آموزش‌هاي حضوري دانشجويان علم و صنعت از فردا

نحوه ارائه دروس عملی، کارگاهی و آزمایشگاهی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تشریح شد، بر این اساس آموزش های حضوری دانشجویان این دانشگاه از فردا شنبه 21 تیر آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آریا، بر اساس اعلام دانشگاه علم و صنعت ایران و با توجه به درخواست ‌های مکرر جمعی از دانشجویان این دانشگاه در خصوص ارائه کلاس‌های عملی، کارگاهی و آزمایشگاهی و به منظور فراهم شدن زمینه دانش ‌آموختگی آنان برای ادامه تحصیل و یا اشتغال و نیز سایر دانشجویانی که به دلایل مختلف نیازمند یا علاقه مند به گذراندن این دروس در تابستان هستند، امور آموزش این دانشگاه با همکاری دانشکده‌ها، برنامه دروس عملی، کارگاهی و آزمایشگاهی در تابستان را تنظیم و اعلام کرد.
بر این اساس، بخشی از این دروس به صورت حضوری فشرده و مابقی به صورت غیرحضوری ارائه می شود. همچنین دروس فشرده حضوری از شنبه 21 تیرماه شروع و تا یکشنبه 5 مردادماه ادامه خواهند داشت.
همچنین اولویت ثبت ‌نام و حضور در این کلاس ‌ها با دانشجویانی است که در شرف دانش ‌آموختگی هستند و تنها در صورت وجود ظرفیت اضافی سایر دانشجویان می ‌توانند با هماهنگی دانشکده در این کلاس ‌ها شرکت کنند.
اسکان دانشجویان خوابگاهی برای این کلاس‌ ها نیز از یک روز قبل از اولین کلاس عملی تا یک روز بعد از آخرین درس عملی با معاونت دانشجویی هماهنگ شده است.
دانشجویانی که موفق به حضور در این کلاس ‌ها (یا کلاس‌ های مشابه احتمالی در شهریور) نشوند، می ‌توانند درخواست حذف درس را کنند.
همچنین شرکت دانشجویان در کلاس ‌های دروس عملی، کارگاهی و آزمایشگاهی و یا عملی- نظری که ارائه آنها کاملا غیرحضوری اعلام شده، الزامی است.
دانشجویان برای اطلاع از زمان ‌بندی کلاس ‌ها، می ‌توانند به سایت دانشکده ارائه‌ کننده درس مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری پو


20 تیر: توضیحات فولادوند درباره چالش رفت و آمد دانش‌آموزان با بازگشایی مدارس از نیمه شهریور

مدیرکل آموزش و پرورش تهران با اشاره به بازگشایی مدارس از نیمه شهریور عنوان کرد یکی از اساسی‌ترین مشکلات ایاب و ذهاب دانش‌آموزان است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش تهران درباره چالش‌های بازگشایی مدارس از نیمه شهریور بیان کرد: مدارس با توجه به تصمیم ستاد ملی کرونا براساس وضعیت سفید، زرد و قرمز طبقه‌بندی می‌شوند که در شرایط اول کلاس‌ها حضوری، در حالت دوم کلاس بخشی حضوری و بخشی غیر حضوری و در شرایط سوم فرآیند آموزش غیرحضوری خواهد بود و ما هم تابع تصمیم ستاد ملی کرونا در شهر تهران هستیم.

وی ادامه داد: تراکم کلاس‌های درسی در شهر تهران حدود ۳۲ دانش آموز است و این در حالی است که تراکم استاندارد ۲۴ نفره در نظر گرفته شده است بنابراین در این مورد مشکلاتی وجود دارد، اما با تدابیر لازم از جمله زوج و فرد کردن یا دو شیفته کردن دانش‌آموزان این موضوع را برطرف خواهیم کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش تهران با اشاره به اینکه از حیث نیروی انسانی و ساماندهی آن، برای بازگشایی زودتر از موعد مشکلی نداریم، اظهار کرد: موضوع ساماندهی انجام شده است و در تامین معلم با توجه به بازگشایی از نیمه شهریور مشکلی وجود ندارد.

فولادوند با اشاره به اینکه مشکل اصلی در سرویس ایاب و ذهاب دانش‌آموزان است، بیان کرد: با توجه به شرایط موجود بابت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حین رفت و آمد به مدرسه دچار مشکل هستیم که باید برای آن تدابیر ویژه‌ای بیاندیشیم.

وی با اشاره به اینکه برای بازگشایی از نیمه شهریور آمادگی لازم وجود دارد، گفت: امسال با توجه به شرایط خاص موجود تغییر تقویم آموزشی انجام می‌شود، اما برای آنکه این تغییر دائمی شود نیازمند تامین زیرساخت‌های لازم و بررسی‌های بیشتری هستیم.

منبع: خبرگزاری پانا


18 تیر: چگونگی بازگشایی مدارس در مناطق قرمز، زرد و سفید

به گزارش ایسنا، رضوان حکیم زاده با اشاره به مشخص نبودن زمان شروع سال تحصیلی آینده گفت: آخرین تصمیم گرفته‌شده این است که مدارس در سال آینده از ۱۵ شهریورماه و به‌صورت مجازی شروع شود اما اگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که ستاد ملی کرونا اجازه برگزار شدن کلاس را بدهد، مشکلی با برگزاری حضوری مدارس نداریم و حتماً کلاس‌ها را دایر خواهیم کرد و به خانواده‌ها اطمینان می‌دهیم که نگران آموزش فرزندانشان نباشند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط شیوع کشور در استان و منطقه، سناریوهای مختلفی برای بازگشایی مدارس داریم. بعد از واکاوی تجربه اسفند سال گذشته و مشخص کردن نقاط قوت و ضعف آموزش مجازی در ماه‌های آخر سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸، توانستیم حداقل ۳ سناریو برای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید برای مناطق قرمز، زرد و سفید تدوین کنیم و سعی کردیم با در نظر گرفتن شرایط امکان تصمیم‌گیری نهایی را به شورای مدرسه و در چارچوب آیین‌نامه بازگشایی مدارس واگذار کنیم.

معاون آموزش ابتدایی با بیان اینکه شرایط مختلفی برای بازگشایی مدارس پیش‌بینی‌شده است، گفت: بر اساس تصمیم‌های اتخاذشده برقراری کلاس و آموزش در مناطق قرمز صرفاً به‌صورت مجازی و از طریق شبکه شاد shadweb.iranlms.ir و آموزش‌های تلویزیونی، در مناطق زرد به‌صورت ترکیبی و به‌صورت ترکیب مجازی و حضوری و با تصمیم‌گیری شورای مدرسه و در مناطق سفید به‌صورت حضوری است. البته مناطق سفید مناطق عشایری و روستایی کم‌جمعیت خواهند بود که تعداد دانش آموزان یک‌رقمی است و امکان رعایت فاصله اجتماعی در این مدارس و کلاس‌ها وجود دارد.

حکیم زاده در خصوص تصمیم‌گیری در مناطق زرد تصریح کرد: یکی از مدل‌های تعریف‌شده در بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید، مربوط به مناطق زرد است که در این شرایط با توجه به تصمیم‌گیری شورای مدرسه می‌توان دانش آموزان را به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم‌بندی کرد؛ لذا ممکن است بخشی از آموزش‌ها به‌صورت مجازی و بخشی حضوری باشد یا دانش آموزان در گروه‌های زوج و فرد و به‌صورت گروه‌های کوچک‌تر در کلاس‌های درس حاضر شوند اما موارد مطرح‌شده بخشی از مدل‌های در نظر گرفته‌شده است و در درجه اول سلامتی دانش‌آموز و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای آموزش‌وپرورش حائز اهمیت است و شورای مدرسه باید با توجه به شرایط و چارچوب کلان مشخص‌شده توسط وزارت آموزش‌وپرورش، تصمیم‌گیری کند تا ضمن حفظ سلامتی دانش آموزان، آموزش تعطیل نشود.

منبع: خبرپو


16 تیر: زمان بازگشایی مدارس 15 شهریورماه خواهد بود

وزیر آموزش و پرورش درباره زمان بازگشایی مدارس با توجه به شیوع موج دوم کرونا در جامعه توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت‌ آموزش و پرورش، محسن حاجی میرزایی درباره زمان بازگشایی مدارس، اظهار کرد: «تصمیم ستاد ملی کرونا مبنی بر بازگشایی مدارس از تاریخ 15 شهریورماه است و ما تابع تصمیمات ستاد ملی هستیم.»

حاجی میرزایی با بیان اینکه زمان بازگشایی مدارس 15 شهریورماه خواهد بود، گفت: «کیفیت برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری و غیرحضوری متناسب با رعایت شرایط پروتکل‌های بهداشتی تعیین می‌شود.»

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: «چنانچه موج دوم شیوع کرونا که در آن قرار داریم، تشدید شود و تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا تغییر کند؛ امکان تغییر زمان بازگشایی مدارس از 15 شهریورماه نیز وجود دارد.»

وی همچنین با اشاره به حضورش در نخستین نشست کمیسیون آموزش مجلس یازدهم، افزود: «در این نشست که با حضور شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد مباحث مهمی مطرح و نقطه نظرات نمایندگان و مسئولان آموزش و پرورش تبادل شد.»

منبع: خبرگزاری پانا


15 تیر: تمدید مهلت تکمیل فرایند ثبت‌نام مدارس استعدادهای درخشان

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان از تمدید مهلت برای تکمیل فرآیند ثبت‌نام مدارس استعدادهای درخشان و واریز وجه ثبت‌نام تا 20 تیرماه خبر داد.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌ و پرورش، مهلت واریز وجه ثبت‌نام دانش آموزان تا بیستم تیرماه تمدید شده است.

بنابر این گزارش برای رفاه حال متقاضیانی که نتوانسته‌اند فرآیند ثبت‌نام را تکمیل کنند اقدام به دادن مهلت مجدد نموده است و از دانش آموزان خواست واریز وجه را به ‌روزها و ساعات پایانی مهلت اعلام‌ شده موکول نکنند.

منبع: آموزش و پرورش


13 تیر: احتمال کاهش تعداد سئوالات کنکور در صورت تشدید کرونا

به گفته عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس سناریوهای مختلفی در خصوص نحوه برگزاری کنکور وجود دارد که لغو یا کوتاه کردن زمان آزمون برای حفظ سلامت داوطلبان از جمله این سناریوها محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مهدی اسماعیلی با تأکید بر اینکه برگزاری کنکور سراسری، ارشد و دکتری بستگی به شرایطی دارد که با آن مواجه خواهیم شد، اظهار کرد: در اولین نشست کمیسیون آموزش در هفته آتی به این موضوع خواهیم پرداخت و با حضور مسئولان اجرایی در این باره تصمیم‌گیری خواهد شد.

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جان و سلامت داوطلبان مهم‌ترین فاکتور در برگزاری آزمون است، افزود: باید منتظر ماند و دید کرونا در زمان برگزاری امتحانات در چه وضعیتی خواهد بود و با سنجش شرایط در آن مقطع باید تصمیم‌گیری کرد.

وی ادامه داد: قطعا در صورت تشدید شیوع ویروس به هیچ عنوان نمی‌توان کنکور را به صورت عادی برگزار کرد و سناریوهای مختلف را باید بررسی کرد که قطعا لغو یا کوتاه کردن زمان کنکور از طریق کاهش سئوالات یکی از راهکارهایی است که می‌توان آن را در کمیسیون آموزش در حضور وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش بررسی کرد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله 1.5 متر در حوزه‌های برگزاری آزمون را ضروری برشمرد و گفت: وزارت علوم باید حوزه‌های بیشتری را برای برگزاری کنکور در نظر گیرد تا حفظ فاصله اجتماعی محقق شود.

منبع: خبرگزاری پانا11 تیر: صدور مجوز اخذ تمامی واحدهای درسی دوره پیش دانشگاهی (24 واحد) در شهریور ماه 99

از سوی معاونت آموزش متوسطه و براساس مصوبه شورای عالی، مجوز اخذ تمامی واحدهای درسی دوره پیش دانشگاهی (24 واحد) برای فارغ التحصیلان دوره متوسطه نظام سالی واحدی (1+3) در شهریور ماه 99، به ادارات کل استان‌ها ابلاغ شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، براساس مصوبه کمیسیون شورای عالی و با ابلاغ از سوی معاونت متوسطه به ادارات کل استان، مجوز ثبت نام و ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلان دوره متوسطه (1-3) که به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، موفق به ثبت نام و ادامه تحصیل در دوره پیش دانشگاهی (بزرگسالان، آموزش از راه دور و ایثارگران) نشده‌اند، صادر خواهد شد.

براساس مصوبه مذکور به فارغ التحصیلان دوره متوسطه نظام سالی واحدی (1-3) اجازه داده می شود با رعایت مقررات و ضوابط در دوره پیش دانشگاهی ثبت‌نام و در ارزشیابی تمام دروس دوره مذکور (24واحد) در نوبت ارزشیابی شهریور ماه شرکت کنند. اعلام نتیجه این قبیل افراد مطابق آیین نامه آموزشی دوره پیش دانشگاهی مربوط خواهد بود.

این بخشنامه از را از اینجا مشاهده کنید.

منبع: خبرگزاری پانا


10 تیر: برگزاری کلاس‌های آموزشی درسی تا زمان بازگشایی رسمی مدارس ممنوع شد


10 تیر:  ابلاغ دستورالعمل تجزیه ‌و تحلیل سؤالات امتحان نهایی سال99-1398

در راستای کمک به بهبود طراحی سؤالات در آزمون‌های آتی و ارتقاء سطح کیفیت آموزشی، از سوی مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، دستورالعمل تجزیه‌وتحلیل سؤالات امتحان نهایی سال 99 -1398 ابلاغ شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، در راستای ارزشیابی از عملکرد دانش آموزان براساس استانداردهای ملی(طراحی و اجرای نظام ارزشیابی پیشرفت تحصیلی نتیجه محور در سطح ملی) و اجرای فعالیت تجزیه‌وتحلیل کشوری سؤالات امتحانات نهایی نوبت‌های خرداد، شهریور و دی‌ماه و ارائه بازخورد جهت کمک به بهبود طراحی سؤالات در آزمون‌های آتی و ارتقاء سطح کیفیت آموزشی، از سوی مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، دستورالعمل تجزیه‌وتحلیل سؤالات امتحان نهایی سال 99 -1398 به ادارات استان‌ها ابلاغ شد.

دربندهایی از این دستورالعمل آمده است:

 • در ارزیابی کشوری، لازم است از طریق روسای اداره سنجش، برای تمام حوزه‌های تصحیح و سرگروه‌های آموزشی استان و مناطق کد کاربری مجزا تعریف‌شده و در اختیار روسای حوزه‌های تصحیح قرار گیرد.
 • در ارزیابی استانی، باید هر استان دو درس از دروس پایه دوازدهم را انتخاب و اطلاعات را در قالب نمون برگ ضمیمه در ذیل خبر تا تاریخ10تیرماه به مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی ارسال نماید. سپس کارشناسان مربوطه با نظارت رئیس اداره سنجش استان، نتایج دروس منتخب را تحلیل و نقاط قوت و ضعف عملکرد دانش آموزان در پاسخگویی به سؤالات را مشخص کرده، برنامه‌هایی جهت رفع نارسایی‌های موجود ارائه کنند و گزارش اقدامات انجام‌شده را به مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی ارسال نمایند.
 • در ارزیابی مناطق، لازم است؛ از بین مناطق برخوردار، نیمه برخوردار و محروم استان حداقل6 منطقه انتخاب‌شده و پس از مشخص کردن دو درس از بین دروس پایه دوازدهم و جمع‌آوری و تحلیل نتایج عملکرد دانش آموزان در دروس منتخب، گزارش‌ها بر اساس دستورالعمل ارسالی به مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، ارسال شود.

همچنین بر اساس این دستورالعمل لازم است، ستاد امتحانات استان با ایجاد تمهیدات مناسب، در زمان مقرر و قبل از پلمپ حوزه‌های تصحیح، نمرات دروس گروه نمونه آن استان را به‌صورت تصادفی جمع‌آوری کرده و با همکاری روسا و منشی‌های حوزه‌های تصحیح و اعضا گروه‌های آموزشی با نظارت رئیس سنجش استان، پس از پایان تصحیح هر درس با دقت و صحت ارسال کنند.

دستورالعمل تجزیه‌وتحلیل سؤالات امتحان نهایی سال99-1398

منبع: آموزش و پرورش10 تیر: ثبت‌نام کتب درسی پایه‌های اول، هفتم و دهم آغاز شد

ثبت‌نام کتب درسی پایه‌های اول، هفتم و دهم در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی از 8 تیرماه آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، ثبت‌نام کتاب‌های درسی آمادگی مقدماتی (پیش‌دبستانی و استثنایی) و پایه اول دوره ابتدایی (عادی و استثنایی)، پایه هفتم دوه اول متوسطه، پایه هفتم دوره اول متوسطه پیش‌حرفه‌ای استثنایی، پایه دهم دوره دوم متوسطه و پایه دهم دوره دوم متوسطه حرفه‌ای استثنایی از هشتم تیر آغاز ‌شد.

ثبت‌نام کتاب‌های درسی دانش‌آموزان به دو روش فردی و گروهی از طریق سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com انجام می‌شود؛ در روش فردی، خانواده دانش‌آموز با مراجعه به سامانه، ثبت‌نام را انجام می‌دهد؛ به این شکل که برای ورود به سامانه، کد ملی دانش‌آموزان، نام کاربری آنها و 6 رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌آموزان، «رمز عبور» آنها به سامانه است.

بعد از ورود به سامانه، مشخصات دانش‌آموز، نام مدرسه، پایه تحصیلی و قیمت کتاب درسی قابل مشاهده است و خانواده با تأیید صحت اطلاعات، ثبت‌نام را انجام داده و هزینه کتاب درسی که بر اساس قیمت پشت جلد کتاب درسی است، دریافت می‌شود؛ برای خانواده‌هایی که امکان ثبت‌نام فردی وجود ندارد، مدیریت مدرسه ثبت‌نام گروهی دانش‌آموزان را انجام می‌دهد.

ثبت‌نام کتاب درسی نوآموزان آمادگی تکمیلی (پیش‌دبستانی و استثنایی) و دانش‌آموزان پایه دوم تا ششم دوره ابتدایی (مدارس عادی و اسثنایی)، دانش‌آموزان پایه هشتم و نهم دوره اول متوسطه و دانش‌آموزان پایه هشتم و نهم دوره اول متوسطه پیش حرفه‌ای استثنایی، دانش‌آموزان پایه یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه (نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش) و دانش‌آموزان پایه یازدهم و دوازدهم دوره متوسطه حرفه‌ای استثنایی از 24 فروردین آغاز شده بود و دوم تیر پایان یافت.

منبع: خبرگزاری پانا


9 تیر: ضرورت ایجاد صفحه شخصی دانش‌آموز در سامانه شاد

موضوع ضرورت ایجاد صفحه شخصی دانش‌آموز در سامانه شاد در جلسه هم اندیشی پژوهشکده برنامه ریزی درسی و نوآوری‌های آموزشی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش، جلسه هم اندیشی پژوهشکده برنامه ریزی درسی و نوآوری‌های آموزشی پژوهشگاه مطالعات در تاریخ 18 خرداد 1399 از ساعت 10 تا 12 به بررسی پرسش مطرح شده از سوی یکی از معاونان وزارت آموزش و پرورش در خصوص «ضرورت ایجاد صفحه شخصی دانش‌آموز در سامانه شاد» اختصاص یافت.

در این جلسه که مدیران گروه‌های پژوهشی، اعضای هیات علمی و کارشناسان پژوهشکده در آن حضور داشتند، تلاش شد به چهار پرسش زیر پاسخ داده شود:

1- آیا با راه‌اندازی صفحه شخصی دانش‌آموز در فضای مجازی موافق هستید؟

2- در صورت موافقت چه پیشنهادی برای کارکردهای چنین صفحه‌ای دارید؟

3- ازنظر شما مزایای چنین اقدامی چیست؟

4- چالش‌ها و مخاطرات احتمالی چنین اقدامی چیست؟

نتایج مباحث صورت گرفته در این نشست، استخراج شد و در اختیار معاونت ذیربط قرار گرفت.

منبع: خبرگزاری پانا


8 تیر: شروع ثبت‌نام اینترنتی پایه دهم مدارس شاهد

 اداره کل آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران در اطلاعیه‌ای از آغاز ثبت‌نام اینترنتی پایه دهم (دوره دوم متوسطه) مدارس شاهد در سال تحصیلی پیش‌رو از پنجم تیرماه خبر داد.

در اطلاعیه بنیاد شهید آمده است: ثبت‌نام پایه دهم (دوره دوم متوسطه) از پنجم تیرماه آغازشده و به مدت 17 روز ادامه خواهد داشت. بدیهی است گروه‌های ایثارگری متقاضی ثبت‌نام در مدارس شاهد می‌توانند تا پایان زمان ذکرشده نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

لذا به همه خانواده‌های دانش آموزان شاهد و سایر گروه‌های ایثارگری ورودی در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ توصیه می‌شود تا قبل از پایان مهلت زمان مذکور به سامانه ثبت‌نام مدارس شاهد به آدرس www.saja.medu.ir مراجعه و نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند. تمام دفاتر و مناطق بنیاد شهید و امور ایثارگران در سراسر کشور آماده ارائه راهنمایی‌های لازم به خانواده‌های شاهد و ایثارگر در زمینه ثبت‌نام مدارس شاهد هستند.

منبع: خبرگزاری پانا


8 تیر: تکلیف برگزاری کنکور در زمان شیوع کرونا تا هفته آینده مشخص می‌شود

عضو کمیسیون آموزش مجلس از بررسی موضوع برگزاری کنکور در نشست کمیسیون متبوعش به دلیل حاد شدن شرایط شیوع ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش خانه ملت، روح‌الله متفکرآزاد عضو هیأت رئیسه و عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در توئیتی، نوشت:

الان دیداری با رییس کمیسیون آموزش داشتم، مشکل کنکوری‌ها را مطرح کردم؛ با رییس سازمان سنجش صحبت کردیم؛ ایشان هم گفتند اگر آزمون برگزار نشود، وضعیت کرونا تا آخر سال بهتر نخواهد شد. مشکل را توضیح دادم. قرار شد در اولین جلسه کمیسیون در هفته آینده موضوع بحث شود.

منبع: خبرگزاری پانا


7 تیر: برگزاری کلاس‌های رایگان جمع بندی دروس پایه دوازدهم به صورت آنلاین برای دانش‌آموزان سراسر کشور

معاون آموزش مؤسسه علمی رزمندگان اسلام از جمع بندی دروس تخصصی پایه دوازدهم به صورت رایگان برای دانش‌آموزان سراسر کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه علمی رزمندگان اسلام، محمد جواد نوروزی بیان کرد: «دانش‌آموزان می‌توانند برای استفاده از جمع بندی این دروس و شرکت در کلاس‌های برخط (آنلاین) به صورت رایگان به آدرس اینترنتی https://www.razmandegan.ir/loghmeh مراجعه کنند.»

نوروزی با اشاره به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی افزود: «به دلیل اهمیت پایه دوازدهم و برگزاری امتحانات این پایه به صورت نهایی و تأثیر مستقیم آن بر روی کنکور و آینده دانش‌آموزان، دروس تخصصی این پایه از سوی معلمان مجرب مؤسسه علمی رزمندگان اسلام جمع بندی و فایل آموزشی آن به صورت رایگان در اختیار دانش‌آموزان سراسر کشور قرار خواهد گرفت.»

وی با بیان اینکه برگزاری کلاس‌های برخط (آنلاین) به صورت رایگان در تمام مقاطع و دروس از همان روزهای اولیه تعطیلی مدارس به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا آغاز و از درگاه‌های این مؤسسه در اختیار دانش‌آموزان سراسر کشور قرار گرفت بود عنوان کرد: «کلاس‌های جمع بندی ویژه پایه دوازدهم از 17 خرداد ماه آغاز و تا 11 تیر ادامه دارد.» نوروزی در ادامه یادآور شد: «برای شرکت در این کلاس‌ها نیاز به یوزر و پسورد نیست و دانش‌آموزان و دبیران می‌توانند به عنوان میهمان وارد کلاس شوند.»

معاون آموزش مؤسسه علمی رزمندگان اسلام با بیان اینکه محدودیتی برای ورود دانش‌آموزان سراسر کشور وجود ندارد، اظهار کرد: «حضور دانش‌آموزان پسر و دختر در کلاس‌های مجزا است و لینک فایل آموزشی کلاس‌هایی که در هفته‌های گذشته هم برگزار شده داخل سایت موجود است.»

نوروزی در پایان با اشاره به اینکه خیل عظیمی از دانش‌آموزان کشور بالاخص در شرایط به وجود آمده از نعمت معلم خوب و حتی جزوه آموزشی خوب محروم هستند، هدف از این اقدام را کمک به نظام آموزشی و تعلیم و تربیت کشور عنوان کرد و افزود: «یکی از کارکردهای بسیج در عرصه آموزشی توسعه عدالت آموزشی است که در شرایط فعلی برگزاری دوره‌های جمع بندی و در اختیار عموم قرار دادن آن یکی از مصادیق این امر است.»

منبع: خبرگزاری پانا


7 تیر: خرید اینترنتی کتاب‌های درسی برای پایه‌های اول ابتدایی، هفتم و دهم از فردا آغاز می‌شود

خرید اینترنتی کتاب‌های درسی برای پایه‌های اول ابتدایی، هفتم و دهم از فردا ۸ تیر آغاز می‌شود و تا ۱۵ شهریور ادامه خواهد داشت.

خرید اینترنتی کتاب‌های درسی برای پایه‌های اول ابتدایی، هفتم و دهم از فردا یکشنبه ۸ تیر آغاز می‌شود و تا ۱۵ شهریور ادامه خواهد داشت و از ۱۷ شهریور تا پایان شهریور، مهلت اصلاح کتاب‌های خریداری شده در سامانه است.

در این بازه زمانی مدارس به صورت گروهی و یا دانش‌آموزان به صورت انفرادی می‌توانند از طریق ورود به سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com ثبت سفارش انجام دهند.

طبق اعلام سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، دانش‌آموزان می‌توانند به صورت شیوه‌های فردی یا گروهی نسبت به سفارش کتاب‌های درسی خود اقدام کنند. در شیوه فردی اولیا می‌توانند با مراجعه به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی در بخش سفارش دوره‌ای، بسته آموزشی مورد نیاز را سفارش دهند. در شیوه گروهی مدیران مدارس از طریق سامانه سناد نسبت به سفارش کتاب‌های درسی اقدام می‌کنند.

قیمت کتاب‌های درسی در دوره ابتدایی برای پایه اول ۲۴ هزار تومان و برای پایه ششم ابتدایی ۳۴ هزار و ۵۰۰ تومان است. همچنین قیمت کتب در دوره متوسطه اول از ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان متغیر است. در دوره متوسطه دوم عمدتا در شاخه نظری قیمت‌ها از ۵۲ هزار تا ۷۱ هزار تومان تعیین شده است.

منبع: خبرگزاری پانا


7 تیر: سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان از 15 تیرماه آغاز می‌شود

تهران (پانا) – رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور از آغاز سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان از 15 تیرماه خبر داد که هدفگذاری امسال افزایش نرخ پوشش به 99 درصد است.

سیدجواد حسینی، رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع «عملکرد مدارس استثنایی در تعطیلی ناشی از کرونا» به روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت درباره نحوه شناسایی کودکان با نیازهای ویژه اظهار کرد: «در سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، بر اساس اساسنامه سال 1370، هفت گروه را تحت پوشش داریم که کودکان با آسیب بینایی، آسیب شنوایی، آسیب جسمی –حرکتی، ناتوانی‌های ذهنی، مشکلات ویژه یادگیری، طیف اوتیسم و چندمعلولیتی‌ها از این جمله‌اند.»

آغاز سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان از 15 تیرماه

وی افزود: «برنامه‌ای تحت عنوان سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان از سال 1372 و با 1.5 درصد پوشش آغاز شد که در سال 98 به 97.6 درصد نرخ پوشش رسید. چند سالی است که پیش دبستانی‌ها را نیز تحت پوشش قرار داده‌ایم؛ سال گذشته 50 درصد کودکان پیش دبستانی غربال شدند و هدف‌گذاری امسال ما پوشش 55 درصدی کودکان پیش دبستانی است.»

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با بیان اینکه به دلیل شرایط کرونا، سنجش سلامت را از 15 تیرماه آغاز می‌کنیم گفت: «هدفگذاری امسال ما افزایش نرخ پوشش به 99 درصد است.»

حسینی در پاسخ به اینکه دانش‌آموزان استثنایی در هفت گروه یادشده، تقریبا چند نفر هستند؟ گفت: «اکنون 82 هزار دانش‌آموز استثنایی داریم که در هزا رو 600 مدرسه خاص مشغول به تحصیل هستند. 70 هزار نفر نیز در مدارس عادی درس می‌خوانند که ما این مدارس عادی را تحت عنوان مدارس پذیرا نام‌گذاری می‌کنیم.»

وی افزود: «20 هزار مدرسه پذیرا در سطح کشور داریم و دانش‌آموزانی را که به عنوان مثال آسیب دیدگی شنوایی، بینایی و یا جسمی دارند ولی از ضریب هوشی خوبی برخوردار هستند تحت پوشش قرار می‌دهند.»

وجود 60 هزار و 170 دانش‌آموز کم‌توان ذهنی

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی ادامه داد: «بیشترین آمار ما مربوط به ناتوانان ذهنی است. 60 هزار و 170 دانش‌آموز کم‌توان ذهنی، 8 هزار و 51 دانشآموز چندمعلولیتی، 5671 آسیب دیده شنوایی، 2524 دانشآموز در طیف اوتیسم، 2156 دانشآموز آسیب دیده بینایی، 1970 دانشآموز آسیب دیده جسمی حرکتی داریم.»

حسینی در پاسخ به اینکه در طرح سنجش سلامت چند نفر را ارزیابی می‌کنید؟ گفت: «در سال گذشته یک میلیون و 50 هزار کودک بدو ورود به دبستان و 380 هزار کودک پیش دبستانی تحت سنجش قرار گرفتند.»

افزایش تعداد پایگاه‌های سنجش

وی در پاسخ به اینکه در شرایط کرونا سنجش سلامت این تعداد از دانش‌آموزان را چگونه انجام می‌دهید؟ گفت: «اگر سنجش انجام نشود کودک در کلاس اول ابتدایی ثبت‌نام نمی‌شود. اکنون با توجه به شرایط کرونا، تعداد پایگاه‌های سنجش را افزایش داده‌ایم، تعداد افرادی که در هر پایگاه باید سنجیده شوند از 40 تا 42 نفر به 20 نفر کاهش یافته است. امسال اتاق انتظار ایجاد کرده‌ایم که خانواده‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از آن استفاده می‌کنند.»

حسینی با بیان اینکه 60 هزار مدرسه که از بچه‌ها ثبت‌نام می‌کنند از حالا برای نوبت گیری اقدام می‌کنند گفت: «زمان انجام تست‌ها برای هرنفر در سال گذشته 15 دقیقه بود که امسال به 30 دقیقه افزایش یافته است. تمهیدات بهداشتی نیز رعایت می‌شود و خانواده‌ها مطمئن باشند که فرزندشان آسیبی نخواهد دید.»

اعتبارات ایاب و ذهاب تا 42 برابر افزایش یافته است

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی درباره وجود برخی مشکلات نظیر عدم شناسایی برخی دانش‌آموزان مانند گروه کم توجه و جنبش افزونی در طرح سنجش سلامت گفت: «کاستی‌هایی وجود دارد ولی باید بپذیریم که سازمان آموزش و پرورش استثنایی مولود انقلاب اسلامی است و از زمان تاسیس تا کنون نرخ دانش‌آموزان تحت پوشش‌اش به 17.5 درصد رسیده است. همچنین اعتباراتش رشد 8 برابری پیدا کرده و اعتبارات ایاب و ذهاب تا 42 برابر افزایش یافته است.»

امسال به عنوان یک اولویت کاری، “بسته طلایی مداخلات بهنگام” را طراحی کرده‌ایم که در قالب آن قصد پاسخ به چهار سوال مهم را داریم

وی ادامه داد: «امسال به عنوان یک اولویت کاری، “بسته طلایی مداخلات بهنگام” را طراحی کرده‌ایم که در قالب آن قصد پاسخ به چهار سوال مهم را داریم. نخست آنکه آیا همه کودکان استثنایی را شناسایی می‌کنیم؟ که معتقدیم کامل شناسایی نمی‌شوند و آنچه اتفاق نظر روی آن وجود دارد حدود دو درصد دانش‌آموزان هستند.»

حسینی ادامه داد: «دوم آنکه آیا بعد از شناسایی؛ به طور کامل تحت پوشش قرار می‌گیرند؟ سوم آنکه اگر تحت پوشش هم قرار گرفتند آیا این پوشش به موقع و بهنگام است؟ چهارم اینکه اگر مداخله بهنگام می‌کنیم آیا این مداخله استاندارد و حرفه‌ای است؟ معتقدیم در هر چهار قلمرو نمی‌توانیم جواب کامل و قانع کننده‌ای داشته باشیم.»

اقدامات این سازمان در ایام تعطیلی مدارس

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور درباره اقدامات این سازمان در ایام تعطیلی مدارس گفت: «ما به فضای کرونا پرتاب شدیم و هیچ کس آمادگی مقابله با شرایط کرونایی را نداشت؛ در حالی که اول مهر آتی دیگر نمی‌توانیم چنین ادعایی کنیم و باید سناریوهای مختلفی برای آموزش داشته باشیم که در دست انجام است.»

وی افزود: «چه باید می‌کردیم؟ اولین کاری که انجام شد آغاز فعالیت مدرسه تلویزیونی بود، سپس مدارس با خلاقیت‌هایی که داشتند از طریق فضای مجازی آموزش را ادامه دادند و همچنین در این ایام 320 هزارساعت فعالیت آموزشی منزل محور و فرد به فرد انجام شده همچنین 10 هزار گروه مجازی با 22 هزار معلم در 22 هزار مدرسه تشکیل شده است. پایگاه جامع مدرسه مجازی را ایجاد کردیم. کار در 13 استان انجام شد و برای سال تحصیلی جدید در هر استان یک پایگاه جامع خواهیم داشت.»

تا چند روز آینده کانال ویژه محتوای آموزش و پرورش استثنایی نیز در شبکه شاد راه‌اندازی می‌شود

حسینی با اشاره به طراحی 6 استودیو برای نابینایان، ناشنوایان، اوتیسم و … گفت: «1800 محتوا تولید و جمع آوری شده که بعد از بررسی این محتوا آنها را در یک پایگاه گنجانده و در معرض استفاده عموم قرار می‌دهیم. کانال ویژه آموزش و پرورش استثنایی در شبکه شاد ایجاد شده و تا چند روز آینده کانال ویژه محتوای آموزش و پرورش استثنایی نیز در شبکه شاد راه‌اندازی می‌شود.»

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی افزود: «با ارسال درسنامه به منازل و مدارس و به کارگیری ظرفیت 741 مرکز مشکلات ویژه یادگیری و 16 مرکز مشاوره، به درستی خانواده‌ها را هدف قرار دادیم تا تحت آموزش قرار بگیرند که البته معتقدیم هنوز کافی نیست. 25 هزار ساعت آموزش و مشاوره تلفنی به 90 هزار نفر از اولیا ارائه شده است.»

طراحی سه بسته تحولی برای سازمان در سال جاری که یکی از آنها توسعه مشارکت‌ها و کاهش تمرکز است. بیش از 80 درصد فعالیت‌های این بسته، تاسیسی و نواورانه است و یکی از محورها توجه به نقش اولیا است.

وی به طراحی سه بسته تحولی برای سازمان در سال جاری که یکی از آنها توسعه مشارکت‌ها و کاهش تمرکز است، اشاره کرد و گفت: «بیش از 80 درصد فعالیت‌های این بسته، تاسیسی و نواورانه است و یکی از محورها توجه به نقش اولیا است. برای اولین بار پارلمان مشورتی اولیا را در سازمان ایجاد کردها‌یم و تمام استان‌ها در این پارلمان نماینده دارند.»

حسینی ادامه داد: «در این طرح استفاده از ظرفیت و توان اولیا را در قالب اولیای مدرسه یار، مدیریار، سلامت یار، هنریار و ورزش یار مدنظر قرار دادیم و تاکید شده است که تا پایان سال تحصیلی آینده باید 30 درصد مشارکت اولیا نسبت به سال 98 افزایش یابد.»

سنجش برای دانش‌آموزان ضروری است

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در ادامه با بیان اینکه سلامتی دانش‌آموزان برای ما بسیار مهم است گفت: «اختیاراتی هم به شورای سنجش استان‌ها سپرده شده است. سنجش برای دانش‌آموزان ضروری است تا مشخص شود هرکدام باید به کدام مدرسه بروند و چه مداخلاتی دریافت کنند.»

وی با اشاره به اینکه اگر سرانه هر دانش‌آموز عادی چهار میلیون تومان باشد، سرانه تحصیل دانش‌آموز استثنایی دو میلیون تومان بیشتر است گفت: «بودجه ما در سال گذشته 100 میلیارد تومان بود و امسال به بیش از 140 میلیارد تومان رسیده است که با احتساب درآمدهای اختصاصی به 160 میلیارد تومان می رسد. بخشی از نیازهای ما از طریق وزارتخانه تامین می‌شود و 160 میلیارد تومان هم مازاد بر آن ردیف بودجه‌ای مستقل داریم. بودجه فعلی کفاف فعالیت‌های سازمان را نمی‌دهد.»

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه گاهی نداشته‌هایمان را بسیار پررنگ می‌بینیم و داشته‌هایمان را نمی‌بینیم گفت: «سازمان آموزش و پرورش استثنایی مولود انقلاب اسلامی است و امسال در این تنگنای اقتصادی تا 50 درصد افزایش بودجه داشته است.»

آموزش مهارت‌های چندگانه

وی درباره بسته تحولی مدرسه انطباقی نیز گفت: «در همین راستا شرایط مدارس باید با بچه‌ها انطباق پیدا کند. 210 مدرسه در سطح کشور کمبود داریم که تا کنون کلنگ ساخت 66 مورد آن به زمین زده شده است. کمبود معلم داریم؛ آموزش مهارت‌های چندگانه را مدنظر داریم. قرار است سال 99 در هراستانی یک مدرسه استثنایی و یک مدرسه پذیرا مناسب سازی شوند و الگوی مدارس دیگر قرار بگیرند.»

حسینی ادامه داد: «14 استان مدرسه اوتیسم مستقل نداشتند. برای امسال 14 مدرسه اوتیسم در حال ساخت است.»

تولید نرم افزار آموزش موبایلی برای تمام پایه‌های تحصیلی

وی به تولید نرم افزار آموزش موبایلی برای تمام پایه‌های تحصیلی نیز اشاره و درباره مشکلات عدم دتسرسی خانواده‌ها به آموزش مجازی اظهار کرد: «حدود 40 درصد دانش‌آموزان استثنایی به آموزش‌های مجازی دسترسی نداشتند. برای جبران این کاستی اقداماتی چون آموزش تلویزیونی و تهیه درسنامه‌ها و آموزش حضوری در مناطق دوردست انجام شد. اکنون نیز قصد داریم خیران را پای کار بیاوریم و راهبردهایی در حال انجام است تا دسترسی والدین به ابزارهای هوشمند افزایش یابد.»

حسینی تاکید کرد که در ایام کرونا آموزش و پرورش استثنایی کمتر از آموزش و پرورش عادی کار نکرده است. نواقصی هم در کار بوده که طبیعی است. اولیا مهمترین ارزیابان هستند که باید از آنها بازخورد گرفت.

منبع: خبرگزاری پانا


6 خرداد: نحوه برگزاری کلاس دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید

تهران (پانا) – مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران اعلام کرد نحوه برگزاری کلاس‌های دانش‌آموزان در مدارس مشخص شده است و برخی کلاس‌ها مجازی و برخی حضوری برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا فولادوند درباره شروع فعالیت مدارس گفت: اعلام شده است که سال تحصیلی در نیمه اول شهریور آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه وضعیت نیروی انسانی ساماندهی شده است گفت: ساماندهی فضای آموزشی نیز انجام شد و هم اکنون مشکل ما هدایت تحصیلی دانش‌آموزانی است که باید در سال ۹ متوسطه انتخاب رشته کنند، البته مشکل بعدی سرویس مدارس است که باید براساس شیوه نامه‌های بهداشتی تصمیماتی در این باره اتخاذ شود.

فولادوند ادامه داد: آموزش و پرورش به سرعت کار‌ها را انجام می‌دهد و از خانواده‌ها می‌خواهیم سریع‌تر کار ثبت‌نام را انجام دهند تا پس از ثبت نام، سامانه مربوط به ثبت‌نام دانش‌آموزان تکمیل و کلاس گذاری آن‌ها انجام شود.

وی با بیان اینکه در پایه اول، هفتم و دهم ثبت‌نام داریم، گفت: ۷۰ درصد از دانش‌آموزان ما در پایه‌های بالاتر هستند و جا به جایی آن‌ها باید مطابق ثبت‌نام انجام شود البته ما در طول سال تحصیلی هم ثبت‌نام داریم، اما بهتر است هرچه زودتر ثبت نام انجام شود.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به اینکه در منطقه ۴ و ۱۵ مشکل نیروی انسانی داریم، افزود: اگر نقل و انتقالات به میزان سنوات گذشته باشد ورودی‌ها به تهران به میزان سال‌های گذشته است و مشکلی از نظر نیروی انسانی نداریم و در صورت کمبود نیرو می‌توانیم از طریق معلمان حق التدریسی مشکل را برطرف کنیم.

فولادوند درخصوص آموزش برخی از دروس به صورت مجازی گفت: برخی از درس‌ها به صورت مجازی و برخی از درس‌ها به صورت حضوری و برخی از درس‌ها به صورت دو هفته مجازی و یک هفته حضوری انجام می‌شود، بنابراین از هم اکنون نمی‌توانیم اعلام کنیم که وضعیت برگزاری کلاس‌های درس به چه صورت است از این رو به فراخور شرایط تصمیماتی اتخاذ می‌شود.

وی افزود: مشکلاتی درخصوص نحوه برگزاری کلاس‌ها وجود دارد، ولی تلاش می‌کنیم پیش بینی‌ها به واقعیت نزدیک شود تا مشکلی در روند آموزش پیش نیاید.

فولادوند درخصوص وضعیت مدارس غیردولتی گفت: ما در مدارس غیردولتی وضعیت بهتری خواهیم داشت، چون میزان تراکم جمعیت پایین‌تر است و این مدارس می‌توانند با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی کلاس‌ها را به صورت حضوری برگزار کنند و با امکاناتی که دارند می‌توانند فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند و این روند را تا پایان سال ادامه دهند.

وی در خصوص نحوه برگزاری کلاس‌ها در مدارس دولتی گفت: می‌توانیم در برخی از ساعات به طور مثال ساعت ۷ و نیم تا ۱۰ و نیم را برای یک گروه از دانش آموزان و ساعت ۱۰ و نیم تا ۱۳ و نیم را برای گروه دوم دانش آموزان به عنوان فعالیت آموزشی در مدارس در نظر بگیریم.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: چنانچه دروس مدارس با آموزش مجازی مشکلی نداشته باشد برای پاسخگویی به سؤالات دانش‌آموزان هر دو یا سه هفته یک بار کلاس حضوری در نظر گرفته می‌شود تا در پایان به جمع بندی درستی از نظر آموزشی برسیم.

فولادوند افزود: البته در برخی از رشته‌ها برخی از دروس که دروس پایه محسوب می‌شوند هنوز به تصمیم گیری قطعی نرسیده ایم و نمی‌توانیم چیزی اعلام کنیم.

وی ادامه داد: امسال نسبت به پارسال ۱۲۰ مدرسه نوبت بعد از ظهر اضافه شده است و اجازه داریم در مناطق با تراکم جمعیت بالا نوبت بعدازظهر دایر باشد، اما باید تلاش کنیم تراکم جمعیت را در این مدارس کاهش دهیم، هم اکنون تراکم میانگین کشور ۲۴ است و تراکم تهران ۳۲ است.

فولادوند درخصوص رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در سرویس مدارس افزود: شیوه نامه‌های بهداشتی برای سرویس مدارس به طور کامل تعیین شده است و هر وسیله نقلیه سواری که دو یا سه سرنشین داشته باشد خانواده‌ها باید هزینه بیشتری پرداخت کنند، اما تاکنون به تصمیم قاطع در این خصوص نرسیده‌ایم، چون تمام سرویس‌ها وسیله نقلیه سواری نیست و برخی از سرویس‌ها ون و یا اتوبوس هستند، از این رو تصمیم نهایی گرفته نشده است.

وی درباره شهریه و هزینه سرویس رفت و آمد دانش‌آموزان گفت: مدارس اعم از دولتی و غیردولتی حق ندارند به موضوع میزان شهریه و یا هزینه رفت و آمد قبل از شروع سال تحصیلی ورود پیدا کنند.

فولادوند درخصوص افزایش هزینه و شهریه مدارس گفت: مدارس رتبه بندی شده‌اند و اولیا و خانواده‌های دانش‌آموزان با مراجعه به سامانه وزارت آموزش و پرورش می‌توانند براساس منطقه و نوع مدرسه متوجه میزان شهریه شوند، حداکثر شهریه ۱۷ میلیون تومان است. در سال دوم متوسطه ۱۴ و نیم میلیون و در دوره ابتدایی ۱۲ میلیون تومان حداکثر شهریه است.

وی تأکید کرد: قانونی برای مبارزه با فساد در آموزش و پرورش وجود دارد که در صورت وجود فساد مؤسسه حقوقی آن را مورد بررسی قرار می‌دهد.

منبع: خبرگزاری پانا


31 خرداد: فردا؛ آغاز ثبت‌نام کلاس هفتمی‌ها در مدارس شاهد

هفته پیش‌رو، هفته ثبت‌نام دو پایه در مدارس شاهد است؛ ثبت‌نام پایه هفتم از فردا یکشنبه اول تیر تا ۱۴ تیر و پایه دهم نیز از ۵ تا ۲۱ تیر خواهد بود.

از اول خرداد ثبت‌نام ورودی پایه اول ابتدایی آغاز و این مهلت تا ۲۰ خرداد تمدید شد، بیش از 28 هزار دانش‌آموز ابتدایی برای ثبت‌نام در مدارس شاهد پیش ثبت‌نام خود را انجام داده‌اند.

همچنین ثبت‌نام پایه هفتم از فردا یکشنبه اول تیر آغاز و تا ۱۴ تیر ادامه دارد همچنین ثبت‌نام پایه دهم نیز از ۵ تا ۲۱ تیر خواهد بود. خانواده‌ها برای پیش ثبت‌نام مدارس شاهد حتماً به سامانه سجا به آدرس saja.medu.ir مراجعه کنند چرا که بعضی سایت‌های جعلی ایجاد شده‌اند و با دریافت پول از خانواده‌ها مدعی ثبت‌نام آنها در مدارس شاهد هستند.

بعد از پایان ثبت‌نام مدارک دانش‌‌آموز از سوی ستاد ثبت‌نام بررسی و در سامانه سجا تایید می‌شود براساس ظرفیتی که به مدرسه داده شده است، از ۱۷ تا ۲۷ تیر در پایه هفتم و از ۲۴ تا ۳۱ تیر در پایه دهم بررسی مدارک از سوی ستاد ثبت‌نام صورت می‌گیرد. از ۲۷ خرداد تا ۳ تیر برای پایه اول ابتدایی، از ۲۸ تا ۳ مرداد برای پایه هفتم و از اول تا ۱۵ مرداد برای پایه دهم فرصت ثبت‌نام قطعی درنظر گرفته شده است.

منبع: خبرگزاری پانا


31 خرداد: آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مدارس از 15 شهریور

 رئیس‌جمهوری خبر داد طبق تصمیم امروز ستاد ملی کرونا مقرر شد فعالیت دانشگاه‌ها و مدارس از 15 شهریور آغاز شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه امروز ستاد ملی کرونا گفت: «یکی از تصمیماتی که امروز در ستاد ملی کرونا گرفته شد این بود که ماسک می‌تواند بسیار موثر باشد به همین خاطر قرار شد در یکی دو هفته آینده طرح الزام ماسک در مناطق قرمز ضروری شود، این طرح به ستاد ارائه خواهد شود و تصویب و ابلاغ می‌گردد.»

وی ادامه داد: «تا امروز ما درگیر موج اول این بیماری هستیم. موج اول ثابت نیست و در حال حرکت است و همه ما باید آماده باشیم.»

روحانی به فشار روحی و روانی و تبعات روحی این بیماری اشاره کرد و گفت: «از همه کسانی که تخصص روانشناختی دارند، در زمینه علوم حوزوی، هنرمندان، شاعران و دستگاه‌های تبلیغاتی و به ویژه در فضای مجازی مردم را آماده کنند. باید بدانیم که مدت زمان زیادی با این ویروس درگیر هستیم. پس باید بلندمدت فکر کنیم.»

رئیس‌جمهوری خطاب به مردم گفت: «بهداشت و درمان، مردم، صداوسیما و نیروهای مسلح و همه از اواخر اسفند تاکنون با هم همکاری کردیم و توانستیم از روزهای سخت بگذریم، اما این کار نیاز به استمرار و استقامت ما دارد، اگر به این موضوع فکر نکنیم، ممکن است دستاوردهای گذشته از بین برود.»

ئیس‌جمهوری اضافه کرد: «در دو جا یعنی سالمندان و زندان‌ها شرایط ما خوب بوده است. همچنین درباره آموزش تصمصم گرفتیم که دانشگاه‌ها 15 شهریور فعالیت خود را آغاز کنند اما توام با فضای حقوقی و مجازی. شعار ما کلاس خلوت و خوابگاه خلوت است. همین زمان هم برای آموزش و پرورش خواهد بود منتهی اجازه داده شد که این وزارت خانه از اول تا 15 شهریور فعالیت خود را در استان‌ها اعلام و اجرا کند. تعطیلی پنجشنبه‌ها هم حذف می‌شود تا بتوانند کارهایشان را انجام دهند.»

منبع: خبرگزاری پانا


24 خرداد: سمپاد بجز در شبکه «شاد» در هیچ شبکه اجتماعی دیگری صفحه یا کانال ندارد

تهران (پانا) – سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان اعلام کرد این سازمان به جز در شبکه “شاد” در هیچ شبکه اجتماعی دیگری صفحه یا کانال ندارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان، سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان از نداشتن صفحات و یا کانال‌هایی در شبکه‌های اجتماعی به جز شبکه شاد خبر داد.

بر این اساس همچنین اعلام شد در برخی شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی کانال‌هایی با نام باشگاه دانش‌پژوهان جوان ایجاد شده با دریافت و کپی اخبار از مراجع رسمی، در خصوص برگزاری دوره و کلاس‌های المپیاد و… تبلیغ می‌کنند، لذا به خانواده‌های گرامی دانش‌پژوهان هشدار می‌دهد توجهی به تبلیغ و یا اخبار کانال‌های مذکور نکرده و اخبار و موارد مربوط را از سایت سازمان و همچنین سایت باشگاه دانش‌پژوهان دریافت کنند.

همچنین هر گونه سو استفاده از نام سازمان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان در کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی از نظر این سازمان غیراخلاقی بوده و قابل پیگیری قانونی است.

منبع: خبرگزاری پانا


17 خرداد: جزئیات برگزاری امتحانات نهایی مدارس

تهران (پانا) – رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش از آغاز برگزاری امتحانات نهایی مدارس با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی خبر دادو اعلام کرد حدفاصل صندلی دانش‌آموزان باید بین ۱.۸ تا ۲ متر مربع رعایت شود.

به گزارش صدا و سیما، خسرو ساکی با بیان اینکه در امتحانات هر دانش‌آموز تا صندلی کناری و جلو دو متر باید فاصله داشته باشد، گفت: ‌برای رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی مراقبان بهداشت وزارت آموزش و پرورش و شبکه‌های بهداشت محله‌های آموزش‌ و پرورش در برگزاری امتحانات همکاری می‌کنند.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش افزود: مراقبان بهداشت در مبادی ورودی سالن‌های برگزاری امتحانات باید حضور داشته باشند؛ ضمن اینکه دانش‌آموزان را به استفاده از ماسک و دستکش و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و فاصله‌‌ها توصیه کرده‌ایم.

ساکی با بیان اینکه برنامه امتحانات نهایی در پایگاه اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش اعلام و در مدارس هم نصب شده است درباره منابع امتحانات، گفت: آموزش‌های امسال دانش‌آموزان با شرایط شیوع کرونا به دو بخش تقسیم شد، بخش اول تا پایان بهمن و حتی هفته اول اسفند، حدود ۸۰ درصد کتب درسی در اکثر کلاس‌های پایه دوازدهم تدریس شده است و بخش دوم ۲۰ درصدی بود که از طریق آموزش غیرحضوری از سوی شبکه‌های تلویزیونی و بسترهای پیام‌رسان‌های موجود و شبکه «شاد» انجام گرفته است.

وی بیان کرد: لذا ما ۸۰ درصد اول را برای همه دانش‌آموزان مبنا قرار دادیم و ۱۶ نمره از این بخش سوال طرح می‌کنیم و برای چهار نمره باقی‌مانده یعنی بخش دوم نیز دو نوع سوال طرح می‌کنیم، چهار نمره از ۲۰ درصدی که از سوی آموزش غیرحضوری تدریس شده و چهار نمره نیز از همان ۸۰ درصد قبلی است.

ساکی اضافه کرد: دانش‌آموزانی که در آموزش غیرحضوری مشارکت داشتند در صورت تسلط بر سوالات می‌توانند به سوالات ۲۰ درصد پایانی پاسخ دهند، اما اگر دانش‌‌آموزی که تعداد آنها بسیار کم است، هیچ یک از شیوه‌های آموزش غیرحضوری نداشته‌اند برای آنکه حقی از آنها تضییع نشود، از همان ۸۰ درصدی که ۱۶ نمره سوال طرح شده این چهار نمره نیز طرح شده است که امیدواریم انتخاب کنند و پاسخ دهند.

منبع: خبرگزاری پانا


17 خرداد: زالی خواستار برگزاری غیرحضوری امتحانات پایه نهم شد

تهران (پانا) – رئیس ستاد فرماندهی کرونا در کلانشهر تهران، خواستار برگزاری امتحانات پایه نهم به صورت مجازی و غیرحضوری از سوی وزارت آموزش و پرورش شد.

علیرضا زالی، خواستار لغو امتحانات حضوری پایه نهم از سوی وزارت آموزش و پرورش شد و گفت: «با توجه به شیوع گسترده پاندمی کرونا به نظر می‌رسد موکول شدن امتحانات حضوری پایه نهم به زمان مناسب‌تری که بیماری تحت کنترل باشد راه حل مناسب و بی‌خطرتری برای پیشگیری از سرایت ویروس کووید ۱۹ باشد.»

منبع: خبرگزاری پانا


17 خرداد: پذیرفته‌شدگان کنکور 99 از آبان‌ماه وارد دانشگاه می‌شوند

رئیس دانشگاه صنعتی شریف از اعلام نتایج کنکور امسال در اواخر مهرماه خبر داد و اعلام کرد پذیرفته‌شدگان از ابتدای آبان وارد دانشگاه می‌شوند.

100 درصد دروس نظری بر پایه مجازی آنلاین ارائه شده است

وی ادامه داد: «برخی اساتید این تصور را داشتند که دانشگاه‌ها بعد از عید باز می‌شود و می‌توانند عقب ماندگی را جبران کنند اما وقتی متوجه شدند ممکن است مشکل ادامه پیدا کند حتی برخی در نوروز هم کلاس مجازی دایر کردند. در هفته سوم فروردین آموزش مجازی 70 درصد دروس شروع شده بود و اکنون 100 درصد دروس نظری بر پایه مجازی آنلاین ارائه شده است.»

وی با بیان اینکه برای دریافت بازخورد از دانشجویان تحقیقی انجام دادیم گفت: «40 درصد دانشجویان شرکت کردند و سوالات مطرح شده درباره کیفیت، برگزاری به‌موقع، توفیق استاد در انتقال مطلب و … بود و به طور میانگین 75 درصد رضایت داشتند که عدد خوبی است.»

رئیس دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: «در برخی دروس توانسته‌ایم در حد آموزش حضوری هم کیفیت را حفظ کنیم. البته آموزش مجازی برای انواع دروس متفاوت است و برخی دروس نیازمند تعامل مستقیم بین دانشجو و استاد است. اما به طور کلی دستاورد بزرگ و تجربه خوبی برای آموزش عالی بود.»

فتوحی در پاسخ به اینکه وزارت علوم چقدر در این تصمیم‌سازی کمک کرده و آیا نیازی به کمک بوده است؟ گفت: «ما در این مدت با وزارت علوم در تماس بوده‌ایم و گزارش از اقدامات ارائه داده‌ایم اما وزارت علوم دست ما را برای برنامه ریزی آموزش باز گذاشته است.»

وی درباره چگونگی برگزاری امتحانات گفت: «جلسات متعددی برگزار شده است. آنچه بسیار اهمیت دارد این است که سلامت دانشجویان در اولویت اول است. نزدیک به 4000 دانشجوی خوابگاهی داریم. عمدتا خوابگاه‌ها استاندارد لازم را ندارند و تعداد دانشجویان در یک اتاق زیاد است.»

نحوه برگزاری امتحانات بصورت انلاین

وی افزود: «یک ستاد مقابله با کرونا در دانشگاه تشکیل دادیم و یکسری تصمیمات دانشگاه در این ستاد اتخاذ و چکش‌کاری می‌شود. در نهایت اعلام کردیم که کلیه امتحانات در هر سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا به صورت مجازی برگزار می‌شود. زیرا امکان بازگشایی خوابگاه‌ها را در این مقطع نداشتیم.»

رئیس دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: «فاصله زمانی امتحانات را از دو هفته به سه هفته افزایش دادیم. قرار است بررسی کنیم که اگر احیانا دانشجویانی مشکل دسترسی به اینترنت و کامپیوتر نداشتند مشکل را برطرف کنیم. کلاس ها به سمت آموزش مجازی رفته و اساتید نوآوری‌هایی در روش درس دادن و ارزیابی داشته‌اند.»


17 خرداد: آغاز امتحانات نهایی دانش‌آموزان پایه دوازدهم از امروز 17 خرداد

امتحانات نهایی دانش‌­آموزان پایه دوازدهم از امروز شنبه 17 خرداد آغاز و تا 16 تیرماه 99 ادامه خواهد داشت.

براساس اعلام وزارت آموزش و پرورش، تمهید مقدمات خوبی صورت گرفته است تا دانش‌­‌آموزان با اطمینان خاطر در حوزه‌های امتحانی حضور پیدا کنند. حوزه‌های امتحانی روزانه ضدعفونی خواهد شد، ناظران بهداشتی بر روند اجرای پروتکل بهداشتی نظارت خواهند کرد و فاصله‌های صندلی‌ها دو متر در نظر گرفته شده است. درب حوزه‌های امتحانی ساعت 7:30 صبح بسته خواهد شد لذا لازم است دانش‌آموزان برنامه ریزی کنند تا در ساعت مقرر در حوزه حاضر باشند.

استفاده از ماسک و دستکش برای دانش‌آموزان و عوامل اجرایی حوزه‌های امتحانی الزامی است. آوردن کیف، موبایل، کتاب و وسایل اضافی به حوزه‌های امتحانی ممنوع است لذا تاکید می‌‌شود دانش‌آموزان از آوردن وسایل اضافی خودداری کنند. داشتن کارت ورود به جلسه و کارت ملی برای حضور در حوزه‌های امتحانی الزامی است لذا دانش‌­آموزان ضمن همراه داشتن کارت ورود به جلسه، به آدرس حوزه‌های امتحانی مندرج در کارت دقت کنند.

در پایه نهم به دلیل موضوع هدایت تحصیلی دانش‌آموزان امتحانات این پایه نیز به صورت حضوری برگزار خواهد شد البته به شکل مدرسه‌ای، با این تفاوت که سال گذشته به شکل هماهنگ استانی برگزار شده است اما امسال با محوریت مدرسه و معلم انجام خواهد شد.

در سایر پایه‌های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم امتحانات خردادماه به شیوه­ غیرحضوری برگزار خواهد شد. همچنین امتحانات در مدارس آموزش از راه دور، بزرگسالان، تغییر رشته و میان پایه به صورت حضوری برگزار خواهد شد. در شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش تکمیل فرآیند آموزش و ارزشیابی در دروس شایستگی فنی و استانداردهای مهارتی تا تاریخ 15 مردادماه به صورت تراکمی و حضوری پس از تصویب شورای مدارس و با هماهنگی ادارات آموزش و پرورش انجام خواهد شد.

در پایه‌های داخلی محوریت کار با معلم و شورای مدرسه است، به استثنای پایه دوازدهم و دروس شایستگی فنی و استانداردهای مهارتی کاردانش. همچنین نتایج امتحانات سایر پایه­‌های تحصیلی شامل دوره ابتدایی، پایه‌های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم باید تا پایان خردادماه از سوی معلمان مربوطه به مدیر مدرسه تحویل شود تا مدیر مدرسه نیز نتایج امتحانات را در اسرع وقت به اولیا اطلاع رسانی کند.

در دوره ابتدایی مسئولیت برگزاری امتحانات پایانی بر عهده معلمان و شورای مدارس است. ارزشیابی کیفی توصیفی از سوی معلم و نظارت و تایید مدیر مدرسه صورت می­‌گیرد. لذا معلمان باید براساس مستندات و شواهد آموزش‌­های مجازی به صورت غیرحضوری (آفلاین یا آنلاین) و نیز سایر شیوه‌­های ارزشیابی، گزارش پیشرفت تحصیلی را در سامانه سناد تکمیل کنند.

منبع: خبرگزاری پانا


16 خرداد: از آغاز ثبت‌نام سال تحصیلی جدید تا زمان آزمون‌های تیزهوشان

زمان آزمون‌های ورودی پایه هفتم و دهم مدارس استعدادهای درخشان و المپیادهای علمی

سازمان پرورش استعدادهای درخشان جداول زمان‌بندی برگزاری فرآیندهای آزمون‌های مرحله دوم المپیادهای علمی و تاریخ برگزاری سنجش و پذیرش ورودی پایه هفتم و آزمون ورودی پایه دهم مدارس استعدادهای درخشان را اعلام کرد.

براین اساس فرایند آزمون‌های مرحله دوم المپیادهای علمی از تاریخ 20 تیرماه شروع و تا تاریخ 26 تیرماه ادامه خواهد یافت. همچنین زمان تاریخ برگزاری سنجش و پذیرش ورودی پایه هفتم و آزمون ورودی پایه دهم مدارس استعدادهای درخشان 27 تیرماه خواهد بود.

زمان ثبت‌نام همه دوره‌ها تا 31 مرداد ماه اعلام شد/ دریافت هزینه فعالیت‌های فوق برنامه مدارس پس از بازگشایی

زهرا مظفر در خصوص ثبت نام مدارس در سال تحصیلی 1400-1399 عنوان کرد: تنها ثبت‌نام در پایه اول دوره ابتدایی، هفتم و دهم دوره متوسطه صرفا به صورت حضوری و با حضور اولیا در مدارس انجام می‌شود که در این پایه‌ها والدین باید طبق زمان بندی‌هایی که از طرف مدیران مدارس اعلام می‌شود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای ثبت نام در مدرسه حاضر شوند.

وی افزود: برای سایر پایه‌‌ها نیاز به حضور در مدارس نیست و کماکان مانند سال‌های قبل پس از اتمام امتحانات پایان سال تحصیلی، ثبت‌نام در پایه بالاتر توسط خود مدرسه انجام می‌شود مگر اینکه دانش آموزی از یک مدرسه بنابر ضرورت به مدرسه دیگر منتقل شود.

مظفر در مورد برنامه زمان بندی ثبت‌نام تشریح کرد: طبق برنامه ارائه شده به ادارات و ستادهای ثبت نام استان‌ها، ثبت نام پایه اول تحصیلی از اول خردادماه در مدارس آغاز می‌شود و ثبت نام پایه‌های هفتم و دهم دوره اول و دوم متوسطه از ابتدای تیرماه انجام خواهد شد .

وی با اشاره به پایان مردادماه به عنوان پایان زمان ثبت نام مدارس گفت: زمان ثبت نام برای تمام دوره‌ها در شرایط عادی تا 31 مرداد ماه اعلام شده و مدارس و اولیا باید ثبت نام دانش آموزان را تا آن زمان جمع بندی کنند مگر آنکه دانش آموزی به هر دلیلی مجبور به انتقال درون یا برون شهری باشد که در آن صورت ثبت نام در شهریور انجام خواهد شد.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت گفت: توصیه ما به والدین و کادر مدرسه این است که با توجه به مشخص بودن تراکم کلاس‌ها و ظرفیت مدارس، ثبت‌نام دانش‌آموزان را طبق زمان بندی اعلام شده انجام دهند و آن را به روزهای انتهایی شهریور موکول نکنند تا از بروز مشکل در پایان شهریور جلوگیری شود.

به گفته مظفر تراکم کلاس‌ها معمولا براساس سال قبل و محدوده بندی استان و منطقه برای هر مدرسه برآورد و تعیین می‌شود. تقریبا محدوده ثبت نام و آمار برای تمام مدارس مشخص است مگر آنکه احیانا در مدرسه‌ای تعداد ثبت نام براساس انتقال‌های انجام شده به تعداد محدودی کم و زیاد شود.

مظفر اشاره کرد: برای ثبت نام دانش آموزان در پایه‌های ورودی دوره ابتدایی و متوسطه مانند سال قبل به مدارک احراز سکونت نیاز است. اتفاقی که در سال‌های قبل رخ داد این بود که در برخی موارد قولنامه یا فیش‌های آب و برق ارائه شده به مدارس صوری بودند برای جلوگیری از این مشکل امسال با واحد بازرسی وزارت صمت مکاتبه‌ای صورت گرفت و مقرر شد در ابلاغیه یا بخشنامه به واحد املاک از قراردادهای صوری برای اجاره یا تملیک امتناع شود. امیدواریم با ابلاغ این بخشنامه و هماهنگی‌های انجام شده با اتحادیه‌های املاک از قراردادهای صوری صرف نظر و امتناع گردد.

وی ادامه داد: براساس ماده اجرایی مدارس، والدین کارمند نیز امکان ثبت نام فرزند خود را در نزدیکترین مدرسه به محل کار خود دارند و مدارس هم موظف به انجام این ثبت نام هستند.

به جز مدارس غیر دولتی هیچ مدرسه‌ای در هنگام ثبت نام مجاز به دریافت وجه نیست

مظفر درخصوص اخذ شهریه در مدارس خاص در هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان بیان کرد: در ماده 30 آیین نامه اجرایی به صراحت اشاره شده است که هیچ مدرسه‌ای در هنگام ثبت نام مجاز به دریافت هیچ‌گونه وجهی نیست مگر مدارس غیردولتی که شهریه مصوب آنها از طریق ستاد مرکزی اعلام می شود و باید پوستر نرخ شهریه در مدارس نصب باشد.

مدارس سمپاد مجاز به دریافت50 درصد نرخ شهریه هنگام ثبت‌نام هستند

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت افزود: مدارس هیات امنایی مثل مدارس دولتی هستند و مجاز به دریافت هیچگونه وجهی نیستند و صرفا پول کتاب و بیمه باید از طرف اولیا پرداخت گردد. مدارس غیردولتی تنها مجاز به دریافت شهریه مصوب هستند. در مدارس سمپاد و تیزهوشان50 درصد نرخ شهریه مصوب و مدارس شاهد نیز مجاز به دریافت شهریه مصوب ستاد مرکزی شاهد هستند.

مهمان شدن دانش‌آموزان پایه نهم و دوازدهم در امتحانات نهایی بلامانع اعلام شد

مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در نامه‌ای به مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی مهمان شدن دانش‌آموزان پایه نهم ودوازدهم در امتحانات نهایی خردادماه را باتوجه به شرایط ناشی از کرونا، بلامانع اعلام کرد.

منبع: خبرگزاری پانا


14 خرداد: احتمال شروع سال تحصیلی جدید از تابستان

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سناریو‌های بازگشایی مدارس در مهر ۹۹ گفت: اگر مسئولان وزارت بهداشت اجازه دهند سال تحصیلی دانش‌آموزان را زودتر آغاز می‌کنیم.

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در مصاحبه با صدا و سیما درباره آغاز سال تحصیلی جدید دانش‌آموزان اظهار کرد: یکی از وظایف ما کسب آمادگی لازم برای آغاز سال تحصیلی آینده است و در این باره سناریو‌های مختلفی داریم، نخستین فرض این است که مشکلی وجود نداشته باشد مدارس دولتی و غیر دولتی دایر و کلاس‌های درس حضوری باشد.

وی افزود: سناریوی دوم این است که ممکن است در مقاطعی از سال نیازمند داشته باشیم مدارس را تعطیل کنیم بنابراین امکان ترکیبی را پیش‌بینی کردیم تا روز‌هایی که مشکل وجود ندارد، دانش‌آموزان در مدرسه حاضر شوند و در مواقعی که امکان حضور نیست از طریق راه‌های جایگزین یعنی آموزش تلویزیونی، مجازی و تولید و عرضه بسته‌های خود آموز آموزشی اقدام کنیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت:، چون پیش‌بینی دقیقی از وضعیت سال تحصیلی آینده در دست نیست باید گزینه‌های مختلف را مدنظر قرار دهیم، یکی دیگر از گزینه‌ها این است که در صورت موافقت مسئولان وزارت بهداشت، سال تحصیلی را زودتر برگزار کنیم تا از زمانی که خطری افراد را تهدید نمی‌کند حداکثر استفاده را برای آموزش ببریم.

وی در ادامه درباره امتحانات حضوری دانش‌آموزان بیان کرد: به دلیل اهمیت امتحانات پایه دوازدهم در سرنوشت دانش‌آموزان با هماهنگی ستاد کرونا امتحانات حضوری است، اما چون سلامت افراد اهمیت دارد تعداد حوزه‌های امتحان را ۵۰ درصد افزایش دادیم و این امکان فراهم شده است دانش‌آموزان با فاصله مناسب از هم در امتحانات شرکت کنند.

حاجی میرزایی متذکر شد: مسئولان مدارس توجیه شدند قبل و بعد از حضور دانش‌آموزان، محیط مدرسه را ضدعفونی کنند و ملاحظات بهداشتی رعایت شود همچنین به مدارس توصیه شده است دانش‌آموزان حتماً از ماسک استفاده کنند و اگر فردی بدون ماسک آمد مدرسه ماسک لازم را در اختیار او قرار دهد تا امتحانات با آرامش لازم برگزار شود.

منبع: فرارو


12 خرداد: مهمان شدن دانش‌آموزان پایه نهم و دوازدهم در امتحانات نهایی بلامانع اعلام شد

تهران (پانا) – طبق اطلاعیه شورای عالی آموزش و پرورش، مهمان شدن دانش‌آموزان پایه نهم و دوازدهم در امتحانات نهایی خردادماه 99، باتوجه به شرایط ناشی از کرونا، بلامانع است.

مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در نامه‌ای به مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی مهمان شدن دانش‌آموزان پایه نهم ودوازدهم در امتحانات نهایی خردادماه را باتوجه به شرایط ناشی از کرونا، بلامانع اعلام کرد.

در نامه دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش آمده است:

باتوجه به شرایط ناشی از ویروس کرونا در کشور، مهمان شدن دانش‌آموزان پایه دوازدهم شاخه نظری در امتحانات پایانی نوبت دوم با رعایت مفاد تبصره‌های 1 و 2 ماده 55 آیین‌نامه آموزشی دوره دوم متوسطه روزانه و دانش‌آموزان پایه نهم با رعایت مفاد ماده 17 آیین نامه ارزشیابی تحصیلی تربیتی دوره اول متوسطه در ارزشیابی نوبت دوم سال تحصیلی جاری (خرداد 99) برای استان‌های مذکور و سایر استان‌ها بلامانع است.


11 خرداد: دستورالعمل آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی به استان‌ها ابلاغ شد

معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش، دستورالعمل آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی دوره دوم متوسطه سال تحصیلی 1400-1399 را به استان‌ها ابلاغ کرد.

 به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، معاونت آموزش متوسطه طی نامه‌ای دستورالعمل آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی دوره دوم متوسطه سال تحصیلی 1400-1399 را جهت اجرا به استان‌ها ابلاغ کرد.

بر این اساس؛ در راستای اجرای زیر نظام پژوهش و ارزشیابی از برنامه‌های ابلاغی سند تحول در سال 1399 و همچنین در خصوص اجرای مفاد اساسنامه مدارس نمونه دولتی مصوب هشتصدو چهل و هفتمین جلسه شورای عالی آموزش‌وپرورش، آزمون تراکمی دانش آموزان با رعایت فاصله اجتماعی برگزار می‌شود.

براساس این دستورالعمل؛ کمیته تخصصی آموزشی و پرورشی در استان‌ها تشکیل و تدابیر لازم در خصوص؛ اعلام آدرس سامانه ثبت‌نام اینترنتی استان برای آزمون ورودی، اطلاع‌رسانی دقیق، ثبت‌نام، طراحی سؤال، برگزاری آزمون، اعلام نتایج و…، تهیه و تدوین دفترچه راهنمای ثبت‌نام، انجام فرایندهای آزمون و… را اتخاذ نماید.

براساس این گزارش؛ تمام دانش آموزان پایه نهم در صورت داشتن معدل بالای 17 مجاز به شرکت در این آزمون هستند و رقابت علمی در آزمون بین دانش آموزان هر منطقه خواهد بود و هر منطقه می‌تواند نسبت به تعیین شرایط خاص در محدوده جغرافیایی خود اقدام کند.

گفتنی است: هر داوطلب می‌تواند صرفاً در یک‌رشته تحصیلی از شاخه نظری (علوم تجربی، ریاضی فیزیک و ادبیات و علوم انسانی) را انتخاب کند.

ضوابط و شرایط ثبت نام در آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی به شرح زیر است:

*داشتن تابعیت ایرانی؛ تبصره: ثبت نام اتباع غیر ایرانی، بر اساس بخشنامه شماره ۴۶۶۵۵ مورخ ۱۳۹۶

*تمامی دانش آموزان مشغول به تحصیل در پایه نهم سال تحصیلی ۹9-۱۳۹۸، مجاز به ثبت نام در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی هستند.

 *تبصره: ملاک شرکت در آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی، کسب حداقل معدل کتبی « ۱۷» در ارزشیابی پایانی نوبت دوم (معدل نمرات خردادماه بدون اعمال نمرات تکوینی) برای فارغ التحصیلان پایه نهم می‌باشد.

* رقابت علمی در آزمون ورودی دبیرستان‌های نمونه دولتی در بین دانش آموزان همان منطقه خواهد بود.

*تبصره: در راستای سیاست محوری وزارت آموزش و پرورش در خصوص کاهش تمرکز، کار گروه استانی آزمون ورودی می تواند در موارد خاص نسبت به تعیین ضوابط و شرایط ثبت نام در محدوده جغرافیایی منطقه، ناحیه، شهرستان تصمیم گیری نماید.

*هر داوطلب صرفا می‌تواند در نمون برگ تقاضای ثبت نام، یک رشته تحصیلی از شاخه نظری علوم تجربی، ریاضی فیزیک، ادبیات و علوم انسانی) را انتخاب نماید.

*تعداد اولویت‌های انتخابی دبیرستان‌های نمونه دولتی، توسط کارگروه استانی آزمون ورودی تعیین و در شیوه نامه ثبت نام اطلاع رسانی خواهد شد.

* هر داوطلب صرفا می‌تواند در نمون برگ تقاضای ثبت نام، یک هنرستان از شاخه فنی و حرفه‌ای را انتخاب نماید.

* رقابت علمی برای ورود به هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای نمونه دولتی، در بین دانش آموزان شهر و شهرستان، بدون لحاظ نمودن منطقه یا ناحیه خواهد بود.

*دانش آموزان عشایری به دلیل کوچ رو بودن، در هر منطقه‌ای در سطح استان مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون می‌باشند.

*دانش آموزان مشغول به تحصیل در مدارس خارج از کشور که متقاضی ادامه تحصیل در مدارس نمونه دولتی هستند، با توجه به این که آزمون مجزا برای این قبیل از دانش آموزان برگزار نمی‌شود، ضروری است در موعد مقرر، مطابق با دستورالعمل آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی، نسبت به ثبت نام خود در استان مورد تقاضا اقدام نمایند.

*تبصره ۱: مسئولیت اطلاع رسانی به دانش آموزان مدارس خارج از کشور در خصوص ثبت نام و شرکت در آزمون، بر عهده مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور می باشد.

مهلت ثبت نام، زمان توزیع کارت و تاریخ برگزاری آزمون

*دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی، از طریق سامانه ثبت نام اینترنتی، توسط اداره کل آموزش پرورش استان در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. تبصره: مشخصات و ظرفیت پذیرش هر رشته در مدارس نمونه دولتی استان که دانش آموزان می توانند در آزمود ورودی آن شرکت نمایند، هنگام ثبت نام برای داوطلبان قابل مشاهده خواهد بود.

*ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی، از روز شنبه مورخ 173 / 1399تا روز سه شنبه مورخ 273 /1399از طریق سامانه ثبت نام اعلام شده از سوی اداره کل آموزش و پرورش استان انجام خواهد شد.

*تبصره: تمامی مراحل ثبت نام، اعلام نتایج آزمون، درخواست تجدید نظر و دریافت پاسخ آن، از طریق سامانه ثبت نام و اعلام نتایج استان انجام خواهد شد.

*کارت ورود به جلسه آزمون شامل: مشخصات فردی، عکس داوطلب، مدرسه محل تحصیل، رشته مورد تقاضا، اولویت انتخاب مدارس نمونه دولتی و نشانی دقیق حوزه امتحانی، حداقل سه روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون، از طریق سامانه ثبت نام در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت. تبصره: شرکت داوطلبان در جلسه آزمون، بدون ارائه کارت ورود به جلسه، ممنوع است. آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی، رأس ساعت ۹ صبح روز جمعه مورخ 204 /1399در سراسر کشور به صورت همزمان  برگزار خواهد شد.

*به استناد ماده ۱۴ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، مصوب ۱۳۸۰، مبلغ ثبت نام ۲۵۰۰۰۰ ریال (دویست و پنجاه هزار ریال می باشد.

* تبصره: مبلغ فوق ثابت بوده و به جز این مبلغ، دریافت هرگونه وجه تحت هر عنوان ممنوع است. منابع آزمون، تعداد و ضریب سؤالات تبصره: تعیین میزان (درصد) محتوای منابع آزمون به کار گروه استانی تفویض می‌گردد. ضروری است به منظور آگاهی دانش آموزان شرکت کننده در آزمون ورودی، محتوای مورد نظر به تفکیک دروس پایه نهم، در دفترچه راهنمای ثبت نام، اطلاع رسانی گردد.

*سؤالات آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی، به شیوه چهار گزینه‌ای (فقط با یک پاسخ صحیح)، از محتوای کتب درسی می باشد.

متن کامل دستورالعمل

منبع: آموزش و پرورش


 

11 خرداد: آموزشگاه های علمی آزاد و زبانسراها با رعایت پروتکل های بهداشتی از امروز باز می شوند

به گفته مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی، مراکز علمی آزاد و زبان با رعایت این دستورالعمل از امروز بازگشایی می‌شوند.

جزئیات متن این دستورالعمل به شرح زیر است:

این پروتکل با هدف ایجاد محیطی ایمن نسبت به سرایت ویروس کرونای جدید (کووید-19)، بر پایه اصل فاصله‌گذاری اجتماعی (با تأکید بر اقدامات هوشمند) تنظیم و تصویب شده است. از زمان ابلاغ تا اعلام رسمی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در کشور، قابل استناد و لازم‌الاجرا است.

الزامات کلی با توجه به شرایط شیوع بیماری:

بازگشایی آموزشگاه‌ها و زبانسراها منوط به داشتن امکانات فنی و اجرایی کامل شامل موارد ذیل است:

برنامه مدون گندزدایی کلیه سطوح دارای امکان تماس زیاد؛

تأمین صابون مایع و محلول‌های مناسب ضدعفونی ‌کننده دست؛

امکان فاصله‌گذاری مناسب و جلوگیری از تجمع در ورود و خروج؛

امکان فاصله‌گذاری مناسب برای صندلی‌ها در کلاس‌ها و سالن‌ها؛

آگاهی کلیه دانش‌آموزان، اساتید، مربیان و کارکنان مدرسه از احتیاطات لازم در زمان شیوع بیماری از طریق ارائه آموزش‌های لازم؛

منبع: خبرگزاری پانا


11 خرداد: ثبت نام حضوری صرفا در پایه‌های ورودی/ دریافت هزینه فعالیت‌های فوق برنامه مدارس پس از بازگشایی

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش،  زهرا مظفر در خصوص ثبت نام مدارس در سال تحصیلی 1400-1399 اظهار کرد: تنها ثبت نام در پایه اول دوره ابتدایی، هفتم و دهم دوره متوسطه صرفا به صورت حضوری و با حضور اولیا در مدارس انجام می‌شود که در این پایه‌ها والدین باید طبق زمان بندی‌هایی که از طرف مدیران مدارس اعلام می‌شود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای ثبت نام در مدرسه حاضر شوند.

وی افزود: برای سایر پایه‌‌ها نیاز به حضور در مدارس نیست و کماکان مانند سال‌های قبل پس از اتمام امتحانات پایان سال تحصیلی، ثبت نام در پایه بالاتر توسط خود مدرسه انجام می‌شود مگر اینکه دانش آموزی از یک مدرسه بنابر ضرورت به مدرسه دیگر منتقل شود.

مظفر در مورد برنامه زمان بندی ثبت نام تشریح کرد: طبق برنامه ارائه شده به ادارات و ستادهای ثبت نام استان‌ها، ثبت نام پایه اول تحصیلی از اول خردادماه در مدارس آغاز می‌شود و ثبت نام پایه‌های هفتم و دهم دوره اول و دوم متوسطه از ابتدای تیرماه انجام خواهد شد .

وی با اشاره به پایان مردادماه به عنوان پایان زمان ثبت نام مدارس گفت: زمان ثبت نام برای تمام دوره‌ها در شرایط عادی تا 31 مرداد ماه اعلام شده و مدارس و اولیا  باید ثبت نام دانش آموزان را تا آن زمان جمع بندی کنند مگر آنکه دانش آموزی به هر دلیلی مجبور به انتقال درون یا برون شهری باشد که در آن صورت ثبت نام در شهریور انجام خواهد شد.

به جز مدارس غیر دولتی هیچ مدرسه‌ای در هنگام ثبت نام مجاز به دریافت وجه نیست.

وی درخصوص اخذ شهریه در مدارس خاص در هنگام ثبت نام دانش آموزان بیان کرد: در ماده 30 آیین نامه اجرایی به صراحت اشاره شده است که هیچ مدرسه‌ای در هنگام ثبت نام مجاز به دریافت هیچ‌گونه وجهی نیست مگر مدارس غیردولتی که شهریه مصوب آنها از طریق ستاد مرکزی اعلام می شود و باید پوستر نرخ شهریه در مدارس نصب باشد.

مدارس سمپاد مجاز به دریافت50 درصد نرخ شهریه هنگام ثبت نام هستند

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت افزود: مدارس هیات امنایی مثل مدارس دولتی می‌باشند و مجاز به دریافت هیچگونه وجهی نیستند و صرفا پول کتاب و بیمه باید از طرف اولیا پرداخت گردد. مدارس غیردولتی تنها مجاز به دریافت شهریه مصوب هستند. در مدارس سمپاد و تیزهوشان50 درصد نرخ شهریه مصوب و مدارس شاهد نیز مجاز به دریافت شهریه مصوب ستاد مرکزی شاهد هستند.

وی تاکید کرد: اما در تمام مدارس، هزینه فعالیت‌های آموزشی و غیرآموزشی فوق برنامه و سرویس مدارس بعد از بازگشایی مدارس و طرح در شورای مدرسه و تصویب آن با اختیار خود والدین دریافت شود.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت گفت: اگر مدرسه‌ای غیر از این عمل کند اولیا می‌توانند هم از طریق سامانه ثبت شکایات به آدرسshekayat.medu.ir  ویا از طریق سامانه رسیدگی به شکایات در سازمان مدارس غیردولتی به آدرسmosharekatha.ir  اقدام به ثبت شکایات کنند تا حداکثر در مدت 7 روز به آن رسیدگی شود.

منبع: آموزش و پرورش


10 خرداد: سازوکار امتحانات پایان ترم دانشجویان اعلام شد

معاون آموزشی وزارت علوم با ابلاغ بخشنامه‌ای چگونگی ارزشیابی پایانی و برگزاری امتحانات نیم سال تحصیلی جاری دانشجویان را تشریح کرد.

در بخشنامه وزارت علوم آمده است: برای حفظ جان و سلامت دانشجویان، اساتید و کادر آموزشی شایسته است در صورت عدم امکان رعایت کامل و همه‌جانبه ضوابط و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، ارزشیابی پایان نیم سال تحصیلی به صورت غیرحضوری به انجام رسد.

در صورت برگزاری امتحانات به‌شیوه غیرحضوری، با تأکید مجدد بر اینکه استاد هر درس مرجع ارزیابی دانشجو در آن درس است، می‌توان از انواع روش‌های متنوع مطرح شده در دستورالعمل پیشین بهره گرفت.

همچنین در صورتی که دانشگاه یا استادان تشخیص دهند که امتحانات باید به شیوه حضوری برگزار شود، ضروری است همه پروتکل‌های بهداشتی مربوط به محیط‌های دانشگاهی به ویژه فاصله‌گذاری اجتماعی به هنگام برگزاری آزمون‌ها به دقت رعایت شوند. وزارت علوم همچنین ضروری است چیدمان محل برگزاری آزمون به‌گونه‌ای باشد که دانشجویان از یکدیگر فاصله ایمن (حداقل یک متر) داشته باشند. زمان آزمون نیزبه حداقل ممکن کاهش یابد.

وزارت علوم در این بخشنامه تاکید کرده است که از برگزاری امتحان در ساعات آخر روز (۱۸ عصر به بعد) خودداری شود تا دانشجویان ساکن شهر‌های نزدیک به محل تحصیل بتوانند به منازل خود بازگردند.

استفاده از سیستم تهویه مناسب و یا بازگذاشتن پنجره‌ها در محل برگزاری امتحانات ضروری است، همچنین در و پنجره‌ها، میز و صندلی‌ها و دیگر وسایل محل برگزاری امتحانات پیش از آزمون گندزدایی صورت بگیرد.

همچنین تصریح شده است از تجمع افراد در فضا‌های مختلف دانشگاه و محل برگزاری امتحانات اجتناب شود و در صورت استفاده از سرویس ایاب و ذهاب تا محل برگزاری آزمون، رعایت فاصله ایمن بین سرنشینان وسیله نقلیه ضروری است.

بر این اساس در صورت الزام به استفاده از سلف‌سرویس، ضروری است مدت زمان ارائه ناهار افزایش یابد و استقرار در سلف‌سرویس برای دریافت غذا و صرف ناهار نیز با رعایت فاصله ایمن باشد.

مواد غذایی عرضه شده در سلف‌سرویس باید دارای پوشش بهداشتی بوده و در بسته‌بندی‌های یک‌بار مصرف ارایه شود. سطل زباله دردار در محیط‌های مختلف دانشگاه و محل برگزاری امتحانات تعبیه شود.

در محل‌های مورد تماس مکرر افراد (مانند دکمه‌های آسانسور یا دستگیره درها)، وسایل یک‌بار مصرف مانند گوش‌پاک کن یا دستمال کاغذی تأمین و استفاده شود.

طبق بخشنامه فوق از ورود افراد مبتلا یا مشکوک به کووید-۱۹ یا دارای علائم تب، سرفه، تنگی نفس و سرماخوردگی ممانعت شود و امکان حذف پزشکی برای دانشجویانی با این علائم فراهم شود.

پاکیزگی و گندزدایی سرویس‌های بهداشتی در محل برگزاری آزمون‌ها مدنظر قرار گیرد و مواد شوینده و ضدعفونی کننده برای شست و شوی دست‌ها و دستمال کاغذی فراهم باشد.

همچنین به منظور پرهیز از فعال‌سازی خوابگاه‌های دانشجویی و با توجه به اعلام آمادگی بسیاری از دانشگاه‌های کشور به ویژه «دانشگاه آزاد اسلامی» و «دانشگاه پیام نور» برای میزبانی ارزشیابی دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها در واحد‌های مختلف خود در سطح کشور، شایسته است دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متقاضی، هماهنگی لازم را برای امکان حضور و ارزشیابی دانشجویان در یکی از واحد‌های دانشگاهی محل سکونت خود به عمل آورند. به بیان دیگر آزمون‌ها می‌تواند با هماهنگی بین دانشگاه‌ها، در شهر محل اقامت دانشجویان برگزار شود.

منبع: فرارو


10 خرداد: از اول تیر نوبت دهی سنجش سلامت کلاس‌اولی‌ها و نوآموزان پیش دبستانی آغاز خواهد شد

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش جزئیات فرایند ثبت‌نام دانش‌آموزان را تشریح کرد.

رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش و مسئول ستاد ثبت‌نام وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: با تاکید وزیر آموزش و پرورش با وجود شرایط خاص حاکم بر کشور، تمام رویه‌های موضوع ثبت‌نام سرموعد مقرر انجام شد تا تاخیری در برنامه‌ها ایجاد نشود لذا جلسات ستاد ثبت‌نام انجام و برگزار شد و ۲۹ اردیبهشت دستورالعمل ثبت‌نام دانش‌آموزان به مدارس سراسر کشور از سوی وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه امسال معاونت ابتدایی به عنوان مسئول ستاد ثبت‌نام تعیین شده است و با توجه به شرایط موجود سعی کردیم در دستورالعمل شرایط کرونا لحاظ شود گفت: دستورالعمل امسال با توجه به شرایط بحران کرونا تنظیم شده است. در این دستورالعمل تاکید داریم که ثبت‌نام صرفا یک فرایند اداری نیست بلکه یک رویداد تربیتی است به ویژه برای دانش‌آموزانی که برای اولین بار وارد مدرسه می‌شوند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: اول خرداد شروع فرایند ثبت‌نام بود که ستاد ثبت‌نام در استان‌ها تشکیل شد و امسال پیش بینی کردیم با توجه به تداوم شرایط فعلی در مهرماه ترتیبی اتخاذ شود که با استفاده از بستر فناوری و تکمیل ثبت‌نام کلاس‌ها در فضای شاد نیز تشکیل شود. در حقیقت امسال دونوع ثبت‌نام در فضای حقیقی و کلاس و بخشی در فضای شاد داریم.

اول تیر؛ آغاز نوبت دهی سنجش سلامت کلاس‌اولی‌ها و نوآموزان

حکیم‌زاده گفت: با توجه به پیش بینی ثبت‌نام‌ها، این موضوع برای کلاس اولی‌ها در دو مرحله است لذا ضرورت دارد تمام این دانش‌‌آموزان در طرح سنجش اولیه شرکت کنند. با توجه به اعلام سازمان آموزش و پرورش استثنایی فرایند سنجش از اول تیر شروع می‌شود لذا از اول تیر نوبت دهی سنجش سلامت کلاس‌اولی‌ها و نوآموزان پیش دبستانی آغاز خواهد شد.

وی همچنین خبر داد براساس ماده ۱۸ آیین نامه، ثبت‌نام دوره اول و دوم متوسطه از نیمه تیر تا پایان مرداد خواهد بود. وی گفت: در دستورالعمل ثبت‌نام بر نکات تربیتی و رعایت اصل تکریم خانواده‌ها در ستادهای ثبت‌نام و مدارس تاکید شده همچنین ضرورت هماهنگی با ستادهای استانی مدیریت کرونا نیز در این دستورالعمل مورد توجه است.

به گفته مسئول ستاد ثبت‌نام وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید، هرگونه ارتباط مالی مدارس برای برگزاری آزمون ورودی و کتب کمک آموزشی ممنوع است. حکیم‌زاده تاکید کرد که هرگونه مصاحبه برای ورود به پایه‌ اول و هفتم ممنوع است و هیچ مدرسه‌ای حق برگزاری مصاحبه ندارد چراکه نباید هیچ خاطره تلخی از ورود به مدرسه در ذهن کودکان ثبت شود.

به جز هزینه فوق برنامه، هیچ گونه شهریه‌ای نباید در مدارس هیات امنایی از خانواده‌ها دریافت شود

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد که به جز هزینه فوق برنامه، هیچ گونه شهریه‌ای نباید در مدارس هیات امنایی از خانواده‌ها دریافت شود.

حکیم‌زاده اضافه کرد: پیش بینی می‌کنیم حدود یک میلیون و ۵۷۲ هزار و ۲۰۸ دانش‌آموز پایه اول داشته باشیم. در این صورت یک رشد ۴.۲ درصدی نسبت به سال جاری را شاهد خواهیم بود. هدف گذاری افزایش ۶۰ درصدی سنجش سلامت کودکان پیش دبستانی را نیز داریم.

وی همچنین افزود: معاونت‌های آموزش ابتدایی، مرکز ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات پاسخگوی شکایات احتمالی والدین هستند.

مسئول ستاد ثبت‌نام وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید در پاسخ به سوال پانا مبنی براینکه برخی از اولیا از ثبت‌نام نشدن فرزندانشان در محدوده منزل مسکونی خود شکایاتی دارند که مدارس برای ثبت‌نام، پرشدن ظرفیت را عنوان می‌کنند گفت: دانش‌آموزان باید محدوده جغرافیایی ثبت‌نام را رعایت کنند اما اگر مواردی هست و خانواده به علت پر شدن ظرفیت امکان ثبت‌نام ندارند، می‌توانند به ستادهای ثبت‌نام مراجعه و فرزندان خود در مدارس مجاور نام‌نویسی کنند.

منبع: خبرگزاری پانا


10 خرداد: ارزشیابی ده پایه تحصیلی بصورت غیرحضوری است و توسط شورای مدرسه انجام می شود

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزش وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ستاد ملی مدیریت کرونا مهار بیماری را هوشمندانه هدایت می‌کند، اعلام کرد که 10 پایه تحصیلی آزمون و ارزشیابی غیرحضوری انجام می‌دهند و تصمیم گیری در اختیار شورای مدرسه است.

ساکی ادامه داد: «پایه نهم و دوازدهم پایه‌های سرنوشت سازی هستند. در کشور خودمان مطابق تصمیم ستاد کرونا اقدام می‌کنیم. ستاد پروتکلی را به ما برای تمام واحدهای آموزشی ابلاغ کرده است. مجری، ناظر و دستورالعمل اجرایی برای تامین سلامت دانش‌آموزان مشخص است.»

وی با بیان اینکه در این دستورالعمل مو به مو مشخص شده که چه‌طور خدمت رسانی کنیم گفت: «اطلاع رسانی‌های لازم در این باره صورت گرفته است. در پایه نهم چون نمرات ضریب 3 در هدایت تحصیلی دارد آزمون حضوری برگزار می‌شود که البته شخصا تصمیم گیرنده نهایی نبودیم و با ستاد ملی کرونا هماهنگ بوده‌ایم.»

وی با بیان اینکه در پایه نهم امتحان هماهنگ استانی حذف و آزمون در سطح مدرسه است گفت: «شورای مدرسه می‌تواند درباره تعداد حضور بچه‌ها برای آزمون بسته به امکاناتی که در اختیار دارد تصمیم گیری کند. اختیار برگزاری آزمون و طراحی سوالات و تصحیح اوراق نیز برعهده شورای مدرسه است.»

ساکی با بیان اینکه بچه‌ها ملزم هستند خودشان ماسک و دستکش تهیه کنند گفت: «برای 10 درصد پیش بینی کردیم اگر دانش‌آموزی ماسک و دستکش به همراه نداشت بتواند آن را دریافت کند و امتحان بدهد. در پروتکل‌ها، حمایت و صیانت از معلمان هم کاملا مشخص شده است.»

منبع: خبرگزاری پانا


10 خرداد: اعلام زمان آغاز ترم تحصیلی آینده دانشگاه‌ها

دکتر منصور غلامی ضمن بیان این مطلب در پاسخ به برخی شایعه‌ها برای تغییر مجدد زمان برگزاری آزمون‌های سال ۹۹، اظهار کرد: ما به هیچ عنوان قصد به تاخیر انداختن زمان برگزاری کنکور و آزمون‌های دیگر را نداریم؛ چرا که تمام تلاش ما این است که ورودی‌های سال ۹۹ را ترم آینده به کلاس‌های درس مجازی یا حضوری ببریم.

وی در گفتگو با ایسنا در ادامه تصریح کرد: تاریخ‌های اعلام شده برای برگزاری آزمون‌های سال ۹۹ آخرین ظرفیتی است که بتوانیم پاسخ داوطلبان پذیرفته شده در اوایل مهر ماه سال جاری را داشته باشیم.

وزیر علوم همچنین در خصوص زمان احتمالی بازگشایی ترم آینده دانشگاه‌ها نیز خاطر نشان کرد: به هیچ عنوان ترم آینده با تاخیر یا در بهمن ماه آغاز نمی‌شود؛ چرا که دانشجویان فعلی ما مشکلی برای ثبت نام و حضور در کلاس‌های درس در ترم آینده ندارند، ممکن است حتی دانشجویان زودتر از مهر ترم تحصیلی خود را آغاز کنند.

وزیر علوم خاطر نشان کرد: تمام تلاش ما برای ورودی‌های جدید این است که ترم آینده را از اول پاییز یعنی مهر ماه شروع کنیم.

دکتر غلامی با تاکید بر اینکه دانشجویان روی برگزاری ترم آینده از بهمن ماه حساب باز نکنند، تاکید کرد: اگر پاسخ آزمون‌های ما با یک یا دو هفته‌ای تاخیر اعلام شود، این مدت را به صورت برگزاری کلاس‌های فشرده جبران خواهیم کرد؛ بنابراین ترم آینده از مهر ماه برگزار خواهد شد.

وزیر علوم به پیش‌بینی وضعیت آموزش دانشگاه‌ها در ترم آینده اشاره کرد و افزود: ما خوشبختانه در ترم جاری علی‌رغم اینکه آمادگی قبلی نداشتیم، به خوبی دانشگاه‌های ما توانستند از طریق آموزش‌های مجازی آموزش دانشجویان خود را پیش ببرند و به جز واحد‌های علمی آموزش سایر درس‌ها به خوبی پیش می‌رود. برخی از دانشگاه‌های ما حتی آماده برگزاری امتحان نیز هستند، بنابراین برای ترم بعد ما دو گزینه را با هم پیش می‌بریم؛ اول اینکه ابتدا اگر مشکل بیماری برطرف و روال عادی شد، آموزش‌های ما حضوری خواهد بود، اما اگر ستاد مدیریت بیماری شهریور ماه اعلام کرد احیانا در مناطق یا استان‌هایی برای حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها احتیاط لازم است، ما ظرفیت‌های آموزش مجازی را همچنان تقویت می‌کنیم و کلاس‌ها را به این صورت ادامه خواهیم داد و تاخیری در برگزاری این کلاس‌ها ایجاد نمی‌شود.

منبع: فرارو


 9 خرداد:  راه‌اندازی سامانه جامع ثبت نام الکترونیکی مدارس و حذف مراجعه حضوری

مدیرکل اداره ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات اعلام کرد را‌ه‌اندازی سامانه جامع الکترونیکی ثبت نام مدارس در دستور کار بود که به دلیل شرایط موجود به تعویق افتاد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، زهرا مظفر مدیرکل اداره ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات، درباره ضوابط ثبت نام دانش آموزان برای سال تحصیلی آینده بیان کرد: ثبت نام دانش آموزان اول ابتدایی که از اول خرداد آغاز شده است همچنین برای دانش آموزان متوسطه اول و دوم هم از تیر این فرآیند انجام خواهد شد و اتمام زمان ثبت نام هم مرداد خواهد بود.

وی ادامه داد: باتوجه به شرایط موجود و بیماری کرونا به مدارس تاکید کردیم تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نوبت‌دهی به خانواده ها برای ثبت نام دانش آموزان برنامه ریزی داشته باشند، دانش آموزان میان پایه هم اگر قصد تغییر مدرسه را نداشته باشند به طور خودکار از سوی مدرسه برای سال آینده ثبت نام خواهند شد و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

مدیرکل اداره ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا سامانه ثبت‌نام الکترونیکی برای ثبت نام راه‌اندازی نمی‌شود، بیان کرد: قرار بر این بود تا سامانه جامع ثبت نام الکترونیکی مدارس راه‌اندازی شود تا روند نام نویسی به طور غیرحضوری انجام شود اما به دلیل راه اندازی شبکه شاد و اینکه بخش عمده تمرکز بخش فناوری اطلاعات وزارتخانه روی این موضوع است، کار راه اندازی سامانه جامع الکترونیکی ثبت نام به تعویق افتاد.

مظفر اضافه کرد: اگر حتی این سامانه برای فصل ثبت نام امسال راه اندازی نشود پیگیر آن هستیم تا سامانه برای سال‌های آتی قابل دسترسی باشد و مراجعه حضوری به حداقل برسد.

مشکل تعیین مرز جغرافیایی رفع می‌شود؟

وی درباره تعیین محدوده ثبت نام برای ثبت نام دانش آموزان عنوان کرد: در شهرهای بزرگ نظیر تهران محدوده جغرافیایی برای نام نویسی دانش آموزان در مدارس تعیین شده است و با توجه به بعد مسافت چاره ای به جز این کار نداریم و دانش آموزان باید براساس محدوده محل سکونت در مدارس ثبت نام کنند.

مظفر بیان کرد: چنانچه دانش آموزی یک بلوار یا خیابان با محدوده جغرافیایی فاصله داشته باشد با توجه به آیین نامه اجرایی ستاد ثبت نام می‌توانند با مراجعه به ستاد ثبت نام و تائیدیه آن برای نام نویسی در مدرسه اقدام کنند.

مدیرکل اداره ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات تاکید کرد: البته این شرایط صرفا برای دانش آموزانی است که با مدرسه خارج از محدوده فاصله بسیار کمی داشته باشند؛ به عنوان مثال مناطق ۲ و ۹ تهران با یک اتوبان جدا می‌شود و مرزبندی مدارس با یک اتوبان جدا می‌شود.

منبع: خبرگزاری پانا


8 خرداد:  قیمت کتاب‌های درسی در دوره‌های مختلف اعلام شد

مهلت ثبت سفارش کتاب‌های درسی دانش‌آموزان سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در پایه‌های ابتدایی، هشتم، نهم، یازدهم و دوازدهم تا حدود دو هفته دیگر ادامه دارد. در این بازه زمانی مدارس به صورت گروهی و یا دانش‌آموزان به صورت انفرادی می‌توانند از طریق ورود به سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com ثبت سفارش انجام دهند.

طبق اعلام سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، دانش‌آموزان می‌توانند به صورت شیوه‌های فردی یا گروهی نسبت به سفارش کتاب‌های درسی خود اقدام کنند. در شیوه فردی اولیا می‌توانند با مراجعه به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی در بخش سفارش دوره‌ای، بسته آموزشی مورد نیاز را سفارش دهند. در شیوه گروهی مدیران مدارس از طریق سامانه سناد نسبت به سفارش کتاب‌های درسی اقدام می‌کنند.

قیمت کتاب‌های درسی در دوره ابتدایی برای پایه اول ۲۴ هزار تومان و برای پایه ششم ابتدایی ۳۴ هزار و ۵۰۰ تومان است. همچنین قیمت کتب در دوره متوسطه اول از ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان متغیر است. در دوره متوسطه دوم عمدتا در شاخه نظری قیمت‌ها از ۵۲ هزار تا ۷۱ هزار تومان تعیین شده است.

ثبت‌نام کتاب‌های درسی دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی، هفتم و دهم متوسطه از 8 تیرماه آغاز می‌شود و از اول تیرماه امکان اصلاح و ویرایش ثبت سفارش کتاب‌های درسی برای دانش‌آموزان فراهم خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا


7 خرداد: ارزشیابی پایانی دروس عملی هنرستانی ها بصورت تراکمی و حضوری برگزار خواهد شد.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت اعلام کرد: تکمیل فرآیند آموزش و ارزشیابی دروس شایستگی‌های فنی، شاخه فنی و حرفه‌ای و استانداردهای مهارتی کاردانش با اولویت پایه دوازدهم با تصویب شورای مدرسه و هماهنگی اداره به صورت تراکمی و با برنامه ریزی و سازمان دهی هنرآموزان به صورت حضوری انجام می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، خسرو ساکی با بیان اینکه هنرستان های فنی حرفه ای به دلیل وجود مهارت های عملی و وجود پودمان هایی که باید به صورت عملی آموزش داده شوند و به صورت عملی امتحان گرفته شوند، دارای ارزشیابی متفاوتی از دروس نظری هستند.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت  ادامه داد: تکمیل فرآیند آموزش و ارزشیابی دروس شایستگی‌های فنی، شاخه فنی و حرفه‌ای و استانداردهای مهارتی کاردانش (داخل و خارج هنرستان) از تاریخ ۲۷ اردیبهشت تا  ۱۵ مرداد ماه با اولویت پایه دوازدهم با تصویب شورای مدرسه و هماهنگی اداره به صورت تراکمی و با برنامه ریزی و سازمان دهی هنرآموزان به صورت حضوری انجام می‌شود.

ساکی در مورد امتحانات کارگاهی هنرجویان هنرستان های فنی و حرفه ای و کار دانش گفت: ارزشیابی پایانی خرداد ماه ۹۹ دروس عمومی، شایستگی‌های غیرفنی و پایه فنی هنرستان‌ها به صورت غیر حضوری انجام می‌شود. این ارزشیابی بر اساس شناخت معلمان از میزان فعالیت‌های حضوری و غیرحضوری دانش آموزان و استفاده از سایر شیوه‌های ارزشیابی پیش گفته، انجام خواهد شد. بدیهی است در دروس پایه فنی و شایستگی‌های غیر فنی حصول اطمینان از آموزش حضوری و غیر حضوری و پودمان های باقیمانده با معلمان مربوط خواهد بود.

منبع: آموزش و پرورش


31 اردیبهشتاطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص برگزاری آزمونهای بین الملل در ایران

ضمن آرزوی موفقیت برای کلیه داوطلبان آزمون­های TOEFL, GRE General, GRE Subject, IELTS, Life Skills, UKVI در خصوص برگزاری آزمون­های بین­ الملل در ایران، به اطلاع می­رساند با هماهنگی به عمل ­آمده با موسسات ETS   و IDP، کلیه آزمون­های مورد اشاره در ایران از 21 ماه می2020 برابر با اول خرداد ماه 1399 به بعد مطابق برنامه های زمانی اعلام شده در زمان ثبت نام متقاضیان، برگزار می­شود. موسسات برگزار کننده آزمون­های مذکور در ایران ملزم به رعایت فاصله­ گذاری هوشمند و رعایت پروتکل­های بهداشتی هستند و پیش­بینی های لازم را برای تهیه ماسک و دستکش برای داوطلبان این آزمون­ها انجام خواهند داد.ضمنا همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر (گذرنامه و کارت ملی) و رعایت تمامی اصول بهداشتی برای کلیه داوطلبان الزامی است، درغیر اینصورت از ورود آنان به جلسه آزمون جلوگیری خواهد شد. ضمنا هماهنگی­های لازم مبنی بر لغو یا جابجایی آزمون بدون دریافت هزینه از داوطلبانی که در این آزمون­ها ثبت نام نموده اند، با موسسات مذکور انجام گرفته است. داوطلبان گرامی برای هرگونه اطلاعات بیشتر می­توانند به سایت موسسات برگزارکننده آزمون مراجعه نمایید.

منبع: سازمان سنجش


31 اردیبهشت: تمدید مهلت ثبت نام آزمون ورودی دبیرستان ماندگار البرز

جهانشاهی، رییس اداره متوسطه نظری شهر تهران از تمدید مهلت ثبت نام آزمون ورودی دبیرستان ماندگار البرز تا 10 خردادماه خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش وپرورش شهر تهران، جهانشاهی رییس اداره متوسطه نظری شهر تهران اعلام کرد:  نظر به استقبال دانش آموزان پایه نهم برای ثبت نام در آزمون ورودی دبیرستان ماندگار البرز مهلت ثبت نام تا 10 خردادماه تمدید گردید.

داوطلبان عزیز می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت اینترنتی www.tehranedu.ir  مراجعه و یا از طریق شماره تلفن های 66469442 و 66461414 تماس حاصل نمایند.

منبع: آموزش و پرورش29 اردیبهشتابلاغ بخشنامه ساماندهی سرویس حمل‌ونقل دانش آموزان

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، در راستای شفاف‌سازی عملکرد مالی مدارس و تأمین رضایت خاطر خانواده‌ها در حوزه حمل‌ونقل دانش آموزان، از سوی مدیرکل انجمن اولیا و مربیان، بخشنامه ساماندهی سرویس حمل‌ونقل دانش آموزان در سال تحصیلی پیش رو را به ادارات کل استان‌ها ابلاغ شد.

در متن این بخشنامه بر موارد زیر اشاره‌شده است:

 • در اولین فرصت کارگروه ماده 18 شهرستان/استان تشکیل شود و در مورد زمان انقضای مدت قرارداد فی‌مابین پیمانکاران و آموزش‌وپرورش در سال تحصیلی 99-1398 تصمیم‌گیری شود.
 • با توجه به تداوم تعطیلی مدارس از ابتدای سال 99 تاکنون، مدیران مدارس از دریافت مبالغ بابت حمل‌ونقل دانش آموزان خودداری نمایند و وجوه پرداختی آن دسته از والدین که تعهدات مالی خود را پیش‌ازاین تسویه نموده‌اند در حساب مدرسه حفظ شود تا پس از تعیین و اعلام پایان سال تحصیلی 99-1398 با توجه به مدت روزهایی که خدمات حمل‌ونقل به دانش آموزان ارائه‌ شده است با رعایت ترکیبات قراردادی تسویه نهایی صورت پذیرد.
 • گزارش اقدامات، نحوه نظارت و فعالیت‌های آن استان در حوزه ارائه خدمات حمل‌ونقل در حوزه شهری و روستایی به دانش آموزان تا تاریخ 13 خردادماه 99 و بر طبق فرم ذیل به دفتر انجمن اولیا و مربیان اعلام گردد.

منبع: آموزش و پرورش 


28 اردیبهشت: زمان ویرایش و ثبت نام آزمون سراسری سال 1399

جدول زمانی و نکات مهم

 • مهلت ثبت نام و ویرایش : زمان شروع از روز یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 لغایت روز چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 می باشد
 • توجه ویژه : در طی مراحل ثبت نام از کلیک بر روی دکمه Back مرورگر خود و بازکردن بیش از یک صفحه مرورگر بر روی کامپیوتر خود جدا خودداری نمایید.
 • توجه ویژه : در صورتی که در مراحل ثبت نام در سیستم به مشکلی برخورد کردید، پنجره های مرورگر را بسته و از ابتدا مراحل ثبت نام را آغاز نمایید.
 • توجه ویژه : ثبت نام شما زمانی تکمیل گردیده که در مراحل ثبت نام از سیستم شماره پرونده 7 رقمی  و کد پیگیری ثبت نام 16 رقمی دریافت نمایید.
 • توجه ویژه : در صورت مواجه شدن با هر گونه مشکل در روند ثبت نام می توانید با شماره 02636270057 (استان البرز) و 02636270059 (استان البرز) تماس گرفته و یا از طریق سیستم پاسخگویی اقدام نمایید. ساعت پاسخ گویی تلفنی از ساعت 8:30 صبح الی 13:30 بجز ایام تعطیل
 • توجه ویژه : داوطلبانیکه درخصوص اطلاعات سوابق تحصیلی با مشکل مواجه شوند(عدم مشاهده سوابق تحصیلی و یا مغایرت در اطلاعات سوابق تحصیلی) لازم است به سایت آموزش و پرورش به نشانی http://dipcode.medu.ir مراجعه نمایند.
 • برای شروع ثبت نام روی لینک سازمان سنجش کلیک کنید.

منبع: سازمان سنجش


27 اردیبهشت: تاریخ بازگشایی دانشگاه ها مشخص شد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه امروز ستاد مقابله با کرونا گفت: دانشگاه‌ها از ۱۷ خرداد بازگشایی می‌شوند و کنکور نیز برگزار خواهد شد.

روحانی در جلسه امروز ستاد مقابله با کرونا گفت: دانشگاه‌ها غیر از پزشکی که شرایط دیگری دارد و الآن هم فعال است، از ۱۷ خرداد فعالیت خود را شروع می‌کنند.

دانشگاه تهران

دانشگاه تهران درباره فرایند امتحانات نیم‌سال تحصیلی جاری دانشجویان اعلام کرد: “ارائه دروس نظری نیم‌سال جاری بر اساس تقویم آموزشی کماکان به صورت الکترونیکی ادامه خواهد یافت.

با توجه به شرایط خاص به وجود آمده، آخرین روز تشکیل کلاس‌های نظری در این نیم‌سال با تمدید دو هفته نسبت به تقویم آموزشی قبلی و شروع امتحانات از تاریخ هفتم تیر ‬خواهد بود.

همچنین زمانبندی و چگونگی برگزاری و حضور دانشجویان برای شرکت در آزمون‌ها بر اساس نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا، متعاقباً اعلام خواهد شد.

دانشگاه تربیت مدرس

دکتر محمد یوسفیان، مدیر امور آموزش دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: پیشنهادات مختلفی در خصوص نحوه ارزیابی و امتحانات پایان ترم دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس مطرح شده است و این پیشنهادات طی هفته‌های آینده در شورای آموزشی دانشگاه بررسی خواهد شد.

یوسفیان تاکید کرد: کلاس‌های پایانی ترم جاری دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس ۴ شنبه، ۱۱ تیر ماه به پایان می‌رسد و ارزشیابی دروس آموزشی از شنبه ۳۱ خرداد آغاز می‌شود و تا ۱۱ تیر ادامه دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: امتحانات دروس مدرسی تربیت مدرس نیز از شنبه ۱۴ تیر ماه آغاز می‌شود و تا ۱۹ تیر ادامه دارد. همچنین امتحانات دروس تخصصی دانشجویان دانشگاه از شنبه ۲۱ تیر ماه آغاز می‌شود و تا چهارشنبه ۸ مرداد ادامه دارد.

دانشگاه علم و صنعت ایران

دکتر ابوالفضل واحدی، معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص برنامه امتحانی پایان ترم دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، اظهار کرد: این دانشگاه برنامه آموزشی اعم از امتحانات پایان ترم و همچنین شروع کلاس‌های آموزشی ترم آینده را متناسب با مقتضیات زمانی و تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا اتخاذ خواهد کرد.

دکتر واحدی در پایان خاطرنشان کرد:‌ در حال حاضر دانشجویان مطابق روند فعلی کلاس‌های خود را ادامه دهند و فعلا تصمیمی در خصوص امتحانات این دانشگاه گرفته نشده است و بنابراین از دانشجویان تقاضا داریم اخبار مرتبط با دانشگاه را از سایت رسمی دانشگاه پیگیری کنند.

دانشگاه علامه طباطبایی

همچنین دانشگاه علامه طباطبایی نیز با ارسال بخشنامه‌ای دستورالعمل امتحانات نیم‌سال تحصیلی جاری دانشجویان را تشریح کرد که در دستورالعمل این دانشگاه آمده است: “با توجه به دستورالعمل ابلاغی معاون آموزشی وزارت علوم درخصوص چگونگی ارزشیابی پایانی و برگزاری امتحانات نیم‌سال دوم سال تحصیلی ۹۹ – ۹۸ و با توجه به شرایط پیش‌آمده و شیوع بیماری کرونا، بررسی همه جوانب و تأکید بر حفظ سلامتی دانشجویان، کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه، برگزاری امتحانات پایان نیم‌سال دوم سال تحصیلی ۹۹ – ۹۸ «فعلاً» به صورت حضوری امکانپذیر نیست و بدیهی است بر اساس مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا چنانچه شرایط تغییر کند، تصمیمات آتی از قبیل برگزاری آزمون حضوری متعاقباً اعلام خواهد شد.

با توجه به این که فرایند آموزش و تدریس از طریق آموزش مجازی دانشگاه استمرار یافته است و جهت جلوگیری از تبعات منفی تعویق امتحانات برای کلیه دانشجویان، خصوصاً دانشجویان ترم‌های پایانی، دستورالعمل برگزاری امتحانات در این ترم به شرح ذیل مطابق مصوبه شورای دانشگاه ابلاغ می‌شود.

دانشگاه پیام نور

دکتر محمدرضا زمانی، رییس دانشگاه پیام نور نیز با عنوان اینکه این اولین بار است که آزمون‌های پایان نیم‌سال این دانشگاه از حالت متمرکز و سراسری خارج می‌شود، افزود: از آنجا که نمی‌دانیم تا زمان برگزاری امتحانات چه تعداد از استان‌ها در وضعیت سفید خواهند بود، امتحانات پایان نیم‌سال جاری به صورت غیرمتمرکز و غیرحضوری با محوریت مراکز دانشگاه پیام نور در سراسر کشور و اساتید دروس برگزار می‌شود.

وی از برگزاری ترم تابستان مطابق با تقویم آموزشی خبر داد و گفت: در صورت ادامه شیوع بیماری و خطر ابتلای دانشجویان ارائه دروس نظری در ترم تابستان نیز به صورت الکترونیکی بوده و دروس عملی به محض اعلام ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا و بدون محدودیت زمانی برای دانشجویان ارائه خواهد شد.

آخرین تغییرات زمان برگزاری کنکورها

معاون کل وزیر بهداشت گفت: آزمون‌های کارشناسی، دکتری و آزمون‌های جامع از هفته آخر تیرماه شروع می‌شود. گفتنی است؛ آزمون دکتری ۲۶ تیر، آزمون کارشناسی ارشد ۲ و ۳ مرداد، آزمون سراسری ۳۰ و ۳۱ مرداد، آزمون‌های فنی حرفه‌ای و کارشناسی ناپیوسته نیز ۱۴ شهریور برگزار می‌شود.

 

منبع: فرارو


27 اردیبهشت: زمان ثبت نام مدارس شاهد اعلام شد

 

زمان ثبت نام مدارس شاهد

زمان ثبت نام مدارس شاهد شاهد اعلام شد و خانواده‌ها از طریق سامانه “سجا” به نشانی saja.medu.ir می‌توانند اقدام به ثبت نام کنند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، طبق زمان بندی اعلام شده؛ زمان ثبت نام ورودی مدارس شاهد در پایه اول ابتدایی از اول تا ۱۷ خرداد، پایه هفتم از یکم تا ۱۴ تیر و پایه دهم از ۵ تا ۲۱ تیر خواهد بود.

خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، ایثارگران و متقاضیان آزاد ثبت نام در مدارس شاهد می‌توانند از طریق سامانه “سجا” به نشانی saja.medu.ir طبق برنامه زمابندی اعلام شده برای ثبت نام اقدام کنند.

منبع: وزارت آموزش و پرورش 24 اردیبهشت: ميزان پوشش محتواي کتب درسي پايه دوازدهم در آزمون سراسري سال 1399

به اطلاع داوطلبان آزمون سراسری سال 1399 در رشته محل های با آزمون می رساند، براساس اعلام وزارت آموزش و پرورش و پیرو مطالب ارائه شده در پیک سنجش مورخ 99/01/18 که نسخه Pdf آن در سایت سازمان سنجش آموزش کشور/ سایت پیک سنجش(پیک سنجش شماره1169) موجود می باشد، می رساند، جدول میزان پوشش محتوای کتب درسی پایه دوازدهم در آزمون سراسری سال 1399 به شرح زیر اعلام می گردد:

رديف نام كتاب 80 درصد محتواي تحت پوشش 20 درصد حذفيات
1 فيزيك 3 رشته تجربي كد 112244 (چاپ 1398) از صفحه 1 تا پايان صفحه 102 (تا ابتداي مدل اتم رادرفورد ـ‌ بور) رشته رياضي فيزيك كد 112209 (چاپ 1398) از صفحه 1 تا پايان صفحه 124 (تا ابتداي مدل اتم رادرفوردـ بور) رشته تجربي كد 112244 (چاپ 1398) از صفحه 103 (ابتداي مدل اتم رادرفورد ـ بور) تا پايان صفحه 125 (پايان فصل 4) حذف است. لازم به تذكر و توضيح است تمرينهاي صفحه 122 از تمرين شماره 1 تا پايان تمرين شماره 7 جزو آزمون هستند. رشته رياضي فيزيك كد 112209 (چاپ 1398) از صفحه 124 (ابتداي مدل اتم رادرفورد ـ بور) تا پايان صفحه 156 (پايان فصل 6) حذف است. لازم به تذكر و توضيح است تمرينهاي صفحه 134 از تمرين شماره 1 تا پايان تمرين شماره 10 جزو آزمون هستند.
2 زيستشناسي 3 صفحه 1 تا 100 صفحه 101 تا 124
3 تاريخ 3 صفحه 1 تا 124 (تا پايان درس 9) صفحه 125 تا 159 (درس 10 تا 12)
4 زبان انگليسي 3 صفحه 1 تا 82 صفحه 83 تا 102
5 فارسي 3 (كليه رشتهها) كد 112201 صفحه 10 تا 147 صفحه 148 تا 163
6 علوم و فنون ادبي 3 (علوم انساني و معارف اسلامي) صفحه 10 تا 94 صفحه 95 تا 122
7 جغرافياي (3) (كاربردي) رشته علوم انساني صفحه 1 تا 93 (تا مبحث زمين لغزش) صفحه 93 تا 115
8 عربي، زبان قرآن (3) كد 112206 رشته علوم تجربي و رياضي و فيزيك صفحه 1 تا پايان صفحه 48 يعني از درس اول تا پايان درس سوم صفحه 49 تا پايان صفحه 65 يعني همه درس چهارم
9 عربي، زبان قرآن (3) كد 112207 رشته ادبيات و علوم انساني صفحه 1 تا پايان صفحه 70 يعني از درس اول تا پايان درس چهارم صفحه 71 تا پايان صفحه 82 يعني همه درس پنجم
10 عربي، زبان قرآن (3) كد 112208 رشته علوم و معارف انساني صفحه 1 تا پايان صفحه 124 يعني تا پايان درس هشتم صفحه 125 تا پايان صفحه 164 يعني همه درس نهم و دهم
11 شيمي 3 صفحه 1 تا 100 (اول مبحث آمونياك و بهرهوري در كشاورزي) صفحه 101 تا 121
12 حسابان 2 (رشته رياضي) از صفحه 1 تا 110 پايان فصل 4 از صفحه 111 تا 144
13 رياضيات گسسته (رشته رياضي) از صفحه 1 تا 72 پايان درس اول از فصل 3 از صفحه 73 تا 84
14 هندسه 3 (رشته رياضي) از صفحه 1 تا 76 پايان درس اول از فصل 3 از صفحه 77 تا 86
15 رياضي 3 (رشته تجربي) كد 112211 از صفحه 1 تا 120 پايان فصل 5 از صفحه 121 تا 150
16 رياضي و آمار 3 (رشته انساني) از صفحه 1 تا 85 پايان درس اول از فصل 3 از صفحه 86 تا 104
17 فلسفه 2 از صفحه 1 تا 63 از صفحه 65 تا 90
18 جامعهشناسي 3 از صفحه 1 تا 92 از صفحه 93 تا 116
19 دين و زندگي 3 كد 112204 از صفحه 1 تا 109 از صفحه 10 1 تا 140
20 دين و زندگي 3 كد 112205 از صفحه 1 تا 135 از صفحه 136 تا 175
21 تاريخ 3 كد 112233 رشته علوم و معارف اسلامي از صفحه 1  تا 135 از صفحه 136 تا 175

 

منبع: سازمان سنجش


23 اردیبهشت : مدارس منحصرا برای رفع اشکال و پاسخ به سئوالات دانش آموزان بازگشایی می‌شود.

 وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: با فرض اینکه ممکن است برخی از دانش آموزان موفق به دریافت آموزشها از طریق برنامه شاد و سایر روش های آنلاین نشده باشند، ستاد ملی مدیریت کرونا تصمیم به باز گشایی مدارس از 27 اردیبهشت تا 27 خرداد گرفت تا مدارس منحصرا برای رفع اشکال و پاسخ به پرسشهای دانش آموزان بازگشایی شوند، بنابراین دانش آموزانی که آموزشهای ارائه شده را از طرق مختلف دریافت کردهاند نیازی به حضور در مدرسه ندارند تنها دانش آموزانی که اشکالاتی دارند میتوانند با مراجعه به مدارس به رفع اشکال بپردازند.

وی اضافه کرد:  حضور مدیران در مدارس الزامی است و دبیران نیز طبق تقویم آموزشی در مدرسه حضور خواهند داشت پس از گذشت یک هفته پس از بازگشایی و مشخص شدن میزان مراجعه دانش آموزان به مدرسه شورای آموزشگاه براساس اختیاراتی که از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا دارد میتواند در خصوص نحوه فعالیت و روزهای بازگشایی مدرسه تصمیم گیری کند. در صورتی که تعداد مراجعات دانش آموزان کم باشد و یا به پایان برسد شورای مدرسه میتواند در خصوص برگزاری امتحانات تصمیم گیری کند. حضور معلمان در مدرسه برای تدریس نیست بلکه فقط برای رفع اشکال است، لذا معلمانی که در شبکه شاد فعال بودند و آموزشهای لازمه را ارائه داند ممکن است مراجعه کمتر و یا اصلا مراجعهای نداشته باشند.

در نهایت، مدارس 27 اردیبهشت باز هستند اما حضور دانش اموزان اجباری نیست.

 

منبع: آموزش و پرورش


16 اردیبهشت : زمان برگزاری کنکور سراسری 99 مشخص شد

پیرو انتشار جداول حاوی برنامه زمانی و تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمونهای سراسری این سازمان در تاریخ های 98/07/23 و 98/12/25 به اطلاع کلیه متقاضیان آزمونهای سراسری سال 1399 می‌رساند به منظور مساعدت و همراهی با داوطلبان عزیز، و همچنین براساس جلسه مورخ 99/02/14 ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، تاریخ برگزاری آزمونهای سراسری سال 1399 این سازمان به شرح جدول زیر مورد تصویب قرار گرفت.

لذا داوطلبان لازم است با توجه به تاریخ های اعلام شده و همچنین مندرجات اطلاعیه‌هایی که متعاقباً برای هر آزمون از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان منتشر می‌گردد اقدام لازم را بعمل آورند.

 

نام آزمون تاريخ برگزاري
دكتري (ph.D) پنجشنبه 99/04/26
كارشناسي ارشد ناپيوسته پنجشنبه 99/05/02 و جمعه 99/05/03
سراسري پنجشنبه 99/05/30 و جمعه 99/05/31
فني و حرفه اي جمعه 99/06/14
كارشناسي ناپيوسته جمعه 99/06/14

 

منبع: سازمان سنجش


15 اردیبهشت : به زودی مدارس در ۱۳۰ شهرستان باز می‌شوند

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد تصمیم‌گیری در مورد بازگشایی مدارس بر عهده ستاد مبارزه با کرونا و بر اساس پروتکل‌های بهداشتی اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت است. سلامت دانش آموزان برای ما بسیار اهمیت دارد و هر زمان که مسئولان بهداشت کشور اجازه دهند مدارس را بازگشایی خواهیم کرد.

با توجه به وضعیت شیوع کرونا در استان‌های مختلف، ممکن است در بعضی از استان‌ها مدارس بازگشایی شوند و در برخی دیگر همچنان بسته بمانند. هم‌اکنون بیش از 130 شهرستان به‌عنوان مناطق کم‌خطر هستند و قطعاً اگر بازگشایی تصویب شود مدارس این شهرستان‌ها بازگشایی خواهد شد.

منبع: تسنیم


14 اردیبهشت : آموزش و پرورش فعلا برنامه قطعی برای مقابله با موج دوم کرونا در پاییز ندارد

معاون وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که با وجود موج دوم شیوع کرونا در پاییز برنامه آموزش و پرورش برای آن ایام چیست؟ گفت: اکنون نمی‌توانم در این زمینه اظهارنظر قطعی کنم که برنامه آموزش و پرورش چه خواهد بود. اجازه بدهید قدری جلوتر برویم. چیزی که مهم بوده این است که شاید شرایط بحرانی، فرصتی برای نظام آموزشی کشور و آموزش و پرورش به وجود آورده تا بتواند برای تداوم آموزش مدیریت خوبی داشته باشد.

منبع: عصرایران


14 اردیبهشت : در امتحانات نهایی تنها 80% مطالب کتاب درسی لحاظ خواهند شد

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت : در امتحانات نهایی و کنکور سراسری فقط پاسخگویی به 80 درصد از محتوای کتب درسی که تا اسفند ماه به صورت حضوری تدریس شده ملاک ارزیابی است و پاسخگویی به سوالاتی که از 20 درصد بقیه محتوای کتب درسی که به صورت مجازی تدریس شده اختیاری و کمکی است.

منبع: آموزش و پرورش


13 اردیبهشت : امتحانات دانش آموزان غیرحضوری در سامانه شاد برگزار می‌شود

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد زیرساخت‌های شاد را برای برقراری آزمون‌های آنلاین تقویت می‌کنیم. امتحانات نهایی دانش‌آموزان به شکل حضوری انجام می‌شود و سایر مقاطع تحصیلی احتمالِ بسیار زیاد در شاد آزمون خواهند داد.

منبع: شمانیوز


1 اردیبهشت : شاد بیشتر از 10 میلیون بار نصب شد

بر اساس گزارش مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات تا امروز ۱۰ میلیون و ۶۴۸ هزار و ۳۱۳ بار شبکه آموزش دانش‌آموزی نصب ‌شده است که از این تعداد اطلاعات ۶ میلیون ۴۵۷ هزار و ۲۲۲ نفر از دانش‌آموز احرازشده و درمجموع ۸ میلیون و ۳۲۱ هزار دانش‌آموز، ۵۶۹ هزار و ۴۳۱ معلم و ۱۱۵ هزار و ۳۰۱ مدیر، در شبکه شاد ثبت‌نام کرده‌اند و بیش از ۱ میلیون و ۹۸۶ هزار کلاس درس و ۱۲۹ هزار و ۵۵۷ مدرسه در شبکه آموزشی دانش آموزان تأسیس شده است. تاكنون تعداد ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار فایل و ۴۶۶ میلیون پیام در این شبکه مبادله شده است.

منبع: دولت


1 اردیبهشت : کسانی که گوشی هوشمند از نسخه تحتِ وب شاد استفاده کنند

مهدی شرف سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش گفت: افرادی که گوشی ندارند یا نمی‌توانند شاد را بر روی گوشی خود نصب کنند از نسخه تحت وب استفاده کنند.

منبع : خبرگزاری تسنیم


22 فروردین : زمان بازگشایی مدارس به نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا بستگی دارد

معاون تربیت بدنی و سلامت وزير آموزش و پرورش با اشاره به اینکه زمان بازگشایی مدارس به نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا بستگی دارد، اظهار کرد: با توجه به آموزش ۸۵ درصد دروس، آموزش و پرورش آمادگی دارد تا سال تحصیلی در صورت ادامه روند تعطیلی مدارس به اتمام برساند.

منبع : وزارت آموزش و پرورش

 

در این مقاله، تحلیل اختصاصی استادبانک در مورد تاثیر تصمیمات اموزش و پرورش بر اینده تحصیلی دانش اموزان و مشکلاتی که برای انها بوجود خواهد امد را مطالعه کنید و اگاه شوید

 

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.