آموزش چوب خط کلاس اول دبستان

0 1,153

در پایۀ اول ابتدایی، دانش‌آموز با مفاهیم ابتدایی رشته‌های مختلف آشنا می‌شود. معلم در این مقطع به کمک تکنیک‌های روانشناسی و با لحن و ادبیات کودکانه، کودک را وارد دنیای ریاضی، علوم‌تجربی، قرآن و زبان فارسی می‌کند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که کودک باید یاد بگیرد، کار با اعداد و شماش است. در پایۀ اول ابتدایی به کمکِ چوب خط دانش‌آموز شمردن را یاد می‌گیرد.

بعضی از والدین می‌خواهند کنارِ تدریس معلم، خودشان هم با کودک مسائل کتاب درسی را تمرین کنند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم در قالبِ یک ویدئو آموزشی کوتاه، به آموزش چوب خط کلاس اول ابتدایی بپردازیم.

چوب خط چیست و تاریخچه چوب خط به کدام زمان برمی‌گردد؟

انسان‌های غارنشین با اعداد آشنایی نداشتند و هنوز ریاضیات به شکلِ امروزی آن در نیامده بود. این انسان‌های اولیه برای شمارش شکارهای خود از چوب‌خط استفاده می‌کردند. برای مثال اگر 2 گوزن شکار می‌کردند، با 2 خط کج آن را نشان می‌دادند. پس اولین بار اجداد ما در سال‌های بسیار دور از چوب‌خط استفاده کردند.

پس اگر بخواهیم یک تعریف ارائه کنیم، باید بگوییم که چوب‌خط خط کج یا موربی است که در ریاضیات برای شمارش استفاده می‌شود. دانش‌آموزان پایۀ اول ابتدایی با این مفهوم آشنا شده و به کمک چوب‌خط شمردن را یاد می‌گیرند.


با استفاده از ابزارهای آموزشی درست، فرزندتان را در مسیر موفقیت هدایت کنید!

گام‌به‌گام‌های درسی یا حل‌المسائل کتاب درسی، انتخاب مناسبی برای یادگیری بیشتر فرزندتان و موفقیت تحصیلی او به حساب می‌آیند. البته به شرطی که به درستی از آن‌ها استفاده بشود! پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر با گام‌به‌گام‌های درسی و نحوۀ استفاده از آنها به مقاله زیر مراجعه کنید:

آیا استفاده از گام به گام‌های درسی فرزندِ مرا تنبل می‌کند؟


آموزش چوب خط کلاس اول توسطِ استاد مریم ساعدی – از اساتیدِ برترِ استادبانک

مقطع اول ابتدایی چه حساسیت‌هایی دارد؟

پایۀ اول ابتدایی شروعِ رسمی مسیر آموزشی و تحصیلی کودک است. در این سال فرزندِ شما برای اولین بار خواندن و نوشتن را یاد گرفته و مقدمات ریاضی را فرا می‌گیرد. آموزش و پرورش ایران همواره اعلام داشته که حساسیت‌های خاصی نسبت به مقطع اول ابتدایی دارد (منبع).

در همه‌گیری کرونا تمامِ تلاش آموزش و پرورش این بود که کودکان به خصوصِ بچه‌هایی که در پایۀ اول و دوم ابتدایی مشغول به تحصیل هستند، بدون کوچک‌ترین مشکلی این مرحله از تحصیلات خود را پشت سر بگذارند. به دلیلِ حساسیت بالای این مقطع توصیه می‌کنیم بهترین روش‌های آموزشی را برای فرزندِ خود انتخاب کنید.


در انتخاب روش آموزشی مناسب برای فرزندتان، ریسک نکنید!

می‌دانستید بسته‌های آموزشی مقطع ابتدایی چقدر آینده تحصیلی فرزندتان را به خطر می‌اندارند؟ کودکِ شما نیاز به ارتباط مستقیم با معلم دارد، ارتباطِ حضوری. دی‌وی‌دی‌های آموزشی او را از تجربۀ شیرین شاگرد-استادی محروم می‌کنند. توصیه می‌کنم بیشتر دربارۀ این موضوع مطالعه کنید:

چرا نباید سراغِ بسته‌های آموزشی مقطع ابتدایی برویم؟


✒️ آیا آموزش چوب خط برای شما مفید بود؟
فرزند شما در یادگیری چوب خط مشکل داشت یا آن را سریع یادگرفت؟
بغیر از چوب خط کلاس اول، به آموزش چه مباحث دیگری نیاز دارید؟
برای ما در قسمت نظرات بنویسید.

آیا اسباب‌بازی‌های چوب خط مناسب فرزندم هستند؟

شرکت‌های مختلفی اقدام به ساخت اسباب‌بازی و ابزارهای آموزشی متنوع برای یادگیری ریاضی کرده‌اند. استفاده از این ابزارها کمک زیادی به کودکان می‌کند که هم بهتر مفاهیم ریاضیات را یاد بگیرند، هم کنار آن به فعالیت و بازی مشغول باشند. همانطور که می‌دانید فرزند شما در سنِ کم نیاز به تحرکات فیزیکی و یادگیری با حواس مختلف دارد.

استفاده از اسباب‌بازی‌ها و ابزارهای آموزشی مناسب کمک می‌کنند خلاقیت فرزندتان افزایش پیدا کند و از یادگیری لذت ببرد. چوب‌خط‌های متنوعی با رنگ‌بندی و سایزهای مختلف تولید و روانۀ بازار شده‌اند. می‌توانید یکی از این چوب‌خط‌ها را برای فرزند خود تهیه کنید.

آیا از مزایای آموزش شخصی‌سازی‌شده اطلاع دارید؟

تمام انسان‌ها منحصر به فرد و خارق‌العاده هستند. هر شخص روحیات، توانایی‌ها، نقاط ضعف و قوت مخصوص به خودش را دارد و هر انسانی می‌تواند با شناختِ دقیقِ خود، مسیر رشد و شکوفایی را پیدا کند.

در رابطه با یادگیری و آموزش هم نباید برای تمام دانش‌آموزان یک نسخۀ آماده پیچید؛ بلکه باید با توجه به روحیات و سطح توانایی‌های هر دانش‌آموز، بهترین روش تدریس را برای او انتخاب کرد. در آموزش شخصی‌سازی‌شده بر خلاف آموزش‌های عمومی یا گروهی در مدارس و غیره، استاد با توجه به نیازهای دانش‌آموز کلاس را جلو می‌برد.

استادبانک – بزرگترین سامانۀ معلم خصوصی در ایران

استادبانک بزرگترین سامانه انتخاب معلم خصوصی حضوری و آنلاین در ایران است. بهترین اساتید کشور در دروس مختلف از مقطع ابتدایی تا دانشگاه در استادبانک مشغول به تدریس می‌باشند. جالب است بدانید سالانه حدودِ 20.000 نفر درخواست تدریس در استادبانک را دارند و از این تعداد تنها 500 نفر اجازۀ فعالیت پیدا می‌کنند. نظارت استادبانک محدود به انتخاب اساتید نبوده و این نظارت بعد از تایید استاد هم با جدیت ادامه پیدا می‌کند. استادبانک تنها سامانه انتخاب معلم خصوصی در کشور است که با راه‌اندازی آکادمی اساتید در تلاش است همیشه معلمان خود را به‌روز نگه دارد.

هر ساله بیش از 20000 نفر از معلمان کشور برای تدریس در استادبانک ثبت نام می کنند و سیستم ارزشیابی استادبانک پس از بررسی های سخت گیرانه خود تنها 500 نفر از آن ها را جذب می کند.این اساتید به ما کمک کردند تا این محتوای آموزشی را تولید کنیم، با کلیک روی تصویر وارد صفحه شخصی استاد شوید :

مریم ساعدی از اساتید خوب استادبانک

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.