هدایت تحصیلی و انتخاب رشته پایه نهم به دهم
انتخاب رشته نهم به دهم تجربی

شرایط پذیرش در رشته تجربی انتخاب رشته نهم به دهم

استادبانک 25 بهمن 1395
1447 26

نوجوانان زمانی که پا به دوران دبیرستان می گذارند، اولین تصمیم مهم زندگی خود را که همان انتخاب رشته نهم به دهم است خواهند گرفت. تصمیمی که اگر با سهل انگاری همراه باشد ناراحتی بزرگی به بار خواهد آورد و حتی ممکن است اشتیاق دانش آموز برای ادامه تحصیل را کمتر کند.

با توجه به اهمیت این موضوع والدین بایستی نوجوانان خود را در زمینه انتخاب رشته همراهی نموده و از او حمایت کنند. در این مطلب از مجله استادبانک قصد داریم در رابطه با شرایط انتخاب رشته نهم به دهم تجربی اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. اطلاعاتی موثق و دقیق که به کمک استفاده از آن ها می توانید بهترین انتخاب رشته را با توجه به شرایط انتخاب رشته تجربی نهم داشته باشید.

شرایط انتخاب رشته نهم به دهم تجربی

مطابق با آیین نامه جدید هدایت تحصیلی، دانش‌آموزان از پایه نهم رشته تحصیلی خود را انتخاب می‌کنند که در آئین نامه هدایت تحصیلی چگونگی انتخاب شاخه و رشته براساس 6 مولفه تعیین شد و براین اساس عوامل موثر در انتخاب شاخه و رشته تحصیلی دانش آموزان جهت انتخاب رشته تجربی موارد زیر مدنظر قرار می‌گیرد:

 • علاقه فرد دانش آموز به رشته تجربی (با اثر 10 درصد)
 • نظر و عقیده پدر و مادر و همین طور خود فرد دانش آموز برای انتخاب رشته تجربی(با اثر 5 درصد)
 • نمره‌ای که فرد در آزمون‌های مشاوره‌ای برای ورود به رشته تجربی به دست آورده (با اثر 35 درصد)
 • نظری که مشاور تحصیلی دانش آموز دارد (با اثر 10 درصد)
 • نظر معلم‌های دانش آموز در مورد شرایط تحصیلی وی برای ورود به رشته تجربی(با اثر 10 درصد)
 • نمره هایی که فرد دانش آموز در انواع دروس مورد نیاز برای ورود به رشته تجربی به دست آورده است (با اثر 35 درصد در انتخاب رشته)

معدل لازم برای انتخاب رشته نهم به دهم تجربی

دانش اموزان پایه نهم که در مرحله  انتخاب رشته می باشند بایستی بدانند دیگر مانند گذشته تنها به نمرات پایه نهم توجه نمی شود بلکه تمام نمرات سه سال دوران متوسطه اول (هفتم ، هشتم ، نهم) در انتخاب رشته تاثیر خواهد داشت. همچنین ضریب درس ها برای تمامی رشته‌ها یکسان است. انتخاب رشته نهم مانند انتخاب رشته در دوران دانشگاه به رتبه دانش آموز بستگی دارد برای مثال اگر دانش آموزی رتبه‌ی لازم برای انتخاب رشته در علوم تجربی را ندارد بایستی وارد دیگر گروه‌هاشود.

شرایط نمرات و معدل جهت ورود به رشته تجربی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • کسب نمره حداقل 14 در درس علوم تجربی و کسب نمره حداقل 13 در درس ریاضی
 • مجموع سه نمره کسب شده در درس ریاضی و علوم تجربی در پایه‌های هفتم و هشتم و نهم بدون ضریب در خرداد یا شهریور بالاتر از 42
 • مجموع نمرات کسب شده در سال هفتم و هشتم و نهم در دروسی که با رشته‌ی تجربی مرتبط هستند با درنظر گرفتن ضریب حداقل 252

به عبارت دیگر حداقل معدل برای رشته تجربی نهم باید 14 باشد تا بتواند وارد رشته‌ی تجربی شود. نمرات دروس علوم تجربی و ریاضی در پایه هفتم و هشتم و نهم با ضریب 3 محاسبه می گردد.

نکته‌ی دیگری که در پایه نهم مد نظر گرفته شده تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در انتخاب رشته می‌باشد. برای مثال در یک منطقه که 200 نفر سهمیه انتخاب رشته کنکور تجربی دارند ممکن است حتی کسانی که معدل بالای 18 را کسب کرده‌اند هم نتوانند این رشته را انتخاب کنند و مجبور شوند در رشته‌های دیگر تحصیل نمایند. این موضوع میتواند بخاطر سهمیه‌ها که برای هر منطقه و شهر باتوجه به شرایط و امکانات تحصیلی آن تعیین میشود اتفاق بیفتد.

انتخاب رشته نهم به دهم تجربی

معرفی رشته تجربی

آیا واقعا رشته تجربی مناسب شماست؟ با توجه به بازار کار نسبتا خوب رشته‌های گروه تجربی تعجبی نیست که افراد زیادی تمایل به انتخاب آن برای تحصیل داشته باشند. این پرطرفدار بودن رشته تجربی را به وضوح در شرایط کنکور سراسری می‌بینیم.

اما شما نباید درگیر این جو ها و حرفهای زودگذر شوید. بلکه باید با کشف علاقه و استعداد خود و بررسی شرایط انتخاب رشته کنید. در ادامه به ذکر نکات بسیار مهم و مورد توجه در زمان انتخاب رشته تجربی برای شما دوستان عزیز دانش آموز می پردازیم. نکاتی که با توجه به آن ها می توانید بهترین‌ها را در حوزه تحصیلی و شغلی برای خود رقم بزنید.

1. شناخت دقیق رشته تجربی

سعی کنید رشته تجربی را دقیق بشناسید و به این گزاره که رشته تجربی سخت است اکتفا نکنید. این کار را می توانید از طریق معلم ها، مشاوران تحصیلی خبره و کاردان و یا دوستان خود انجام دهید. افرادی که می توانند به بهترین نحو ممکن شما را در امر شناخت دقیق رشته تجربی یاری کنند. لیست کتاب های رشته تجربی را در طول دوران دبیرستان به شما بگویند، شما را با بازار کار رشته های گروه تجربی آشنا کنند و حتی در رابطه با اهمیت هر کدام از دروس در کنکور با شما صحبت کنند.

2. با خود روراست باشید

انتخاب رشته چیزی است که بتوان آن را شوخی گرفت. در نتیجه، هرگز تحت تأثیر جو دور و بر خود قرار نگیرید و با خود روراست باشید. در واقع، بینید آیا واقعاً به این رشته علاقه دارید یا نه فقط تحت تأثیر حرفها و نظرات دوستان و اطرافیان تصمیم به انتخاب این رشته گرفته‌اید؟ ابتدا کاملاً از علاقه خود به رشته تجربی مطمئن شوید و بعد تصمیم قطعی را برای انتخاب آن بگیرید.

3. از شرکت در آزمون های رغبت سنجی غافل نشوید

آزمون های رغبت سنجی آزمون هایی هستند که سطح رغبت و توانایی شما را برای ورود به انواع رشته های تحصیلی از جمله رشته تجربی می سنجند. در واقع، به کمک شرکت در این آزمون ها می توانید از علاقه و تمایل به انتخاب رشته تجربی در خود مطمئن شوید. پس هرگز از شرکت در این قیبل از آزمون ها غافل نشوید. از جمله این آزمون ها می توان به آزمون هالند اشاره کرد که کاربرد زیادی در زمان انتخاب رشته برای دانش آموزان دارد و از قضا بسیار هم در میان دانش آموزان محبوب است.

بازارکار رشته تجربی

یکی از مسایلی که می تواند به انتخاب رشته دبیرستان درست به شما کمک کرده و زمینه ساز موفقیت‌های علمی و شغلی آینده شما باشد شناخت بازار کار مربوط به رشته‌های دانشگاهی مرتبط با رشته تحصیلی شما در دانشگاه می باشد. مطالعه در این خصوص و مشورت با فارغ التحصیلان رشته‌های مربوطه به شما در انتخاب درست کمک می کند. زیرشاخه های رشته تجربی با داشتن بازار بهتر نسبت به دیگر رشته‌ها از این نظر برتری دارد. شغل رشته های دانشگاهی تجربی برای خانم ها نیز نسبت به رشته‌های مهندسی از نظر وضعیت کاری مناسب‌تر است.

شاید سوال بسیاری از دانش آموزان باشد که کدام رشته درآمدزایی بهتری یا به قول خودشان آینده کاری بهتری دارد. جواب سوال کاملا واضح است. همه ما دیده‌ایم که شخصی با فارغ التحصیلی در رشته خاصی مانند حقوق یا مهندسی یا پزشکی بعد از چند سال توانسته به سطح درآمد مطلوبی برسد اما گاهی اوقات هم دیده شده که اشخاص پس از دریافت مدارک بالا نتوانسته‌اند در زمینه کاری موفقیت لازم را کسب نمایند و سوالی که پیش می آید این است که علت این موفقیت یا عدم موفقیت چیست؟

بدون شک دو مولفه علاقه و استعداد باعث این موفقیت میشوند. طبیعتا همه افراد جامعه برای برآورده شدن نیاز خود تلاش می‌کنند تا به بهترین متخصص مراجعه کنند و مطمئنا کسی که با علاقه به دنبال شغل و حرفه خود باشد و بتواند با یادگیری‌های دانشگاهی خود و ترکیب آنعا با نوآوری بهترین خدمات را عرضه کند موفق‌تر خواهد بود.

دروس مهم رشته تجربی

برای رسیدن به ایده آل هایتان در رشته تجربی باید در دروس زیست شناسی و ریاضی و شیمی دارای دید مناسبی باشید. اکثر رشته‌های دانشگاهی رشته تجربی در ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم با زیست و شیمی و تا حدودی ریاضی و فیزیک هستند.

برای مثال رشته های پزشکی و پیراپزشکی کاملا مرتبط با دروس زیست و شیمی هستند و همچنین رشته های علوم پایه مانند ژنتیک نیز به درک مناسبی از ریاضی و زیست و شیمی نیاز دارند. نمی توان رشته تجربی را رشته حفظیات نامید اما از نظر درک ریاضی و مفاهیم نسبت به رشته ریاضی مهارت کمتری را می طلبد. البته از نظر درک پدیده‌های طبیعی و کنجکاوی نسبت به پدیده ها نسبت به شاخه ریاضی کنجکاوی بیشتری را نیاز دارد.

آینده انتخاب رشته نهم به دهم تجربی

از آنجایی که استقبال از رشته تجربی در سال های قبل به شدت زیاد شده است دانش آموزان این رشته رقابت سنگین تری را در کنکور سراسری شاهد خواهند بود. این رقابت بدین صورت است که تقریبا در چندسال گذشته تعداد شرکت کنندگان کنکور تجربی حداقل 2 برابر شرکت کنندگان رشته ریاضی فیزیک و یا رشته انسانی بوده است.

اگر بخواهیم رشته‌های گروه پزشکی یعنی رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی را رشته‌های اصلی دانشگاهی برای دانش آموزان تجربی بنامیم تنها برای حداکثر 2 الی 4 درصد این داوطلبان در دانشگاه‌های دولتی در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی صندلی وجود دارد. عددی که هرساله در حال کاهش یافتن است.

این رقابت حتی با کمک صندلی‌های دانشگاه آزاد و پردیس‌های خودگردان هم نتوانسته است طعم سهولت به خود بگیرد. بنابراین کسی که خود را برای انتخاب رشته تجربی در پایه نهم مستحق می داند باید خود را برای یک رقابت تمام عیار آماده کند.

فارغ التحصیل رشته تجربی در دبیرستان یا دانشگاه هستید؟ یا درحال حاضر دانش آموز این رشته؟ یا قصد انتخاب این رشته را دارید اما هنوز تصمیمتان را قطعی نکرده اید؟ سوالات و دیدگاه های خود را با ما درمیان بگذارید.

معرفی رشته علوم تجربی در دوره دوم متوسطه:

معرفی کتاب های رشته علوم تجربی در مقطع دهم متوسطه:

دروس عمومی:

 • عربی
 • ادبیات فارسی
 • دین و زندگی
 • جغرافیا
 • آمادگی دفاعی

دروس تخصصی:

 • شیمی 2 و آزمایشگاه
 • زیست شناسی و آزمایشگاه 1
 • هندسه 1
 • فیزیک 2 و آزمایشگاه
 • ریاضیات 2

معرفی کتاب های رشته علوم تجربی در مقطع یازدهم متوسطه:

دروس عمومی:

 • ادبیات فارسی
 • دین و زندگی
 • عربی
 • زبان فارسی

دروس تخصصی:

 • زمین شناسی
 • فیزیک 3 و آزمایشگاه
 • شیمی 3 و آزمایشگاه
 • ریاضی 3
 • آمار و مدلسازی
 • زیست شناسی و آزمایشگاه 2

معرفی کتاب های رشته علوم تجربی در مقطع دوازدهم یا سال چهارم رشته تجربی:

دروس عمومی:

 • زبان و ادبیات فارسی
 • زبان انگلیسی 1 و 2
 • معارف اسلامی 1 و 2
 • زبان آلمانی 1 و 2
 • زبان فرانسه 1 و 2

دروس تخصصی:

 • فیزیک
 • شیمی فرآیند های شیمیایی
 • زیست شناسی
 • علوم زمین
 • ریاضی عمومی 1 و 2

رشته های دانشگاهی تجربی:

لیست زیر تمام رشته هایی است که درصورت شرکت ردر کنکور تجربی مبتوانید قبول شوید، برای اطلاع دقیق از شرایط رشته های تجربی و بازارکار و آینده شغلی آن ها به مقاله رشته های دانشگاهی تجربی مراجعه کنید.

اتاق عمل
 اعضاء مصنوعی
  امورگمرکی
 بهداشت محیط
  بهداشت حرفه ای
  بیوتکنولوژی
  بینایی سنجی
 پرستاری دندانپزشکی
 پرستاری
 تکنسین پروتزهای دندانی
  پزشکی
  تکنولوژی پزشکی هسته ای
 تکنولوژی پرتو شناسی(رادیو لوژی)
 تکنولوژی تولیدات دامی
 تکنولوژی تولیدات گیاهی
 تکنولوژی جنگلداری
 تکنولوژی چوب
 تکنولوژی شیلات
 تکنولوژی محیط زیست
  تکنولوژی مرتع و آبخیزداری
 حسابداری
 حقوق
 داروسازی
 دامپزشکی
  دندانپزشکی
 روانشناسی
  زمین شناسی
 زیست شناسی
 شنوایی شناسی
  زیست شناسی سلولی ملکولی 
  شیمی
  علوم آزمایشگاهی
  علوم اقتصادی
 علوم تغذیه
 علوم حدیث
 علوم سیاسی
 علوم و صنایع غذایی
فیزیوتراپی
 کاردانی علمی کاربردی تولید وبهره برداری گیاهان دارویی معطر
 کاردانی فوریتهای پزشکی
 کاردانی نا پیوسته ی علمی کاربردی پرورش زنبور عسل
  کاردرمانی
 کارشناسی علوم انتظامی
  کتابداری
 کتابداری درشاخه پزشکی
 گفتاردرمانی
  مامایی
 مدارک پزشکی
 مددکاری اجتماعی
 مدیریت
 مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی
 مدیریت مالی
 مدیریت و بازرگانی دریایی
 مدیریت و کمیسر دریایی
 مدیریت هتلداری
 مهندسی فضای سبز
 هوشبری
 مهندسی کشاورزی
 مهندسی منابع طبیعی
 کاردانی شیمی و پدافند جنگ های شیمیایی میکروبی وهسته ای
 تکنولوژی پرتو درمانی(رادیوتراپی)

 

شروط انتخاب رشته نهم به دهم تجربی چه هستند؟

علاقه فرد دانش آموز به رشته تجربی، نظر و عقیده پدر و مادر و همین طور خود دانش آموز، نمره‌ای که فرد در آزمون‌های مشاوره‌ای میگیرد، نظر مشاور تحصیلی، نظر معلمان، نمره دانش آموز در دروس مرتبط با رشته تجربی

معدل لازم برای ورود به رشته تجربی چند است؟

حداقل معدل برای رشته تجربی نهم باید 14 باشد

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • Ellie
  6 دی 1400

  سلام. من به پزشکی علاقه دارم و نمرات هفتم و هشتمم هم از ۱۷ بالا تره. نهم رو دارم میدم ولی تو ریاضی مشکل دارم و نمیتونم درکش کنم:( ـ توی این رشته (تجربی) ریاضی چقدر اهمیت داره! ینی نکاتش از نهم بیشتر و سخت تره؟ آخه من به پزشکی و یکمم پرستاری علاقه دارم ولی خب ریاضیم خوب نیست نمیدونم چیکار کنم راهنمایی میطلبم:)

 • ناشناس
  22 آذر 1400

  سلام خسته نباشید…من کلاس نهم هستم.علوم رو در هفتم ۲۰ و در هشتم نمره ی پایانی ۱۶.۵اما تو کارنامه ۱۹ و ریاضی هفتم و هستم ۱۹ شدم
  توی این دوسال در کلاسم رتبه ی دوم رو کسب کردم
  اما الان که کلاس نهم هستم میگم اگه رشته ی تجربی رو در قسمت پ بیاریم آیا می‌توان باز هم به این رشته ورود کرد؟

 • .
  22 مهر 1400

  سلام ببخشید من ریاضی هفتم رو تجدید شدم و شهریور امتحان دادم نمیدونم حالا ۲۰ شد بعد علومم ۱۷ آوردم البته تو ترم دوم و بعد تو ترم دوم هشتم ریاضی ۱۱ آوردم و علوم ۲۰ امسال اگه ریاضی و علوم ترم دوم ۲۰ بشه امکانش هست بهم تجربی بدن؟

 • حسین
  5 خرداد 1400

  سلام من خواستم بدونم اگه ریاضیات نمره پایینی بیاری شانسی برای اینکه رشته تجربی رو انتخاب کنی رو دارم یانه

  • امیرحسین
   29 شهریور 1400

   بستگی به معدل داره.

 • نرگس
  19 فروردین 1400

  سلام ببخشید من برای انتخاب رشته. تجربی رو انتخاب کردم واقعیتش من نمیدونم به چه چیزی علاقه دارم دلم میخواد برم پرستاری ولی امسال به خاطر کرونا یکم در درس هام افت داشتم ولی کلاس هفتم و هشتم رو نمراتم رو عالی گرفتم الان نمیدونم اگه امسال نمراتم ایشالا عالی بشه و برم تجربی میتونم از پس درس هام بر بیام یا نه واقعا دیگه نمیدونم چیکار کنم کسی نظری نداره؟؟

  • Aida
   11 اردیبهشت 1400

   نمره های سه پایه که برای تجربی رفتی چند شد؟ ینی حداقل چند باید بگیری تا بری تجربی .میشه راهنمایی کنی…

   • نوری کیجا
    2 خرداد 1400

    ببین عزیزم من ب کامپیوتر علاقه دارم و پدرم خیلی ب تجربی
    منم واقعا گیر کردم نمیدونم ب کدوم علاقه دارم هم تجربی دوست دارم هم دلم نمیاد کامپوتر از دست بدم
    میترسم توی کنکور چیزو ک دوست دارم قبول نشم
    پناه بر امام زمان
    آیدا جون باید معدل هفتم و هشتم و نهمت حداقل ۱۴باشه

 • SHIVA
  3 اسفند 1399

  سلام ببخشید یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  من علاقه ی خاصی به رشته ی خاصی ندارم ولی بین رشته ها تجربی رو انتخاب کردم.
  به نظر شما بدون علاقه ولی با تلاش میشه در رشته ی تجربی موفق شد؟

  • نوری کیجا
   2 خرداد 1400

   ببین من مطالب زیادی خوندم و فهمیدم علاقه یکی از مهم ترین شرط هاست
   برو تحقیق کن بعد بزن گلم

 • نیلیا
  18 دی 1399

  عالی بود خیلی ممنون

 • Saba
  12 دی 1399

  عالیییی بود فقط من معدلم در کل در متوسطه اول هفتم و هشتم و نهم ۱۷ شد و تو درس علوم تجربی هم نمره خوبی داشتم تا جایی که یادمه ولی ریاضیم تو سال هفتم و هشتم تقریبا ۱۲ یا یکم بیشتر شد ولی تو سال هفتم قصد دارم جبران کنم اگه نمره ریاضیمو تو سال نهم ینی این سال جبران کنم و بالای حد اقل ۱۵ یا ۱۴ ببرم میتونم رشته تجربی رو بر دارم ؟

  خیلی هم به رشته ی تجربی علاقه دارم اولش خانوادم هی بهم پیشنهاد میدادن رشته انسانی برم ولی چون من هیچ علاقه ای به رشته انسانی و مشاغلش ندارم هر طور شده سعی دارم بتونم رشته تجربی قبول شم

 • zahraw
  14 آذر 1399

  ممنونم از راهنمایی عالیتون بسیار پر کاربرد بود

  • استادبانک
   15 آذر 1399

   تشکر از شما. خوشحالیم که واستون پرکاربرد بود.

 • ستاره
  16 آبان 1399

  سلام
  خیلی مطالب عالی بود❤
  من به امید موفقیت در رشته تجربی درس میخونم.
  و عاشق رشته تجربی هستم.

 • sadat
  15 مهر 1399

  عالی بود

 • علی
  6 مهر 1399

  با علاقه برید رشته ی تجربی.خود درسم خوب بود ولی پشت کنکور موندم و پرستاری زدم اما گاهی یه وقتایی با خودم فکر میکنم میبینم منی که توی هنر انقدر توانمندی چرا به عشق پزشکی که احمقانه هم بود انقدر خودمو ازیت کردم.
  پیش نهاد میکنم اگه میخواین این رشته برین حتما به آینده هم فکر کنید.

  • صبا
   11 مهر 1399

   منم ولی خب به تجربیم علاقه دارم اخه هنر رو میشه بعدا در کنار تجربی یاد بگیری و ادامه بدی

 • امیر محمد
  4 تیر 1399

  سلام .یه سوال داشتم اگه لطف کنید جواب بدید ممنون میشم. کارنامه امروز به دست رسید هفتم و هشتم رو با ضریب ۱ ونهم۳ هر دو درسم به بالای ضریبش شدم ولی به ی مشکل خوردم جمع نمرات ریاض شد ۴۰ نه ۴۲ ولی علومم شد ۴۸ تورو خدا جوابمو بدید

 • نورا
  29 خرداد 1399

  واقعا بهم کمک کرد متشکر⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩

 • الهه عزیزپور
  1 خرداد 1399

  بسیار عالی و نیز کاربردی بود ??

 • norouzi
  11 اردیبهشت 1399

  سلام ببخشید حداقل رتبه ی لازم برای قبولی در رشته ی تجربی چیه؟
  ممنون میشم اگه دقیقا بگید رتبه حداقل چند رقمی و درصدی

 • دکتر نوید
  7 اردیبهشت 1399

  عالی بود ممنونم

 • مانیا
  11 بهمن 1398

  عالییییییییییییییی بود????

 • Hamta
  8 دی 1397

  مرسی از راهنماییتون??

×
دانلود رایگان اپلیکیشن نمونه سوالات و گام به گام