آزمون های رایج زبان انگلیسی در دنیا

0 1,904

آزمون های رایج زبان انگلیسی برای مهاجرت و ادامه تحصیل در ایران و خارج از ایران کدام اند؟

امروزه به دلیل کاربرد زبان انگلیسی در دنیا، خیلی از افراد برای مهاجرت، استخدام و پذیرش در دانشگاه های ایران و خارج از ایران نیاز دارند که مهارت زبان انگلیسی خود را بالا ببرند.

آگاهی از آزمون های رایج زبان انگلیسی در ایران و خارج از ایران این کمک را به شما می کند که اگر به طور مثال قصد مهاجرت دارید بدانید در چه آزمونی باید شرکت کنید.

آزمون های رایج زبان انگلیسی

آزمون های رایج زبان انگلیسی در دنیا

آزمون های رایج زبان انگلیسی در دنیا که برای اهداف مهاجرت و ادامه تحصیل برگزار می شوند شامل موارد زیر هستند:

IELTS

TOEFL

GRE

PTE

EPT

MSRT

MCHE

TOLIMO

در حال حاضر در کشور ما پنج آزمون از بین آزمون های رایج زبان انگلیسی برای سنجش سطح آگاهی و توانایی زبان آموزانی که میخواهند در امتحانات پیشرفته بین المللی یا آزمون دکتری داخل کشور شرکت کنند، برگزار می شود که عبارتند از: IELTS , TOLIMO, MCHE, TOEFL و GRE

در ادامه به اختصار هر کدام را توضیح می دهیم:

  • آزمون آیلتس چیست؟

آزمون های رایج زبان انگلیسی

آیلتس یکی از شناخته شده ترین آزمون های مهارت سنجی زبان و یکی از  آزمون های رایج زبان انگلیسی در دنیا است که بیش از 2 میلیون بار در سال در سراسر دنیا برگزار می شود و مورد قبول 135 کشور دنیا می باشد.

این آزمون چهار مهارت زبانی را سنجیده و نمره آن از صفر تا 9 می باشد. تفاوت این آزمون با تافل در لهجه آن است که انگلیسی بریتانیایی می باشد بر خلاف تافل که انگلیسی آمریکائی ست. اغلب افراد این امتحان را آسان تر از تافل می دانند.

این آزمون در دو نوع آکادمیک و جنرال برگزار می شود که نوع دوم آن برای اهداف مهاجرت بوده و آسان تر از نوع آکادمیک آن است. به دفعات این آزمون در موسسات مختلف در ایران برگزار می شود و بطور میانگین سالانه 5000 نفر از ایران در آن شرکت می کنند.

  • آزمون تافل (اینترنتی) چیست؟

آزمون های رایج زبان انگلیسی

معمولا افرادی که قصد مهاجرت و یا ادامه تحصیل در آمریکا را دارند این آزمون را انتخاب می کنند. این آزمون یک یدیگر از آزمون های رایج زبان انگلیسی است که دفتر اصلی تافل در نیویورک می باشد، بر خلاف آیلتس که در انگلیس است. این آزمون به ترتیب از بخش های خواندن، شنیدار، گفتار، و نوشتار تشکیل می شود که هر بخش 30 نمره و در مجموع 120 نمره دارد. معمولا برای رشته های فنی نمره 90 به بالا و رشته های انسانی 100 به بالا مورد قبول است. این آزمون نیز در شهرهای مختلف ایران هر ماه برگزار می شود.

  • آزمون GRE چیست؟

آزمون های رایج زبان انگلیسی

دانشگاه های آمریکا و کانادا علاوه بر آزمون تافل یا آیلتس، این آزمون را نیز از ملزمات تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی قرار داده اند.

این آزمون بیشتر مهارت استتناج و درک افراد را می سنجد. دو نوع جنرال و سابجکت وجود دارد که در نوع دوم دانش تخصصی مثل شیمی، فیزیک، ریاضی و غیره سنجیده می شود. در نوع جنرال، مهارت زبانی و دانش اولیه ریاضی سنجیده می شود. نوع جنرال جی آر ای بیشتر مورد استقبال ایرانی ها می باشد.

در این آزمون ابتدا مهارت نوشتاری شما در دو بخش سنجیده می شود و نمره آن از 1 تا 6 است. نمره میانگین ایرانی ها 2.8 می باشد. در بخش بعدی سوالات چهارگزینه ای از دانش لغات آکادمیک سخت و مهارت درک مطلب و نتیجه گیری سنجیده می شود. در بخش آخر هم سوالات ریاضی، هندسه، و احتمال بصورت چهارگزینه ای ارائه می شود. دانش ریاضی ابتدائی در حد دوم دبیرستان برای این بخش کافی ست. نمره این دو بخش از آزمون از 130 تا 170 می باشد و ایرانی ها میانگین 148 را در دنیا دارند.

این آزمون بصورت کاغذی، کامپیوتری و اینترنتی برگزار می شود. نوع کاغذی آن چند سالی ست که جای خود را به نوع کامپیوتری داده و در ایران سازمان سنجش و موسسات دیگری آن را برگزار می کنند. به زودی نوع اینترنتی آن هم در ایران برگزار خواهد شد.

  • آزمون PTE چیست؟

آزمون های رایج زبان انگلیسی

آزمون PTE لانگمن که در سه سطح آکادمیک، جنرال و نوجوانان طرح ریزی شده است به زودی به محبوبیت تافل و آیلتس خواهد رسید.

این آزمون توسط موسسه پیرسون در انگلستان برگزار می شود. در این آزمون هر 4 مهارت زبانی سنجیده می شود. در بخش اول مهارت گفتار و نوشتار بصورت تعاملی (Interactive)، که از نقاط مثبت و متفاوت این آزمون نسبت به تافل و آیلتس نیز هست، در 6 قسمت سنجیده می شود.

در بخش دوم آزمون، مهارت خواندن ممتحن با سوالات متفاوت سنجیده می شود. سوالات درک مطلب بصورت چهار گزینه ای، پر کردن جای خالی، وصل کردن و غیره ارائه می شود.

در بخش سوم و نهایی آزمون نیز بصورت های مختلف مهارت شنیدار شما محک می خورد. این آزمون حدود 3 ساعت طول می کشد و نمره شما از 10 تا 90 محاسبه خواهد شد. نمره مورد قبول از 50 تا 70 متناوب است. این آزمون جایگزین مناسبی برای آیلتس بشمار می رود.

این آزمون هم اکنون در ایران برگزار نمی شود و در کشورهای همسایه مثل عراق، ترکیه، دبی و … مرکز دارد. اطلاعات مراکز امتحان را از سایت این آزمون به آدرس www.pearsonpte.com می توان دریافت کرد. همچنین لیست دانشگاه ها و کشورهای که این آزمون را به رسمیت می شمارند نیز در وب سایت آن موجود است.

در حال حاضر بیشترین متقاضیان این آزمون در ایران را افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا و یا تحصیل در رشته های پزشکی، پرستاری یا حسابداری در این کشور را دارند تشکیل می دهند.

  • آزمون EPT چیست؟

آزمون های رایج زبان انگلیسی

EPT مخفف کلمه English Proficiency Test است که توسط دانشگاه آزاد برگزار می شود.

کسانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا در این دانشگاه را دارند، در صورت نداشتن مدرک مهارت زبان انگلیسی، باید در این آزمون شرکت کنند. از اردیبهشت 92 این آزمون هر ماه برگزار می شود. در این آزمون تنها مهارت نوشتار و دامنه لغت افراد سنجیده می شود و بخش ش یا گفتار را ندارد. از مجموع 100 سوال: 30 سوال درک مطلب، 35 سوال لغت و 35 سوال گرامر وجود دارد. نمره آزمون از 100 محاسبه می شود و 50 نمره مورد قبول دانشگاه آزاد اسلامی است.

  • آزمون MSRT/ MCHE چیست؟

آزمون های رایج زبان انگلیسی

MSRT نام جدیدی ست که وزارت علوم به آزمون قبلی MCHE داده است بدون اینکه ساختار آن تغییری کرده باشد. همانند آزمون دانشگاه آزاد برای دانشجویانی ست که در مقطع دکترا در دانشگاه های دولتی و پردیس ها مشغول تحصیل هستند.

این آزمون از بخش های ساختار (گرامر)، 30 سوال، شنیدار، 30 سوال، و درک مطلب و لغات، 40 سوال، تشکیل می شود. بر خلاف EPT در این آزمون مهارت شنیداری افراد نیز سنجیده می شود. هر سال بیش از 120 هزار نفر در ایران متقاضی ورود به مقطع دکترا هستند و لزوما این آزمون را پیش رو دارند. ساختار امتحان همانند آزمون تافل کاغذی ست که دیگر برگزار نمی شود. این آزمون 75 دقیقه زمان دارد و نمره مورد قبول آن بسته به دانشگاه 50 به بالاست.

  • آزمون TOLIMO چیست؟

آزمون های رایج زبان انگلیسی

تولیمو مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization است و توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی شده و اجرا می شود.

این آزمون بر خلاف دیگر آزمون های که برای اهداف تحصیل در ایران هستند، هر چهار مهارت زبانی را می سنجد. از مجموع 140 سوال چهار گزینه ای: 1 سوال نوشتاری به مدت 30 دقیقه، 40 سوال ساختار یا گرامر به مدت 30 دقیقه، 50 سوال درک مطلب به مدت 55 دقیقه، و 50 سوال درک مطلب شفاهی به مدت 35 دقیقه وجود دارد.

نمره آزمون در بازه 310 تا 677 می باشد که نمره بالای 600 عالی، 520 خوب، و 480 متوسط و کمتر از آن ضعیف محسوب می شود. بخش نوشتاری آزمون نمره ای جداگانه بین 1 تا 6 دارد. توضیحات تکمیلی را می توانید از سایت سازمان سنجش کشور بخوانید.

نویسنده: استاد فرهاد رودی از اساتید استادبانک

مشاهده رزومه استاد

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.