آموزش زبان

آزمون تافل (TOEFL)

استادبانک نویسنده
219 0
14 تیر 1395

آزمون تافل 4 بخش دارد که در هریک از این بخش ها یکی از مهارت های فرد آزموده می شود. چهار بخش تافل بصورت زیر است:

درک مطلب یا Reading

شنیداری یا Listening

گفتاری یا Speaking

نوشتاری یا Writing

هر بخش 30 نمره.

مهارت شنیداری یا Listening بالا، مهمترین عامل موفقیت در آزمون تافل:

یادتان باشد برای اینکه در آزمون تافل موفق باشید، باید قدرت شنیداری یا Listening شما در زبان انگلیسی بسیار قوی باشد. چرا؟

چون در همه بخش ها به نوعی نیاز به استفاده از مهارت شنیداری دارید، علاوه بر اینکه در بخش  Listening، باید به یک صوت گوش دهید و براساس آنچه از آن صوت فهمیده اید، به سوالات پاسخ دهید، در بخش های گفتاری و نوشتاری هم نیاز دارید ابتدا به صوت هایی گوش دهید و براساس آنها به سوالات پاسخ دهید، بنابراین بسیار مهم است که قدرت شنیداری شما به شدت تقویت شود.

می خواهید بدانید نکات کلیدی برای تقویت قدرت شنیداری یا Listening چیست؟ اینجا را کلیک کنید.

به جز Listening، قبل از آمادگی برای آزمون تافل به چه مهارت هایی نیاز دارم؟

گرامر انگلیسی:

شما باید گرامر انگلیسی را نه در سطح عالی، بلکه به اندازه نیاز بلد باشید. برای اینکه در گرامر انگلیسی خود را تقویت کنید، در بخش منابع آزمون تافل بصورت کامل توضیح می دهیم که چه کتاب هایی را و چه بخش هایی از آنها را لازم است مطالعه کنید. یادتان باشد ما راحت ترین راه برای موفقیت در تافل را براساس تجربه خودمان، به شما یاد می دهیم. برای خواندن در مورد منابع گرامر آزمون تافل، اینجا را کلیک کنید.

لغات انگلیسی:

طبیعتا برای اینکه شما در حد مناسبی متوجه متن ها و صوت های انگلیسی شوید، لازم است معنی کلمات زیادی را بلد باشید. خوشبختانه قبلا نویسنده های مختلفی چندین کتاب نوشته اند و همه لغات مورد نیاز تافل را در آن کتاب ها جمع آوری کرده اند، بنابراین شما کافیست دو سه تا از بهترین کتاب های لغات انگلیسی را بشناسید و آنها را مطالعه کنید، دیگر هیچ مشکلی در لغات تافل نخواهید داشت. این کتاب ها را هم در ادامه همین مقاله و در بخش منابع لغات تافل، به شما معرفی می کنیم.

در ادامه جهت آشنایی بیشتر با آزمون تافل اینترنتی هر بخش از آزمون به صورت مجزا مورد بررسی و راهکار‌هایی جهت برنامه‌ریزی صحیح برای موفقیت در این آزمون ارائه می‌شود.

بخش های آزمون تافل و جزئیات سوالات آنها:

یادتونه گفتیم آزمون تافل 4 بخش داره، حالا می خوایم در مورد هر کدام از این 4 بخش توضیح بدیم، بهتون میگیم هر بخش چند سوال هست و چند دقیقه برای جواب دادن به سوالاتش زمان نیاز دارید. تازه بهتون میگیم در هر بخشی، چه نوع سوالاتی مطرح میشه و دقیقا میگیم برای جواب دادن به هر نوع از این سوالات، باید چه نکاتی رو رعایت کنید.

1.بخش درک مطلب آزمون تافل

در آزمون تافل، اول سوالات درک مطلب پرسیده می شود. در بخش درک مطلب، 3 یا 4 متن مطرح می شود و شما لازم است براساس آن متون، به تعدادی سوال پاسخ دهید.

تعداد متن‌ها: 3 یا 4 متن

تعداد سوالات هر متن: به طور متوسط 14 سوال

زمان پاسخگویی: 60 دقیقه تا 80 دقیقه (به طور متوسط 20 دقیقه برای هر متن)، همیشه متن اول 20 دقیقه زمان مجزا، متن دوم و سوم باهم 40 دقیقه (پس مدیریت زمان اهمیت پیدا می‌کند) و 20 دقیقه زمان مجزا در صورت وجود متن چهارم.

موضوعات متن ها: متن ها علمی هستند، مثلا در موضوعات هنر، اقتصاد، زیست، و … یادتان باشد نیاز نیست همه لغاتی که در متن های تافل می آید را بلد باشید، چون تقریبا شدنی نیست اما لازم است معنی لغات اصلی و کلیدی که کمک می کند مفهوم اصلی متن را درک کنید، بلد باشید. همچنین شما باید بتوانید با استفاده از معنی لغاتی که بلد هستید، معنی سایر کلمات را حدس بزنید و به مفهوم متن دست پیدا کنید.

نکته‌ی مهم: وقتی زمان یک متن به اتمام برسد یا شما به خواست خود به متن بعدی بروید دیگر نمی‌توانید به متن قبلی بازگردید حتی اگر زمان اضافه داشته باشید اما در داخل یک متن می‌توانید به سوالات قبلی همان متن برگردید.

2.سوالات بخش درک مطلب، سه نوع هستند:

الف) Basic Questions یا سوالات پایه:

توضیح: پاسخ این سوالات به صورت مستقیم در متن توضیح داده شده است و هدف از آن‌ها سنجش فهم لغات می‌باشد. این دسته از سوالات شامل سوالات اطلاعات واقعی (factual information)، اطلاعات غیر واقعی ( negative factual information)، لغات و یافتن مراجع ضمایر می‌باشد.

تعداد این سوالات: متغیر بین 3 تا 8

روش پاسخگویی: معمولا در سوال پاراگرافی که جواب در آن قرار دارد، گقته شده است. بنابراین کافیست پاراگراف مورد نظر در سوال را سریعا نگاه کنید و به دنبال کلمات کلیدی سوال در متن پاراگراف باشید و جواب را مستقیما استخراج نمایید.

سختی این سوالات چیست؟: نباید اینگونه تصور کرد که پاسخ به این سوالات بسیار آسان است چرا که هرچند پاسخ در متن وجود دارد گاهی یافتن پاسخ دشوار است.

ب) Inference Skill Questions یا سوالات مهارت استنتاجی:

توضیح: پاسخ این سوالات به صورت مستقیم در متن وجود ندارد و فرد باید از اطلاعات موجود در کل متن یا یک پاراگراف جهت جواب دادن به این سوالات استفاده کند. این سوالات ممکن است در مورد روند کلی موضوع، هدف و قصد نویسنده‌ی متن و یا لغاتی که مفهوم آن‌ها در متن به صورت ضمنی توضیح داده شده است باشد.

تعداد این سوالات: متغیر بین حداقل 3 تا 7

روش پاسخگویی:دراین نوع از سوالات نیز معمولا در پاراگرافی که جواب در آن قرار دارد، گقته شده است. پاراگراف مورد نظر در سوال را سریعا نگاه کنید و به دنبال کلمات کلیدی سوال در متن پاراگراف باشید پس پیدا کردن جواب حدودی سوال سعی کنید یک یا 2 جمله‌‌‌ی قبل و بعد آن را نیز مطالعه کنید و با استدلال این جملات جواب را بیابید.

سختی این سوالات چیست؟: گاهی ممکن است در بین جواب‌ها، جملاتی باشند که صریحا در متن گفته شده اند که با وجود درست بودن هدف سوال نیستند.

ج)  Reading to Learn Questionsیا سوالات خواندن جهت یادگیری:

توضیح:  این سوالات در حقیقت آنچه که فرد از متن آموخته است را مورد سنجش قرار می دهد که شامل قرار دادن یک جمله در جای مناسب آن در متن، خلاصه سازی مطالب، دسته‌بندی و کلاس‌بندی موضوعات مورد بحث در متن می‌باشد.

تعداد این سوالات: حداقل 2 سوال در هر متن ( دقت کنید که حتما یک سوال خلاصه سازی یا طبقه بندی در هر متن وجود دارد که این نوع سوالات 2 امتیاز دارد در حالی که همه‌ی سوالات دیگر فقط 1 امتیاز دارد).

روش پاسخگویی: نکته‌ی اصلی این است که هدف این نوع سوالات ایجاد ارتباط بین کلیات مفاهیم متن است و باید جواب را به گونه‌ای استخراج کنید که ارتباط بین مطالب و ایده‌های اصلی (main idea) متن را نشان بدهد.

سختی این سوالات چیست؟: گاهی ممکن است ایده‌های اصلی (main idea) را راحت نتوانید از ایده‌های فرعی (minor idea) تفکیک کنید که با دیدن چند نمونه سوال و تمرین این تمایز‌ها بیشتر قابل فهم می‌شوند.

چالش های بخش درک مطلب: ، مدیریت زمان، عدم دقت به لغات کلیدی سوال (مثل Except، Not) وجود لغات ناآشنا است. نکته‌ی دیگر این است که نباید خیلی گرفتار جزئیات شوید چون زمان را از دست می‌دهید و سعی کنید بدون وسواس از روی لغات ناآشنا و توضیحات اضافه با یک نگاه سریع (اصطلاحا اسکن کردن متن) به دنبال جواب سوال بگردید.

3.بخش شنیداری یا Listening آزمون تافل :

نوع صوت ها: 2 یا 3 مکالمه دو فرد انگلیسی زبان (هر مکالمه، 5 سوال) و 4 تا 6 سخنرانی (هر سخنرانی 6 سوال)

زمان پاسخگویی: . یک مکالمه و 2 سخنرانی مجموعا 10 دقیقه زمان جهت پاسخ گویی دارد.

نکته‌ی مهم: در بخش مهارت شنیداری پس از پاسخ به سوال و تایید آن به هیچ‌وجه نمی‌توانید به سوال قبل بازگردید پس سوالات را با دقت زیاد جواب دهید.

موضوعات بخش شنیداری: در این بخش، معمولا محیط دانشگاه شبیه سازی می شود، مثلا مکالمه بین دانشجوها و اساتید یا کارکنان دانشگاه مطرح می شود، یا سخنرانی یک استاد دانشگاه و سوالاتی که دانشجویان می پرسند.مکالمات، صحبت‌های رایج در محیط‌های دانشگاهی و سخنرانی ها موضوعات علمی را در بر می‌گیرد که دامنه‌ی وسیعی مانند علوم انسانی، هنر، اقتصاد و مدیریت و علوم تجربی ‌دارد .مجددا تکرار می‌شود که دانستن لغات پایه‌ و عمومی در این موضوعات می‌تواند بسیار مفید باشد.

نت برداری، مهارت کلیدی برای پاسخگویی به سوالات Listening آزمون تافل :

دقت کنید سوالات در زمانی که درحال گوش دادن هستید نمایش داده نمی شوند، بنابراین شما باید بتوانید پیش بینی کنید که در مکالمه یا سخنرانی که دارید گوش می دهید، چه نکاتی ممکن است به عنوان سوال مطرح شود و آنها را یادداشت کنید، به این مهارت که بتوانید نکات کلیدی را در مکالمه یا سخنرانی شناسایی کنید و آنها را برای خودتان یادداشت کنید، مهارت نت برداری گفته می شود. در مورد همه نکات نت برداری، مقاله ویژه ای داریم. اینجا را کلیک کنید.

سوالات بخش شنیداری آزمون تافل، 7 نوع هستند:

سوالات در بخش شنیداری شباهت زیادی به سوالات بخش درک مطلب دارند. دسته‌بندی کلی زیر را برای انواع سوالات این بخش می‌توان ارائه نمود:

الف) Purpose Questions :

توضیح: این گونه سوالات در آزمون تافل در مورد هدف کلی مکالمه یا سخنرانی می‌باشند و محتوای جزئی آن را مورد بررسی قرار نمی‌دهند.

پاسخ سوال: این سوالات معمولا به صورت “چرا…؟”  هستند، به عنوان مثال: Why does the student speak to the professor? . پاسخ به این سوالات ممکن است به صورت مستقیم در مکالمه یا سخنرانی باشد و یا اینکه فرد باید با استنتاج به جواب سوال برسد.

ب)  Detail Questions:

توضیح: در این سوالات جزئیات خاصی مورد پرسش هستند که تنها با نت‌برداری قابل پاسخ هستند.

پاسخ سوال: سطح سختی این سوالات می‌تواند متفاوت باشد:گاهی جواب این سوالات در یک قسمت خاص مکالمه یا سخنرانی است و گاهی باید از چندین بخش آن نتیجه‌گیری شود.

ج)  Function Questions:

توضیح: این سوالات شبیه به سوالات Purpose Question هستند و معمولا هدف آن درک معنا و یا کاربرد لغت، اصطلاح و یا عبارت خاصی است.

پاسخ سوال: در این سوالات معمولا قسمتی از مکالمه یا سخنرانی دوباره پخش می‌شود و سوال به صورت Why does the —- say this?  یا  What does the — mean when he say this?است.

د) Attitude Question :

توضیح: این نوع از سوالات از شما می‌خواهد تا نظر یا احساس یکی از طرفین مکالمه یا سخنران را تشخیص دهید.

پاسخ سوال: برای پاسخ دادن به این گونه سوالات باید به احساس یا نظر گوینده در مکالمه توجه شود. نظر یا احساس فرد را می توان از مجموع مکالمه یا سخنرانی، صفت‌ها و قیدهای به کار رفته شده جهت توصیف موضوع و یا حتی آواها و حالت صدا، متوجه شد.

ه) Organization Questions :

توضیح:  این سوالات در آزمون تافل از آزمون‌دهنده می‌خواهد که اطلاعات و مطالب را مرتب کند یا اولویت بندی نماید. ممکن است امتیاز این سوال‌ها 2 نمره باشد.

پاسخ سوال: این سوالات معمولا به صورت جدول ظاهر می‌شوند. در برخی از سوالات ترتیب موارد گفته شده مورد نظر است بنابراین باید به کلمات کلیدی که تقدم و تاخر و روابط علت و معلولی را نشان می‌دهند توجه کرد. در برخی دیگر از سوالات طبقه بندی دو موضوع مختلف از نظر تفاوت‌ها و شباهت های موجود بین آن‌هاست که در این صورت باید به مقایسه‌ها توجه کرد.

و) Connecting Content Questions:

توضیح: این سوالات جهت سنجش توانایی برقراری ارتباط بین ایده‌ها و اطلاعات بیان شده در مکالمه یا سخنرانی طراحی شده‌اند.

پاسخ سوال: این سوالات می‌تواند به صورت گزینه ای یا پر نمودن جدول با یک سری گزینه‌ها داده شده باشد. در این سوالات صرفا وجود یا عدم وجود ارتباط بین گزینه‌ها و سوال اهمیت دارد.

ز) Inference Questions :

توضیح:  این سوالات در حقیقت می‌تواند زیر مجموعه ای از تمام انواع ذکر شده در بالا باشد که به صورت ضمنی در مکالمه یا سخنرانی بیان شده است.

پاسخ سوال: نکته‌ی اصلی این است که پاسخ این سوالات به صورت صریح در متن گفتگو نیست و باید استنتاج شود که همین امر سطح دشواری را بالا می‌برد.

 بخش گفتاری یا Speaking آزمون تافل :

تعداد سوالات: 6 سوال

زمان پاسخ دهی: در کل حدود 20 دقیقه

نوع سوالات: سوال اول و دوم این بخش براساس نظر و ایده‌ی شخصی خود فرد آزمون‌دهنده‌ است، 2 سوال بعد، بازگویی اطلاعات موجود در یک متن کوتاه به همراه یک مکالمه یا سخنرانی می باشد و 2 سوال آخر تنها بازگویی اطلاعات موجود در مکالمه یا سخنرانی می باشد.

معیارهای امتیاز دهی به پاسخ‌ها: با توجه با این که زمان صحبت کردن 45 ثانیه یا 60 ثانیه می‌باشد فرد علاوه بر سرعت بالا در صحبت کردن باید بتواند به بهترین نحو دانش گرامر و لغات خود را به نمایش بگذارد، به طوریکه با استفاده از ساختار های گرامری پیچیده و لغات مناسب بیشترین حجم اطلاعات را در زمان محدود بیان نماید. نکته‌ی مهم این است که مصححین این بخش به گونه‌ای تعلیم داده شده‌اند که استفاده از جملات از پیش تعیین شده و یا حفظ شده، نمره‌ی فرد را بالاتر نمی‌برد وکل محتوای صحبت‌های فرد از نظر گرامری، لغات و دقت و صحت اطلاعات و دارا بودن ساختار منسجم مورد بررسی قرار می‌گیرد. در نتیجه استفاده از ساختارهای گرامری پیچیده، لغات علمی و آکادمیک، تلفظ صحیح و صریح سخن گفتن اهمیت زیادی دارد.

بخش گفتاری یا Speaking، 6 سوال است:

در ادامه هریک از سوالات این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد:

الف) سوال 1:

توضیح: این سوال از آزمون‌دهنده می‌خواهد که اولویت خود را در یک موضوع خاص از بین 3 گزینه‌ی داده شده مشخص کند.

زمان: 15 ثانیه زمان جهت آماده کردن پاسخ و 45 ثانیه جهت ارائه‌ی نظر و دلایل به فرد داده می‌شود.

نحوه‌ی پاسخ: در این قسمت فرد باید حداقل 2 دلیل برای انتخاب خود ارائه‌ دهد و از این دو دلیل با جزئیات و مثال دفاع کند.

ب) سوال 2:

توضیح: این سوال از آزمون‌دهنده می‌پرسد که بین دو گزینه کدام یک را ترجیح می‌دهد.

زمان: مانند سوال قبل 15 ثانیه زمان جهت آماده کردن پاسخ و 45 ثانیه جهت ارائه‌ی نظر و دلایل به فرد داده می‌شود.

نحوه‌ی پاسخ: جهت گرفتن نمره‌ی بالا در این قسمت فرد باید حداقل 2 دلیل برای انتخاب خود ارائه‌ دهد و از این دو دلیل با جزئیات و مثال دفاع کند.

ج) سوال 3:

توضیح: در این سوال ابتدا یک نامه، اطلاعیه، نوشته‌ی روزنامه یا یک پیشنهاد به صورت نوشتاری بر روی صفحه نمایش داده می‌شود و فرد 45 ثانیه فرصت دارد تا آن را مطالعه نموده و نت برداری نماید. سپس یک مکالمه‌ی مرتبط با موضوع خوانده شده پخش می‌شود که در آن حداقل 2 دلیل برای موافق یا مخالف بودن با نوشته بیان می‌شود و در حین مکالمه باید نت برداری انجام شود.

زمان: 30 ثانیه زمان جهت آماده کردن پاسخ و 60 ثانیه جهت بازگویی محتوای نوشته و مکالمه به فرد داده می‌شود.

نحوه‌ی پاسخ:  در این قسمت فرد باید اطلاعات نوشته و مکالمه را به صورت دقیق و کامل و با جزئیات هر چه بیشتر شرح دهد.

د) سوال 4:

توضیح: در این سوال ابتدا یک متن علمی که معمولا تعریف یک مفهوم علمی در زمینه‌های علوم انسانی، هنر، اقتصاد و مدیریت یا علوم تجربی است، به صورت نوشتاری بر روی صفحه نمایش داده می‌شود و فرد 45 ثانیه فرصت دارد تا آن را مطالعه نموده و نت برداری نماید. سپس یک سخنرانی مرتبط با موضوع خوانده شده پخش می‌شود که در آن یک مثال، تجربه‌ی شخصی یا آزمایش تجربی که آن مفهوم علمی را توضیح می‌دهد بیان می‌شود و در حین مکالمه باید نت برداری انجام شود.

زمان: 30 ثانیه زمان جهت آماده کردن پاسخ و 60 ثانیه جهت بازگویی محتوای متن و سخنرانی به فرد داده می‌شود.

نحوه‌ی پاسخ: جهت گرفتن نمره‌ی بالا در این قسمت فرد باید اطلاعات نوشته و سخنرانی را به صورت دقیق و کامل و با جزئیات هر چه بیشتر شرح دهد.

ج) سوال 5:

توضیح: بخش اول این سوال بازگویی یک مکالمه‌ است که در آن معمولا یکی از طرفین با یک مشکل مواجه است و طرف مقابل 2 راه حل ارائه می‌دهد و در بخش دوم سوال فرد آزمون دهنده باید نظر و راهکار خود را در صورت مواجه شدن با چنین مشکلی بیان کند. مسلما در حین مکالمه نت برداری الزامی است.

زمان: بعد از اتمام مکالمه20 ثانیه زمان جهت آماده کردن پاسخ و 60 ثانیه جهت بازگویی محتوای مکالمه و بیان نظر شخصی خود به فرد داده می‌شود.

نحوه‌ی پاسخ: در این قسمت فرد باید مشکل ذکر شده، راه حل‌های پیشنهادی مکالمه و راهکار خود را به صورت دقیق و کامل و با جزئیات هر چه بیشتر شرح دهد و بتواند تا حدی از نظر و راهکار خود دفاع نماید.

ه) سوال 6:

توضیح: در این سوال یک سخنرانی پخش می‌شود که در آن یک موضوع یا مفهوم علمی در زمینه‌های علوم انسانی، هنر، اقتصاد و مدیریت یا علوم تجربی و 2 طبقه بندی یا دسته بندی از آن مفهوم به همراه حداقل 2 مثال بیان می‌شود و در حین سخنرانی باید از طبقه بندی و مثال‌ها نت برداری انجام شود.

زمان: 20 ثانیه زمان جهت آماده کردن پاسخ و 60 ثانیه جهت بازگویی محتوای سخنرانی به فرد داده می‌شود.

نحوه‌ی پاسخ: در این قسمت فرد باید مفهوم علمی، 2 طبقه یا دسته‌ی آن به همراه مثال‌هایش  را به صورت دقیق و کامل و با جزئیات هر چه بیشتر و ساختار مناسب شرح دهد.

بخش نوشتاری یا  Writing آزمون تافل :

تعداد سوالات: این بخش در آزمون تافل از دو قسمت تشکیل شده است. در قسمت اول که به آن Integrated Writing Task گفته می شود، یک متن و یک سخنرانی را باز‌نویسی کنید و در قسمت دوم که Independent Writing Task نامیده می‌شود، باید نظر موافق یا مخالف خود را با بیان دلایل قانع‌کننده بنویسید.

زمان: در مجموع 60 دقیقه زمان.

معیارهای امتیاز‌دهی: همانند قسمت قبل باید بتوانید به بهترین نحو دانش گرامر و لغات خود را به نمایش بگذارید، به طوریکه با استفاده از ساختار های گرامری پیچیده و لغات مناسب (مترادف‌ها و متضادها) بیشترین حجم اطلاعات و ایده‌ها را بنویسید. همچنین اصول نوشتار صحیح نظیر نشانه گذاری، پاراگراف بندی و ساختارمند بودن نوشته باید رعایت شود. مسلما سرعت تایپ بالا در این مهارت بسیار حائز اهمیت است.

بخش نوشتاری، 2 سوال دارد:

در ادامه هریک از قسمت‌های این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد:

الف) Integrated Writing :

توضیح: در این بخش ابتدا یک متن علمی بر روی صفحه‌ نمایش داده می‌شود که معمولا شامل 4 پاراگراف است و 3 دقیقه زمان برای خواندن و نت برداری، به آن اختصاص داده شده است. در پاراگراف اول، اصل موضوع توضیح داده می‌شود و در 3 پاراگراف بعد، 3 عیب یا فایده یا چالش یا دلیل در مورد موضوع به صورت مجزا در هر پاراگراف توضیح داده می‌شود. پس از 3 دقیقه متن از روی صفحه برداشته می‌شود و سخنرانی پخش می‌شود که محتوای اصلی آن همان محتوای متن است با این تفاوت که در اکثر موارد نظر سخنران دقیقا در نقطه‌ی مقابل نظر متن قرار دارد و در حقیقت دلایل یا مزایا یا معایب مورد بحث در متن را نقض می‌کند. .پس از اتمام سخنرانی دوباره متن بر روی صفحه نمایش قرار می‌گیرد و شما باید اطلاعات متن و سخنرانی را بازنویسی کنید.

زمان بازنویسی: 20 دقیقه

تعداد لغات: یک نوشته‌ با سطح جزئیات قابل قبول حداقل بین 150 تا 225 لغت است ولی از 250 لغت به بالا سطح جزئیات مناسب‌تر است.

دو نکته‌ی مهم: 1) در این مرحله نت برداری سریع به همراه جزئیات هر چه بیشتر خیلی مهم است. 2) چون متن در تمام مدت پاسخ‌دهی به سوال روی صفحه نمایش قرار دارد باید سعی کنید که بیشتر اطلاعات نوشته شده از سخنرانی باشد و بازنویسی متن اهمیت خیلی کمتری دارد.

نحوه‌ی پاسخ‌دهی: بهتر است ساختار نوشته مانند ساختار متن باشد به این ترتیب که پاراگراف اول توضیح کلی مسئله و بیان نظر کلی نویسنده‌ی متن و سخنران و سه پاراگراف بعدی به صورت مجزا مقایسه‌ی نظر نویسنده‌ی متن و سخنران در مورد هریک از دلایل، مزایا یا معایب موضوع اصلی باشد. در این مرحله باید سعی شود از ساختارهای گرامری مناسب جهت بیان تضادها، روابط علت و معلولی و نتایج استفاده شود. نظر شخصی فرد آزمون‌دهنده به هیچ عنوان نباید نوشته شود و نوشتن پاراگراف نتیجه‌گیری در این قسمت نیاز نیست و نمره داده نمی‌شود.در نهایت بهتر است حدود 3 تا 5 دقیقه برای بازبینی متن و اصلاح خطاهای احتمالی اختصاص داده شود.

ب) Independent Writing:

توضیح: در این قسمت سوال می تواند به دو صورت بیان شود: الف) یک جمله بر روی صفحه‌ی نمایش ظاهر می‌شود و سوال این است که آیا شما با این جمله موافق هستید یا مخالف؟ ب) نظر دو گروه که در نقطه‌ی مخالف یکدیگر هستند بر روی صفحه نمایش داده می‌شود و از شما می‌پرسد شما با کدامیک موافق هستید؟.

زمان نوشتن متن: 30 دقیقه

تعداد کلمات: حداقل تعداد لغات باید 300 کلمه باشد. بدیهی است هرچه تعداد کلمات بالاتر باشد بهتر خواهد بود.

نحوه‌ی پاسخ: در این سوال مهم این است که یک نظر واحد را به صورت قطعی انتخاب کنید و از آن دفاع نماید. در حقیقت باید قادر باشید تا موضوع را از زوایای مختلف به گونه‌ای تحلیل کنید که نظرات برای مصحح قانع‌کننده باشد. استفاده از ساختارهای گرامری پیچیده، کلمات علمی و آکادمیک، متضادها و مترادف‌ها، اصطلاحات و ضرب المثل‌ها می تواند نمره‌ی شما را بالاتر ببرد.

چطور در این بخش تر از آزمون تافل نمره خوب بگیرم؟

اگر به دنبال نمره‌ی خوب از این بخش در آزمون تافل هستید حتما همه ی مراحل زیر را انجام دهید:

گام1:

برای پاسخ به این قسمت ابتدا بهتر است حدود 2 دقیقه تنها به ایده پردازی اختصاص داده شود. یعنی در برگه نت برداری ابتدا نظر خود و سپس حداقل دو دلیل اصلی برای دفاع از نظر خود انتخاب بنویسید. سپس برای هر دلیل اصلی حداقل دو دلیل فرعی انتخاب پیدا کنید.

گام 2: نوشتن متن با ساختار مناسب به طوریکه:

  • الف) پاراگراف اول باید معرفی یا مقدمه‌ای بر موضوع مورد بحث باشد که در آن ایده‌ی کلی بحث، نظر افراد و گروه های مختلف درباره‌ی موضوع، مفاهیم کلی مربوط به موضوع مورد بحث قرار گیرد و در نهایت در جملات آخر نظر شخصی خود را شرح دهید.
  • ب) در پاراگراف دوم، اولین دلیل خود برای انتخاب موضع خود شرح دهید و سپس در مورد دو دلیل فرعی که تابع دلیل اصلی اول هستند بحث کنید.
  • ج) در پاراگراف دوم، دومین دلیل خود را برای انتخاب موضع بنویسید و سپس دو دلیل فرعی که تابع دلیل اصلی دوم هستند را توضیح دهید.
  • د) در پاراگراف آخر جمع‌بندی و نتیجه گیری کلی از متن، باید نوشته شود. که می تواند به صورت تکرار دلایل اصلی و فرعی و ارتباط کلی آن‌ها با موضوع اصلی باشد.

راهنمایی: در قسمت ب) و ج) می‌توان با استفاده از مثال، توضیح جزئیات، بیان تجربیات شخصی، مسائل اثبات شده‌ی علمی، سخن افراد معروف در آن حوزه و… از نظر خود دفاع نمود و آن را بسط داد.

گام3: مدیریت زمان به گونه‌ای باشد که در انتها حدود 4 تا 5 دقیقه جهت بازبینی و اصلاح خطاهای گرامری، املایی و نقطه‌گذاری، زمان باقی بماند.